The World of Lore: Potworne istoty

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The World of Lore: Monstrous Creatures
inne
norimenai

Fascynująca podróż po świecie pełnym przerażających monstrów z legend i… rzeczywistości. Mieszkają w cieniu – w głębi lasu, w mroku nocy, w ciemnych zakamarkach naszych umysłów. Mówią o nich legendy i przesądy, średniowieczne zabobony i bajania przekazywane z pokolenia na pokolenie: o wilkołakach i wendigo, poltergeistach i wampirach, goblinach i mściwych duchach. W tej pięknie ilustrowanej...

W tej pięknie ilustrowanej – przez M.S. Corleya – książce gospodarz bestsellerowego podcastu „Lore” i serialu jest naszym przewodnikiem w fascynującej podróży po historii tych przerażających stworów, badającym nie tylko legendy, ale także to, co one mówią o nas samych.

Aaron Mahnke prowadzi nas na odludne tereny Pine Barrens w New Jersey, zamieszkiwane przez osławionego diabła o czerwonych ślepiach. Pokazuje potworne przypadki kanibalizmu – niektóre oficjalnie udokumentowane, inne będące jedynie wytworem wyobraźni... być może. Odwiedza słabo oświetlone pokoje, w których odbywają się seanse spirytystyczne, europejskie wioski nękane przez gremliny, a nawet Key West na Florydzie, siedzibę demonicznej lalki imieniem Robert.

W swojej książce Aaaron Mahnke uświadamia nam, że czasem prawda jest bardziej przerażająca niż najbardziej wyszukane fantazje.

„Aaron Mahnke stworzył bogate kompendium, z którym zapoznać się powinien każdy miłośnik historii z dreszczykiem i wielbiciel nieokiełznanej grozy – i to w (prawie) dowolnym wieku. »Potworne istoty« to napisany z humorem, a jednocześnie przerażający elementarz istot, miejsc i zdarzeń, które mrożą krew w żyłach. Wampiryzm, zombizm, spirytystyczne seanse, kanibale, nawiedzone miejsca, pokutujące dusze, dziwaczne stworzenia – jednym słowem, wszystko, co chcielibyście wiedzieć o prawdziwych koszmarach”.
– Ksenia Olkusz, Creatio Fantastica

„Opętania, powroty zza grobu, tajemnicze wizyty, przerażające zgony. Wszyscy kochamy wywołujące dreszczyk emocji legendy o potworach – skradających się pod osłoną nocy wampirach i wyjących do księżyca wilkołakach. »The World of Lore: Potworne istoty« to zbiór błyskotliwych, czasem zabawnych a często niepokojących opowieści o znanych człowiekowi personifikacjach zła. Oprócz dawnych ludowych przekazów, Mahnke przywołuje także autentyczne historie sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat, które do dziś nie znalazły logicznego wytłumaczenia, przypominając, że w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy”.
– Damian Drabik, Mechaniczna Kulturacja

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Książkomaniacy | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Od dziecka fascynują mnie rzeczy niewytłumaczalne, piekielnie tajemnicze i na swój sposób potworne. Opowieści o wampirach, wilkołakach, duchach i innych stworach nigdy nie były mi obce. Od zawsze uważałam, że w każdej z tych historii jest jakieś ziarenko prawdy, coś czego logicznie nie da się wytłumaczyć, coś co sprawiło, że ludzie, którym się to przydarzało, byli całkowicie pewni tego, czego doświadczyli. A może to wszystko prawda, a nie wymysły przestraszonych ludzi...? Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

No i stało się. Trafiłam na "Lore". Książkę nietypową, ponieważ nie jest to powieść,
a fabularyzowany dokument. Przed czytaniem zrobiłam coś najgorszego, co tylko mogłam zrobić. Nastawiłam się na to, że lektura mnie pochłonie, że będzie to świetna dawka horroru, a z treści będzie emanowała dawka tajemniczości i niepokojącej grozy. I niemal zawsze muszę się zawieść. Ale nie tym razem! Całe szczęście!

Fantastyczne postacie znane z...

Monika | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Aaron Mahnke, autor audycji poświęconej historiom niesamowitym, zaprasza do świata potwornych istot.

Na początku chciałabym zastrzec, że książka nie stanowi kompendium solidnej, udokumentowanej wiedzy na temat spraw nadprzyrodzonych. To raczej zbiór luźnych gawęd, ujętych w pięć rozdziałów i zapisanych stylem tak prostym i przystępnym, że zanim zdążyłam poczynić jakieś zapiski na marginesach, już było po lekturze. Nie jest to bynajmniej zarzut pod adresem autora, jednak fakt ten wiele mówi o charakterze „The World of Lore”: to pozycja dla wielbicieli niesamowitych opowieści – takie trochę paranormalne „Z archiwum X”. I choć autor co jakiś czas puszcza oko do czytelników, nigdy nie stawia kropki nad i, bo a nuż….

Otwierający książkę rozdział o wampirach niczym mnie nie zaskoczył: Bartłomiej Grzegorz Sala powiedział mi na ten temat znacznie więcej. Po lekturze „Prawdziwej historii zombie” Adama Węgłowskiego żywe trupy nie stanowią dla mnie tajemnicy – tu również Mahnke mnie...

Kasia | 2018-12-05
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Lubicie opowieści z dreszczykiem? Historie o duchach, powrotach zza grobu i tajemniczych stworzeniach? W takim razie The World of Lore. Potworne istoty będzie dla Was wyśmienitą lekturą. Spędziłam z nią dwa wieczory i uwierzcie, były momenty, gdy miałam prawdziwego stracha!

Sara | 2018-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2018

www.pelna-kulturka.pl

"Muzykę mamy we krwi. W duszy. Ludzkie życie, czy to koczowniczego łowcy z epoki paleolitu, czy współczesnego ucznia szkoły średniej, bez niej byłoby niekompletne. Ona gra na naszych uczuciach. Inspiruje nas. Pomaga zapamiętać ważne wydarzenia i dla wielu ludzi na świecie jest formą kultu. Muzyka jest... no cóż, jest życiem.
Jednak częścią życia jest też śmierć."
Zanim w ogóle dowiedziałam się o istnieniu tej książki, natrafiłam podczas buszowania w internecie na serial (?) o ile można to tak w sumie nazwać, którego narratorem jest we własnej osobie Aaron Mahnke, który jak się potem okazało jest autorem książki The world of Lore. Potworne istoty i tak na dobrą sprawę myślałam, że to będą zwykłe opowieści o potworach z fabułą. Bardziej mylić się nie mogłam. Otóż jest to książka, która nie ma zbytnio fabuły, prawie że nie ma jej wcale - to faktycznie zbiór opowieści o wampirach, wilkołakach oraz innych nadprzyrodzonych stworkach (tych bardziej lub tych...

obczytana | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Lubicie straszne opowieści? Fascynuje Was świat paranormalny oraz niewyjaśnione zjawiska? W takim razie, to idealna książka dla Was :)

Na 352 stronach (plus podziękowania i bibliografia, co daje jeszcze więcej stron! Dodatkowo, warto przejrzeć bibliografię, ponieważ odsyła do wielu ciekawych pozycji :) ) znajdziecie historie o wielu tajemniczych istotach. To zbiór zebranych z różnych stron świata opowieści o przerażającej tematyce: od niezidentyfikowanych obiektów latających, przez duchy, wampiry czy demony. Ciekawostki przyprawiają o dreszcze. Książka napisana jest nieskomplikowanym językiem, czyta się ją więc naprawdę szybko.
Ogromnym plusem są fantastyczne ilustracje!

Tym razem mam dla Was iście halloweenową pozycję, która wyciągnie na światło dzienne Wasze największe strachy i fobie. The World of Lore: Potworne istoty to lektura dla osób o mocnych nerwach i pasjonatów potworów wszelkiej maści... Ci bardziej strachliwi, powinni ominąć tę książkę szerokim łukiem...

Zabierając się za ten tytuł, liczyłam na coś w stylu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć i to w wersji ilustrowanej. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna, ale nie czułam się tym specjalnie rozczarowana. Raczej mocno przerażona. Nie całością, niektóre rozdziały bowiem to całkiem ciekawe studium podań, legend i opowieści o tytułowych potwornych istotach, niemniej należących do czysto fantastycznych wytworów, a to czyniło te fragmenty naprawdę fascynującymi.

Gorzej miała się moja świadomość w trakcie czytania rozdziałów o demonach, diabłach i nawiedzonych lalkach albo o dziwnych stworzeniach, które pojawiały się w różnych miejscach. Wówczas mój strach przed ciemnością sięgnął...

kinga1711 | 2018-10-08
Przeczytana: 23 września 2018

Wampiry, potwory i inne zmory, skąd się wzięły? Jak sobie z nimi radzono? Na te pytania odpowiada nam Aaron Mahnke. W swojej książce "Lore. Potworne istoty" pokazuje skąd wzięły się potwory, wampiry, jak ludzie w zamierzchłej przeszłości tłumaczyli sobie ich pochodzenie, jak radzili sobie z grasującymi zmorami. Spora część książki poświęcona jest wampirom, które są jednymi z najpopularniejszych potworów, które zagościły w popkulturze na długo. Autor zabiera nas w podróż do średniowiecznych wsi i miast, gdzie poznajemy sposoby radzenia sobie z potworami. Czy kołek pomagał w przypadku wampirów i skąd w ogóle wzięła się ta legenda. Czy wampiry świecą, jak Edward ze "Zmierzchu"? Kto może zostać wampirem. Po przeczytaniu "Lore" będziecie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące wampirów, wilkołaków i innych popularnych potworów.

Książka tworzy swoistego rodzaju bestiariusz wybranych potworów. Do każdego z wybranych gagatków autor odnalazł przykłady z historii i dokonał...

LenaLouve | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

To przyjemny zbiór opowieści o różnych niesamowitościach, które się wydarzyły przede wszystkim w Stanach i Wielkiej Brytanii. Podkreślam to nie są opowieści niesamowite, ale właśnie opowieści o niesamowitościach. Czyta się szybko, jest przyjemne, ale nie wywołuje dreszczyku, bo to bardziej relacja niż opowiadanie. Polecam tym, którym bardziej niż na ciarkach przechodzących po plecach zależy na historycznych szczegółach dotyczących spotkań z "tamtym światem".

Gniada | 2018-08-26

mroczna ... bardzo przyjemnie mroczna. Książka ta opowiada o różnych tajemniczych zdarzeniach, niewytłumaczalnych historiach ale również w bardzo rzetelny sposób tłumaczy skąd wzięły się różne wierzenia ludzi jak wiara w wampirizm albo wilkołaki. Książka oparta na wielu faktach historycznych i legendach lecz zachowująca realizm. Powieść ta Utrzymuje się cały czas w przyjemnej lekko mrocznej i tajemniczej atmosferze. Bardzo polecam wszystkim zastanawiajacym się czasami czy jest na świecie coś więcej niż jesteśmy w stanie pojąć

bibliotekarka | 2018-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Potworne istoty. Fascynują i przerażają. Idealne zestawienie dla każdego pasjonata straszności. Jedyne zalecenie - czytajcie książkę po zmierzchu i nasłuchujcie czy coś nie skrywa się w ciemności.

Uwielbiam oglądać horrory, czytać powieści, które oferują dreszczyk emocji. Czy ktoś pamięta jeszcze serial "Gęsia skórka"? Och, jak ja go oglądałam i zachwycałam się każdą opowiedzianą historią. Gdy tylko zobaczyłam, że na polskim rynku wydawniczym ukaże się "The World of Lore: Potworne istoty", od razu wiedziałam, że będzie to książka, którą na pewno przeczytam. I oto jestem. Przeczytałam.

Początkowo myślałam, że będzie to zbiór różnych strasznych opowiadań. Coś w stylu "Gęsiej skórki" :) Jednak autor inaczej podszedł do tematu. Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że dzięki tej książce poznajemy niesamowitą pasję autora - pasję do strasznych, zagadkowych historii, potwornych istot, legend. Autor posiada na prawdę ogromną wiedzę na ten temat. Widoczne jest to, gdy przytacza skąd się...