Żniwa zła

Okładka książki Żniwa zła Robert Galbraith
Okładka książki Żniwa zła
Robert Galbraith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cormoran Strike (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Cormoran Strike (tom 3)
Career of Evil
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-01-14
2016-01-14
Anna Gralak
Inne

Robin Ellacott, asystentka Cormorana Strike’a otrzymuje przesyłkę, w której znajduje kobiecą nogę. Policja skupia się na linii śledztwa, która w żadnym stopniu nie przekonuje Strike’a. W związku z tym wraz z Robin rozpoczynają własne śledztwo. Tymczasem pojawiają się kolejne ofiary i już nikt nie ma wątpliwości, że mają do czynienia z seryjnym mordercą, który wydaje się być znacznie bardziej niebezpieczny, niż się spodziewano.

Trzeci tom o Cormoranie i Robin jest o tyle ciekawy, że poznajemy nie tylko przeszłość detektywa, ale też Robin, która jest zaskakująco ciekawa. Nie miałam wątpliwości, że kryje ona jakiś mrok i się nie pomyliłam. Tym samym wątki skupiające się bardziej na naszych bohaterach (zwłaszcza na Robin) są chyba najciekawsze. Wydarzenia w życiu osobistym nadają tej powieści dynamizmu, albowiem tym razem śledztwo nie jest specjalnie ciekawe i porywające.

Miałam też wrażenie, że całość jest może trochę za długa? Wydaje mi się, że jakby autorka trochę odpuściła tych wszystkich szczegółów, to mogłaby sporo zyskać. Nie powiem, bo bardzo podobają mi się jej plastyczne opisy, ale może ich też być za dużo, co tu mogło mieć miejsce. Przez to całość straciła na dynamice i momentami się po prostu nużyła. Szkoda, bowiem zamysł był bardzo ciekawy i odbiegający mocno od poprzednich części.

Cormoran Strike i Robin po raz trzeci mają pełne ręce roboty.
Robin wie, że praca detektywa nie jest łatwa i do przyjemnych też rzadko kiedy należy, to i tak najważniejszym jej aspektem jest to, że się w niej spełnia. W tym tomie musi zmierzyć się z kimś, kto chcąc zemścić się na detektywie, postanawia uderzyć w jego partnerkę - to wątek detektywistyczny, natomiast wątek prywatny sprawił, że kończąc ten tom zaczynałam jednocześnie kolejny.
Przepadłam.
I to z kretesem.

Cykl z Cormoranem Strikiem w roli głównej to dla mnie niemal idealne połączenie powieści detektywistycznej z trzymającą w napięciu powieścią obyczajową. Czasem ciężko stwierdzić, która cześć jest bardziej elektryzujacą, może dlatego, że obie są wciągające, a Mama Harrego Pottera potrafi grać na moich uczuciach, opowiadając losy jego "starszego brata", jak mało kto....

Książka trzymająca poziom poprzednich tomów. Chociaż makabryczna w treści, czyta się w napięciu i zaciekawieniu, ponieważ autorka coraz szerzej uchyla drzwi do przeszłości Cormorana i Robin.

Przegadana, z powtórzeniami i jednym poważnym błędem logicznym.

Przegadana, z powtórzeniami i jednym poważnym błędem logicznym.

Przeszłość Cormorana uderza w jego teraźniejszość i próbuje zniszczyć mu przyszłość.
Umiejętności oraz relacje detektywa i jego partnerki zostają wystawione na poważną próbę.
Wciągające.
Nie da się nie sięgnąć po kolejny tom.

Wciągające.
Nie da się nie sięgnąć po kolejny tom.

Przy cyklach powieści z jednym bohaterem łatwo o chwilę zadyszki i spuszczenie z tonu w kolejnych częściach. Na szczęście nie tym razem. Zawężenie podejrzanych do grupy trzech osób, znanych Strike’owi z jego przeszłości, wyszło fenomenalnie. Przez kolejne strony nadal nie ma pewności kto właściwie zabił.
Tym razem również mamy więcej o samym Cormoranie i Robin a znajomość ewoluuje w kierunku przyjaźni, tylko czy na tym się zatrzyma?

Tym razem również mamy więcej o samym Cormoranie i Robin a znajomość...

Koszmarna

Koszmarna

Katastrofa... Beznadziejna ksiazka. Autorka nie miala pomyslu na fabułe. Przeczytalam do konca i doznalam wielkiego rozczarowania. Nie polecam... 1 punkt

Ktoś z przeszłości Cormorana Strika postanawia go zniszczyć. Obserwujemy mozolne śledztwo mające stwierdzić , który to z czterech wytypowanych przez Strika niegodziwców. Spotkałam się z opinią , że to najnudniejsza z trzech pierwszych części cyklu. Dla mine- nie. Są w niej co najmniej dwie moje ulubione sceny z trzech pierwszych książek [ przyznaję , że utrwaliły mi się dzięki filmowi].
Poza tym bardzo doceniam sposób w jaki została przedstawiona niepełnosprawność Strika. W czytanych przeze mnie kryminałach , osoby z niepełnosprawnością były standardowo ofiarami lub zgorzkniałymi przestępcami. Cormoran żyje normalnie , ma relacje z przeróżnymi ludźmi , wykonuje swoją pracę , chociaż autorka wyraźnie opisuje utrudnienia wynikające z okaleczenia nogi [ bół , przewracanie się w niespodziewanych momentach]. Nie wiem jak to bywa w rzeczywistości ale w książkach duch zwycięża nad ciałem. Optymistyczne - oby tak było w naturze.

Misternie utkany tom trzeci.
Więcej z życia prywatnego bohaterów.
Z zaskakującym rozwiązaniem.
i zastanawiającym zakończeniem.
Plus sporo piosenek Blue Oyster Cult do odsłuchania.
Dodatkowa korzyść :)

Misternie utkany tom trzeci.
Więcej z życia prywatnego bohaterów.
Z zaskakującym rozwiązaniem.
i zastanawiającym zakończeniem.
Plus sporo piosenek Blue Oyster Cult do odsłuchania.
Dodatkowa korzyść :)

• Kryminał