57 dni szperacza "Staszka"

Wydawnictwo: , Polska Oficyna Wydawnicza (POW)
10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Taurus

57 DNI SZPERACZA "STASZKA" to powstańcze wspomnienia Stanisława Lipskiego ps. "Staszek", żołnierza kompanii B-3, batalionu „Bałtyk”, pułku „Baszta” walczącego na Mokotowie. Wspomnienia napisane bardzo barwnym, jędrnym językiem ukazują Powstanie Warszawskie nie tylko przez pryzmat walk ale także w świetle codzienności i zachowań zwykłych ludzi. Książka ma charakter pamiętnika obejmującego okres od 28 lipca do 27 września 1944r. W książce znajduje się 27 zdjęć, także prac autora oraz fotografii portretowych. Autor po wojnie był rzeźbiarzem. Wykonał m.in. pomnik w kwaterze "Miotły" na Cmentarzu Wojskowym.

źródło opisu: krótkie streszczenie

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Książka jest pamiętnikiem Stanisława Lipskiego ps. “Staszek”, po wojnie artysty rzeźbiarza, który jako żołnierz kompanii B-3 pułku "Baszta" walczył w czasie Powstania Warszawskiego na Mokotowie.
Wspomnienia napisane bardzo sprawnie barwnym i sugestywnym językiem. Autor wspomina Powstanie Warszawskie z wielu stron a nie tylko walk. Lektura wciąga każdą kolejną stroną i szczerze polecam każdemu, bo pamiętnik “Staszka” jest wręcz bezcennym źródłem wiedzy o powstańczej codzienności.
Polecam też dostępne w sieci wspomnienia Stanisława Lipskiego w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.