Siedemnaście zwierząt

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Pomimo tytułu w książce Roberta Pucka chodzi nie tylko o zwierzęta, lecz – jak chciał Umberto Eco – o „obietnicę objawienia niepokojących, ale i oświecających prawd". Ten osobisty bestiariusz bierze za punkt wyjścia krokodyle, ćmy, słonie czy wilki, by opowiadać o sprawach najbardziej uniwersalnych: miłości, cierpieniu, pragnieniu i śmierci. Robert Pucek sięga do twórczości największych pisarzy, poetów i filozofów, szukając drogi między myślą Zachodu i Wschodu. A nasi bracia mniejsi stają się księgą, w której zapisana zostaje kondycja ludzka.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/siedemnascie-zwierzat

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/siedemnascie-zwierzat

Patrycja | 2018-03-13

Czekając na nową książkę Pana Roberta odświeżyłam sobie "Pająki..." i zabrałam się za zaległe "17 zwierząt". Zwierzęta tym razem są pretekstem do rozmyślań Pana Roberta nad uniwersalnymi problemami żywota każdego człowieka. Pan Robert z jak zwykle pochyla się nad żyjątkami ale też strzela do nornic, co trudno mi wybaczyć i pogodzić z wizją czułego wszelkiemu drobnemu życiu Pana Roberta. Rehabilituje się stawiając "na zeszyt " wódkę przypadkowej kobiecie spod sklepu. (Na przyszłość ośmielę się doradzić autorowi aby zaprowadził sobie kota - nie dość że wytępi i nastraszy nornice to jeszcze okłady z kotów są najlepszą metodą na zimowe chłody). Pan Robert pokazuje inną twarz również w kontrowersyjnym rozdziale o teorii Darwina - jest to twarz fanatyczna - prawdziwy Doktor Jekyll i Mr Hyde z Pana Roberta wyłażą. Ale bierzemy to na klatę - każdy ma prawo do najdziwniejszych nawet poglądów, tym bardziej jeśli potrafi je uzasadnić ciągiem logicznych argumentów ( nie jest to jednak miejsce...

Przemek | 2017-10-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2017

Wspaniała książka o niezwykłej głębi i pełna tak rzadkich dzisiaj odniesień, poezji w wielkiej kulturze słowa. Niezwykłe wywody, zamyślenia i cenna umiejętność pozostawiania czytelnika w stanie głębi i radosnej kontemplacji.
"Pająki pana Roberta" były ogromnym zaskoczeniem, teraz zwierzęta... a w sieci można odnaleźć niezwykłe tanki, zaskakująco pełny człowiek i pisarz.

willow | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Zauroczona afirmacyjnymi "Pająkami" sięgnęłam po kolejną książkę Pana Pucka. Na początku lekkie rozczarowanie, bo niniejsza pozycja właściwie nie traktuje o zwierzętach, tylko jest niczym ten rejs po oceanach erudycji autora i przeróżnych tekstów kultury. Ale to też jeszcze - mimo zupełnie innych oczekiwań - może być ciekawe.
Tymczasem w 3/4 książki okazuje się, że Pan Pucek jest wojującym kreacjonistą. Do tego wojującym w mało elegancki sposób. W związku z tym, jako szanujący się przyrodnik, po tezach typu "mimikra nie istnieje, a owady są w czarno-żółte paski, bo w świecie istnieje ograniczona liczba kombinacji wzorów", twierdzeniu, że małpa pochodzi od człowieka i wielu innych, których tu oszczędzę, musiałam przestać traktować Pana Autora poważnie. I niestety rozmyślania, które wcześniej wydawały się być nieszkodliwą gawędą, radosną gimnastyką umysłu, przybrały kształt głoszonych prawd jedynych.
Przykro mi.

Gostia | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Dawno nic mnie tak nie poruszyło jak przepiękna książka Pana Pucka. Nie umiem ubierać uczuć w słowa niech więc mi wystarczy ten trwający wciąż zachwyt.

Basia | 2018-04-15
Potrzeszcz | 2018-03-21