Nowy dom na Wyrębach II

Dom na Wyrębach (tom 3)
Videograf
2018-10-23
2018-10-23
dziennikarz groza horror klątwa literatura grozy literatura polska śledztwo zbrodnia
Inne

Oficjalne recenzje i

Egzorcysta pilnie poszukiwany

229 68 10

W tej części skumulowano nareszcie wszystkie luźne, tajemnicze wątki i zamknięto (mam nadzieję) definitywnie historię. Czy to pożegnanie z Hubertem Kosmalą, pamiętnikiem Ewy Firlej i nareszcie też z Wyrębami było udane? Cóż, usychać z tęsknoty, płakać po nocach i błagać autora o kolejną kontynuację z pewnością nie będę.

Sama nie wiem, czego oczekiwałam po tej książce. Na przyjemniejszą w odbiorze narrację? Na wytłumaczenie tych dziwactw, z którymi konfrontowałam się w poprzedniej części. Na lekką dozę grozy? Nie miałam naprawdę wygórowanych oczekiwań, a i tak zostałam zawiedziona.

Ta historia była dla mnie taka dziwaczna, taka oderwana od pierwszej części, że nie jest nawet łatwo ją w kilku zdaniach podsumować. Może wnikało to z tego, że akcja lawirowała tak chaotycznie pomiędzy bohaterami.

Codziennostki Ewy podnosiły mi nieraz ciśnienie. W nich autor przerabiał w nich inny rodzaj horroru, a właściwie jedną z najgorszych rzeczy, którą może kobietę w życiu spotkać. Muszę przyznać, że nie jestem zadowolona ze sposobu, w jakim autor podszedł do tego zasługującego na najwyższą powagę tematu. Jasne, lekceważące zachowanie matki Ewy można złożyć na karb lat 90 i wiejskiej mentalności, ale reakcja samej Ewy była po prostu nielogiczna. Jeśli jakiś autor nie czuje się na siłach, by wejść w zdewastowaną psychikę kobiety, i nie potrafi wykrzesać adekwatną reakcję u swoich bohaterów, to może lepiej będzie, jeśli odpuści i przestanie denerwować wyczulonych na ten temat odbiorców.

Zdecydowanie z większym entuzjazmem śledziłam akcję z perspektywy Huberta, choć w tym przypadku też nie ma większych rewelacji. O ile można było znaleźć szczątkowe elementy grozy w pierwszej części, tak w tej nie doszukałam się praktycznie żadnych. Owszem, mamy tu elementy nadnaturalne, tyle że wątki nawet nie próbują wywołać w czytelniku niepokoju.

Mowa tu między innymi o tajemniczych snach, które wybijają może z czytelniczego rytmu, ale na pewno nie ścinają krwi w żyłach. Autor również i w tej części nie zapomniał o wplątaniu w swoją powieść elementów ze słowiańskich wierzeń. Pomysł stał się ostatnio nie tylko dosyć modny, ma też sporo potencjału. Jednak ta realizacja pozostawia wiele do życzenia. Mam takie wrażenie, że gdyby autor pokusił się na więcej części, to wykreowany przez niego świat byłby pełen niestrasznych słowiańskich demonów o przeróżnych nawykach i gustach.

Cóż mogę powiedzieć o całokształcie? Nadal wzbraniam się przed połączeniem pierwszej części historii z parą ostatnimi. Może ta różnica miała coś ważnego podkreślić w życiu autora albo w Wyrębach. W każdym razie nie potrzebowałam aż tak tych kontynuacji, podobnie jak dodatkowych folklorystycznych istot. Same Wyręby straciły nieco swojego blasku, ale pomimo tych dziwnych zabiegów narratorskich przebrnęłam przez wszystkie części zawsze bardzo szybko. Autor ma lekkie pióro i gdyby nieco popracował nad konstrukcją swojej historii, to z pewnością przyciągnąłby bardziej moją uwagę.

Sama nie wiem, czego oczekiwałam po tej książce. Na...

Nowy dom na wyrębach II jest naturalną kontynuacją Nowego domu na wyrębach. Pierwsza część urywa się w trakcie rozwoju historii więc aby poznać jej zakończenie koniecznym jest przeczytanie tej pozycji.
A jest ona podobnie jak poprzednie części bardzo ciekawa i powiedziałbym, że nawet odrobinę bardziej dynamiczna niż część druga.
Darda umiejętnie przeplata tutaj senne wizje bohaterów z ich ciekawą historią w realu tworząc mroczny klimat horroru.
Nie potrafię opisać dokładnie co takiego przyciąga mnie w jego książkach ale to coś sprawia, że czyta je się niesamowicie szybko. Strona za stroną i można całkowicie odpłynąć zanurzając się w tej opowieści.
I o to w książkach chodzi.
Tak więc zasłużona ocena 8/10. Polecam

Darda umiejętnie przeplata tutaj senne wizje...

Lubię sposób pisania oraz narracji Dardy. Bardzo pomału do przodu. Znakomita mroczna atmosfera oraz specyficzny klimat lat 90-tych. Szkoda tylko, że książka została podzielona na dwa tomy. Żeby zachować ciągłość trzeba pamiętać, co było w tomie I. Bardzo polecam do przeczytania.

Jakże rozbudowana w porównaniu do pierwszej części. Zarówno jeśli chodzi o bohaterów, jak i wątki i tajemnice. Ale bez nadmiernego przeładowania. Ze smakiem i rozsądkiem. I albo autorowi się znacznie styl poprawił, albo opowieść była tak wciągającą, że nawet nie zauważyłam tego, co w poprzednich częściach mi odrobinę nie odpowiadało. Bardzo przypadła mi do gustu scena zamykająca. Muszę powiedzieć, że to było dużo lepsze od ostatniej powieści Mastertona.

Trzecia część i mam nadzieję nie ostatnia cyklu "Wyręby" Stefana Dardy.
Książka wciąga, buduje napięcie i ciekawość co się jeszcze wydarzy?
Lekko się czyta super pozycja na jesienne wieczory. Polecam ❤❤❤❤

Trzecia część i mam nadzieję nie ostatnia cyklu "Wyręby" Stefana Dardy.
Książka wciąga, buduje napięcie i ciekawość co się jeszcze wydarzy?
Lekko się czyta super pozycja na jesienne wieczory. Polecam ❤❤❤❤

I znowu dziwna sytuacja, bo w zasadzie książka mnie nie zachwyciła, czasem nawet denerwowała, a jednak nie potrafiłam się od niej oderwać. Druga część Nowego domu na Wyrębach lepsza od pierwszej, jednak i tak czegoś mu tu brakowało. Jakiegoś takie "bum" rozwiązującego wszystkie tajemnice od początku do końca.

Na półkach: , , , , ,

Ta cześć cyklu mnie zachwyciła,wciąga na maksa.
Rewelacyjna,autor Stefan Darda to genialny jest.
Czyta się tą powieść grozy bardzo dobrze,spędziłam miły wieczór z lekturą.

Ta cześć cyklu mnie zachwyciła,wciąga na maksa.
Rewelacyjna,autor Stefan Darda to genialny jest.
Czyta się tą powieść grozy bardzo dobrze,spędziłam miły wieczór z lekturą.

Po opowiadaniach Stefana Dardy postanowiłam przeczytać trzecią część cyklu Wyręby. Myślę, że pierwsza część była chyba najlepsza, lecz czyta się dobrze. Jeszcze raz kiedyś wrócę do tego cyklu, tylko tym razem przeczytam książki bez dłuższych odstępów, jedną po drugiej. Będzie inny odbiór, z pewnością lepszy.
Polecam ten cykl.

Polecam ten cykl.

No i skończyłem. Część drugą oceniam tak samo jak i pierwszą, czyli jako całość 7. Wątek Huberta bardzo w porządku. Wątek Ewy, taki nieco naciągany i w zasadzie niepotrzebny. Uśmiercenie jej w pierwszym tomie byłoby chyba lepszym rozwiązaniem ale doceniam autora za chęć ubarwienia historii dodatkiem jeszcze jednej siły. Poczytać można, nudzić się nie będzie. Ja po 3 tomach potrzebuję teraz czegoś w zupełnie innym stylu... W każdym razie przeczytać warto.

Kontynuacja pierwszego tomu. Nie rozumiem dlaczego stanowi odrębny tom, chyba chodzi o zysk, że sprzedaży.

Stefan Darda Nowy dom na Wyrębach II Zobacz więcej