Momo

Okładka książki Momo Michael Ende
Okładka książki Momo
Michael Ende Wydawnictwo: Znak literatura dziecięca
literatura dziecięca
Momo oder Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte
Znak
2010-11-01
2010-11-01
978-83-240-1490-3
Ryszard Wojnakowski
Momo książki dla dzieci młodzieży

Cudowna była to opowieść! Opowieść mądra, magiczna, wzruszająca, dająca wiele do myślenia. Szczególnie do myślenia o naszym czasie, o tym jak go wykorzystujemy, i czy przypadkiem wolniej nie znaczy lepiej...
Poznajemy tutaj małą Momo , nie wiadomo skąd się wzięła, ale przyniosła okolicznym mieszkańcom ruin amfiteatru(jej obecnego domu) wiele ciepła i radości. Bo potrafi słuchać, a gdy tak słucha człowiek staje się mądrzejszy i lepszy. Niestety pojawiają się też szarzy panowie, którzy niczym nie potrafią się cieszyć, a żyją tylko dzięki okradaniu ludzi z ich czasu. I te kradzieże właśnie doprowadzają wszystkich do nieszczęścia. I tylko Momo może uratować przyjaciół i całą ludzkość przed całkowitą utratą czasu. Do pomocy mając niesamowitą żółwice. Co z tego wyniknie? przekonajcie się sami! Bo to cudowna opowieść dla Każdego!!

#kanonlekturszkolnych

Po raz kolejny dzięki synowi miałam okazję poznać książkę.
Powiem Wam bardzo mi się podoba zawarty w niej przekaz. Jest nim pojęcie czasu w każdym wymiarze...

Główną bohaterkę Momo cechuje umiejętność poświęcania czasu innym. Dzięki temu umiała również słuchać . Momo przyciągała do siebie ludzi i pomagała im bo jak nikt inny cechowała ja również cierpliwość .
Jak tow takich historiach bywa,do świata ludzi wtargnęło zło pod postacią Agencji Oszczędzania Czasu,która ludziom kradła ich czas.

W jaki sposób to się odbywało i jak poradziła sobie z nimi Momo musie odkryć sami , czytając te pozycję.

Książka posiada przesłanie ukazujące skutki braku poświęcenia czasu dzieciom ,odkrywamy również dlaczego Agencja za głównych wrogów uważała dzieci - warto brać z nich przykład .

#kanonlekturszkolnych

Po raz kolejny dzięki synowi miałam okazję poznać książkę.

trochę przydługa i abstrakcyjna ale fajna i przyjemna

trochę przydługa i abstrakcyjna ale fajna i przyjemna

CUDOWNA. Pełna niespodziewanej absurdalnej magii, która za każdym razem mnie zachwycała. Bardzo rzadko czytam książki zaliczane do literatury dziecięcej (26l.),ale ta naprawdę mnie wciągnęła - tak mocno jak mało która z ostatnich lektur. To jest po prostu piękne. Polecam, jeśli też kochacie absurd podchodzący pod surrealizm :)

Słaba.

Słaba.

Przepiękna książka. Podobała mi się o wiele bardziej niż "Niekończąca się historia".
Można sobie zdać sprawę, jak wiele czasu poświęcamy na pierdoły (książkowi szarzy panowie),które obiecują nam wiele, ale w rzeczywistości nie dają nam nic. Polecam przeczytać każdemu, dużemu i małemu :-)

bardzo fajna historia o dziewczynce która uratowała swoich przyjaciół. BARDZO POLECAM!!!

Zdecydowanie warta polecenia książka. Zarówno dla dzieci jak i dorosłych. MIchael Ende stworzył opowieść która w infantylny choć niezwykle interesujący traktuje o tematyce zaskakująco dojrzałej jaką jest czas i jego brak w nowoczesnym społeczeństwie. Choć napisana w latach siedemdziesiątych, jest jak najbardziej aktualna nawet dziś, pięćdziesiąt lat później.
Oceniam książkę na 8/10 ponieważ pomimo wielu swoich zalet ciężko z czystym sercem nazwać ją wybitną. Książce brakuje głębi aby można ją za taką uważać. Niemniej jednak, wciąż absolutnie warta polecenia.

Oceniam...

Mądra i całkiem orginalna książka, ale mimo tego w pewnym momencie się zaczęłam nudzić. Co prawda pod sam koniec jednak znowu trochę się wciągnęłam ale to nie było już to samo

• Dla dzieci
  • Dzieciństwo