Od dyktatury do demokracji. I z powrotem

Okładka książki Od dyktatury do demokracji. I z powrotem Marek Bartosik, Andrzej Zoll
Okładka książki Od dyktatury do demokracji. I z powrotem
Marek BartosikAndrzej Zoll Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Horyzont
2018-01-10
2018-01-10
Zoll sądownictwo prawo demokracja dyktatura PiS

Okładka książki Kodeks karny Część szczególna Tom 3 Komentarz do art. 278-363 Agnieszka Barczak-Oplustil, Marek Bielski, Grzegorz Bogdan, Zbigniew Ćwiąkalski, Małgorzata Dąbrowska-Kardas, Piotr Kardas, Jarosław Majewski, Janusz Raglewski, Maria Szewczyk, Włodzimierz Wróbel, Andrzej Zoll
Kodeks karny C... Agnieszka Barczak-O...
Okładka książki Medycyna. Vs religia Halina Bortnowska, Jacek Filek, Krystyna Strączek, Andrzej Szczeklik, Marzena Zdanowska, Andrzej Zoll
Medycyna. Vs r... Halina Bortnowska, ...
Okładka książki Państwo prawa jeszcze w budowie Krzysztof Sobczak, Andrzej Zoll
Państwo prawa ... Krzysztof Sobczak, ...
Okładka książki Polskie prawo karne. Część ogólna Włodzimierz Wróbel, Andrzej Zoll
Polskie prawo ... Włodzimierz Wróbel,...

Ciekawa biografia bardzo ciekawego człowieka. Wbrew tytułowi o autorytarnej władzy PiSu profesor mówi w sposób umiarkowany, ale z mocnym prawniczym akcentem. Możemy dowiedzieć się trochę o życiu, doświadczeniu, poglądach i publicznej działalności profesora Zolla. Wypowiada się rzeczowo i spójnie, a argumenty, których używa są bardzo inteligentnie wypowiedziane. Takich ludzi aż chce się słuchać. Całość książki dopełniają zdjęcia. Polecam.

Postać profesora Andrzeja Zolla jest mi dość dobrze znana, jako że jest ona powiązana z moim "fachem".

Co do samej książki, to ma charakter wywiadu-rzeki z profesorem.

Tytuł książki jest trochę mylący, bo wbrew temu, czego można było się spodziewać, w samej książce nie ma aż tak wielu odniesień do bieżącej sytuacji politycznej. Występują liczne nawiązania do niej, ale nie stanowią głównej tematyki książki, która bardziej jednak przypomina biografię profesora, sporządzoną w formie wywiadu - ciekawego wywiadu o człowieku, który jest moim zdaniem jednym z największych autorytetów prawa XX i XXI wieku w kraju.

Co do samej książki, to ma charakter wywiadu-rzeki z profesorem.

Mam mieszane uczucia. Kupiłam z zainteresowaniem, prof. Zoll był moim wykładowcą, wywiad nie porywa. Poprawny, ale nie fascynujący.

żenada

żenada

Wywiad rzeka z człowiekiem-ikoną transformacji. Bardzo ciekawy, pozwalający czytelnikowi lepiej poznać profesora Zolla, rodzinę, w jakiej się wychował, życie prywatne, ścieżkę zawodową i motywacje, którymi się kierował i nadal kieruje, stając po konkretnej stronie sporu, jaki dotyczy przyszłości ustrojowej naszego kraju.

Bardzo dobry i ciekawy wywiad z Andrzejem Zollem- znanym karnistą, profesorem prawa UJ.
W wywiadzie zawarte są wątki biograficzne, wspomnienia z okresu, gdy sprawował funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego i rzecznika praw obywatelskich.
A także spostrzeżenia na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju.
Polecam ! Warto przeczytać!

Polecam ! Warto przeczytać!

Na dziś proponuję Wam książkę o tematyce niezwykle trudnej i dotyczącej współczesnej polskiej rzeczywistości. Niemalże codziennie słyszymy w mediach słowa takie jak: faszyzm, nacjonalizm, ksenofobia, fanatyzm, rasizm w kontekście przemian ostatnich dwóch lat. Jedni popierają współczesny rząd i jego działania, a inni zaciekle go krytykują. Nie stoję po żadnej ze stron, a w tej polemice, która często przybiera formę farsy i wzajemnego obrażania (przeanalizować można w tym kontekście chociażby stosowanie takiego słownictwa jak: targowica, zdrajcy, czy szmalcownik) warto wysłuchać kogoś, kto jest nie tylko autorytetem w swojej dziedzinie, ale i osobowością polityczną. Mowa o profesorze Andrzeju Zollu, który udzielił wywiadu- rzeki Markowi Bartosikowi. W ten sposób powstała książka o znamiennym tytule ,,Od dyktatury do demokracji i z powrotem”, pozycja niezwykle ciekawa dla przedstawicieli kontrastowych obozów politycznych, ale i dla zwykłych ludzi, którzy do tej pory nie interesowali się polityką.

Kim jest Andrzej Zoll?

Andrzej Zoll jest profesorem nauk prawnych, prawnikiem, sędzią oraz autorem (i współautorem) wielu publikacji różnych aspektach prawa karnego:
• Polskie prawo karne,
• Zasady odpowiedzialności karnej,
• Formy stadialne i postacie zjawiskowe popełnienia przestępstwa
• Odpowiedzialność karna lekarza za niepowodzenie w leczeniu.
W latach 1993–1997 sprawował funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 2000–2006 był Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Był wielokrotnie odznaczany (m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1997 roku),w tym za działalność naukową. Był członkiem Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. Za biograficzną książkę o losach swojej rodziny Zollowie. Opowieść rodzinna został uhonorowany nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.
Śmiało można zatem stwierdzić, że jest to osoba stanowiąca autorytet w swojej dziedzinie i człowiek, którego zdanie na temat faktycznego łamania konstytucji warto poznać.

,,Od dyktatury do demokracji i z powrotem” czyli szczery wywiad o kondycji współczesnej Polski

W książce ,,Od dyktatury do demokracji i z powrotem”, która stanowi obszerny wywiad-rzekę prowadzony przez dziennikarza Marka Bartosika profesor Zoll snuje rozważania nie tylko na temat kondycji współczesnej Polski, ale przede wszystkim zwraca uwagę na historyczny aspekt przemian, które dokonały się w ciągu ostatnich lat.
Wbrew pozorom profesor Zoll jest osobą o raczej konserwatywnych poglądach. Fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy stał się osobą bardzo medialną z powodu krytyki poczynań współczesnego rządu, mógł sprawić, że w oczach odbiorców wydawał się być człowiekiem o poglądach liberalnych. Tymczasem jest on osobą zwracającą uwagę na niuanse obecne we współczesnym kodeksie prawnym, które łatwo można interpretować na różne sposoby. Najistotniejszą sprawą, z powodu której Andrzej Zoll występuje przeciwko działaniom współczesnego rządu, jest stosunek partii do konstytucji. Profesor zwraca uwagę, że jest to najważniejszy dokument regulujący system sprawowania władzy i gwarantujący obywatelom prawa do wolności i poszanowania, który w interpretacji rządu stracił rangę i stał się narzędziem mogącym służyć ograniczeniu wolności i praw.
W słowach profesora Zolla można zauważyć diagnozę kondycji współczesnej Polski. Nie jest ona zbyt dobra, skoro stwierdza, że:

"Załamanie demokracji w Polsce nastąpiło nie na skutek wojny, rozkładu państwa, interwencji sąsiednich mocarstw, epidemii, kryzysu gospodarczego, ale na skutek wolnej decyzji wyborczej narodu. (...) To ich wspólna (głosujących na PiS i tych, którzy nie poszli do wyborów) wola przesądziła o tym, że partia, która obiecała rozdać obywatelom dużo pożyczonych pieniędzy, dotychczasowe elity zastąpić mianowanymi z dnia na dzień przez siebie, podźwignąć Polskę z ruin, których nikt nie widział, dostała władzę i korzysta z niej bez poczucia skrępowania prawem. I w dodatku próbuje wmawiać swoim zwolennikom i przeciwnikom, że jej poczynania to demokracja w najczystszej postaci"

Uwagę zwraca również na problemy związane z działaniami rządu, które rzutują także na sposób kształcenia młodych adeptów prawa:

" Latami będziemy naprawiali to, co teraz z taką niefrasobliwością psute. Jest jeszcze inna przyczyna mojego zgnębienia. W Rzeszowie prowadzę przedmiot konstytucyjne podstawy prawa karnego. Co ja mam teraz mówić studentom? O jakich podstawach, skoro konstytucja praktycznie nie obowiązuje albo jest bez żenady łamana"

Oprócz omawiania konkretnych aspektów politycznych i historycznych, profesor dzieli się z czytelnikami swoją własną historią. Opowiada głównie o czasach PRL-u, studiach, karierze naukowej, spotkaniach z przedstawicielami Solidarności, rozmowami z Janem Pawłem II. Wspomina również o losach swojej rodziny, która często musiała borykać się z brakiem zrozumienia i szykanami ze strony sąsiadów z powodu obcobrzmiącego nazwiska.

Podsumowanie
Dlaczego zdecydowałam się na lekturę tej książki? Przede wszystkim dlatego, by móc poznać zdanie fachowca w swojej dziedzinie. Chciałam przekonać się, czy rzeczywiście w ciągu ostatnich dwóch lat doszło do nagminnego łamania zasad demokracji w Polsce. Staram się patrzeć obiektywnie na polską politykę, dlatego zdanie profesora Zolla okazało się dla mnie szczególnie ważnym głosem w sprawie. Tym bardziej, że Zoll był jedną z niewielu osób, która w działaniach lidera partii PiS widziała potencjał do destrukcji.
Książkę mogę polecić każdej osobie, która choć trochę zainteresowana jest sytuacją polityczną Polski. Bez względu na poglądy, jakie sobą reprezentujecie warto, abyście w całości i ze zrozumieniem przeczytali, co ma do powiedzenia człowiek, który może opowiedzieć o wielu zmianach społeczno-politycznych, których był naocznym świadkiem. Profesor Zoll okazuje się świetnym rozmówcą, którego relacje czyta się z zainteresowaniem. To człowiek elokwentny, który potrafi interesująco opowiadać o najnowszej historii naszego kraju bez zbędnego przynudzania, czy wywyższania się. Kiedy prezentuje swoje spostrzeżenia zawsze jest bardzo konkretny i wskazuje racjonalne argumenty mające odbicie w polskim prawodawstwie. Nie stara się na siłę przekonać czytelnika do swoich racji, lecz odwołuje się przede wszystkim do przepisów prawa i wskazuje w jaki sposób jest ono łamane.

P.S. W związku z tematyką polityczną nie wystawiam oceny tej książce.

Kim jest Andrzej Zoll prawdopodobnie większość z Was wie, dla przypomnienia słów kilka. To przede wszystkim prawnik, sędzia, prezes Trybunału Konstytucyjnego, rzecznik praw obywatelskich, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Prawa i administracji.

Marek Bartosik zaś to publicysta, dziennikarz oraz autor. Jego ulubionym gatunkiem dziennikarskim jest wywiad. Ten konkretny możecie przeczytać teraz, wywiad z Andrzejem Zollem.

"Polska stoi na dziejowym zakręcie. Książka jest otwartym pytaniem, czy to aby nie dziejowa przepaść."

Zwykle stronię od tego gatunku. Tym razem stało się inaczej z uwagi na to, co dzieje się każdego dnia, a według mnie i moich znajomych dobrze się nie dzieje. Tytuł mówi sam za siebie "Od dyktatury do demokracji. I z powrotem".Chciałam przypomnieć sobie jak to było i dlaczego tak bardzo wszyscy chcieli zmian. Dorastałam w tych czasach. Jednak moje podejście było naiwne i niedojrzałe. No cóż takie prawo młodych. Andrzej Zoll przypomniał mi moje dzieciństwo, dorastanie, przeobrażanie, moją radość ze zmian a w końcu złość i beznadzieję. Opowiedział mi historię kilkudziesięciu lat, w tym walki o demokrację, zwycięstwa, stabilizacji oraz ostatniego okresu, który wszystko niweczy.

"Czy nie ma Pan wewnętrznego oporu przed opisywaniem obecnej sytuacji w Polsce słowem "totalitaryzm"?

- Zapewniam, że nie przychodzi mi to łatwo. Przecież mówię o swoim kraju, chciałbym być z niego dumny, ale nie mogę zamykać oczu na rzeczywistość. Od lat zajmuję się naukowo wpływem ustrojów państw na ich prawo karne. Przestudiowałem więc solidnie totalitaryzm włoski, nazizm, komunizm w Związku Radzieckim. W tym kontekście dotychczasowe kroki nowej władzy w Polsce, wypowiedzi wielu jej ludzi były szokująco podobne do tego, co w XX wieku działo się w państwach, w których totalitaryzm najpierw się tworzył, a potem zwyciężał..."

Nie należę do osób, które walczyły o demokrację. Chyba nie muszę pisać co kryło się pod słowem "walczyły". Przykro mi patrzeć dziś jak ludzie oddają hołd człowiekowi, który niczym na to nie zasłużył. Zrozumieć nie potrafię, jak ludzie potrafili szybko zapomnieć, jak dziś opluwają tych, którzy kiedyś poprzez swoje zaangażowanie w walkę o lepszą przyszłość byli internowani, tracili rodziny, nie mogli obserwować jak dorastają ich dzieci...

Powiecie taki tam sobie wywiad. Co wielkiego? Nie Drodzy Państwo, to nie jest taki tam sobie wywiad, to emocje, to historia, jeszcze ta prawdziwa, bo być może za "moment" już takiej nie przeczytacie.

• Polityka
  • Współpraca z Wydawnictwem
  • Radość

Dodaj cytat z książki Od dyktatury do demokracji. I z powrotem