Układanka

Cykl: Teoria gier (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Natalia

Julianna Różańska, dziennikarka lokalnej gazety, to kobieta, która ma za sobą trudną przeszłość − uzależnienie od narkotyków, śmierć ukochanego. Brat bliźniak Julianny, Jakub, pomógł jej stanąć na nogi, kiedy rodzice się od niej odwrócili. Wspólnie wyjechali z Łodzi do Katowic, żeby rozpocząć nowe życie. Jakub jest policjantem, dzięki czemu Julianna zawsze pierwsza otrzymuje informacje o ciekawych zdarzeniach w ich regionie.
W Lesie Murckowskim przypadkowy spacerowicz znajduje kości. Eksperci potwierdzają, że są to ludzkie zwłoki. Rozpoczyna się śledztwo. W identyfikacji zwłok pomaga specjalista w dziedzinie antropologii sądowej, choleryk, awanturnik, który nienawidzi Julianny. Współpraca będzie wyzwaniem dla nich obojga.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Gala | 2019-10-01
Przeczytana: 05 września 2019

Powieść obyczajowa z nutką kryminału. Jest trup, jest śledztwo, ale wszystko się toczy dość wolnym , leniwym tempem.

lacerta | 2019-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Sięgając po "Układankę" Natalii Nowak-Lewandowskiej spodziewałam się wciągającego kryminału, tak jak zresztą obiecuje wydawca w opisie. Ponownie w tym miesiącu srodze się zawiodłam, bo książce znacznie bliżej do obyczajówki niż do kryminału.
"Układanka" to powieść obfitująca w wyjątkowo antypatyczne postacie. Miałam wrażenie, że autorka na siłę chciała stworzyć bardzo wyrazistych bohaterów, przez co są oni wyjątkowo sztampowi i nie sposób ich polubić. No i oczywiście na wielki minus mogę również zaliczyć fakt, że w tym kryminale sensacji brak, czego nie można powiedzieć o wątku obyczajowym, który tak naprawdę dominuje w całej książce. Oprócz tego niektóre sytuacje stworzone przez autorkę wydają się tak wydumane oraz mało realne, że nawet w aspekcie obyczajowym "Układanka" bardzo traci w moich oczach.
Ostatecznie ciężko mi znaleźć w tej książce coś co by mi się spodobało.

Edyta | 2019-04-25
Przeczytana: 07 marca 2018

Kilka dni temu dzięki uprzejmości Wydawnictwa Replika otrzymałam egzemplarz najnowszej powieści Natalii Nowak-Lewandowskiej.

Opis wydawcy:

Z przyjemnością przyglądam się literackim poczynaniom Natalii, która z powieści na powieść podnosi poprzeczkę i świetnie...

Trusia | 2019-03-25
Przeczytana: 25 marca 2019

Jako fanka kryminałów i thrillerów sięgnęłam po tę książkę i srogo się zawiodłam. Wątki obyczajowe w powieściach kryminalnych mi nie przeszkadzają, przeciwnie, zwykle są doskonałym tłem, uzupełnieniem. Niestety, w tej książce wątki obyczajowe przeważają, przy czym są bardzo mało realne. Postacie są przerysowane i nierzeczywiste (zwłaszcza postać Moniki, kretynki do kwadratu, dającej się poniżać Mateuszowi i będącej na każde jego zawołanie - czy takie kobiety istnieją naprawdę???). Szczytem absurdu jest podsłuchana przez Majkę scena seksu Jakuba z Weroniką... Nie wiem skąd autorka bierze takie pomysły? Z Harlequinów? Wątek kryminalny także upstrzony nierzeczywistymi sytuacjami - dziennikarka przebywająca na miejscu zbrodni podczas pierwszych oględzin, uczestnicząca w sekcji zamordowanej... A ja biedna kupiłam od razu drugą część tej "trylogii"!

Książki_takie_jak_my | 2019-03-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

bartłomiej-hajduk | 2019-03-14

„Układanka” Natalii Nowak-Lewandowskiej wciąga od pierwszej strony.

Julianna Różańska – dziennikarka śledcza w „Nowinach śląskich”, kobieta z przeszłością i po przejściach.

Jakub Różański – brat bliźniak Julianny, komisarz w komendzie wojewódzkiej policji.

Majka Różańska – córka Jakuba, zagubiona nastolatka, która popełnia całą masę błędów i głupstw, by tylko zwrócić na siebie uwagę ojca.

Weronika Różańska – druga żona Jakuba, kobieta z pozoru cicha i wycofana. Pracuje jako nauczyciel w szkole podstawowej.

Kamila Kwiatkowska – najbliższa i jedyna przyjaciółka Weroniki, żona Adama Kwiatkowskiego i kochanka Wiktora Muszyńskiego.

Adam Kwiatkowski i Wiktor Muszyński – odwieczni rywale, aktualnie kandydujący na stanowisko prezydenta Katowic.

To główni bohaterowie pierwszej książki z cyklu "Teoria gier". Pewnego dnia przypadkowa osoba znajduje w Lesie Murckowskim kości. Jak się szybko okazuje są to kości ludzkie. Rodzeństwo bardzo angażuje się w tę sprawę.

Rozwiązanie zagadki...

Magdalena | 2019-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2019

Po raz pierwszy przeczytałam książkę tej autorki zachęcona opisem z tyłu. Czyta się bardzo szybko, jednak wątek kryminalny jest znikomy. Dość szybko można się domyślić, kto jest ofiarą oraz kto zabił i dlaczego. Dobrze przedstawiony wątek obyczajowy, postacie wyraziste, mające więcej wad niż zalet, prawie wszyscy ze złamanym życiem... Dobrze się czytało.

kulkikuleczki | 2019-02-04
Przeczytana: 02 lutego 2019

Jakub to świetny policjant, który w wypadku stracił ukochaną żonę Katarzynę. Od tamtej chwili unika swojej jedynej córki Majki, która wyglądem i zachowaniem boleśnie przypomina mu o utraconej miłości. Jest też druga żona Jakuba – przesympatyczna Weronika, która niestety nie doświadcza czułości ze strony męża. Nie tak wyobrażała sobie swój związek, nie podejrzewała że mimo iż żona Jakuba nie żyje to wciąż będzie ona najważniejszą kobietą w jego życiu. Jakub nie radzi sobie z sytuacją w której się znalazł, ma świadomość że drugie małżeństwo było błędem i że nie jest dobrym ojcem, jednak zamiast uporać się z problemem wypiera go i ucieka w pracę.

Julka to siostra Jakuba – trzyma się na boku, stroni od ludzi, wystarczy jej towarzystwo jej ukochanego psa i praca w redakcji. Od początku autorka daje do zrozumienia, że przeszłość kobiety skrywa jakąś mroczną historię, która wpłynęła na jej obecne chłodne podejście do kontaktów międzyludzkich. Jedyną osobą z którą Julka utrzymuje bliższy...

czytanienaplatanie | 2019-01-07
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Lubię poznawać rodzimych autorów, bo za każdym razem gdy trafiam na taką perełkę, odczuwam dumę, że Polacy nie gęsi i dobrych autorów mają. Połączenie powieści obyczajowych i kryminalnych urzekło mnie już w twórczości innej polskiej autorki, a Pani Natalia Nowak-Lewandowska równie świetnie poradziła sobie z tym zadaniem. W odróżnieniu od Pani Greń, u której główni bohaterowie zwykle budzą naturalną sympatię, postaci kreowane przez Panią Nowak-Lewandowską są bardziej złożone. Mają zalety, ale również wiele wad. Podejmują często nieuzasadnione niczym decyzje i zachowują się nieracjonalnie, co niewątpliwie czyni ich bardzo ludzkimi.

Jakub, śledczy w katowickiej policji, który świetnie odnajduje się w swojej pracy, już dużo mniej radzi sobie z dorastającą córką Majką. Wręcz unika jej, bo jest podobna do ukochanej zmarłej żony, Kasi. Dziewczyna tęskniąca za matką i zaniedbana przez ojca popada w złe towarzystwo. Jej wychowanie Jakub zrzuca wręcz na barki drugiej żony Weroniki, z którą...

Beata | 2018-12-21
Na półkach: Przeczytane, Ebook, Legimi, 2018 rok
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Ciekawa książka. Siegałam po książkę, która miała być kryminałem, a okazało się, że jest to bardzo ciekawa obyczajówka z wątkiem kryminalnym. Ciekawa fabuła, niebanalne postaci, zaskakujące zakończenie. Jeszcze dziś zaczynam czytać kolejny tom trylogii...