Samotnia II

Okładka książki Samotnia II
Charles Dickens Wydawnictwo: Zysk i S-ka klasyka
692 str. 11 godz. 32 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Bleak House
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2018-02-12
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-12
Liczba stron:
692
Czas czytania
11 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381161855
Tłumacz:
Tadeusz Jan Dehnel
Inne
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
369
130

Na półkach: , ,

Jestem po lekturze pierwszego tomu i muszę przyznać, że początkowo nie było łatwo. Do stylu Dickensa musiałam się przyzwyczajać przez prawie 200 stron.
Pamiętam, że kiedyś (a było to dawno temu) uwielbiałam Jego powieści i styl mi jakoś nie przeszkadzał. Pewnie to ciężar naszych czasów obciąża mózg :)
Wstyd się przyznać ale Samotnia to powieść, której nie znałam zupełnie, nawet z licznych ponoć adaptacji filmowych.
Powieść powstała w 1827 lub 1830 roku. Język jakim posługiwał się pisarz jest w swojej finezji trudny dla obecnego "czytacza". Jednak bardzo namawiam do zmierzenia się z Samotnią bo to dzieło ponadczasowe. Myślę, że za 100 lat też będzie miało się dobrze wśród czytelniczej braci. Trzeba się tylko przyzwyczaić i nie poddawać po pierwszych stronicach.
Akcja Samotni krąży wokół fikcyjnej sprawy Jarndyce i Jarndyce. W tej kwestii ispiracją dla Dickensa były dwie głośne wówczas i największe, długoletnie sprawy sądowe, które rozpoczęły się i trwały za życia pisarza. Jedna z nich trwała przez niemal 30 a druga prawie 130 lat. Oba procesy sądowe dotyczyły wielkich fortun, które w wyniku niezwykle długich procesów przed angielskim sądem kanclerskim zostały "zjedzone" przez koszty sądowe. Dramat stron zainteresowanych w procesach nie mających końca trwał kilkadziesiąt lat. Wielu, czekając na spadek, nie doczekało rozwiązania, wielu splajtowało lub zwariowało, wielu nowych, potencjalnych spadkobierców się rodziło a wielu innych dziedziczyło same długi wynikające z kosztów sądowych. Dickens w swej wrażliwości społecznej i z poczucia niesprawiedliwości sądownictwa opisał bezsens tych wydarzeń, bezprawie prawa w czasach w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. Bohaterami Samotni uczynił ludzi mających bezpośredni lub pośredni związek z wymyśloną przez siebie sprawią Jarndyce i Jarndyce (rozważania nt. procesu-pierwowzoru Jarndyce i Jarndyce trwają ponoć do dziś). Moim zdaniem pierwowzorem dickensowskigo procesu Jarndyce i Jarndyce był proces o spadek po śmierci przemysłowca Charlesa Daya, który pozostawił kolosalną fortunę i firmę o nazwie Day and Martin. Być może w tej właśnie firmie produkującej pastę do butów pracował niegdyś młody Dickens, który potem wpadł na pomysł wykorzystania sprawy spadkowej po Charlesie Day w swojej Samotni. Kto wie?
Ale do rzeczy. Mamy w powieści dobrze urodzonych arystokratów, zwykłych urzędników i przedsiębiorców, sędziów, adwokatów, lekarzy, wreszcie prostych i biednych ludzi, mamy ludzi dobrych i złych, barwnych i nijakich. Oprócz 4 głównych bohaterów jest liczna grupa bohaterów pomniejszych. Ktoś powie, że jest ich zbyt wielu. A przecież dickensowska sprawa Jarndyce przeciwko Jarndyce trwająca dobrych kilkadziesiąt lat dotknęła wiele istnień i ten absurd Dickens chciał dobrze pokazać tworząc taką mnogość postaci. Krytykę sądowniczą znakomicie przykrył interesującą fabułą i wyrazistymi charakterami.
O tym, źe zrobił to doskonale niech świadczy wprowadzona w latach 70-tych XIX reforma sądownictwa w Anglii (źródło ang. wikipedia). Nie wiem czy zmiany te dokonały się za sprawą Jego szerokiej i publicznej krytyki angieelskiego sądownictwa w Samotni. Chcę wierzyć, że po części tak było bo chcę odkryć Dickensa na nowo szanując go nie tylko jako pisarza ale i wspaniałego człowieka.

Jestem po lekturze pierwszego tomu i muszę przyznać, że początkowo nie było łatwo. Do stylu Dickensa musiałam się przyzwyczajać przez prawie 200 stron.
Pamiętam, że kiedyś (a było to dawno temu) uwielbiałam Jego powieści i styl mi jakoś nie przeszkadzał. Pewnie to ciężar naszych czasów obciąża mózg :)
Wstyd się przyznać ale Samotnia to powieść, której nie znałam zupełnie,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 240
  • Przeczytane
    465
  • Posiadam
    165
  • 100 książek BBC
    44
  • 100 tytułów BBC
    33
  • Klasyka
    33
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    25
  • Chcę w prezencie
    25
  • Lista BBC
    23

Cytaty

Więcej
Charles Dickens Samotnia Zobacz więcej
Charles Dickens Samotnia. Tom 1 Zobacz więcej
Charles Dickens Samotnia. Tom 1 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także