Zdrada scenarzystów

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Asiek

Dynamiczny montaż, zabawna intryga i cięte riposty. Scenarzyści w najlepszej formie! Ekscentryczna ekipa filmowców wyrusza na Teneryfę kręcić kryminał pod tytułem „Spisek scenarzystów”. Wszystko miało iść jak z płatka, lecz już pierwszego dnia na planie dochodzi do zabójstwa jednego z głównych aktorów. Scenarzyści rozpoczynają własne śledztwo. Kuba popada w paranoję, a Sylwia próbuje przemówić...

Ekscentryczna ekipa filmowców wyrusza na Teneryfę kręcić kryminał pod tytułem „Spisek scenarzystów”. Wszystko miało iść jak z płatka, lecz już pierwszego dnia na planie dochodzi do zabójstwa jednego z głównych aktorów. Scenarzyści rozpoczynają własne śledztwo. Kuba popada w paranoję, a Sylwia próbuje przemówić ekipie do rozsądku. Ich śledztwo nabiera rumieńców, bo morderca nie zwalnia tempa i wysyła sygnały, że na jednym trupie nie skończy.
Zamieszanie wokół filmu sprzyja promocji i sławie, dlatego wydaje się, że to był czyjś precyzyjny plan. Tylko kto mógł wpaść na tak przewrotny pomysł? Czy przebojowym filmowcom uda się odnaleźć mordercę, zanim sami staną się ofiarami?
Wojciech Nerkowski – scenarzysta „BrzydUli” i „M jak miłość” odsłania ciemną stronę planu filmowego.

źródło opisu: Czwarta Strona

źródło okładki: Czwarta Strona

Grazia_czytaninka_ | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Wojciecha Nerkowskiego. Zastanawiacie się zatem, czy jeszcze kiedyś sięgnę po coś jego autorstwa?

Ekipa filmowa wybiera się na Terneryfę, aby tam nakręcić kryminał. Już pierwszego dnia na planie zostaje zamordowana aktorka. Policja niczego nie potrafi wskórać, więc ekipa postanawia zrobić własne dochodzenie. Kiedy wydaje się, że już są na tropie mordercy, nagle pojawia się inna koncepcja burząc ich dotychczasową teorię. Czy zatem filmowcy odkryją, kto jest winny, zanim dojdzie do kolejnych nieszczęść?

"Chodź morderca siedział plecami do Leśniewskich i nie mogli zobaczyć jego twarzy, pilnował się, żeby nie reagować w żaden sposób na ich rozmowę. Był inteligentny i arcyostrożny. Zaśmiewał się w duchu, ale na zewnątrz prezentował obojętną, z lekka zaspaną jeszcze twarz, błogi uśmiech gościa Oriany, któremu smakują naleśniki."

Muszę przyznać, iż początek powieści nie wciągnął mnie zbytnio, a wręcz mogłabym powiedzieć, że mnie troszkę...

Damian Jablonski | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Ale to było dobre! Lekki kryminał, który wciąga w zagadkę, humor plus kulisy kręcenia filmu. Trochę też taka satyra na rodzimy show biznes. Czytałem w większości w pociągu w strefie ciszy w intercity i niestety zdarzało mi się wybuchnąć głośnym śmiechem. Lepsza niż poprzednia część, od połowy książki nie mogłem się oderwać.

Przesiąknięta do granic możliwości fantastycznymi historiami, wreszcie postanowiłam powiedzieć „STOP” nadnaturalnym wrażeniom i czym prędzej powrócić do czegoś bardziej przyziemnego. Wtedy z pomocą przyszła „Zdrada scenarzystów” autorstwa pana Wojciecha Nerkowskiego i fakt, że nawet jeszcze nie dotarłam do trzydziestej strony, a już pod nos „podstawiono” mi nieboszczyka. Cóż... To mogło oznaczać tylko jedno – chora gra z szalonym mordercą rozpoczęła się na dobre!
Jeżeli miałabym się porównać w trakcie lektury do jakiegoś domowego zwierzęcia, to bez wątpienia odpowiedziałabym, że stanowiłabym idealny odpowiednik psa. I to nie takiego zadbanego. Czułam się jak wygłodzony psiak, którego zamknięto w kojcu, gdzie tuż za siatką postawiono mu miski jedynie pachnące możliwym zwalczeniem skurczów żołądka. Na początku łagodnie węszyłam za sprawcą tego krwawego procederu, ale kiedy odnaleziono nową ofiarę – mój apetyt na wytropienie szaleńca diametralnie wzrósł. Robiłam to z taką...

Qulturasłowa | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Scenariusz życia
Miłośnicy telewizyjnych seriali doskonale wiedzą, jak skomplikowana może być codzienność bohaterów i z iloma wyzwaniami przyjdzie im się zawsze mierzyć. Ku uciesze widza, scenarzyści piętrzą przed kolejnymi postaciami przeszkody, wystawiają ich na pokusy, skłócają z otoczeniem, zmuszają do pojednań, a wszystko po to, by siedzący przed ekranami telewizorów ludzie doskonale się bawili, nie odczuwając znużenia ani nudy. Wszystko po to, by utożsamiali się z głównymi bohaterami, albo też pragnęli żyć ich życiem, by inspirowali się ich losami, albo – przeciwnie – unikali pewnych zachowań.
Autorom scenariusza „Spisek scenarzystów” przyświecała nieco inna idea – wydarzenia, które zostały spisane przez Sylwię za namową jej brata, Kuby, rozegrały się naprawdę. Trzy lata wcześniej kobieta niemal nie straciła życia, kiedy psychopatka uwięziła ją w bagażniku samochodu, robiąc z niej zakładnika, a tak naprawdę narażając na pewną śmierć. Teraz, cała ta historia ma się rozgrywać...

savetheday99 | 2018-06-23

Zdrada scenarzystów to książka Wojciecha Nerkowskiego, który współtworzył wiele popularnych seriali m.in. BrzydUlę, Singielkę, a obecnie pisze M jak miłość. Dzięki czemu dostajemy w książce mnóstwo smaczków związanych z planem filmowym.

Ekipa filmowa wybiera się na Teneryfę, aby nakręcić wciągający kryminał. Pierwszego dnia na planie zostaje zamordowana aktorka, która gra jedną z głównych postaci. Policja nie wykonuje dobrze swojego zadania, dlatego scenarzyści biorą się do roboty. Wkrótce ginie kolejny aktor, a morderca zostaje nieuchwytny.

Podchodziłam dwa razy do tej książki – raz w maju kiedy to wracałam do domu pociągiem, kolejny raz dwa dni temu. Początek był... nudny, dlatego nie mogłam się wczuć w lekturę. Na szczęście za kolejnym razem tak się wciągnęłam, że przeczytałam całą historię w ciągu kilku godzin. Co świadczy o książce, gdyż obecnie pochłonął mnie mundial w Rosji i zajmuje mój cały wolny czas.

Lekki i przyjemny kryminał. Autor kilka razy próbuje nas oszukać...

Karolina Sosnowska | 2018-02-24
Przeczytana: 17 lutego 2018

"Humor więc jest, a jak z kryminałem? Podobnie jak w przypadku „Spisku scenarzystów” pamiętać trzeba, że wątek kryminalny jest lekki, służący raczej podbiciu fabuły niż będący celem samym w sobie. O ile nie podejdziemy do lektury zbyt poważnie i nie będziemy liczyć na wartkie, skomplikowane śledztwo, a raczej na dobrą zabawę z niebezpiecznym mordercą w tle, o tyle wszystko będzie w porządku. Wojciech Nerkowski, odpowiadający za scenariusze takich polskich seriali jak „BrzydUla” czy (obecnie) „M jak miłość” skupia się przede wszystkim na relacjach łączących poszczególne postaci, a zbrodnia jest dla niego pretekstem dla wyciągnięcia z nich różnych brudnych tajemnic i grzeszków."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/02/24/zdrada-scenarzystow-w-nerkowski-patronat-przedpremierowo/ :)

Zuzanna | 2018-03-05

"Zdrada scenarzystów" wciągnęła mnie zdecydowanie szybciej niż pierwsza część. Bohaterów już znamy, więc ich opisy zostały po prostu zastąpione akcją, która wciąga już od pierwszych stron. Bałam się, że pogubię się w fabule, bo Autor postanowił, że nasi bohaterowie nakręcą film o... wydarzeniach z poprzednich części. Ale nic z tych rzeczy, wszystko jest logiczne i zrozumiałe (nawet jak się czyta w środku nocy 😂). Pojawia sie kilku nowych bohaterów, ale i tak tą część (i moje serce) generalnie skradł Kuba, którego niektóre wypowiedź powodowały u mnie niekontrolowane wybuchy śmiechu 😂😂😂 Rozczarowało mnie za to zachowanie Artura 😞 Autentycznie zrobiło mi się przykro 😔💔 Nagrabił sobie u mnie nasz aktor, oj nagrabił. A Sylwia? Trzeba przyznać, że Silwana zaczyna nam się wyrabiać 👌😁
No i jest jeszcze Teneryfa, która jest jedyną z moich ukochanych miejsc na świecie ❤❤❤ Generalnie czytało się świetnie i nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejną (chyba już ostatnią 😔) część ❤

Katarzyna Fołta | 2018-08-14

Zdrada scenarzystów to moje drugie spotkanie z twórczością Wojciecha Nerkowskiego. Jak pierwsza część, bodajże trylogii mnie zachwyciła to ta troszkę ostudziła moje emocje, jednakże nie oznacza to, że to była zła historia!

Tym razem bohaterowie poznani w Spisku scenarzystów przenoszą się na słoneczną Teneryfę, gdzie trwają zdjęcia do… nie zgadniecie… do filmu na podstawie wydarzeń z pierwszego tomu. W gwoli przypomnienia, nasi bohaterowie są scenarzystami i pracują w telewizji.
Tak więc, trwają zdjęcia, do prawdopodobnie hitu kinowego, gdy nagle dochodzi do morderstwa. Kolejny raz Kuba z Sylwią zostają wciągnięci w zagadkę kryminalną i to nie wyimaginowaną! Muszą zmierzyć się nie tylko z nieznanym terenem, ale także z ukrywanymi tajemnicami przez wszystkich członków produkcji. Żeby jeszcze nie było mało, to sam film stoi pod znakiem zapytania…

Czy kolejny raz rodzeństwu uda się rozwiązać zagadkę? Czy film na podstawie wydarzeń Spisku… dojdzie do skutku?

Historia niecodzienna, bo...

Janek | 2018-08-09