Ziemia berneńska

Okładka książki Ziemia berneńska Jerzy Stempowski
Okładka książki Ziemia berneńska
Jerzy Stempowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
La terre bernoise
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2012-05-17
2012-05-17
978-83-60046-31-9
Andrzej Stanisław Kowalczyk
stempowski berno szwajcaria

Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, Tymon Terlecki
Listy 1941–1966 Jerzy Stempowski, T...

Funkcje krajobrazu

Niezwykła książka o drzewach, ścieżkach, strumieniach. Nie ma w niej romantycznej egzaltacji. Jest natomiast czułe spojrzenie na krajobraz, w którym zadomowił się człowiek. Owo zadomowienie ma charakter symbiotyczny. Człowiek nadaje kształt krajobrazowi, oswaja go, a jednocześnie sam poddaje się jego działaniu, jest przezeń tworzony.

Stempowski nie kieruje naszego wzroku w stronę wysokich postrzępionych gór. Bardziej interesują go doliny, przestrzenie łąk obsadzone pojedynczymi drzewami, wiejskie zagrody. Wszystko to na czym widoczny jest ślad ludzkiego bytowania.

Obraz ten może kojarzyć się z oświeceniową sielanką. Zapewne wynika z potrzeby psychicznej autora. Szukającego w krajobrazie śladów ludzkiego dążenia do harmonii. Harmonii tak mocno zakłóconej przez doświadczenia XX wieku. Dotkniętej wspomnieniem niedawno zakończonej wojny - książka została wydana w niewielkim nakładzie w 1954 r.

"Ziemia berneńska" stanowi doskonałą lekturę w kontekście czasów kryzysu. Mądra, kojąca. Przywracająca wiarę w przyrodzony z natury ład.

Stempowski nie kieruje naszego wzroku...

Moja Babcia przez wiele lat kierowała biblioteką miejską, dzięki czemu letnie popołudnia - zamiast szabrować śliwki po okolicznych ogrodach i włóczyć się z kolegami - spędziłam między regałami, z uwielbieniem przerzucając stronice książek o niejednokrotnie dziwacznych tytułach („Bogom nocy równi” – heloł). Kiedyś, buszując w okolicach 821.162.1(091) trafiłam na pięciotomowe wydanie "Dzienników" Marii Dąbrowskiej. Nie chcę jednak pisać o samych „Dziennikach” ale o moim odkryciu, dzięki któremu na zawsze pozostanę wierna „czerniącemu papier” Jerzemu Stempowskiemu.
Dla mnie pozostanie on najwybitniejszym polskim eseistą i krytykiem literackim dwudziestego wieku. Piekielnie inteligentny i zawsze skromny znawca tematyki ukraińskiej. Wieloletni korespondent paryskiej Kultury. Wychowany na Podolu, wyznawał zasadę równości między narodami. Wierzył, że Polacy i Ukraińcy mogą żyć razem, wzajemnie szanując swoje poglądy i zwyczaje. Pozostając na emigracji stale pozostawał w kontakcie z przyjaciółmi w kraju, na bieżąco komentował wydarzenia polityczne i kulturalne w licznej korespondencji z Marią Dąbrowską, Józefem Czapskim czy Jerzym Giedroyciem. W jego esejach dominuje temat szeroko rozumianej książki oraz… temat przemian krajobrazu. Jako wybitny znawca historii i literatury starożytnej niejednokrotnie pisze nie tylko o ewoluującym krajobrazie, ale także o znaczeniu kulturowym zachodzących zmian. Właśnie wokół tej tematyki koncentruje się Stempowski w „Ziemi berneńskiej”. Ta niewielka książeczka to popis erudycyjny autora. Absolutnym majstersztykiem jest esej "Drzewa". Autor, odwołując się do poezji Wergilego, wyjaśnia historyczne i społeczne znaczenie lip, dębów, jesionów… przybliża ich symbolikę w kulturze rzymskiej i lokalnych wierzeniach. Stempowski oddaje hołd pięknu krajobrazu - temu, który go otacza oraz temu, który zostawił na Ukrainie, w arkadii swojego dzieciństwa.
Nie jest to łatwa lektura. Nie dla każdego. Ale niewątpliwie piękna. Czytając Stempowskiego przywołuję w pamięci kontynuatora jego eseistycznego dzieła - Andrzeja Stasiuka. Stasiuk nie dysponuje taką erudycją historyczną jak Stempowski, ale ma w zanadrzu bogate doświadczenie życiowe, rozwagę i fascynację otaczającym go światem, dzięki czemu jego książki umykają jednoznacznej klasyfikacji.

Mądra i piękna książeczka. Dla miłośników przyrody, zwłaszcza drzew.

Mądra i piękna książeczka. Dla miłośników przyrody, zwłaszcza drzew.

O drzewach, błotnistych drogach, płotach i podobnych pierdołach. Nie warto, a szkoda, bo to Stempowski.

• Przyroda
  • Polska
  • Posiadam (książka papierowa)
  • Dzienniki, wspomnienia / eseje, felietony

Dodaj cytat z książki Ziemia berneńska