Gender dla średnio zaawansowanych

Okładka książki Gender dla średnio zaawansowanych Inga Iwasiów
Okładka książki Gender dla średnio zaawansowanych
Inga Iwasiów Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z Wagą nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria z Wagą
W.A.B.
2008-09-17
2008-09-17
feminizm płeć gender kobieta socjologia

Okładka książki Wierzymy w wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...
Okładka książki Czas literatury nr 3(15) 2021 Anna Adamowicz, Marek Bieńczyk, Beata Bieńkowska, Sylwia Chutnik, Karolina Czerska, Krystyna Dąbrowska, Maciej Dobosiewicz, Jerzy Franczak, Galen, Inga Iwasiów, Marta Jabłońska, Kalina Jaglarz, Wladimir Kaminer, Anna Lazar, Małgorzata Lebda, Krzysztof Lisowski, Veronika Mabardi, Anna Marchewka (filolog klasyczny), Michał Milczarek, Maciej Miłkowski, Malwina Mus, Laura Osińska, Zośka Papużanka, Józefina Piątkowska, Katarzyna Pietruczuk, Marjan Pungartnik, Radek Rak, Natalia Szyszkowska, Jacek Wojciechowski, Łukasz Wojtusik, Grzegorz Wróblewski
Czas literatur... Anna Adamowicz, Mar...

Sięgałam po książkę z wielkimi oczekiwaniami i wielkim zapałem. Niestety ekscytacja szybko opadła. Nie twierdzę, że książka jest zła. Chodzi o to, że nie jest napisana przystępnie (albo określenie w tytule "średniozaawansowany" powinno oznaczać "high level"). Nawet ciekawe kwestie są napisane w dość męczący sposób. Nie wiem, może moja ocena nie jest sprawiedliwa, bo przecież autorka poruszyła wiele ważnych i kontrowersyjnych tematów, ale niestety i tak trochę się zawiodłam.

To napisana niezwykle trudnym i hermetycznym językiem lektura, która kompletnie nie pozwala poznać i zrozumieć a przed wszystkim wyjaśnić czym jest zjawisko gender i jaka jest jego naukowa geneza i interpretacja. A przecież w myśl słów samej Autorki rzeczywiście brakuje nam w Polsce fachowej i rzetelnej literatury, która próbowałaby dźwignąć ten temat i spróbować zwykłemu zjadaczowi chleba choćby w najprostszy sposób dotknąć zagadnienia. Tymczasem będąca na fali medialnej dyskusji, wprowadzającej wiele chaosu i zamieszania, wręcz prosi się o podręcznik czy elementarny zbiór esejów, które mogłyby, odwołując się do naukowego dyskursu, ale jednak językiem przyjaznym dla przeciętnego odbiorcy, zaprezentować odpowiedź, o którą domaga się pochodzące z różnych stron pytanie: a co takiego gender. Niestety po tej lekturze nie będziemy w stanie prosto i zwięźle powiedzieć, że gender to to, i tu pada przejrzysta i czytelna definicja. Sprawia to ogromny kłopot, bo sama książka jest niezwykle potrzebna i przedstawia do tej pory nieporuszane i nieprezentowane spojrzenie na literaturę czy szeroko rozumianą kulturę w ujęciu feministycznym i queer, co sprawia, że pewne teksty i sformułowania nabierają nowego znaczenia, i to światło, które na nie pada, z tej perspektywy, w istotny sposób poszerza i ubogaca wnikliwą analizę przedstawionych zjawisk. A to bezcenne, bo kąt patrzenia na rzeczywistość po raz pierwszy staje się kątem rozwartym a nie ostrym, gdzie nie było miejsca na takie oceny czy sądy. Argumentowano, że są one nieuprawnione czy niewskazane, że nie można łączyć dzieła i twórcy, i że należy ich rozpatrywać oddzielnie, bo między nimi nie zachodzi związek zgody. To sprawiało, że dopiero pojawienie się perspektywy gender przywróciło właściwą interpretację i diagnozę dzieła, i na wierzch wyciągnęło przesłanie, które do tej pory świadomie lub przypadkowo umykało uwadze odbiorców, bo zostało celowo schowane, ukryte jako nieistotny element w analizie. Dla Iwasiów jest to błędem i niejako na nowo podejmuje ona wyzwanie, by zespolić w jedno tę brutalnie rozerwaną całość, bo tylko wtedy kiedy wiemy o kontekstach, a te grają ogromną rolę, kiedy czytamy tekst wiedząc jakie było tło jego powstania, to dopiero wtedy w pełni możemy odsłonić i poznać zamiar twórcy, nawet jeśli on sam wprost nie odsłania wszystkiego, bo uwarunkowany określoną sytuacją czy doświadczeniem, jest głęboko zakumulowany w swej inności i boi się ją wyciągnąć na światło dzienne. A nawet wtedy jednak pisze, choć w zawoalowany sposób i naszym zadaniem jest rozgryzienie i przebrnięcie przez te metaforyczne czy symboliczne wymiary opisywanych przeżyć swych bohaterów, wyławiając z nich elementy autobiograficzne. Ukryte sensy są dla gender ważnym składnikiem literatury i ich obecność ma istotny wpływ na jej odczytanie. Przedstawione w formie wykładów, wygłoszonych podczas spotkań ze studentami, teksty odwołują się zarówno do literatury zagranicznej, jak i do rodzimych twórców, a ich celem jest tropienie śladów obecności gender i szukanie argumentów przemawiających za taką oceną tekstów literackich. Nowego znaczenia i sensu nabierają więc opowiadania i powieści, które przez lata funkcjonowały w społeczeństwie jako przykłady literatury heteronormatywnej, a bez klucza gender tylko tak mogły być odczytywane. Teraz, wraz z ujawnienie faktu, że ich autorzy byli homoseksualni, wiedza ta sprawia, że inaczej postrzegamy zachowania czy reakcje ich bohaterów i patrzymy na nich w innym świetle. Popularne sagi przestają być tylko opowieściami o patriarchalnej koncepcji rodziny ale są niewyczerpanym źródłem wiedzy o tłamszonej kobiecości i wydobywającym się z ukrycia niczym lawa matriarchacie. Bajki dla dzieci czytane przez okulary gender wydobywają podświadomie przemycane przesłania, gdzie kobieta i reprezentanci inności mają swój ogromny udział w budowaniu tego świata. To jest novum, które zasługuje na uwagę, bo weryfikuje wiele błędnych opinii i sądów. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie ten trudny sposób przekazu, który mocno wikła i rozprasza, a przecież wieloletnie doświadczenie Autorki mogłoby jej pozwolić na zdystansowane, w tym również językowe, podejście do zagadnienia, by zachęcić, a nie utrudniać czytelnikom poznanie problemu gender. Doceniam jednak pionierskość i odkrywczość tej lektury, z sugestią korekt na przyszłość.

Fantastyczna i przyjemna odsłona genderowych wykładów. Zawiera wiele trafnych spostrzeżeń które poparte są przykładami z literatury. Ogromny plus za rozdział poświęcony pisarstwu kobiecemu i roli sag w literaturze. Z książki dowiecie się, że nie można czytać literatury najnowszej bez pryzmatu gender. A jest to najtrafniejsze założenie książki. Zdecydowanie polecam.

• Feminizm
  • Filozofia