Nie mów nikomu

Albatros
2015-02-04
2015-02-04
Zbigniew A. Królicki

David Beck od ośmiu lat zmaga się z bólem utraty żony,która pewnej sierpniowej nocy została porwana i zamordowana.
Nie potrafi się pozbierać . Nagle otrzymuje pewną tajemniczą wiadomość po której jego świat "przewraca się do góry nogami". David zaczyna wierzyć że jego ukochana żyje. Niezłomnie dąży do odkrycia prawdy podążając śladami żony sprzed jej rzekomej już śmierci.

Styl tego autora jednak bardziej mnie denerwuje niż zachwyca. Początkowo mamy świetną akcje ,dzieje się dużo i szybko po czym autor odcina się od tego wszystkiego,ciach i wartość książki spada na łeb na szyję! Po co ? Nie mam pojęcia ,wrażenie mam takie jakby mu się w połowie odechciało pisać ,bo później jest nijak ,świetny wątek staje się flakami w oleju. Nie ma już tego płomienia ,pozostaje ognik. Szkoda wielką szkoda🥴

To moja druga książka Harlana Cobena. Pierwsza, nieco nowsza, "W głębi lasu" i ta tutaj raczej na podobnym dość wysokim poziomie.
Fakt, że "Nie mów nikomu" napisane w 2001 roku i zekranizowane kilka lat później (fun fact: w filmie na moment pojawia się autor książki) jest wciąż popularne w 2024 o czymś świadczy. Z drugiej strony nie jestem pewna, czy jest to lektura, która utkwi w mojej pamięci na jakoś długo.

Głównym bohaterem powieści jest pediatra David Beck, który osiem lat wcześniej stracił miłość swojego życia – żonę Elizabeth. Kobieta została zamordowana, a sam David ledwo uszedł z życiem. W przypadku Becka czas nie leczy ran, ponieważ mimo upływu lat, on nie potrafi pójść dalej i wciąż tęskni, i kocha. Nagle pojawia się cień nadziei, że możliwe, że Elizabeth żyje – choć agenci FBI szukają dowodów, że to David ją zabił. Zaczyna się misterna gra pomiędzy pediatrą a FBI, a w tle pojawia się jeszcze wątek śmierci Brandona Scope’a. Jaki związek z tym wszystkim miała Elizabeth? Do czego doprowadzi „nie mów nikomu”?

Wciągnęłam się. Od pierwszej strony zostałam kupiona przez Cobena po raz kolejny i prawdopodobnie rok 2024 będzie pod jego „patronatem”. W przypadku thrillerów/kryminałów Harlan Coben trafia do mojej strefy komfortu, gdy chciałabym przeczytać wciągającą książkę, ale bez szczegółowych opisów rozlewu krwi i brutalności (może się starzeję, że po takich książkach muszę kilka dni odchorować?).

Mam wrażenie, że w tej książce było więcej opisów (w serii z Myronem cała strona potrafiła być krótkimi dialogami zapisana),co też jest na plus. Podobała mi się relacja Davida i Shauny oraz Davida i Tyrese’a, mimo że są totalnie różne. Być może czuć nieco stereotypowość, szczególnie w przypadku Tyrese’a (gangsterka, narkotyki),natomiast nie przeszkadza to w odbiorze. Wciąż, w mojej opinii oczywiście, te relacje są autentyczne. Tak samo, jak autentyczny był związek Davida i Elizabeth i ból, który odczuwał Beck przez bitych osiem lat.

Jeśli szukacie w tej książce opisów, w jaki sposób pracuje policja czy FBI – to tutaj za wiele tego nie znajdziecie. Oczywiście agenci są i odgrywają ważną rolę w książce, natomiast całość skupiona jest głównie na doktorze Becku.

I muszę to przyznać – Coben potrafi w zaskakujące zakończenia! Dosłownie do ostatniej strony trzyma w napięciu, by później czytelnikowi pozostał z otwartymi ze zdziwienia ustami. Być może dla niektórych będzie to naciągane, ale mi odpowiadało. Nie odczuwam niedosytu.

„Lepiej kochać, a potem płakać. Następna bzdura. Wierzcie mi, wcale nie lepiej. Nie pokazujcie mi raju, żeby potem go spalić.”

Davida Becka dotknęła tragedia. Po ośmiu latach od wydarzenia, mężczyzna próbuje ułożyć sobie życie. Znaleźć sens nie jest łatwo bez tej drugiej ukochanej osoby. I chodź David ma obok sobie siostrę i przyjaciół to są dni, że tęsknota gniecie aż do utraty tchu. Szczególnie, kiedy dostaje meila, który powoduje, że niczym bumerang wraca do niego nie tylko historia ale i pytania, które przez tyle lat pozostały bez odpowiedzi. David zaczyna drążyć temat a prawda jaką odkryje wstrząśnie jego dotychczasowym życiem. Na mężczyznę czeka nie tylko niebezpieczeństwo ale on sam będzie ścigany przez ludzi, o ktorych nigdy nie słyszał. Mężczyzna nie tylko nie może dać się złapać, on musi zrozumieć co stało się te osiem lat temu w pewniem letni wieczór….
Tajemnice, tajemnice i jeszcze raz tajemnice. Każda z nich powoli jest odkrywana, zaskakuje i sprawia, że chce się odkrywać ich więcej. Coben miał świetny pomysł na fabułę, która wciąga i nie chce puścić. Książkę czyta się jednym tchem. W tej historii jest wszystko co potrzebne aby przepaść z kretesem podczas czytania. Mnóstwo niedomówień, wir wydarzeń i niespodziewanych zwrotów akcji. Aż chce się czytać. To moje drugie spotkanie z Cobenem i na pewno nie ostatnie.

(audiobook) Niestety moja ocena nie będzie adekwatna, ale musiałam coś dać. Dopiero zaczynam przygodę z audiobookami i jak na razie idą mi opornie, mało się przy nich skupiam i ciężko wbić mi się w fabułę, ale nie poddaję się!

To była moja pierwsza i narazie ostatnia książka tego autora. Nie była zła, ale dla mnie za bardzo chaotyczna. Za dużo i za szybko się tu wszystko dzieje.

To była szybka i wciągająca książka ale brakowało mi 'tego czegoś'. Czytelnik jest ciekawy rozwiązania, ale równocześnie te intrygi gdy już się je pozna jakoś nie wywołują większych emocji. To ten typ książki którą przeczytasz i równie szybko zapomnisz. Autor ma lekki pióro ale zachowania niektórych postaci mnie irytowały, były czasem nielogiczne i niezrozumiałe, po to żeby chyba tylko narobić większego chaosu i tajemnicy. Głównemu bohaterowi jak na tyle zdarzeń, w tak krótkim czasie zbyt sprzyjało szczęście. Niby nic nowego w kryminałach i thrillerach ale tutaj całość była dla mnie bez większego wow.

Harlan Coben, znany ze swojego mistrzostwa w pisaniu thrillerów, w "Nie mów nikomu" oferuje czytelnikom kolejną porcję emocjonującej akcji i zagadki kryminalnej. Na przestrzeni stron Coben zręcznie splata elementy dreszczowca z głębokim dramatem osobistym bohaterów.

Historia rozpoczyna się od tragicznych wydarzeń, które rozgrywają się w życiu doktora Davida Becka. Strata żony, Elizabeth, wydaje się definiować całe jego istnienie. Jednak osiem lat po jej śmierci, David otrzymuje szokujące informacje, które podważają jego dotychczasowe przekonania. Pojawia się nadzieja, że Elizabeth może wciąż żyć, co stawia Davida w centrum niebezpiecznego wiru intryg.

Książka Cobena wciąga od pierwszych stron, dzięki czemu trudno się od niej oderwać. Fabuła, choć miejscami może wydawać się przewidywalna, zaskakuje złożonością i bogactwem postaci. Autor mistrzowsko łączy wątki kryminalne z osobistymi dramatami bohaterów, tworząc historię, która jest jednocześnie emocjonująca i poruszająca.

Główny bohater, David Beck, jest postacią złożoną i autentyczną. Jego ból i determinacja w poszukiwaniu prawdy są wiarygodne i budzą sympatię. Niemniej, niektóre postacie poboczne, jak choćby przyjaciel Becka, mogą wydawać się stereotypowe, co nieco osłabia wiarygodność narracji.

Powieść, mimo swojej krótkości, oferuje dynamiczną akcję, pełną zwrotów i niespodzianek. Coben umiejętnie balansuje między szybkim tempem a głębszym rozwojem postaci. Mimo że niektórzy czytelnicy mogą odczuwać brak głębszego rozwoju psychologicznego bohaterów, to jednak narracja utrzymuje wysoki poziom napięcia i zainteresowania.

Zakończenie, choć dla niektórych może wydawać się zbyt uproszczone, stanowi zadowalające rozwiązanie skomplikowanej sieci intryg i tajemnic. Coben udowadnia, że potrafi zaskoczyć czytelnika, nawet jeśli niektóre elementy fabuły zdają się być przewidywalne.

W "Nie mów nikomu" Coben stworzył thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pomimo pewnych niedociągnięć w rozwoju postaci i zbytniej uproszczeniu niektórych wątków, książka ta stanowi solidny przykład gatunku. Jest to lektura obowiązkowa dla fanów Cobena, jak i dla tych, którzy cenią sobie dobrze skonstruowane thrillery z zaskakującymi zwrotami akcji.

Harlan Coben to najpoczytniejszy współczesny pisarz spod znaku thrillera i dreszczowca. Co ciekawe Nie mów nikomu oficjalnie została uznana przez jego fanów za najlepszą, do dnia dzisiejszego, powieść tego pisarza. Rozpoczyna się niczym klasyczny film Hitchocka, od „trzęsienia ziemi” dla naszego bohatera – Davida Becka, gdy na jego oczach zostaje uprowadzona i następnie zamordowana żona, następnie powieść przechodzi płynnie w klimaty conspiracy thrillers Roberta Ludluma, gdy po latach uważana za zmarłą Elizabeth skontaktuje się ze swoim mężem i poprosi o spotkanie z pomocą. To wywoła zamieszanie w największych kręgach biznesmenów, sił federalnych i przede wszystkim sprawców owej zbrodni sprzed laty. Wszystkim będzie zależało na dopadnięciu odnalezionej zguby, nawet za cenę reputacji i życia Davida. Powieść oferuje w liczne pogonie uliczne, pościgi samochodowe i sceny akcji z wynajętymi mordercami do wyciszania sprawy, jednak tak naprawdę stawia w dużej mierze na śledztwo Becka, które ma doprowadzić go do wyjaśnienia przeszłości, i odpowiedzenia na pytanie: Dlaczego jego żona sfingowała swoją śmierć i komu zależało na jej śmierci? Książka dość krótka stawia na ciągłą gonitwę za prawdą, nie oferuje zbyt bogatego rozszerzenia profilu psychologicznego protagonisty i jego przyjaciół, co sprawia iż nie jesteśmy w stanie się z nim zżyć w historii, a wyjaśnienie sprawy narzuca nam mocno zagmatwaną kryminalną wersję Mody na sukces pełną typowych zbiegów okoliczności, deus ex machiny, klasycznego napastowania seksualnego i przemocy wobec kobiet, zemsty po latach i stereotypowych postaci z przyjacielem Becka dilerem narkotyków na czele. To bardziej nuży i ciągnie do odkrycia samej prawdy dla zakończenia historii niż jej fascynacji. Zakończenie zbyt uproszczone jest większym rozczarowaniem niż satysfakcją z ciekawej intrygi, która staje się przewidywalna od połowy powieści i rozpada się niczym domek z kart, pomimo szalenie wciągających pierwszych 150 stron. Wierzę, że Coben ma jeszcze wiele do powiedzenia, i że jednak ma ciekawsze książki na swoim koncie.

To moja trzecia książka Cobena (po "W głębi lasu" i "Bez skrupułów") i już widzę, że niektóre wątki się powtarzają, albo są do siebie bardzo podobne. Niemniej jednak książka jest bardzo, ale to bardzo wciągająca i dobrze się czyta. W tej pozycji pojawia się ciekawy zabieg, że czytelnik wie trochę więcej niż sam bohater i może szybciej rozwiązać zagadkę. Niemniej jednak niespodzianki są do samego końca. Polecam.

• Harlan Coben
  • Thriller/sensacja/kryminał