Tłumaczenie: Andrzej Homańczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
literatura faktu
Bezimienna

Zacznij czerpać z natury pełnymi garściami! Autorka udowadnia, że najlepsze sposoby na poprawę naszego zdrowia są na wyciągnięcie ręki! Wraz z Florence Williams odkrywamy „leśne terapie” w zaciszu koreańskich gajów cyprysowych; pozytywny wpływ obozów survivalowych oraz korzyści płynące ze spacerów po miejskich parkach. Drzewa za oknem, śpiew ptaków czy zapach sosny mają niebagatelne znaczenie...

Zacznij czerpać z natury pełnymi garściami!

Autorka udowadnia, że najlepsze sposoby na poprawę naszego zdrowia są na wyciągnięcie ręki! Wraz z Florence Williams odkrywamy „leśne terapie” w zaciszu koreańskich gajów cyprysowych; pozytywny wpływ obozów survivalowych oraz korzyści płynące ze spacerów po miejskich parkach. Drzewa za oknem, śpiew ptaków czy zapach sosny mają niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia. Ta książka dowodzi, że obcowanie z naturą wpływa na ciało i umysł - wzmacnia odporność, obniża ciśnienie krwi, a do tego redukuje stres i pobudza do kreatywnego myślenia.

Od wieków wiedzieli o tym m.in. Ludwik van Beethoven, Nikola Tesla czy Theodore Roosevelt, którzy zachwalali korzyści płynące z długich spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach coraz częściej pozostajemy zamknięci w czterech ścianach naszych biur, domów albo galerii handlowych i… wiele na tym tracimy. Najwyższa pora to zmienić!

„Natura leczy to pięknie napisana, dogłębna prezentacja ważnej dla życia ludzi zasady, którą obecnie potwierdzają dowody z zakresu biologii, psychologii i medycyny”.
Edward O. Wilson, University Research Professor Emeritus, Uniwerystet Harvarda

„Zazwyczaj nie przytulam się do drzew, ale Natura leczy sprawiła, że miałem ochotę wybiec na zewnątrz i objąć najbliższy dąb. Nie ze względu na drzewo, ale dla mojego własnego dobra. Florence Williams w przekonujący i elegancki sposób prezentuje pogląd, że przyroda jest nie tylko piękna, ale także wywiera na nas zbawienny wpływ”.
Eric Weiner, autor książki Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu,
która znalazła się na liście bestsellerów dziennika „New York Times”

Florence Williams – dziennikarka i redaktorka współpracująca z magazynem Outside. Autorka artykułów publikowanych na łamach m.in. The New York Times i National Geographic. W swojej pracy zajmuje się tematyką natury i technologii. Jej poprzednia książka znalazła się na liście Notable Books 2012 wg The New York Times oraz zdobyła nagrodę Los Angeles Times Book Prize in Science and Technology. Wraz z rodziną mieszka w Waszyngtonie (USA).

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3124,strona...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 72

Uzdrawiająca kąpiel w zieleni

Gdy w gonitwie dnia codziennego, wyścigu po bogactwo, drodze do ułudnego szczęścia dobrobytu widzisz tylko beton, asfalt i sztuczne światło - gubisz siebie, stajesz się wyczerpany i przygnębiony. Sięgasz po antydepresanty, które działają lub nie, szukasz wytchnienia w filozofiach wschodu, gonisz za medytacyjnym zen. Tracisz czas na mniej czy bardziej wydumane sposoby na relaks. Czy to ma jednak sens? Czy nie lepiej wyjść boso na trawnik, spojrzeć w niebo, zasłuchać się w śpiewie ptaków?

Leśna kąpiel, terapia naturą badana intensywnie w Japonii, kraju o jednym z najwyższych odsetków samobójstw na całym świecie, może być odpowiedzią na problemy zbyt ucywilizowanych społeczeństw. Znaczna redukcja stresu, obniżenie ciśnienia krwi, poprawa nastroju, wszystkie te korzyści można osiągnąć jedynie poprzez obcowanie z naturą. Lotne związki zapachowe uwalniane przez drzewa mogą nawet zwiększyć odporność i działać antynowotworowo. Obcowanie z naturą może zwiększyć kreatywność aż o 50%! I nawet jeśli zabrzmi to dziwnie, do wielu tych wniosków doprowadziła ludzi technologia, której dynamiczny rozwój odsunął rodzaj ludzki od natury. Przewrotność tych wniosków czyni lekturę nieco ironiczną. My, przyklejeni do ekranów telefonów, wykorzystujemy aplikację do zbierania danych i udowodnienia pozytywnego wpływu natury na człowieka! Rzeczy, które od lat odrywają nas od rzeczywistości wokół nas, pokazują nam jak bardzo same nas krzywdzą. I jak bardzo musimy teraz napracować się aby te zmiany odwrócić.

Kolejna książka na wydawniczej fali naturalnej nie traktuje o języku drzew, socjologii ptaków czy jakiejkolwiek innej ciekawostce. „Natura leczy" to podsumowanie odwiecznych związków człowieka z naturą, które w ostatnich dekadach przeszły rewolucję. Człowiek w pogoni za dobrami doczesnymi tak dalece od niej odszedł, ze jego życie stało się niemal zagrożone. Serki specjalistów z całego świata stara się więc opisać i udowodnić jak wielkie znaczenie dla nas mają drzewa i trawa, łąki i jeziora, jak wiele możemy zyskać wracając do natury.

Polecam tę pozycję szczególnie tym czytelnikom, którzy lubią połączenie książek naukowych z anegdotami z życia, przeplatane odrobiną filozofii okraszonej dowcipnym językiem autora. „Natura leczy" to doskonała lektura na poranki w lesie, popołudnia nad jeziorem i wieczory na polanie. Zieleń wokół zdecydowanie uprzyjemnia jej czytanie.

Joanna Jurzyk

Izabela Pycio | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

"Za sprawą zbieżności demografii i technologii odwróciliśmy się od przyrody bardziej niż jakiekolwiek pokolenie przed nami."

Zadziwiające, że muszą powstawać takie tematycznie książki, aby dokładać się jako jeden z wielu głosów do promocji życia jak najbliżej natury. Jak bardzo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmienił się styl życia współczesnych społeczeństw, migracja do miast, otoczenie się betonowymi budowlami, brak możliwości nacieszenia się dalekimi przestrzeniami krajobrazu, czy choćby wschodem słońca. A do tego nadmiar bodźców, szkodliwy hałas, zanieczyszczenie powietrza, zatrute wody, czy miejsca z jedynie namiastką zieleni. Wszystko przesłonięte przez nadmierny pośpiech, deficyt spokojnych chwil, nakręcającą się spiralę negatywnych emocji. Książka nie wnosi nowych idei, ale w ciekawy sposób przypomina o mocy środowiska naturalnego, skłania do zastanowienia się nad zbawiennym wpływem bliskiego kontaktu z naturą.

Autorka krok po kroku, korzystając z wiedzy naukowców,...

WielkiBuk | 2018-05-23
Przeczytana: maj 2018

Niby w książce Florence Williams nie odnajdziemy nic nowego, bo przecież wniosek, jakoby wpływ natury był dla człowieka pozytywny pod każdym względem wydaje się być wnioskiem oczywistym, niemniej w „Natura leczy” odnajdziemy mnóstwo inspiracji oraz motywacji, by faktycznie bliżej natury się znaleźć. Autora przestawia argumenty w sposób błyskotliwy, bliski współczesnemu czytelnikowi, na własnym przykładzie udowadniając, że pogłębianie kontaktu z przyrodą przynosi jedynie wymierne korzyści tak dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. A recepta jest najprostsza z możliwych, wystarczy podążać za słowami pani Williams:
„Starając się uchwycić kwintesencję wszystkiego, czego się dowiedziałam, wymyśliłam niezwykle proste zakończenie: Wychodź na świeże powietrze, często, czasami w dzikie okolice. Zabierz przyjaciół albo nie. Oddychaj”.

aali | 2018-05-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2018

Wyobraźcie sobie cudowny lek, który potrafi złagodzić wszelkie negatywne dolegliwości wynikające z życia we współczesnym świecie. Pigułkę poprawiającą nastrój, koncentrację, redukującą stres, wydłużającą nasze życie, sprawiającą, że jesteśmy szczęśliwsi. "Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni" amerykańskiej dziennikarki Florence Williams udowadnia, że ta cudowna tabletka istnieje, nie wymaga wizyty u lekarza, ani recepty, znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Spędzamy czas zamknięci w czterech ścianach, przed komputerem, telewizorem, co kilka minut sprawdzamy telefon. Jesteśmy zajęci, mamy obowiązki, ciągle w biegu, cały czas zestresowani "doświadczamy masowej, pokoleniowej amnezji wywołanej przez urbanizację i rosnącą ekspozycję na rzeczywistość cyfrową." Przez to staliśmy się bardziej drażliwi, mniej towarzyscy, rozkojarzeni, mniej odporni psychicznie. "Tracimy łączność z naturą w sposób zdecydowanie bardziej tragiczny niż...

Maromira | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Żyjemy na pełnym biegu. W ciągu zaledwie kilkunastu lat zrewolucjonizowaliśmy i zmieniliśmy całkowicie sposób życia. Pośpiech, wszechobecna elektronika, hałas i bodźce dobiegające zewsząd, smog, beton… Czynników zwiększających stres jest wiele, rad na walkę z nim także, ale może najpewniejszym sposobem na odstresowanie się jest natura?

To trochę przerażające, że wciąż muszą powstawać książki przypominające ludziom, że nie należy unikać natury. Coś, co powinno być oczywiste – życie w zgodzie z naturą, przebywanie na świeżym powietrzu i trzymanie zieleni – to wszystko najwyraźniej wciąż musi być powtarzane, przypominane i wykładane czytelnikom jako prawda objawiona.

Jednakowoż Florence Williams robi to poprawnie. Przedstawia kolejne teorie i dowody na swoją tytułową teorię, z którą i bez tego trudno się nie zgodzić – że natura leczy. Nie jest naukowcem, więc i to, co przekażą jej badacze zajmujący się wpływem natury na człowieka (z różnych perspektyw), podaje w formie przystępnej...

Michelle | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018