Ziemia berneńska

Okładka książki Ziemia berneńska Jerzy Stempowski
Okładka książki Ziemia berneńska
Jerzy Stempowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich literatura podróżnicza
104 str. 1 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
La terre bernoise
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
Data wydania:
2012-05-17
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-17
Liczba stron:
104
Czas czytania
1 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-60046-31-9
Tłumacz:
Andrzej Stanisław Kowalczyk
Tagi:
stempowski berno szwajcaria
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,3
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, Tymon Terlecki
Ocena 6,0
Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, T...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Funkcje krajobrazu



756 104 32

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
173
13

Na półkach:

Niezwykła książka o drzewach, ścieżkach, strumieniach. Nie ma w niej romantycznej egzaltacji. Jest natomiast czułe spojrzenie na krajobraz, w którym zadomowił się człowiek. Owo zadomowienie ma charakter symbiotyczny. Człowiek nadaje kształt krajobrazowi, oswaja go, a jednocześnie sam poddaje się jego działaniu, jest przezeń tworzony.

Stempowski nie kieruje naszego wzroku w stronę wysokich postrzępionych gór. Bardziej interesują go doliny, przestrzenie łąk obsadzone pojedynczymi drzewami, wiejskie zagrody. Wszystko to na czym widoczny jest ślad ludzkiego bytowania.

Obraz ten może kojarzyć się z oświeceniową sielanką. Zapewne wynika z potrzeby psychicznej autora. Szukającego w krajobrazie śladów ludzkiego dążenia do harmonii. Harmonii tak mocno zakłóconej przez doświadczenia XX wieku. Dotkniętej wspomnieniem niedawno zakończonej wojny - książka została wydana w niewielkim nakładzie w 1954 r.

"Ziemia berneńska" stanowi doskonałą lekturę w kontekście czasów kryzysu. Mądra, kojąca. Przywracająca wiarę w przyrodzony z natury ład.

Niezwykła książka o drzewach, ścieżkach, strumieniach. Nie ma w niej romantycznej egzaltacji. Jest natomiast czułe spojrzenie na krajobraz, w którym zadomowił się człowiek. Owo zadomowienie ma charakter symbiotyczny. Człowiek nadaje kształt krajobrazowi, oswaja go, a jednocześnie sam poddaje się jego działaniu, jest przezeń tworzony.

Stempowski nie kieruje naszego wzroku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
146
66

Na półkach:

Moja Babcia przez wiele lat kierowała biblioteką miejską, dzięki czemu letnie popołudnia - zamiast szabrować śliwki po okolicznych ogrodach i włóczyć się z kolegami - spędziłam między regałami, z uwielbieniem przerzucając stronice książek o niejednokrotnie dziwacznych tytułach („Bogom nocy równi” – heloł). Kiedyś, buszując w okolicach 821.162.1(091) trafiłam na pięciotomowe wydanie "Dzienników" Marii Dąbrowskiej. Nie chcę jednak pisać o samych „Dziennikach” ale o moim odkryciu, dzięki któremu na zawsze pozostanę wierna „czerniącemu papier” Jerzemu Stempowskiemu.
Dla mnie pozostanie on najwybitniejszym polskim eseistą i krytykiem literackim dwudziestego wieku. Piekielnie inteligentny i zawsze skromny znawca tematyki ukraińskiej. Wieloletni korespondent paryskiej Kultury. Wychowany na Podolu, wyznawał zasadę równości między narodami. Wierzył, że Polacy i Ukraińcy mogą żyć razem, wzajemnie szanując swoje poglądy i zwyczaje. Pozostając na emigracji stale pozostawał w kontakcie z przyjaciółmi w kraju, na bieżąco komentował wydarzenia polityczne i kulturalne w licznej korespondencji z Marią Dąbrowską, Józefem Czapskim czy Jerzym Giedroyciem. W jego esejach dominuje temat szeroko rozumianej książki oraz… temat przemian krajobrazu. Jako wybitny znawca historii i literatury starożytnej niejednokrotnie pisze nie tylko o ewoluującym krajobrazie, ale także o znaczeniu kulturowym zachodzących zmian. Właśnie wokół tej tematyki koncentruje się Stempowski w „Ziemi berneńskiej”. Ta niewielka książeczka to popis erudycyjny autora. Absolutnym majstersztykiem jest esej "Drzewa". Autor, odwołując się do poezji Wergilego, wyjaśnia historyczne i społeczne znaczenie lip, dębów, jesionów… przybliża ich symbolikę w kulturze rzymskiej i lokalnych wierzeniach. Stempowski oddaje hołd pięknu krajobrazu - temu, który go otacza oraz temu, który zostawił na Ukrainie, w arkadii swojego dzieciństwa.
Nie jest to łatwa lektura. Nie dla każdego. Ale niewątpliwie piękna. Czytając Stempowskiego przywołuję w pamięci kontynuatora jego eseistycznego dzieła - Andrzeja Stasiuka. Stasiuk nie dysponuje taką erudycją historyczną jak Stempowski, ale ma w zanadrzu bogate doświadczenie życiowe, rozwagę i fascynację otaczającym go światem, dzięki czemu jego książki umykają jednoznacznej klasyfikacji.

Moja Babcia przez wiele lat kierowała biblioteką miejską, dzięki czemu letnie popołudnia - zamiast szabrować śliwki po okolicznych ogrodach i włóczyć się z kolegami - spędziłam między regałami, z uwielbieniem przerzucając stronice książek o niejednokrotnie dziwacznych tytułach („Bogom nocy równi” – heloł). Kiedyś, buszując w okolicach 821.162.1(091) trafiłam na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
51
24

Na półkach: ,

Mądra i piękna książeczka. Dla miłośników przyrody, zwłaszcza drzew.

Mądra i piękna książeczka. Dla miłośników przyrody, zwłaszcza drzew.

Pokaż mimo to

avatar
719
343

Na półkach: ,

O drzewach, błotnistych drogach, płotach i podobnych pierdołach. Nie warto, a szkoda, bo to Stempowski.

O drzewach, błotnistych drogach, płotach i podobnych pierdołach. Nie warto, a szkoda, bo to Stempowski.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    12
  • Przyroda
    2
  • Polska
    1
  • Posiadam (książka papierowa)
    1
  • Dzienniki, wspomnienia / eseje, felietony
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2023
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ziemia berneńska


Podobne książki

Przeczytaj także