Ludzie marginesu w średniowiecznym Paryżu: XIV-XV wiek

Ludzie marginesu w średniowiecznym Paryżu: XIV-XV wiek
83-7063-340-4
historyczna
kasia85

Książka ta traktowana jest w mediewistyce jako praca pionierska, która zainspirowała nową domenę badań historycznych. Autor na podstawie rozległej kwerendy w archiwach i zbiorach bibliotecznych Paryża podejmuje problemy grup i kategorii ludności, które znajdują się na marginesie społeczeństwa miejskiego tej epoki. Akta sądowe pozwalają na skonfrontowanie barwnych biografii przestępczych z normatywnymi aktami represji. Wśród ludzi marginesu w średniowiecznym Paryżu przedstawia włóczęgów i złoczyńców, środowisko "cyganerii" artystycznej i studenckiej, żebraków i prostytutki. Wskazuje na łączący te grupy tryb życia i wyalienowanie ich ze struktur wspólnoty miejskiej.

Jurij7 | 2015-07-29
Konkwistador_druku | 2014-11-26