Momo

Wydawnictwo: Znak emotikon
Momo
Ryszard Wojnakowski
Ag2S

Niezwykła opowieść o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni Tajemnicza dziewczynka o imieniu Momo pojawia się znikąd, ale szybko znajduje przyjaciół. Potrafi wymyślać niesamowite zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Niespodziewanie jej piękny świat zostaje zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy kradną ludziom wolny czas i radość. Tylko Momo jest odporna na ich...

Niezwykła opowieść o czasie, magii i prawdziwej przyjaźni

Tylko Momo jest odporna na ich czary. I tylko ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przed wielką szarą rozpaczą.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak emotikon, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4216,Momo

onika | 2015-10-25
Przeczytana: październik 2015

Bratanek pożyczył mi książkę. Dość często daje mi do przeczytania swoje aktualnie ulubione opowieści, żebym potem nie miała wątpliwości w księgarni, co może mu się spodobać. Generalnie, nigdy nie byłam 10-letnim chłopcem, więc te jego podpowiedzi ułatwiają mi życie. A i ja mam przy okazji mnóstwo frajdy. Ale „Momo” to było ciężkie doświadczenie czytelnicze.

Jest taki film Alexa Proyasa „Mroczne miasto”. Od pewnego momentu świat przedstawiony w powieści Michaela Ende w mojej wyobraźni zamienił się w owe Dark City, a i szarzy panowie zaczęli wyglądać jak filmowi obcy. Im jestem starsza, tym trudniej czytać mi historie, w których osamotniony dziecięcy bohater musi stawić czoła wielkiemu niebezpieczeństwu, by ocalić bliskich i cały świat. W „Momo” bardzo sugestywnie autor przedstawił opresyjne działania złodziei czasu i to, jak powoli odbierają oni tytułowej bohaterce to, co dla niej było najcenniejsze – przyjaciół.

Powieść została wydana w 1973 roku, co zaskoczyło mnie, gdyż...

Angelic | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Z czasów kiedy miałam 9 lat i zaczęłam chodzić do czwartej klasy szkoły podstawowej, pamiętam niewiele. Chciałam wam jednak przedstawić sytuację, w której nauczycielka od języka polskiego zadała każdemu z uczniów jedną książkę do przeczytania, a następnie każdy z nas miał zachęcić pozostałych do wybrania jej jako lektury.
Mi w udziale przypadła właśnie "Momo" Michaela Ende i jednym z powodów dla których to pamiętam jest fakt, że ten przydział bardzo mi nie odpowiadał. Szczerze mówiąc jako dziewczynka nie rozumiałam idei strasznych szarych panów, którzy kradną czas i źle życzą ludziom. Z tego względu myślę, że jeśli tę książkę można zaliczyć jako mroczną baśń, to więcej jest z niej w stanie odczytać przynajmniej kilkunastoletni czytelnik.
Kiedy zdecydowałam się, że prawie 20 lat później znowu zabiorę się za tą lekturę, miałam nadzieję, że jej odbiór i zrozumienie będą zupełnie inne i nie pomyliłam się. Przekazuje Nam ona bowiem masę pozytywnych przesłań i emocji. Walka o przyjaźń,...

Koralina | 2015-09-21
Przeczytana: 20 września 2015

Ciągły pośpiech…
Bezustanne zabieganie…
Nieprzerwana gonitwa…
Czynności wykonywane szybko i mechanicznie…
Zniechęcenie, apatia, szarość życia…
Chroniczny brak czasu…

Jeśli tak wygląda Twoje życie to znak, że padłeś ofiarą szarych panów, złodziei czasu, którzy zupełnie niepostrzeżenie potrafią wtopić się w naszą codzienność! A wtedy bardzo trudno uwolnić się spod ich wpływu, gdyż działają dyskretnie i umiejętnie dysponują naszym czasem.

Jak z nimi walczyć?
Cennych wskazówek z pewnością udzielą: Momo, tajemniczy Mistrz Sekundus Minutius Hora oraz jego żółwica Kasjopeja, bohaterowie niezwykłej opowieści pod tytułem „MOMO albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas”!

Warto czytać po wielokroć – zwłaszcza, kiedy stwierdzimy, że ktoś lub coś kradnie nasz czas!

tivrusky | 2013-05-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 05 maja 2013

"Gdy miał sześć lat, wierzył, że księżyc nad jego głową szedł za nim, dokądkolwiek by się nie udał. Gdy miał dziewięć lat rozszyfrował tę iluzję, sprzedając magię w zamian za fakty. Bez możliwości zwrotu. Tak to jest być dorosłym."

Momo w dość naiwny i prostoduszny sposób porusza pewne ważne rzeczy dotyczące z pewnością nas wszystkich. Dzieje się w "jakimś" mieście, w nieokreślonym czasie i nie troszczy się zbytnio o szczegóły czy realizm.
Więc Momo mieszka sobie w starym amfiteatrze, je to, co przyniosą jej sąsiedzi, ubiera to, co znajdzie to tu to tam i zajmuje się głównie słuchaniem tego, co ludzie mają jej do powiedzenia. A przychodzą do niej nie tylko dzieci, ale także dorośli, których problemy same się rozwiązują, gdy tylko na chwilę się zatrzymają żeby jej o nich powiedzieć.
Nie może być jednak zbyt sielankowo - pojawiają się Szarzy Panowie, którzy cichcem kradną ludziom czas, na czym cierpi i Momo, mimo że jej samej czasu ukraść się nie da. O tym, co dzieje się dalej...

Lucy Skywalker | 2014-05-04

Świetna książka która zwraca uwagę na to, jak mało czasu poświęcamy na rzeczy naprawdę ważne- na miłość i życzliwość. Łatwo nam ten czas ukraść, a wtedy marnotrawimy go na pogoń za rzeczami materialnymi.
Drugi ciekawy wątek to umiejętność słuchania, jaką obdarzona jest mała dziewczynka o imieniu Momo. Dobre słuchanie jest lepsze niż udzielanie nawet najmądrzejszych rad. Potrafi rozwiązać wiele konfliktów.

książek: 1947
Asia-Polihymnia | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Genialna opowieść o czasie i jego wykorzystywaniu.
Zmusza do głębokiej refleksji nad swoim życiem, życiowymi priorytetami.
Książka, którą każdy dorosły powinien przeczytać dziecku. A później z nim o niej rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać...
Moja 10-letnia córka przeczytała historię Momo, po czym przyniosła mi książkę ze słowami: "Przeczytaj, bo muszę o niej z Tobą koniecznie porozmawiać". I rozmawiałyśmy cały wieczór. O tym na co warto poświęcać swój czas, o tym, że lepiej "być" niż "mieć", że najlepiej robić coś, pracować z przyjemnością. I o wielu innych sprawach. Pewnie też nieraz wrócimy do tej książki i rozmów o niej.

Karo | 2014-05-22
Przeczytana: 23 marca 2014

Wszyscy wciąż się gdzieś spieszymy. Nieustannie gonimy za karierą, pieniędzmi, a zapominamy o tym, co najważniejsze. I przez to w miarę upływu czasu stajemy się coraz mniej szczęśliwi, bo w tej gonitwie zatraciliśmy gdzieś samych siebie. Jak to zmienić? Na to pytanie może odpowiedzieć główna bohaterka książki Michaela Ende. Wystarczy tylko poświęcić trochę tego cennego czasu i zapoznać się z jej przygodą.

Momo to mała dziewczynka, której mieszkaniem jest amfiteatr. Nikt nie ma pojęcia, skąd i jak się pojawiła, ale każdy wie, że zawsze można na nią liczyć, ponieważ posiada ona niezwykłą umiejętność słuchania innych. Dlatego też Momo ma dużo przyjaciół. Wszystko to jednak ulega zmianie, gdy zjawiają się szarzy i tajemniczy panowie, którzy zabierają ludziom wolny czas oraz radość. Momo postanawia uratować swoich przyjaciół i uświadomić im, co w życiu zasługuje na największą uwagę.

Z początku może się wydawać, że mamy do czynienia z historią dla dzieci. I tak jest w rzeczywistości,...

Alarice | 2012-07-21
Przeczytana: 2006 rok

Miałam 9 lat, kiedy ją przeczytałam, bardzo mi się spodobała, wtedy wydawała mi się bardzo.. klimatyczna, miała w sobie cos niezwykłego. I przyznam, że nadal trzymają się mnie te uczucia. Ta książka jest bardzo magiczna, pomaga zrozumieć wiele wartosci, które pomijamy w naszym codziennym życiu. Z biegiem lat zaczyna otwierać umysł. Zastanawiam się, jakie przemyslenia wywoła we mnie za 5 lat.

Gosia | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 września 2014

Choć książka powstała ponad 40 lat temu, zawiera w sobie problemy dotykające współczesnego społeczeństwa. Ende zawarł w swoim dziele przewidywania dotyczące przyszłości, które (niestety) się potwierdziły. "Momo" to historia przeznaczona dla dzieci, choć nie do końca się z tym zgadzam. Przez całą lekturę odczuwałam niepokój i pewien rodzaj smutku. Książka zawiera przestrogę, dotyczącą naszego czasu i życia. W prostej, alegorycznej historii autor opisał:
-> konsumpcjonizm,
-> wyścig szczurów,
-> wyimaginowany brak czasu na cokolwiek (również na wychowanie własnych dzieci),
-> powstawanie szybkich sieci z jedzeniem (Momo stwierdziła, że pokarm smakuje jak tektura),
-> dążenie do sławy za wszelką cenę (nawet w zamian za własną duszę, wyrzeczenie się przekonań),
-> pracoholizm,
-> depresję, która jest śmiertelną chorobą duszy.

Kasjopeio, gdzie jesteś?!

Emka | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Niesamowita książka!
Zachwyciła mnie historia małej Momo, która pojawiła się znikąd i jej wspaniałych przyjaciół. Byli to między innymi Gigi Przewodnik i Beppo Zamiatacz Ulic. Momo wkrótce zdana na siebie, żółwicę Kasjopeję i mistrza Horę, nic o tym nie wiedząc, musi uwolnić ludzi od złodziei czasu-szarych panów, którzy za wszelką cenę chcą zdobyć cały ludzki czas, bez którego nie mogli by dalej funkcjonować. Bardzo wzruszająca i niezwykła historia o pełnym tytule:
"Osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas".