Opowieści o piratach

Joanna Borowska
Piraci

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

„Opowieści o piratach” Lucy Lethbridge, to lekka lektura, do przeczytania w jeden wieczór.

Przyznam, że historia dotycząca opanowania oceanów i mórz przez piratów jest zajmująca.
Trzysta lat temu rzeczywistość, w jakiej przyszło żyć ludziom była zupełnie inna niż ta, w której żyjemy obecnie.
Marynarze za ciężką pracę na statkach dostawali mizerne wynagrodzenia, więc nic dziwnego, że niektórzy z nich chętnie przyłączali się do piratów. I chociaż życie piratów też nie było lekkie, narażone na wiele niebezpieczeństw to jednak, zwłaszcza dla samotników, wielce kuszące.
Skarby, bogactwo pochodzące z kradzieży pozwalały piratom na dostanie życie.
Ceną za taki tryb życia była śmierć przez powieszenie, jeśli szczęście się odwróciło i piraci zostali pojmani przez Marynarkę Wojenną.
Niektórym los sprzyjał i po obłowieniu i wzbogaceniu, mogli się wycofać, osiąść w jakimś spokojnym miejscu, założyć rodzinę i żyć dostatnio. Inni prowadzili hulaszcze życie, nietrwające długo.
Tak, czy inaczej te 300 lat temu wodami świata rządzili piraci, przez co handel różnymi towarami nie należał do łatwego.

Fajnie było poznać cząstkę historii dotyczącej ówczesnych zmaganiach i realiów życia, zawartych w „Opowieściach o piratach”.

Całkiem sympatyczna książka. Myślę, że najlepiej bawiłabym się gdybym znała ją jako dziecko, które zapatrzone było w Tomka Sawyera i jemu podobnych. Opowieści o piratach są sprawnie napisane - na tyle fascynujące żeby zainteresować każdego żądnego przygód dzieciaka, ale na tyle ugrzecznione, żeby rodzice nie musieli się martwić co czyta ich pociecha.

Tytułowe opowieści to kilkanaście dość krótkich epizodów, w większości rozgrywających się w okresie tzw. Złotej Ery piractwa. Każda z nich rozpoczyna się jak historia na dobranoc, tzn. od nakreślenia punktu wyjściowego w sposób typowo gawędowy; np. (przykład wymyślony) "Tego wieczoru na morzu wiał mocny wiatr, a na niebie zbierały się burzowe chmury. W takich warunkach ciężko jest żeglować po morzu, ale osoba X znała się na żeglowaniu jak mało kto." ...I dalej następuje opowieść o życiu/epizodzie z życia osoby X.

Słowem, lektura to lekka, ale i ciekawa, bo wybrane historie obfitują w przygody, czasem bardzo nietypowe. Oczywiście nie jest to nic wybitnie porywającego, ale przeczytać można, jeśli ktoś interesuje się tematem.

Plusem są też na pewno ładne, przejrzyste mapki z zaznaczonymi wyspami i portami, o których mowa w danej opowieści.

PS. Tak na zachętę: jeden rozdzialik dotyczy związanych z piratami przygód Miguela de Cervantesa! Powiem szczerze - nie wiedziałam, że ten pisarz miał tak niezwykłe przeżycia... A wy?

Opowieści o piratach czyta się szybko oraz milo. Jednak jak dla mnie jest to bardziej książka na dobranockę dla dzieci.

Opowieści o piratach to jest, co lubię najbardziej. Jeszcze lepiej, gdy są one oparte na faktach i są jak najbardziej prawdziwe. Uwielbiam się dowiadywać, jak im się żyło wtedy, co nimi kierowało i dlaczego zostali piratami. A w tej książce można to wszystko znaleźć. Polecam fanom pirackich przygód ;) .

• Popularno-naukowe
  • W biblioteczce
  • Posmakowane w 21 roku życia

Dodaj cytat z książki Opowieści o piratach