Przekroczyć rzekę

Okładka książki Przekroczyć rzekę Anna J. Szepielak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Przekroczyć rzekę
Anna J. Szepielak Wydawnictwo: Filia Cykl: Dziedzictwo rodu (tom 1) literatura obyczajowa, romans
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Cykl:
Dziedzictwo rodu (tom 1)
Wydawnictwo:
Filia
Data wydania:
2018-03-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-14
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380754225
Tagi:
literatura polska relacje rodzinne spotkanie uczucie
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Życie wciąż wymaga od nas pokonywania granic



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
303 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
39
26

Na półkach:

Nowa książka pani Anny Szepielak ukazała się tym razem w wydawnictwie Filia. Podoba mi się okładka i tytuł – Przekroczyć rzekę. Zapowiada jakieś wyzwanie, decyzję, którą należy podjąć, żeby zrealizować cel. Tytułowa rzeka ma w książce znaczenie dosłowne i symboliczne – bohaterka musi przejść na drugą stronę rzeki, gdzie znajdują się ruiny jej dawnego domu i podjąć ważne decyzje, by poznać swoją przeszłość i zbudować nowe, szczęśliwe życie pozbawione strachu i niepewności.
Powieść jest całkowicie osadzona w XIX wieku, tym razem nie mamy różnych planów czasowych – dla mnie to zaleta książki, bo lubię książki z akcją w przeszłości i uważam, że autorka doskonale czuje się w innych epokach. Jak zwykle dba o język, stylizacja na polszczyznę XIX - wieczną, ale jest na tyle lekka, że nikomu nie powinna sprawić kłopotu, a dzięki wyczuciu językowemu autorki łatwiej przenieść się z bohaterami te 150 lat wstecz.
Pierwsze sceny epilogu rozgrywają się w roku 1864, w Galicji Zachodniej i od razu wprowadzają nieco mroczny, niepokojący klimat rodem z powieści sióstr Bronte. To skojarzenie utrzymuje się nieco dłużej, bo bohaterka jest guwernantką i właśnie traci posadę w domu bogatych ludzi. A wszystko przez to, że jej przeszłość jest niejasna i ludzie plotkują o tym, że panna Zarzewska – (…) jest córką obłąkanej hrabianki oraz tyrana i rozpustnika (…).” Jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku, a my wraz z Julią będziemy starali się ją poznać. W opiekunce Julii – pani Barbrze – dostrzegam ślady pozytywistycznej pisarki Elizy Orzeszkowej i podoba mi się, że autorka potrafi przemycić w swoich powieściach nawiązania do prawdziwych wydarzeń czy osób. Na przykład wymieniony w jednej z rozmów na temat powstańców styczniowych i udzielanej im pomocy ksiądz Ludwik Ruczka, to postać historyczna – duchowny, poseł do Sejmu Krajowego Galicji i do austriackiej Rady Państwa, działacz społeczny. Takich elementów jest w powieści więcej. Doceniam wysiłek autorki, by osadzić własną, fikcyjną historię, w realnych, historycznych dekoracjach. Duch Orzeszkowej czy Prusa unosi się zresztą nad całą książką – widać, że pani Szepielak zna dobrze literaturę polskiego pozytywizmu i umie z niej twórczo czerpać.
Julia po stracie posady u państwa Skrzeczyńskich korzysta z zaproszenia do odwiedzin w majątku krewnego Emila Laskowica, oznacza to powrót w rodzinne strony i zmierzenie się z przeszłością. Na miejscu spotyka dawnego przyjaciela z lat dziecinnych – doktora Karola Natejkę, który stanie się dla niej nieocenionym pomocnikiem i wzbudzi pierwsze, romantyczne uczucia.
Ta powieść pani Anny Szepielak jest nieco inna od poprzednich, zachowuje wszystkie zalety dotychczasowych jej książek, ale dodaje coś nowego, nieco poważniejszy ton, mroczniejszą niż do tej pory zagadkę. Czy mi się podobało? Jak najbardziej i będę czekać na kolejne tomy sagi Dziedzictwo rodu.

Nowa książka pani Anny Szepielak ukazała się tym razem w wydawnictwie Filia. Podoba mi się okładka i tytuł – Przekroczyć rzekę. Zapowiada jakieś wyzwanie, decyzję, którą należy podjąć, żeby zrealizować cel. Tytułowa rzeka ma w książce znaczenie dosłowne i symboliczne – bohaterka musi przejść na drugą stronę rzeki, gdzie znajdują się ruiny jej dawnego domu i podjąć ważne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    368
  • Chcę przeczytać
    347
  • Posiadam
    57
  • 2019
    18
  • 2018
    15
  • Ulubione
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Przeczytane 2018
    7
  • 2020
    6
  • Literatura polska
    6

Cytaty

Więcej
Anna J. Szepielak Przekroczyć rzekę Zobacz więcej
Anna J. Szepielak Przekroczyć rzekę Zobacz więcej
Anna J. Szepielak Przekroczyć rzekę Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także