Lampka cierpkiego wina

Janusz Brzozowski Wydawnictwo: E-bookowo kryminał, sensacja, thriller
E-bookowo
2014-12-01
2014-12-01

Kolejna kupiona i nietrafiona pozycja. Przeczytałam, ponieważ nie lubię zostawiać książek niedoczytanych i robię to wyjątkowo rzadko. Parę detektywów - amatorów z czasem nawet polubiłam ale sama książka mnie nie wciągnęła. Temat całkiem niezły ale brakował mi tu szybkiego rozwoju akcji, aury tajemniczości i dreszczyku niepokoju. Na dokładkę, jak niemal w większości e -booków mnóstwo literówek, powtórzeń wyrazów. To przeszkadza w czytaniu. Gdyby była korekta to może moja ocena byłaby ciut wyższa.

Janusza Brzozowskiego poznałam już przy okazji lektury "Oranżerii rodziny Williamsów". Nie podobało mi się zupełnie i, niestety, w drugiej powieści autora nie jest lepiej w żadnym elemencie pisarskiego rzemiosła.

Tym razem Tuppence i Tommy Beresford, których z niezrozumiałych przyczyn Brzozowski nazwał Anną i Piotrem Balickimi - Polakami mieszkającymi w Australii, otrzymują zlecenie rozwikłania sprawy morderstwa dokonanego na tasmańskiej plantacji winorośli. Autor obiecuje rodzinne tajemnice, sekrety i milion dolarów, tylko nie wiemy, czy australijskich, czy amerykańskich.

Zamiast tego po raz kolejny dostajemy garść nieudolnej narracji i drewnianych dialogów. Autor do tego stopnia nie ma pomysłu na wprowadzenie czytelnika w klimat opowieści, że czyni to za pomocą dialogu właśnie. Oto Anna otwiera list z Tasmanii od Maggi Klombach, która zaprasza ich na swój ślub. Przy tej okazji Piotr pyta żonę, skąd właściwie zna Maggi i tu dostajemy kilka stron dialogu... Mężczyzna wypytuje o szczegóły rodzinne, a Anna cofa się do króla Ćwieczka, czyli czasów, gdy rodzina Klombachów uprawiała winorośl na Ukrainie, by potem robić to samo w Australii...

Choć wyżej przywołałam postaci Tuppence i Tommy’ego, dodać muszę, że Brzozowski tym razem postanawia nawiązać też do postaci Sherlocka Holmesa, przywołując go z nazwiska, a może i Herculesa Poirota, sięgając po znany miłośnikom tych dwóch detektywów motyw rywalizacji pomiędzy prywatnymi detektywami a policją (choć tutaj akurat policjant jest dość przyjaźnie nastawiony do pomocy ze strony Anny i Piotra). Nadal nie potrafię zrozumieć, po kiego grzyba autor przeniósł miejsce akcji do Australii, czyniąc tak wyraźne aluzje pod kątem kryminału brytyjskiego.

Litościwie pomijam niewiarygodność językową. Anglojęzyczni bohaterowie w Australii używają określeń typu „wygwizdów”.

Jeśli czytać, to na własną odpowiedzialność. Ja nie polecam.

• Legimi audio
  • Empik audio powieści
  • Zakładki
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • E-book 2019

Dodaj cytat z książki Lampka cierpkiego wina