Sennik ciem i motyli

Seria: Menażeria
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Sennik ciem i motyli to już trzecia książka Roberta Pucka, mieszkającego z dala od cywilizacji, za to blisko stworzeń, których żyjąc w mieście, nie widzimy lub nie chcemy widzieć. I jak to z tym autorem bywa, ćmy i motyle stają tylko punktem wyjścia do erudycyjnych opowieści.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/sennik-ciem-i-motyli

Zajawka | 2018-08-17

Książka przypomina jakiś zbiór baśni i legend zewsząd, z naciskiem na indiańskie, chińskie i indyjskie. Ale uwaga, dla dorosłych.

Wszystko, co dzieje się w motylo-ćmym świecie ma cechy rytuału, a autor, z jakąś plemienną czcią, w tych rytuałach uczestniczy. Przeplata to anegdotami, historiami mniej lub bardziej potwierdzonymi, sprawiając, że człowiek aż musi się zastanowić nad tym, czego nie kwestionował od podstawówki: no bo właściwie jak to się dzieje, że gąsienica... ten, tego... i nagle motyl?

taknamarginesie.wordpress.com

Qtylanka - | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Jedna z książek, na które zawsze czekałam. O tym, co jest ponad, poza ludzkimi obserwacjami królestwa zwierząt. O uważności, z jaką człowiek powinien zagłębiać się w ten świat. Opisane jest to na przykładzie motyli i ciem, jednych z najpiękniejszych stworzeń, o przedziwnych fazach życia. Napisana jest erudycyjnie, ale raczej lekko, z wielką, wręcz erotyczną miłością "historii naturalnej". Czyta się ją jednym tchem.

LukasMacer | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Książka nie jest czystym opisem przyrody. Owszem dostajemy informację i to bardzo interesujące o życiu i metamorfozie motyli, ale wszystko jest ukryte niczym w kokonie gnostycyzmu. Autor skrzętnie rozplanował książkę na dwanaście pór roku tak abyśmy razem z nim jego duchowym wzrokiem przyjrzeli się krótkiemu cyklowi życia łuskoskrzydłych. Na koniec dostaniemy naukową odpowiedź na pytanie czym jest holometabolia, jednak jeśli zajrzymy od razu na sam koniec książki, jak zauważa sam autor, pozbawimy się pewnej duchowej wartości (magi) tego zjawiska.
Dodatkowo uprzedzam, że książka ma formę sennika i jeśli Wasze sny czasami doprowadzały Was do zdumienia, oczekujcie podobnych doznań tutaj.
Piękny język i erudycja pana Pucka są ozdobą książki niczym paleta barw na skrzydłach motyli.
Polecam!

Izabelkawolf | 2018-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Kocham lektury popularno naukowe, dobrze napisane, ktore przyjemnie sie czyta, zachwycajac wrazliwoscia autora, a jednoczesnie, z ktorych mozna nauczyc sie czegos wartosciowego. W taki sposob podeszlam do kolejnej ksiazki pana Pucka, "Pajakow" nigdy nie doczytalam, Sennik mnie zaintrygowal i poczatkowo bardzo dobrze czytalo mi sie monologi autora, ktore sa dosc poetyckie, zawieraja wiele ciekawych fragmentow innych autorow, jednak w pewnym momencie mialam ochote ksiazke zamknac i nigdy do niej nie wracac. Fragment o ludzkich samcach i samicach i "histerycznej" jak to opisuje autor walke o rownowage tak mnie zaszokowala i zniechecila do samego autora i ksiazki, ze nagle czar erudyty prysl, a ujawil mi sie zadufany w sobie seksista. W ksiazce pojawiaja sie tu i owdzie dziwne fragmenty jak "chcialbym byc podowazka na jej bialym udzie" czy naga dziewczynka (!) w snach, co poczatkowo odbieralam jako niewinny artystyczny erotyzm, ale po przeczytaniu jego wywodu na temat kobiet szczeka mi...

mimbladora | 2018-07-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2018

Kolejna książka pana Roberta, której czytanie sprawiło mi dużą przyjemność.

ocoolti | 2018-08-24
Przeczytana: 2018 rok