Nie kończąca się historia

Die unendliche Geschichte
83-7162-632-0
Bastian, kraina wyobraźni
Ewa

Niezwykła opowieść o chłopcu, który osierocony przez matkę i zaniedbywany przez ojca, odnajduje w antykwariacie tajemniczą książkę. Dzięki niej jego życie zmienia się z dnia na dzień, a magiczna moc przenosi go do fantastycznego świata, któremu grozi zagłada. Bastian okazuje się jedyną osobą, która może uratować piękną księżniczkę i krainę wyobraźni.

aredhela | 2019-07-11
Na półkach: Przeczytane, Czytane w 2019
Przeczytana: 11 lipca 2019

W końcu przeczytałam książkę, na podstawie której powstał film ze znaną piosenką "Neverending story". Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że film jest oparty tylko na pierwszej części książki, a cała historia ma jeszcze dalszy, fascynujący ciąg, w dużej mierze opartej na przemianach, jakich doświadcza Bastian. To książka o dojrzewaniu do trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się nasz młody bohater, oraz do akceptacji samego siebie. A równocześnie jest ona niebywale plastyczna - każdy szczegół Fantazjany ma swoje wytłumaczenie, każdy jest też dokładnie opisany pod względem wielkości, koloru i innych właściwości fizycznych. Polecam wszystkim fanom filmu, ale także, co może być dziwne, osobom zmagającym się z żałobą po bliskiej osobie.

LadyEssex | 2018-09-29
Przeczytana: 18 maja 2006

Jako dziecko nie lubiłam filmu. Myślałam, że książka zmieni moje nastawienie do tej historii. Niestety, nie pokochałam. Fabuła napisana dobrze, klasyk fantastyki, dobre przesłanie, a jednak... Dla mnie ta historia jest zbyt melancholijna, a wręcz depresyjna. I pomimo zakończenia, mnie przepełnia smutek. Cieżko mi ją polecić. Chyba warto wyrobić sobie na jej temat własne zdanie.

k1313 | 2018-09-15
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

To nie jest danie. To królewsko zastawiony stół. Nie próbuj podchodzić do niego z niewłaściwej strony.
Gruby, zakompleksiony chłopiec podkrada z antykwariatu książkę, by ją potajemnie przeczytać na szkolnym strychu. I wpada w nią, dosłownie, stając się jej bohaterem.
Tyle tylko? Królewski stół?
Tak, bo to książka o dojrzewaniu mężczyzny. Dokładnie tak, jak byśmy sobie to wszyscy wymarzyli. O każdym jego etapie, każdej słabostce, każdym egoistycznym pragnieniu, uniesieniu czy marzeniu by stać się naszym naj... O pasmach porażek i chwilach zrozumienia świata.
Przepięknie i niebywale doskonale przedstawiona drabina życia jaką jest droga każdego faceta.
To nie poradnik, to lustro. Podrzucę znów synom za kolejne dziesięć, a potem dwadzieścia lat. Mam nadzieję, że im pomoże.

Julia | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

"Jak się zastanowisz, to będziesz musiał przyznać, że wszystkie historie świata składają się tylko z dwudziestu sześciu liter. Litery wciąż są te same, zmienia się jedynie ich zestawienie. Z liter tworzy się słowa, z słów zdania, ze zdań rozdziały, a z rozdziałów historie."
Historie, niemające końca.

Nie jest tak, że czytana opowieść kończy się wraz z ostatnią stroną. On trwa - w czytelniku, w jego wyobraźni - i z każdą nowo rozpoczętą książką toczy się od nowa. Co prawda w innym miejscu i z innymi bohaterami, jednak wciąż to ta sama historia. Te same dwadzieścia sześć liter, układające kolejne zdania i nowe rozdziały historii naszej własnej Fantazjany.

"Nie kończąca się historia" to uniwersalna opowieść dla dużych i małych. Dająca wiarę w siebie, ukazująca potęgę przyjaźni oraz ucząca właściwych wartości i wdzięczności za bycie kochanym.

W prawdziwym świecie może nie udałoby się, jak Bastianowi, żywcem wejść do czytanej książki, jednak każda lektura, po którą sięgniemy,...

Alicja | 2018-07-29
Przeczytana: 26 lipca 2018

Odświeżyłam książkę z lat dziecięcych. Jest nie najgorzej. Momentami autor przynudza i ten dwukolorowy druk okropnie męczy oczy. Film zawiera zaledwie 1/3 tego, co jest w książce. Najbardziej podobał mi się wątek z Graogramanem, lwem, królem pustyni - kwintesencja samotności, która ma jakiś cel, nie zawsze jednak przez nas rozumiany.

zuma939 | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Prawie wszyscy znamy ekranizację tej powieści, ale mało kto sięgnął po książkę. A książka jest inna niż film, mądrzejsza, bogatsza, trochę smutna, trochę straszna, ale poruszająca i głęboka.
Jak pamiętacie głównym bohaterem jest Bastian, w książce gruby, niedorajda i pośmiewisko klasowe, żaden tam typ bohatera. Chłopiec kradnie z antykwariatu księgę oprawioną w jedwab z dwoma splecionymi wężami na okładce. Zaszywa się z nią na strychu szkoły i porywa go świat wyobraźni. To co się dzieje potem jest marzeniem wielu samotnych dzieci.Przeżywa wewnątrz Fantazjany- krainy fantazji niecodzienne przygody. Odwiedza trudne do opowiedzenia tereny, zaprzyjaźnia się z istotami nie do pojęcia.
Treść filmu odbiega od książki i zawiera zaledwie malutki fragment jej fabuły, nieco ją przekłamując. Książka ma 473 strony i ma się do filmu jak wąski plasterek do całego piętrowego tortu.
To jest powieść o dojrzewaniu, o samoprzemianie, o dorastaniu do bycia sobą, o przekraczaniu własnych granic, o...

nojka | 2018-02-08

Wspaniały pomysł na powieść, czytanie książek już nigdy nie będzie takie samo! Nie wiem czemu, ale śmieszy mnie nazwisko autora zestawione z tytułem dzieła.

Aisling | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Ile jest warta moc i uroda, gdy stracimy obraz samego siebie? Gdy zatrze się w nas obraz poprzedniego, zakompleksionego osobnika, którym się było. Ile w tym przypadku jest warta zmiana?

„Kto nie ma przeszłości, nie ma też przyszłości” - te słowa pojawiły się w książce więcej niż raz i w miarę rozwoju wydarzeń nabierały coraz dosadniejszej wymowy. Moim zdaniem to prawda, że wiedza skąd się przybyło jest bardzo ważna. Kluczowe jest wiedzieć, że kiedyś było inaczej, bo to uczy pokory. Bastian zapomniał, a to okazało się brzemienne w skutkach nie tylko dla niego. Konsekwencje jego wyborów musiały też ponieść inne stworzenia Fantazjany. Na szczęście chłopiec miał wsparcie ze strony Atreju, który zadeklarował, że wszystko naprawi.
Smutne, że ktoś musi zniknąć by dzięki temu otrzymać to, co najważniejsze.

Śmierć matki zabiła Bastianowi życie rodzinne, bo jego ojciec 'zatonął' we własnym smutku i wpadł w odrętwienie. Przez to cierpienie było jeszcze większe, gdyż w rezultacie obu...

surykatek86 Mazur | 2017-12-13
Przeczytana: 19 lutego 2017

Klasyka dzięciecej fantasy, coś co każdy powinien przeczytać, wiele mądrośći ukrytej w słowie.Polecam.

Luna | 2017-11-18
Przeczytana: 2015 rok

Czytając "Niekończącą się historię" niemalże od razu zaczęłam żyć nadzieją, że i mnie uda się wskoczyć do tego magicznego, książkowego świata. I rzeczywiście tak się stało. Dzieło Miechaela Ende pozwala zapomnieć o codziennym życiu i w pełni oddać się w ramiona tej porywającej historii.