Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina

Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska
Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
LubimyCzytać

Mianując Siergieja Szojgu ministrem obrony, Władimir Putin polecił obejrzeć mu dwa seriale: „Boss” i „House of Cards”. „Przyda ci się to” - tak prezydent zarekomendował filmy. Ta pasjonująca książka to rosyjskie skrzyżowanie obu. Tym bardziej wstrząsające, że prawdziwe! Barwna opowieść o ludziach, zajętych nieustanną walką o miejsce w głowie Putina, których głównym źródłem potęgi była lub...

Barwna opowieść o ludziach, zajętych nieustanną walką o miejsce w głowie Putina, których głównym źródłem potęgi była lub jest zażyłość z prezydentem. I oczywiście o samym Putinie: człowieku, który został carem, carem Groźnym. Czy to możliwe, że wcale tego nie chciał, a cara, jak mówi przysłowie, czyni świta? Czy faktycznie wszyscy wymyśliliśmy sobie własnego Putina?

Kalejdoskop znanych bądź ukrywających się w cieniu postaci, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, chwilowych wzlotów i ostatecznych upadków, obdarowań i kradzieży, spisków, podgryzań, kłamstw i podstawiania nóg. Kapitalnie udokumentowana panorama elit rządzących Rosją na tle świata całego dotychczasowego XXI wieku i szokująca rzecz o mechanizmach autorytarnej władzy, o jakich dziś powinniśmy wiedzieć jak najwięcej…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Magda | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Nie mam zbyt dużej wiedzy z dziedziny historii oraz polityki, jest to po prostu coś co staram się śledzić na bieżąco. Ograniczam się do wieczornych wiadomości by wiedzieć co się dzieje w kraju i na świecie. Ostatnio stwierdziłam, że dobrze byłoby poszerzyć horyzonty w tej materii. Michaił Zygar i jego najnowsza pozycja literacka mieli mi w tym pomóc.

Pierwsze co rzuca się w oczy to układ i podział książki. Składa się ona z części podzielonych na rozdziały i podrozdziały. Każdy rozdział opowiada o innej postaci, w związku tym jeśli nie ma się zbyt dużej wiedzy historyczno-politycznej trzeba się skupić by nie utonąć w tym morzu nazwisk i faktów. Autor opisuje początki kariery politycznej Putina, rozpoczyna swoją opowieść od momentu oddania władzy przez Borysa Jelcyna. Pokazuje jak się rozwija i kształtuje polityka wewnętrzna i zewnętrzna podczas rządów Rosyjskiego Cara. W pewnym sensie jest to powieść sensacyjna, ponieważ aż trudno uwierzyć, że niektóre sytuacje miały miejsce w XXI...

almos | 2017-05-11
Przeczytana: 02 maja 2017

Kolejna książka opowiadająca o historii rządów Putina; napisana w formie prezentacji sylwetek najbliższych współpracowników rosyjskiego prezydenta. Rzecz dla mnie wtórna w stosunku do biografii Myersa „Nowy car”: za dużo tam intryg kremlowskich, anegdotek i ploteczek, za mało syntezy. Główna teza autora, że Putin to marionetka w rękach otaczającego go dworu, jest słabo udokumentowana.

To jedna z wielu dostępnych u nas książek opowiadających o rządach Putina, i o samym Putinie, czy lepsza od innych? czy przynosi nowe informacje lub analizy? śmiem wątpić. Autor pisze głównie o elicie kremlowskiej, o politykach i oligarchach, o samym narodzie rosyjskim w ogóle nic, mamy więc intrygi, kampanie medialne, dyskredytacje oponentów za pomocą przecieków. No i oczywiście grupy siłowików, które zachowują się jak klany mafijne otwarcie walczące ze sobą (FSB kontra FSKN) .

Każdy z rozdziałów poświęcony jest jednej z postaci otaczających Putina, prawdziwe to sępy, pisząc np. o Igorze...

Razdwatrzy | 2017-05-01

rozczarowanie. Autor powtarza tezy i plotki, o których w moskiewskim środowisku dziennikarsko - politycznym dyskutuje się od lat. Zamiast zapowiadanej perełki, mamy odkurzanie starych gazet. Nie wiem za bardzo, dla kogo została napisana ta książka. Tych, którzy się na Rosji znają - znudzi. Ci, którzy o współczesnej Rosji wiedzą mało, utoną w nadmiarze nazwisk i intryg.

Tom Aves | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, Thriller
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Kulisy kremlowskich intryg, rosnącej władzy Putina i jego popleczników w całkiem strawnej postaci. Dla czytelników śledzących choćby felietony Radziwinowicza wiedza uzupełniająca. Nie szokuje ale uzupełnia punkt widzenia na Rosję.

Agnieszka | 2017-11-16
Hazel | 2017-11-13