Układanka

Cykl: Teoria gier (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Natalia

Julianna Różańska, dziennikarka lokalnej gazety, to kobieta, która ma za sobą trudną przeszłość − uzależnienie od narkotyków, śmierć ukochanego. Brat bliźniak Julianny, Jakub, pomógł jej stanąć na nogi, kiedy rodzice się od niej odwrócili. Wspólnie wyjechali z Łodzi do Katowic, żeby rozpocząć nowe życie. Jakub jest policjantem, dzięki czemu Julianna zawsze pierwsza otrzymuje informacje o ciekawych zdarzeniach w ich regionie.
W Lesie Murckowskim przypadkowy spacerowicz znajduje kości. Eksperci potwierdzają, że są to ludzkie zwłoki. Rozpoczyna się śledztwo. W identyfikacji zwłok pomaga specjalista w dziedzinie antropologii sądowej, choleryk, awanturnik, który nienawidzi Julianny. Współpraca będzie wyzwaniem dla nich obojga.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Na okładce zaznaczono, że to początek serii kryminałów obyczajowych "Teoria gier".
Raczej z tym stwierdzeniem się nie zgadzam, bo dla mnie ta powieść to typowa obyczajówka a wątek kryminalny owszem jest ale stanowi tylko tło i konsekwencje wydarzeń obyczajowych.
Główni bohaterowie to Julianna dziennikarka lokalnej gazety, była narkomanka, kobieta po przejściach, która ciągle w snach powraca do koszmarnej przeszłości. Samotna, nieufna ale wiąże się w romans z młodszym od siebie mężczyzną a później z lekarzem patologiem którego nie cierpi.
Jej brat bliźniak Jakub pracuje w policji i to dzięki niemu zawsze wyprzedza konkurencję i jest pierwsza na miejscu zdarzenia.
Jakub z kolei to mężczyzna który stracił sens życia po śmierci ukochanej żony. Całe dnie spędza w pracy, żeby nie wracać do drugiej żony i nie patrzeć na córkę która przypomina mu zmarłą.
Weronika druga żona Jakuba, osoba cicha i uległa stara się robić wszystko, żeby mąż był z niej zadowolony, żeby chociaż ją przytuli czy...

Bożena | 2018-08-17
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

To moje pierwsze spotkanie z prozą Natalii Nowak-Lewandowskiej. Jak się dowiedziałam z okładki dotąd była znana jako autorka książek obyczajowych. I niestety to widać w "Układance", wątki obyczajowe zdecydowanie przeważają nad kryminalnymi. Lubię dobrze przedstawione tło obyczajowe w kryminale, ale chciałoby się więcej śledztwa.
Poza tym wszyscy bohaterowie są dla mnie za bardzo pokreceni. Naprawdę nie mogłoby być kogoś normalnie uprawiającego seks?!
Na dokładkę bardzo szybko zorientowałam się o co chodzi w tej kryminalnej intrydze, a mistrzynią dedukcji nie jestem.

zaczytanapatka | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Julianna Różańska jest dziennikarką w gazecie "Śląskie Nowiny" w Chorzowie. Bierze na siebie więcej niż powinna chcąc zapomnieć o dręczących ją demonach przeszłości. Przeszłość powoduje poczucie winy i wstręt do siebie. Kobieta ma za sobą trudną młodość i jest mocno poraniona przez życie, które wówczas wybrała. Julia jest wycofana i zamknięta w sobie. Boi się zobowiązań i zmian w swoim życiu, do których namawia ją partner Mateusz. Julianna potrafi zaufać wyłącznie swojemu bratu bliźniakowi Kubie. Jakub jest policjantem, ojcem piętnastoletniej Majki i mężem Weroniki. Próbuje poukładać sobie życie po tragicznej śmierci swojej pierwszej żony. Ucieczką jest dla niego praca. Tymczasem w Lesie Murckowskim zostają odnalezione kości, spalone ludzkie ciało. Rodzeństwo Różańskich spróbuje poskładać w jedną całość wszystkie elementy układanki.

Julia i Jakub mają za sobą trudną przeszłość. Oboje utracili bliskie swemu sercu osoby i choć próbują normalnie żyć, nie bardzo im się to udaje....

boziaczek | 2018-04-06
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Nie zgadzam się ze zdaniem wydawcy książki „Układanka”, że jest to kryminał. Kryminału w tej powieści jest o wiele za mało, żeby narzucać jej taki gatunek. Morderstwo stanowi tu jedynie tło dla akcji wydarzeń. Zdecydowanie to książka obyczajowa. Dobrze się czyta i myślę, że jest to dość dobry początek trylogii. Dość dobry, ale nie najlepszy… Książka jest dosyć wulgarna, co akurat mnie irytowało, a portrety psychologiczne bohaterów zbyt powierzchowne. Mam nadzieję, że autorka to nadrobi w następnej części.
„Układanka” może nie trzyma w napięciu przez całość lektury, ale jest na tyle interesująca, że pokuszę się o przeczytanie kolejnych części.

ejwa1960 | 2018-06-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Pod Różą
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Napewno nie jest to kryminał jak już to raczej obyczajowa. Bohaterowie w tej książce są wulgarni,jakby nie można używać normalnego języka tylko co drugie słowo "wykropkowane" . Tak właściwie to już na początku było wiadomo kto zginął,a gdzieś tak w połowie kto to zrobił. Nie wiem czy będę dalej kontynuować czytanie tej serii.

joaśka | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Po pierwsze, jak wskazywało wielu Czytelników, to żaden thriller/kryminał ale powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym. Książka jest do przeczytania, ale ma jeden poważny feler: nie ma tam ŻADNEGO bohatera, którego dałoby się lubić czy chociaż rozumieć. Przyznam, że pierwszy raz mam z taką sytuacją do czynienia.
Ciężko się więc utożsamiać z ich problemami a tym samym z przyjemnością śledzić akcję.

Biblioteczka Rudej | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Jak do tej pory udało mi się przeczytać wszystkie książki autorki,ale ta jest zdecydowanie inna od poprzednich. Czy gorsza??? Otóż przyznam szczerze,że nie i chociaż to nie do końca jest kryminał to jednak czytałam z zachłannością i nie mogłam się oderwać. I albo jestem tak bystra albo autorce nie do końca udało się tak zagmatwać zagadkę,że mniej więcej w połowie wiedziałam, a raczej domyślałam się kto stoi za brutalnym morderstwem:) brawo ja:)
Jakub i Julia Różańscy to bliźniaki, które ze sporym bagażem doświadczeń poznajemy na kartach książki. Ona, dziennikarka śledcza,która w przeszłości miała problemy z narkotykami, osoba uparta i dociekliwa, niekoniecznie radząca sobie z relacjami damsko -męskimi. On, policjant ,ale i człowiek który nie potrafi sobie poradzić ze śmiercią żony pomimo, iż od paru lat jest w związku z inną kobietą.
To Julia od brata jako pierwsza dowiaduje się od brata o spalonych zwłokach,a w zasadzie spalonych kościach w Lesie Murckowskim.I chociaż początkowo...

Monika | 2018-08-07
Przeczytana: lipiec 2018

Śmiało mogę powiedzieć, że ta książka okazała się dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Trafiłam na nią zupełnym przypadkiem. Nigdy nie czytałam żadnej pozycji tej autorki, dlatego spodziewałam się zwykłej opowiastki, średnio wciągającej biorąc pod uwagę opis znajdujący się z tyłu okładki. A okazało się, że nie mogłam się od niej oderwać nawet na chwilę! Takie niespodzianki lubię najbardziej!

W "Układance" odpowiada mi absolutnie wszystko. Nie przeszkadzała mi nawet wielowątkowość, która w niektórych pozycjach bywa mocno irytująca. Oczywiście domyśliłam się kto jest mordercą przed końcem książki, ale ja już tak mam. Rzadko kiedy zakończenie w tej kwestii okazuje się dla mnie zaskakujące ;)
Fabuła jest niezwykle wciągająca. Zagmatwane losy bohaterów, przeplatające się ze sobą sprawiają, że w trakcie lektury nawet przez moment nie można się nudzić, każda strona przynosi bowiem nowy element tytułowej układanki.
Naprawdę polecam z całego serca i gwarantuję moc wrażeń!

Aniaczyanka | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Uwielbiam kryminały z nutą obyczajówki. Oprócz ogromu emocji kryminalnych, pokazują nam też fajną opowieść. Ta książka właśnie taka jest i jest świetna. Porusza kilka bardzo ważnych tematów, więc daje do myślenia. Przeczytałam ją z przyjemnością, z wypiekami i w zasadzie jednym tchem. Na szczęście będzie kontynuacja 😉 Pani dziennikarz ma mroczną przeszłość za sobą, jest pyskata i zaangażowana w śledztwo. Bardzo ją polubiłam i cóż - czekam na dalszy ciąg!

niunia5001 | 2018-03-25
Przeczytana: 24 marca 2018

Odkąd zobaczyłam,że ma się ukazać nowa książka Pani Natalii nie mogłam doczekać się dnia jej premiery! Kolejny raz nie zawiodłam się książką i kolejny raz mogę szczerze powiedzieć bomba emocjonalna!!!
Zeszło mi się z czytaniem książki,ale to tylko dlatego,że się nią po prostu delektowałam. Czytałam powoli, żeby za szybko mi się nie skończyła. Książka inne niż poprzednie autorki. Świetna fabuła, akcja....to lubię, to mi się podoba!
Dwóch kandydatów na prezydenta....Muszyński i Kwiatkowski, żona Kwiatkowskiego, która znika, dziennikarka Julka z trudną przeszłością ,jej brat policjant Jakub, Jego córka Majka (dziewczyna w dość trudnym wieku, z problemami, samotna), żona Jakuba Weronika....z pozoru cicha ,ale czy na pewno? Każda z tych postaci ma swoją ciekawą historię i życie. Postacie wiążą się ze sobą. Nieoczekiwane zwroty akcji, cały czas coś się dzieje, nie sposób nudzić się z tą książką. Miłość, ból, niepewność.... rozczarowanie....każdy bohater tej książki zmaga się ze swoim...