Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Nie mów nikomu

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Seria: W labiryncie kłamstw
Wydawnictwo: Albatros
1 212
2 103
3 580
4 371
1 738
Tell no one
Marczewek

David Beck od ośmiu lat codziennie na nowo przeżywa koszmar, który zdarzył się pewnej sierpniowej nocy. Wtedy po raz ostatni widział swoją żonę Elizabeth… żywą. Jego pozostawiono na pewną śmierć, ją porwano i zamordowano. Nie potrafi się pozbierać. Nie może o niej zapomnieć. I nagle otrzymuje tajemniczą wiadomość, której się rozpaczliwie chwyta. Choć ciało Elizabeth zostało zidentyfikowane, David zaczyna wierzyć, że jego ukochana żyje. Ignorując ostrzeżenia i zmagając się z FBI, które podejrzewa go o zabicie żony, niezłomnie dąży do odkrycia prawdy.

źródło opisu: https://literia.pl/nie-mow-nikomu-11792

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anika | 2012-05-29
Przeczytana: 03 lipca 2005

Tę książkę przeczytałam kilka lat temu, ale jeszcze teraz pamiętam emocje, które towarzyszyły czytaniu. Jest to znakomity thriller. Genialna intryga i zawrotne tempo akcji są jego atutami. Była to pierwsza przeczytana przeze mnie książka Cobena i jej lektura uczyniła mnie fanką pisarza.

mclena | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

"Lepiej kochać, a potem płakać. Następna bzdura. Wierzcie mi, wcale nie lepiej. Nie pokazujcie mi raju, żeby potem go spalić."

Ponownie Harlan Coben i jego chyba najbardziej popularna książka o której słyszałam juz od dawna za sprawa ekranizacji ktorej na szczęście nie mialam okazji widzieć. Nie trudno sie domyślić, że autor ponownie nie zawiódł, że dostarczył wrażeń jakich nigdy za wiele, że na sam koniec sprezentował "strzał z otwartej prosto w twarz", który przyjęłam z uśmiechem na ustach...
Co jednak łatwo dostrzec to progres jaki poczynił autor na przestrzeni lat. "Na goracym uczynku" wydana w 2010 roku i "Nie mow nikomu" z 2001 wyraźnie to pokazuje i już zacieram rece na kolejne jego powieści, bo wiem że Coben nigdy mnie nie zawiedzie. Akcja jest dynamiczna od samego poczatku a ilość niewiadomych wprowadza w stan goraczkowego czytania rozdziału za rozdziałem by choć trochę pozwolić odpocząć mózgowi i częściowo rozwiązać zagadkę którą Harlan zrzuca nam na głowę. Troszeczkę...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na początku dopada cię strach, potem ciekawość, a na końcu już obgryzasz paznokcie ze zdenerwowania, gdyż jest tyle możliwości finiszu... ale tylko jedna jest prawdziwa, więc nie daj się zwieść!

Jak co roku, gdy nadchodzi czas całusa, Elizabeth i Beck wybierają się nad jezioro Charmaine. Idą się kąpać. Jest noc. Ona wychodzi na brzeg, a on zostaje w wodzie i dryfuje coraz dalej. Krzyk. Beck momentalnie zaczyna płynąć w kierunku brzegu, jednakże zostaje ogłuszony, wpada do wody, a Elizabeth zostaje porwana. Po 5 dniach jej ciało zostaje odnalezione. Napiętnowane literą Z na policzku.
Mija 8 lat. Beck – jednak przeżył, nadal nie może zapomnieć o swojej żonie. A ona o nim. 8 lat, gdy przypada dzień całusa, mężczyzna dostaje dziwnego emaila, a gdy go otwiera widzi Elizabeth. Kolejna zaszyfrowana wiadomość, miejsce spotkania... ale czy to aby nie jest fotomontaż? Czy nikt się nim nie bawi?
W tym czasie zostają odnalezione ciała dwóch mężczyzn w okolicach jeziora Charmaine. Wraz z kijem...

FairytaleePrincess | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

To moje pierwsze spotkanie z Cobenem i powiem Wam, że...
Dawno nie przeczytałam książki w jeden dzień!
Moje uczucia względem tej powieści były sprzeczne i mieszane praktycznie do ostatniej strony. Czasem mi się podobała, czasem nie, ale czytałam wciąż dalej i dalej, może nie z zapartym tchem, ale z rosnącą ciekawością.
1. Dużym plusem jest to, że akcja zaczyna się niemalże od pierwszej kartki, nie ma nudnych wywodów wstępnych, tylko od razu rzuceni jesteśmy w wir fabuły. I to jest fajne.
2. O ile (nie wiem czy to już zboczenie spowodowane za dużą liczbą przeczytanych książek) większość książki była dla mnie przewidywalna i krok po kroku wszystko okazywało się być tak, jak podejrzewałam, to jednak zakończenie mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło! A jeszcze dwie kartki przed końcem byłam zła i wzburzona zachowaniem pewnego człowieka...
3. Minusem jest wspomniana wyżej przewidywalność. Lecz nie wiem, czy tylko mi udało się 'rozbroić' fabułę, czy faktycznie autor słabo się postarał.
4....

Kiwi_Agnik | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Porządny i solidny kryminał obfitujący w fałszywe tropy, które zmylą nawet największego fana kryminalnych zagadek.

Jednakże fabuła nie do końca mnie przekonała i mimo iż lubię twórczość pana Cobena książkę czytało mi się dość opornie.

Nie wiem skąd ten sceptycyzm... Może wybrałam "zły czas" albo po prostu pozycja nie trafiła w mój gust.

gwiazdka | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 23 maja 2015

„Nie mów nikomu" to faktycznie jedna z najlepszych powieści Cobena. Mamy tutaj sensacyjną, bardzo dynamiczna akcję, zagadkę z przeszłości, rozwiązanie nie dające się przewidzieć, pościgi, ucieczki, tych złych i tych dobrych oraz najlepsze i najprawdziwsze- tych, którym nie można przypisać żadnej skrajności. Oczywiście, jak to u Cobena, wszystko kończy się dobrze, poza tym czuje się pewną powtarzalność- gdzieś tam w mojej podświadomości siedział ludzik i powtarzał: coś takiego już czytałaś. Mimo to uważam, że jest to jedna z lepszych powieści kryminalno- sensacyjnych i pewnie jedna z najlepszych HC. Ze względu wspomnianą wadę, czyli nie do końca oryginalną akcję, odejmuję 2 gwiazdki. Poza tym uważam, że jest to świetna książka w swoim gatunku.

Arek | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

"Nie mów nikomu" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Harlana Cobena, kolegi Dana Browna, nie tylko po fachu. Książkę czyta się jakby się jadło spagetti z ulubionym sosem, nie wiemy kiedy już skończyliśmy i przykro nam że tak szybko poszło.
Powieść wciąga, i przeczytałem ją dużo szybciej niż inne podobnej długości. Czyta się ją dobrze, a autor używa często trudnych słów które warto przyswoić. Dużo tu retrospekcji które rzucają światło na teraźniejsze wątki. Poza tym nie ma tu miejsca na nudę, prawie wszystkie słowa są po coś w 400 stronowej powieści.
Jest tu także o pięknie miłości i wytrwałości uczucia wiążącego Davida i Elisabeth na wieczność. To trochę moim zdaniem wyidealizowane ale cóż piękne. W czarnym świetle przedstawiona jest policja amerykańska. Niekompetętna, bezczelna, a czasem nawet zagrażająca cywilom.
Moim zdaniem jak najbardziej warto udać się w ten jakże bliski nam świat, stąd ocena 8/10

Paco | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, COBEN
Przeczytana: 2015 rok

No i mamy mistrza gatunku w pełnej krasie. Książka wciąga do tego stopnia,ze utożsamiamy się z bohaterem,a to już coś :) A jak się już utożsamiliśmy,to chcemy mu pomóc i ,,ni z tego,ni z owego,,jesteśmy na ostatniej stronie.Rewelacja :)

Bastard | 2013-04-12
Przeczytana: 20 stycznia 2013

7/10 – BARDZO DOBRY

Elizabeth padła ofiarą seryjnego mordercy. Minęło osiem długich lat, a młody lekarz David Beck nadal nie może zapomnieć o swojej zmarłej żonie. Pewnego dnia otrzymuje anonimowego maila, który wywraca jego życie do góry nogami. Wstrząsająca wiadomość z adnotacją „nie mów nikomu” dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że Elizabeth wcale nie jest martwa. Beck nie wiedząc czy to prawda, czy jakiś makabryczny żart, postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczej korespondencji. Aby jednak to zrobić, musi zagłębić się w bolesną przeszłość i rozdrapać stare rany. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że wydarzenia sprzed ośmiu lat kryją za sobą mroczne tajemnice i że istnieją osoby, którym nie jest na rękę aby wyszły one na jaw.

Wiedziałem, że kiedyś nadejdzie taki dzień i wreszcie zdecyduję się zaznajomić z twórczością Harlana Cobena. Za namową znajomego padło akurat na „Nie mów nikomu”, powieść o zemście, poświęceniu i miłości, która jest w stanie przetrwać wszystko. Książka...

PrzyAromacieKawy | 2010-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Świetna! Bez dwóch zdań ŚWIETNA! Pochłonięta w dwa dni! Nie można było inaczej. Prawdy po prostu trzeba się dowiedzieć i tyle. A prawda (jak zawsze w tego typu książkach) jest baaardzo zaskakująca. Dosłownie do ostatniej strony. To jedna z tych książek, która zamykasz i musisz wziąć kartkę i rozpisać całą historię w tabelce, słupku czy co tam komu odpowiada. Kto z kim, kto kogo zabił, kto gdzie był, jakie godziny są istotne dla sprawy. No bo niby zagadka się rozwiązała, ale wątków było tyle, ż wątpisz, czy to co zostało napisane, to na pewno jest prawda, czy to na pewno jest rozwiązanie zagadki, czy czegoś nie pomyliłeś/łaś, czy wszystkie elementy tej układanki do siebie pasują. Dopóki tego nie zrobisz nie zaśniesz. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że jest 1 w nocy, jestem po kawie i nadal tę książkę analizuję!

Ale przejdźmy do sedna. Głównym bohaterem jest David Beck, który jest normalnym lekarzem pediatrą. Żyje spokojnie, nie wadzi nikomu. Jest samotny. Ma siostrę, ma...