Żniwa zła

Tłumaczenie: Anna Gralak
Cykl: Cormoran Strike (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Career of Evil
LubimyCzytać

Robin Ellacott dostaje przesyłkę, w której z przerażeniem odkrywa odciętą kobiecą nogę. Jej szef, prywatny detektyw Cormoran Strike, zachowuje zimną krew. Spotkał już w życiu ludzi zdolnych do niewyobrażalnego okrucieństwa. Policyjne śledztwo skupia się na mężczyźnie, w którego winę Strike wątpi. Detektyw i jego asystentka biorą sprawy w swoje ręce i zagłębiają się w zdegenerowaną psychikę pozostałych podejrzanych. Czas nagli, gdyż dochodzi do kolejnych zatrważających aktów przemocy... "Żniwa zła" to trzeci tom cyklu o prywatnym detektywie Cormoranie Strikeu i jego asystentce Robin Ellacott. Piekielnie zmyślny kryminał, ale też wciągająca historia mężczyzny i kobiety, którzy znaleźli się na rozdrożu w życiu zawodowym i prywatnym. "Zabójczo dobra rzecz." SUN

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

ChicaDeAyer | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

W odruchu rozpusty czytelniczej sprawiłam sobie 'Żniwa zła", przełamując tym samym swą zwykłą praktykę polegającą na zapoznawaniu się z nowościami wydawniczymi długo po ich pojawieniu się na rynku. Była to dość ryzykowna zagrywka, bowiem romans Rowling z literaturą sensacyjną (czy raczej kryminałem - bowiem sensacji człowiek może się nabawić jedynie żołądkowych - z powodu wszechogarniającej irytacji) jak do tej pory nie napawał mnie entuzjazmem ani w żaden sposób nie porwał. I tym razem impas także nie został przełamany, co potęguje mą frustrację.

Po raz kolejny zabrakło mi tego, co znamionuję wartościową książkę w tym gatunku: dobrego zawiązania akcji i należycie poprowadzonej intrygi. Owszem, są jej zalążki, jednakże bezpardonowo zaprzepaszczone i zatracone w gąszczu wątków pobocznych.. Autor(ka) za punkt honoru postawiła sobie przekształcenie czegoś, co w zamierzeniu miało być serią detektywistyczną w twór o potencjale opery mydlanej - takiego nagromadzenia dramatów już dawno...

Gosia | 2017-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 marca 2017

Sumiennie czytam wszystkie części o parze detektywów Roberta Galbraitha (jak wiedzą zainteresowani - kolejny pseudonim autorki serii o Harrym Potterze).
W trzeciej części niewiele się zmieniło z zakresie sposobu pisania, budowy postaci oraz wplecionego wątku obyczajowego dotyczącego detektywa Cormorana Strike'a oraz jego sympatycznej partnerki.
Muszę przyznać, że pisarka jest konsekwentna w realizacji swego pomysłu i dalej rozwija wątek ich wzajemnej, subtelnej fascynacji. Więcej też dowiadujemy się o ich przeszłości.
Intryga dość ciekawa, nieco mroczniejsza niż w poprzednich częściach. Poruszony temat pedofilii i innych zaburzeń.
Środek powieści trochę rozwlekły, sporo wątków pobocznych, ale do tego już nas autorka przyzwyczaiła.
Ogólnie to dobry, angielski w stylu kryminał z elementami thrillera.
Całkiem dobra książka z zaskakującym zakończeniem, dającym gwarancję kolejnej części, bo wątki dalej się obiecująco rozwijają.

Wioleta Sadowska | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Człowiek miał ochotę je zabić, byleby się tylko zamknęły".

Nie pamiętam już kiedy byłam aż tak zdenerwowana po przeczytaniu ostatniej strony książki. To, co zrobiła swoim czytelnikom J. K. Rowling zasługuje na srogą karę, gdyż tak zwyczajnie się nie robi. Zakończyć losy bohaterów w takim kluczowym momencie – nie wybaczę tego autorce! Co ja mam teraz ze sobą zrobić?

Joanne Murray, czyli J. K. Rowling to angielska pisarka, znana na całym świecie jako autorka bestsellerowego cyklu o Harrym Potterze, który przyniósł jej wielką popularność i niemałe profity finansowe. Autorka jest z wykształcenia filologiem klasycznym, wychowuje dwie córki i syna. Użycie pseudonimu literackiego w postaci Roberta Galbraitha miało na celu sprawdzenie reakcji czytelników, jednak sekret został według autorki zbyt szybko wyjawiony. "Żniwa zła" to trzecia część cyklu o detektywie Cormoranie.

Kolejna sprawa, którą wspólnie rozpracowują bohaterowie, to skomplikowane śledztwo dotyczące morderstwa kobiet....

Pinkiman | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Moje trzecie spotkanie z kryminalną stroną Rowling i wciąż udane, choć troszkę gorsze niż w przypadku Jedwabnika. Pierwszy raz nacisk został położony na parę głównych bohaterów, ich przeszłość, a zagadka mocno ingeruje w ich życie. Nie sposób odmówić charakteru postaciom, które przejawiają się na kolejnych kartkach, ale nie napędziły one fabuły na tyle, żeby nie wkradała się monotonia. I myślę, że to jest największa bolączka tego tomu. Wszystkie najlepsze cechy poprzednich części są zachowane, ale całość jest bardzo rozwleczona, co może czasami napsuć nerwów i sprawić, że odechciewa się dalszego czytania. Mimo tego drobnego narzekania, to wciąż dobra powieść przy której można spędzić kilka przyjemnych godzin zakończonych satysfakcjonującym rozwiązaniem. Fani poprzednich części zdecydowanie powinni sięgnąć po tę pozycję :-)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Żniwa kończyn, rąk i nóg, żniwa szyj łabędzich, co zdają się obracać jak do krzyku lub modlitwy."

Wszystko zaczęło się, gdy w paczce zaadresowanej do Robin znajdujemy uciętą ludzką nogę. A co najgorsze - nie w rozmiarze Strike'a!

"She wanted to diet. She was the quicklime girl."

W rytmie zespołu Blue Öyster Cult.

Tak rozpoczęło się kolejne śledztwo prywatnego detektywa. Tym razem to życie jego współpracownicy było stawką, a on katalizatorem. Pośród 4 dawnych wrogów, będzie musiał wybrać tego jednego, który próbuje tym razem uprzykrzyć mu życie. Czy Cormoran jak za​wsze sobie poradzi?

Dodatkowo ślub Robin zbliża się wielkimi krokami, aż nagle dowiaduje się o zdradzie narzeczonego. Poznajemy jej przeszłość wraz z detektywem i... czy tylko ja ciągle trzymała kciuki za tę parę??? Ugh..

Bardzo wyciągnęła mnie seria o Cormoranie Strike'u i mam nadzieję, że może jeszcze kiedyś uda nam się spotkać. Bardzo polecam.

Ewelina229 | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Bardzo długo ją pieściłam na półce, omijałam sięgając po inne pozycje żeby ta była na samym końcu. I nie żałuję nic a nic.
Mistrzowsko skonstruowana intryga, detektyw Cormoran Strike i jego pracownica Robin, to fantastyczny duet partnerski.

Pewnego dnia Robin otrzymuje przesyłkę - odciętą nogę kobiety, od tego momentu detektyw wie, że nie ma żartów, ponieważ jakiś psychopata będzie chciał ich zniszczyć a Robin zastraszyć, a być może i zabić.

Szybko okazuje się, że ofiar zaczyna być więcej a morderca pogrywa sobie z wymiarem sprawiedliwości, detektyw postanawia poprowadzić śledztwo na własną rękę, ponieważ nie wierzy w trop którym podąża policja.
Cormoran ma wytypowanych kilku podejrzanych i nie spocznie dopóki nie odkryje który z nich jest winny.
Serdecznie polecam, zakończenie zaskakujące i niespodziewane, możecie typować mordercę zmieniając co chwilę podejrzanego, a finał i tak Was zaskoczy...
Czytając miejcie oczy szeroko otwarte.... :)

Anna | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Bardzo dobra, wciągająca, trzymająca w napięciu.
Rzekłabym, że najlepsza z dotychczasowych.

Znam takich, którzy już w połowie odgadli rozwiązanie. Ja nie odgadłam, co sprawiło, że po zakończeniu wzdychałam tylko "o matko, jak mogłam to przegapić, jak mogłam nie zwrócić na to uwagi" :)

Są jednak również minusy. Książka jest przegadana, wiele scen bez żadnego znaczenia dla akcji. Może Autorka miała umowę z wydawcą na konkretną liczbę stron? Sama zresztą w posłowiu przyznała, że robiła wiele rzeczy równocześnie z pisaniem tej książki. I to widać. Wciąż jednak pomysł na intrygę świetny.

emindflow | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Przyznaję, że po słabym „Jedwabniku” zabierałem się do trzeciej powieści o Cormoranie Strike’u bez wielkiego entuzjazmu. Tymczasem okazało się, że Robert Galbraith potrafi zaskoczyć pozytywnie.
Nie chcę porównywać z „Wołaniem kukułki”, powiem jedno - czytało mi się znakomicie!.
Wiadomo, że autorka ma skłonność do rozwlekłego pisania, tutaj tego też nie uniknęła, a jednak tym razem nie odczułem, żeby odbiło się to jakoś na zwartości i spójności fabuły. Jeśli miałbym szukać jakichś mankamentów, to może właśnie zbyt mało dynamiki w środkowej części. Poza tym trudno się do czegoś doczepić.
Jest intrygujący wątek kryminalny - nawet jeśli niezbyt oryginalny, to bardzo sprawnie poprowadzony i na tyle zakręcony, że do końca nie udało mi się odgadnąć kto jest mordercą.
W warstwie obyczajowej jest jeszcze lepiej, no ale to akurat u tej autorki nie powinno dziwić.
Nabrałem nawet szacunku do Cormorana, który w poprzedniej części zwyczajnie mnie wkurzał. Jego partnerka Robin to również jedna...

Hana | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Ta część już nie jest pełna zabawnych wymian zdań i dowcipnych ripost. Zrobiło się bardzo przykro i smutno. Ujawnia się ponura historia dzieciństwa Cormorana i przyczyna zerwanych studiów Robin. Gwałtowna część. Detektyw przy pomocy swojej asystentki szuka mordercy kobiet, który przysłał Robin Ellacott …. nogę. Współpracują zgodnie. Robin smutna,( och ten Mattew) ale zawodowo bardzo sprawna ,również dlatego, że Strike wysłał ją na specjalistyczne kursy , chociaż nie bardzo było go na nie stać. Robin ukończyła je z entuzjazmem i bardzo dobrym wynikami. Mimo, że książka jest brutalna polecam do kompletu.

Wkp | 2016-03-14

KARIERA ZŁA

Przyznam się szczerze, że ani pierwsza dorosła powieść Rowling, ani też pierwszy kryminał napisany pod pseudonimem Robert Galbright, nie zdołały mnie uwieść. Nie czułem ich i miałem wrażenie, że autorka jakby na siłę chce odciąć się od Harry’ego Pottera. Odczucia te zmienił jednak drugi tom przygód Cormorana Strike’a, „Jedwabnik”, teraz natomiast, wraz z trzecią częścią jego losów, wreszcie śmiało mogę powiedzieć, że w pełni przekonałem się do tej serii, a „Żniwa zła” to kawał naprawdę udanej powieści.

Rok 2011. Cormoran i jego asystentka, Robin, po wyjaśnieniu dwóch głośnych spraw stali się znani i modni. Nie rozwiązało to wszystkich problemów agencji, nie mniej sytuacja jest nieco lepsza niż na początku. Do czasu. Kolejna sprawa, w którą zostają zaangażowani poniekąd wbrew swej woli, atakuje ich na wszystkich możliwych polach. Ktoś bowiem przysyła do agencji odciętą kobiecą nogę – nogę, która została amputowana w tym samym miejscu, w którym amputowano nogę...