Momo

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Znak
Momo
Ag2S

Niezwykła opowieść o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni Tajemnicza dziewczynka o imieniu Momo pojawia się znikąd, ale szybko znajduje przyjaciół. Potrafi wymyślać niesamowite zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Niespodziewanie jej piękny świat zostaje zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy kradną ludziom wolny czas i radość. Tylko Momo jest odporna na ich...

Niezwykła opowieść o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni

Tylko Momo jest odporna na ich czary. I tylko ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przed wielką szarą rozpaczą.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,109984,Momo

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Gutka | 2019-04-23

Niesamowita historia porwała mnie bez reszty polecam świetna☺

LekkiePióra | 2019-04-11

Fabuła na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana, ale w rzeczywistości tak nie jest. Jest co prawda snuta z dużą dozą fantazji, ale poddaje się zasadom ciągu przyczynowo-skutkowego, choć osadzonego w świecie wyobraźni. Abstrakcyjny czas został tu zmaterializowany w postaci rozkwitających i więdnących Kwiatów Jednej Godziny, a każdy z nich jest inny. Pomaga to trochę uświadomić dzieciom istotę przemijania i brak możliwości odzyskiwania czasu, czyli Heraklitowe „nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki”. To dla nich trudne, bo ze swej natury dzieci nie poddają się presji czasu, wierząc w cudowną możliwość jego rozciągania i powtarzania. Dyscypliny czasu uczą się od nas, a my poddajemy się owej presji z kolei bardzo łatwo…
Więcej: www.lekkiepiora.pl

Weronika | 2019-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2019

Momo- dziewczynka, która odzyskała czas wolny wszystkich ludzi, przy pomocy Kasjopeji i mistrza Hory. Poruszająca książka o tym, że największym wrogiem przyjaźni jest czas, a właściwie czas stracony, mogący doprowadzić do zagłady ludzkości.

To jedna z moich pierwszych przeczytanych książek. Mam do niej ogromny sentyment.

Momo to mała dziewczynka żyjąca w świecie, do którego nie jest do końca przystosowana. Ona jako młoda, niewinna istota próbuje zrozumieć to co dzieje się wokół niej, nie chce się zmieniać. Jej obecność jednak powoduje zmianę innych ludzi.
Pamiętam tą książkę jako historię dziecka, które chciałoby żyć normalnie, wśród bliskich, bez żadnych trosk. Ja jako dziecko też nie mogłam nigdy zrozumieć dlaczego dorośli tak pędzą wszędzie, denerwują się, martwią. Utożsamiałam się z Momo.

Jak dla mnie ta książka niesie wielki przekaz, przekaz podstawowych wartości moralnych, o których tak często, szczególnie w tych czasach, czasach wielkich metropolii i technologicznego rozwoju zapominamy.

Według mnie jest to książka jak najbardziej dla dzieci, ale również dla dorosłych. Pozwala ona cofnąć się do czasów dzieciństwa, stanąć w ciele dziecka i tym samym zrozumieć współczesne dzieci.

książek: 2026
Asia-Polihymnia | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Piękna, ponadczasowa opowieść o tym co w życiu najważniejsze. Dla małych i dużych.

zaczytana | 2018-07-31

wspaniała historia, którą każdy powinien poznać choćby dlatego, żeby poznać szarych panów i rozpoznać ich w swoim życiu.

Ervisha | 2018-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Mimo iż powieść powstała ponad 40 lat temu, zawiera prawdy, które zawsze są aktualne i można odnieść je do każdych czasów.
Mówi o przyjaźni, rozmowie z drugim człowiekiem, uważnym słuchaniu - nie uszami a duszą i sercem. Pokazuje to jaki okrutny jest świat, w którą stronę zmierza. Niestety nie jest to droga ku lepszemu a ku naszej zagładzie. Wszyscy ciągle gdzieś pędzimy, śpieszymy się goniąc za sławą, pieniędzmi, dobrami materialnymi. Zaczyna brakować nam czasu, wiec ten czas usiłujemy zaoszczędzić. Rezygnujemy z naszych pasji i zainteresowań, spotkań z przyjaciółmi, zabawie, wspomnieniach. Oszczędzamy na rozmowach, rodzinie, marzeniach... Powoli stajemy się zapatrzonymi w siebie, pozbawionymi uczuć maszynami stworzonymi do pracy. Wydaje nam się, że oszczędzamy czas, jednak tak na prawdę wiecznie nam go brakuje - coraz bardziej go tracimy.

Pomyślmy.. Warto?
Warto aż tyle poświęcać?
Warto tracić to co w życiu mamy najcenniejsze - rodzinę, przyjaciół, czas z nimi spędzony,...

livrer | 2018-05-21
Na półkach: Przeczytane, 4Kids
Przeczytana: 21 maja 2018

C U D O ! - recenzja http://ewakruchowska.pl/polecane-ksiazki/momo/

jabajbaj | 2018-05-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Ileż dobroci kryje się nieraz w książkach dla dzieci! W końcu nikt nie mówił, że muszą być one głupiutkie i infantylne. Wręcz przeciwnie - w dobrych powieściach dla młodszego czytelnika znaleźć można wiele pięknych i mądrych myśli, nad którymi również dorosły powinien się zastanowić. "Momo" autorstwa Michaela Ende zdecydowanie zalicza się do tej kategorii. To wspaniała historia o tym, co w życiu powinno być najważniejsze i jak niewiele jest nie raz do szczęścia potrzebne. O potrzebie bliskości drugiego człowieka i o samotności wywołanej jego brakiem. O tym, że kiedy najbardziej chcemy oszczędzać czas, wtedy najwięcej go tracimy i w pierwszej kolejności odbija się to na naszych najbliższych.

dzikiebialko | 2018-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 10 lutego 2018

Książka uczy, że nie warto ciągle gnać w zapamiętani spalać się, i że trzeba znaleźć czas na odpoczynek i spędzenie czasu z innymi.