Okładka książki Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni Florence Williams
Florence Williams Wydawnictwo: Seria: Bona Vita [Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego] reportaż
reportaż
Bona Vita [Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego]
2018-04-16
2018-04-16
Andrzej Homańczyk
natura zdrowie szczęście kreatywność biologia

Uzdrawiająca kąpiel w zieleni

Książka napisana w bardzo profesjonalny sposób, pomimo, że temat jaki porusza wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo lekki.

Autorka otwiera nam oczy, pokazując, jak diametralnie zmieniło się nasze życie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu/kilkunastu lat, oraz jak poważne może to nieść konsekwencje dla naszego zdrowia.

Treść książki jest przekrojem najbardziej znaczącej wiedzy, z zakresu neurobiologii, psychologii, filozofii, a także poezji. Powołując się na badania, rozmowy z naukowcami, oraz doświadczenia swoje i swoich bliskich, F. Williams stara się nas przekonać, że większa ilość czasu spędzana na świeżym powietrzu bardzo pozytywnie wpłynie na niemal każdy aspekt naszego życia.

Treść książki jest przekrojem najbardziej znaczącej...

1937

Żyjemy na pełnym biegu. W ciągu zaledwie kilkunastu lat zrewolucjonizowaliśmy i zmieniliśmy całkowicie sposób życia. Pośpiech, wszechobecna elektronika, hałas i bodźce dobiegające zewsząd, smog, beton… Czynników zwiększających stres jest wiele, rad na walkę z nim także, ale może najpewniejszym sposobem na odstresowanie się jest natura?

To trochę przerażające, że wciąż muszą powstawać książki przypominające ludziom, że nie należy unikać natury. Coś, co powinno być oczywiste – życie w zgodzie z naturą, przebywanie na świeżym powietrzu i trzymanie zieleni – to wszystko najwyraźniej wciąż musi być powtarzane, przypominane i wykładane czytelnikom jako prawda objawiona.

Jednakowoż Florence Williams robi to poprawnie. Przedstawia kolejne teorie i dowody na swoją tytułową teorię, z którą i bez tego trudno się nie zgodzić – że natura leczy. Nie jest naukowcem, więc i to, co przekażą jej badacze zajmujący się wpływem natury na człowieka (z różnych perspektyw),podaje w formie przystępnej przeciętnemu odbiorcy. Aby jeszcze łatwiej było przyswoić teorie przestawiane przez Williams, autorka podzieliła całą książkę na części w zależności od tego, czy zajmuje się wpływem mózgu, tym, jak działają wędrówki, czy też tym, jak radzić sobie w mieście.

Prócz tego, jest i jeszcze jeden podział, podłóg którego można podzielić książkę „Natura leczy” – według krajów, które Florence Williams odwiedziła, by zebrać materiały do swojej pracy. Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Szkocja czy Finlandia – każde z innym pomysłem, jak zrównoważyć postęp technologiczny z potrzebą przyrody. Niektóre – jak USA – niekoniecznie mają już gotowe rozwiązania i tu Williams głównie wytyka błędy i wskazuje, co samemu można zrobić dla poprawy. Inne zaś stawiane są wzór – tu głównie podawana jest Finlandia, gdzie jak wiadomo, większa urbanizacja nastąpiła dopiero czterdzieści lat temu, a kraj wygrywa we wszelkich rankingach szczęśliwości i piękności, jakie można byłoby wskazać.

Tyle że trochę taki kontrast nie ma sensu. Oczywiście, oba kraje się różnią, czasem można byłoby je postawić na przeciwnych krańcach wykresu, ale nie można przenosić wszystkiego, co zrobili dobrze Finowie na ziemię amerykańską, co czasem zdaje się sugerować Williams. Nie tylko dlatego, że oba kraje mają zupełnie inne ukształtowanie geograficzne, inny współczynnik urbanizacji i obecności natury w miastach, ale także z powodów kulturowych, z powodów istniejących tradycji. Trzeba poszukać dla każdego kraju własnego rozwiązania, w zależności od ich możliwości, warunków geograficznych czy klimatycznych.

Jednakże warto pochylić się nad radami zamieszczonymi przez Williams. 5 godzin w miesiącu spędzonych na spacerze na łonie natury – to rada fińska, kąpiele w zieleni – to praktykują Japończycy, czy piesze wędrówki do serca lasu, gór – to z kolei zalecają Szkoci. Czy to rzeczywiście wystarczy, by poczuć się lepiej? Z pewnością przyrody należy się trzymać, należy mieć ją w pobliżu, zwłaszcza, że to ona najlepiej poprawia ludziom samopoczucie, zieleń odstresowuje, a dźwięki natury wyciszają i zmniejszają ciśnienie. Pytanie pozostaje tylko, jak skutecznie wprowadzić przyrodę do swojego obecnego trybu życia? Odpowiedź Florence Williams pozostawia czytelnikowi.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/242021,natura-leczy-czyli-co-sprawia-ze-jestesmy-szczesliwsi-zdrowsi-i-bardziej-kreatywni

To trochę przerażające, że wciąż...

"Za sprawą zbieżności demografii i technologii odwróciliśmy się od przyrody bardziej niż jakiekolwiek pokolenie przed nami."

Zadziwiające, że muszą powstawać takie tematycznie książki, aby dokładać się jako jeden z wielu głosów do promocji życia jak najbliżej natury. Jak bardzo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmienił się styl życia współczesnych społeczeństw, migracja do miast, otoczenie się betonowymi budowlami, brak możliwości nacieszenia się dalekimi przestrzeniami krajobrazu, czy choćby wschodem słońca. A do tego nadmiar bodźców, szkodliwy hałas, zanieczyszczenie powietrza, zatrute wody, czy miejsca z jedynie namiastką zieleni. Wszystko przesłonięte przez nadmierny pośpiech, deficyt spokojnych chwil, nakręcającą się spiralę negatywnych emocji. Książka nie wnosi nowych idei, ale w ciekawy sposób przypomina o mocy środowiska naturalnego, skłania do zastanowienia się nad zbawiennym wpływem bliskiego kontaktu z naturą.

Autorka krok po kroku, korzystając z wiedzy naukowców, spostrzeżeń napotykanych ludzi i własnych doświadczeń, udowadnia, że nawet na zwyczaje nowoczesnego społeczeństwa jest antidotum w postaci natury, że każdy z nas, choćby w niewielkim zakresie, może poprawić komfort, jakość, a nawet długość życia, przybliżając się do elementów przyrody, nakładając na siebie sygnały mózgu i świata natury. Nie od dziś wiadomo, że im częstsze spotkania z naturą, tym większe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, tym większa regeneracja, tylko dlaczego tak wielu z nas o tym zapomina. Spacer parkowymi uliczkami, wyprawy do lasu, wędrówki dzikimi szlakami, aktywne biwakowanie, spływ kajakiem, gry na świeżym powietrzu i wiele innych, na swój sposób, w zgodzie z zainteresowaniami, harmonijnie z preferencjami, jednak jak najczęściej i jak najintensywniej.

Publikacja dostarcza przyjemnego zaczytania, sporo ciekawostek, wyników badań, podsumowań programów terapeutycznych i edukacyjnych. Podzielona na części, które można niezależnie od siebie czytać, każda wnosi coś innego, przybliża temat z odmiennej perspektywy, daje pogłębione spojrzenie. Wpływ natury na pozytywny nastrój, dobre samopoczucie, lepszą zdolność twórczą, myślenia, koncentracji, kojarzenia, zapamiętywania, umiejętności społeczne, redukcję stresu, wzmocnienie odporności. Czy faktycznie dawka pięciu godzin na miesiąc przebywania na świeżym powietrzu, tak ja zalecają to Finowie, wystarczy, aby nasze życie stało się lepsze? Dlaczego to właśnie w kulturze japońskiej natura stanowi część umysłu, ciała i filozofii? Jak niewiele brakuje nam, aby określać się już jako gatunek metro sapiens, skoro po raz pierwszy, przed dziesięcioma laty, większość z nas zamieszkała w miastach? Postępu nie da się zatrzymać, ale trzeba pamiętać o przyrodniczych korzeniach.

bookendorfina.pl

Niby w książce Florence Williams nie odnajdziemy nic nowego, bo przecież wniosek, jakoby wpływ natury był dla człowieka pozytywny pod każdym względem wydaje się być wnioskiem oczywistym, niemniej w „Natura leczy” odnajdziemy mnóstwo inspiracji oraz motywacji, by faktycznie bliżej natury się znaleźć. Autora przestawia argumenty w sposób błyskotliwy, bliski współczesnemu czytelnikowi, na własnym przykładzie udowadniając, że pogłębianie kontaktu z przyrodą przynosi jedynie wymierne korzyści tak dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. A recepta jest najprostsza z możliwych, wystarczy podążać za słowami pani Williams:
„Starając się uchwycić kwintesencję wszystkiego, czego się dowiedziałam, wymyśliłam niezwykle proste zakończenie: Wychodź na świeże powietrze, często, czasami w dzikie okolice. Zabierz przyjaciół albo nie. Oddychaj”.

Wyobraźcie sobie cudowny lek, który potrafi złagodzić wszelkie negatywne dolegliwości wynikające z życia we współczesnym świecie. Pigułkę poprawiającą nastrój, koncentrację, redukującą stres, wydłużającą nasze życie, sprawiającą, że jesteśmy szczęśliwsi. "Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni" amerykańskiej dziennikarki Florence Williams udowadnia, że ta cudowna tabletka istnieje, nie wymaga wizyty u lekarza, ani recepty, znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Spędzamy czas zamknięci w czterech ścianach, przed komputerem, telewizorem, co kilka minut sprawdzamy telefon. Jesteśmy zajęci, mamy obowiązki, ciągle w biegu, cały czas zestresowani "doświadczamy masowej, pokoleniowej amnezji wywołanej przez urbanizację i rosnącą ekspozycję na rzeczywistość cyfrową." Przez to staliśmy się bardziej drażliwi, mniej towarzyscy, rozkojarzeni, mniej odporni psychicznie. "Tracimy łączność z naturą w sposób zdecydowanie bardziej tragiczny niż kiedykolwiek wcześniej" twierdzą naukowcy. W "Natura leczy" Florence Williams próbuje odnaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób natura wpływa na człowieka? Co takiego ma przyroda, czego najwyraźniej potrzebują ludzie?

Autorka rozmawia z naukowcami zajmującymi się "neuronami natury", bierze udział w licznych programach, zajmujących się rolą przyrody w zmniejszaniu stresu i poprawianiu zdrowia psychicznego. Poznaje tajniki shirin-yoku, czyli "leśnych kąpieli" w zaciszu japońskich lasów, wyrusza do Szkocji, Korei Południowej, Finlandii. Rozmawia z weteranami cierpiącymi na zespół stresu pourazowego, którzy opowiadają o terapeutycznym wpływie spływu po rzece w Idaho, rozmawia z młodzieżą mającą trudności w nauce, i wpływie aktywności na świeżym powietrzu na ich problemy z koncentracją. Florence Williams spaceruje po lesie z monitorującym jej mózg zestawem EEG, bada poziom czarnego węgla, mierzy ciśnienie krwi, poziom kortyzolu, puls, a nawet wyraz twarzy wynikający "z podziwu". Wszystko po to, by przekonać się co dzieje się z ciałem i mózgiem gdy przebywamy na łonie natury.

Zapach lasu, unoszące się w zielonych lasach aerozole działają na nas niczym łagodne środki uspokajające. Krajobraz dźwiękowy, szum wody, padający deszcz, śpiew ptaków poprawiają nasz nastrój i koncentrację. Niektórzy naukowcy wierzą, że dobroczynne działanie natury wynika z geometrycznych fraktali. Inni, że nieoceniony wpływ natury wynika z tego, że w jej otoczeniu czujemy się jak "u siebie", ponieważ właśnie w takich warunkach wyewoluowaliśmy. Florence Williams podchodzi do przeprowadzanych badań jak i ich wyników z dużą dawką dziennikarskiego sceptycyzmu. Zastanawia się ile w rzeczywistości jest w tym nauki, a ile wiary w jej cudowne działanie. Oprócz tego, pozostaje wiele wpływających na ludzi czynników i zagadnień, których wpływ naukowcy wciąż muszą ocenić.
Nie ulega jednak wątpliwości, że spędzając czas na świeżym powietrzu pozytywnie oddziałujemy na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. "Potrzebujemy szybkich wypadów na łono natury zajmujących nasze zmysły. (...) Kontakt z przyrodą może uczynić nas mniej agresywnymi i bardziej kreatywnymi, może wzmocnić nasze obywatelskie nastawienie i ogólnie poprawić stan zdrowia."

"Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni" Florence Williams to niezwykle interesująca i odświeżająca popularnonaukowa pozycja o tym jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa czas spędzony na łonie przyrody. Nieważne czy jest to krótki spacer w parku miejskim czy kilkugodzinna wyprawa po lesie, każda "porcja natury" sprawi, że poczujemy znacznie się lepiej.
Posłuchajmy więc rady autorki i czerpmy z natury pełnymi garściami. "Wychodź na świeże powietrze, często, czasami w dzikie okolice, Zabierz przyjaciół albo nie. Oddychaj."

• Zioła
  • Zdrowie