Przeszłość jako przedmiot wiary

Okładka książki Przeszłość jako przedmiot wiary Krzysztof Pomian
Okładka książki Przeszłość jako przedmiot wiary
Krzysztof Pomian Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2017-11-24
Język:
polski
ISBN:
9788323528258
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O autonomii uniwersytetu Krzysztof Pomian, Rafał Stobiecki
Ocena 0,0
O autonomii un... Krzysztof Pomian, R...
Okładka książki Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku T.J. Clark, David Crowley, Jakub Depczyński, Francis Frascina, Dorota Jarecka, Michał Kozłowski, Joanna Mytkowska, Krzysztof Pomian, Łukasz Ronduda, Dorota Sajewska, Piotr Słodkowski, Bogna Stefańska, Katarzyna Szotkowska-Beylin, Aleksy Wójtowicz
Ocena 7,0
Nigdy więcej. ... T.J. Clark, David C...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Zdarza się tak chyba każdemu, że pewien pozytywny okres w życiu może nagle zostać popsuty przez błahe wydarzenie. Wszyscy również raczej doświadczyli sytuacji, kiedy dobry nastrój, w jaki wprowadza nas świetny film, zburzony zostaje przez marne jego zakończenie. Nie inaczej jest z książkami. To czego najbardziej w nich nie lubię to moment, gdy kończąc lekturę natknę się na myśli, o które nie posądzałbym autora, czytając jego dzieło do tej chwili.
"Przeszłość jako przedmiot wiary..." to praca zasługująca na wysoką ocenę. Wyższą, niż ta, którą wyrażam niniejszą opinią. Dlaczego, mimo wszystko, nie mogę być w zgodzie ze swoimi słowami? Otóż, obiecywałem sobie sporo po tej pozycji. Cenię erudycję Krzysztofa Pomiana, podoba mi się jego styl i historiozoficzne podejście. Uważam także, że problem "przeszłości jako przedmiotu wiary" ma szalenie ważne znaczenie, nawet, gdy nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Kwestie teorii poznania, wiedzy o przeszłości, jako specjalnego rodzaju wiedzy o rzeczywistości, a wreszcie wiedzy, jako de facto wiary, implikują szereg fascynujących rozważań, które mają swoje znakomite omówienie w innych dziełach (polecam szczególnie twórczość Bertranda Russella). K. Pomian porusza się po tych niełatwych sferach myśli w sposób umiejętny, zdradzając przy tym talenty charakterystyczne nie tylko dla historyka.
Jeśli kogoś interesują wcześniej wymienione zagadnienia to powinien sięgnąć po tę nietuzinkową książkę.
Na koniec, tytułem wyjaśnienia tak niskiej oceny, dwa cytaty: "Teologia jest zatem nauką, ponieważ wyprowadza z danych rozumowi zasad wnioski, które orzekają o czymś, co jest mu nieznane"; "Rozum teologiczny musi więc podporządkować się objawieniu, ale czyniąc to, nie zaprzecza bynajmniej swojej naturze ani nie rezygnuje ze swej autonomii". Skomentowanie tego zajęłoby za dużo miejsca. Musi wystarczyć, że stwierdzenia takie są powodem ostatecznej oceny całości.

Zdarza się tak chyba każdemu, że pewien pozytywny okres w życiu może nagle zostać popsuty przez błahe wydarzenie. Wszyscy również raczej doświadczyli sytuacji, kiedy dobry nastrój, w jaki wprowadza nas świetny film, zburzony zostaje przez marne jego zakończenie. Nie inaczej jest z książkami. To czego najbardziej w nich nie lubię to moment, gdy kończąc lekturę natknę się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

We wstępie do tej książki Autor zwraca uwagę na to, że jeśli nie rozumie się sposobu myślenia innych ludzi, to jeszcze nie znaczy, że są oni nieracjonalnymi i zacofanymi głupcami. Już za sformułowanie tej myśli należą się Pomianowi brawa, bo - mimo swojej takiej, a nie innej postawy życiowej - odnosi ją do epoki, z której umysłowością wyraźnie się nie zgadza. Taki grzech anachronizmu w postrzeganiu minionych wieków, zwłaszcza zaś średniowiecza, cechuje też niektórych uczonych, na szczęście jednak nie dotyczy Autora tej książki.

W pierwszej części pracy tematem jest średniowieczna historiografia, drugiej zaś filozofia średniowiecza. Zdecydowanie bardziej interesowała mnie więc część pierwsza i byłem trochę zawiedziony, że Pomian całkowicie odszedł od problematyki historiograficznej na dalszych stronach tej monografii. Na pewno po lekturze tej książki lepiej rozumie się myśl średniowieczną, zwłaszcza jej stosunek do czasu. Szkoda, że nie miałem okazji zapoznać się z tą pracą, gdy zdawałem na studiach egzamin z historii historiografii.

We wstępie do tej książki Autor zwraca uwagę na to, że jeśli nie rozumie się sposobu myślenia innych ludzi, to jeszcze nie znaczy, że są oni nieracjonalnymi i zacofanymi głupcami. Już za sformułowanie tej myśli należą się Pomianowi brawa, bo - mimo swojej takiej, a nie innej postawy życiowej - odnosi ją do epoki, z której umysłowością wyraźnie się nie zgadza. Taki grzech...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
114

Na półkach: ,

Najpiękniejsza książka o historiografii średniowiecznej jaką napisano.

Najpiękniejsza książka o historiografii średniowiecznej jaką napisano.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    52
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    7
  • Średniowiecze
    3
  • Historia
    1
  • Szukam
    1
  • Cały ten skarb jest MÓJ
    1
  • Ulubione
    1
  • Studia v.2
    1
  • Historia historiografii i teoria historii
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przeszłość jako przedmiot wiary


Podobne książki

Przeczytaj także