Writer, Sailor, Soldier, Spy: Ernest Hemingway's Secret Adventures, 1935-1961
Waww

Szokujące, nieznane fakty z życia Ernesta Hemingwaya, Laureata Literackiej Nagrody Nobla, który szpiegował dla amerykanów i sowietów w przededniu i podczas II wojny światowej. Wielki pisarz i interesujący człowiek. Żołnierz w I wojnie światowej. Żeglarz, który w barach Hawany tłumił drinkami depresję, a gdy już przytłumił dostatecznie, szedł do portu, aby odcumować łódź i wypłynąć na...

Wielki pisarz i interesujący człowiek. Żołnierz w I wojnie światowej. Żeglarz, który w barach Hawany tłumił drinkami depresję, a gdy już przytłumił dostatecznie, szedł do portu, aby odcumować łódź i wypłynąć na morze.

Tyle wiedzieliśmy, ale że był szpiegiem? I że szpiegował zarówno dla Amerykanów, jak i dla Rosjan? Jak to się stało, że został sympatykiem rewolucyjnej lewicy? Do czego doprowadziły jego spotkania z chińskim premierem? Kiedy podjął współpracę z wywiadem sowieckim i został agentem "Argo"?

Nicholas Reynolds odsłania tajemną stronę biografii pisarza i noblisty.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/towarzysz-hemingway-pi...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 581

Z pamiętnika buntownika

Odkrywanie dobrze nam znanych postaci nigdy nie jest łatwe. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z ikonami, których wizerunek, okrzepły już od wielu lat gnieździ się w naszej wyobraźni i otaczającej rzeczywistości. Tymczasem nowe materiały i nieustraszeni odkrywcy potrafią całe to spojrzenie może niekoniecznie odwrócić, ale dodać do niego wystarczająco wiele nowości, by dotychczasowy postument został w pewnym stopniu zrewidowany.

Takie właśnie zadanie wyznaczył sobie Nathan Reynolds w swojej książce „Towarzysz Hemingway”, gdy przez pryzmat nowo nabytej wiedzy postanowił się przyjrzeć na świeżo postaci amerykańskiego klasyka. Jak sam autor opowiada we wstępie, zdobyte informacje jakoby jeden z jego ukochanych pisarzy współpracował z Sowietami, były dla niego szokujące. Mimo to, a może właśnie dlatego postanowił, wyczerpać temat i sprawdzić na ile współpraca ta miała znaczenie, ale też jak wpłynęła na opisywany okres życia Ernesta Hemingwaya.

Można powiedzieć, że Reynolds skupia się na momentach przełomowych, które miały szczególny wpływa na postrzeganie świata przez twórcę „Komu bije dzwon”. Począwszy od śmierci wielu weteranów na Key West, przez uczestnictwo w rewolucji hiszpańskiej, po walkę i wsparcie podczas drugiej wojny światowej, aż po znajdowanie się w samym centrum przewrotu na Kubie i zdobyciu władzy przez Fidela Castro.

Trzeba przyznać, że to imponujący splot wydarzeniowy, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę, że to zaledwie kawałek życie Hemingwaya, nie zaś przelot po całej jego egzystencji. Poznajemy pierwsze rozczarowania i gruntowne zmiany poglądów, które to były monitorowane i wykorzystywane przez radzieckich szpiegów. Zawiera się w nich rozczarowanie demokracją i systemem, który miał stać murem za ludźmi, a tymczasem w spojrzeniu pisarza odwracał się do nich plecami.

Praca jaką wykonał Reynolds podczas wiwisekcji swojego bohatera sprawdza się na kilku poziomach. Na pewno świetnie oddaje skomplikowanie i niedopasowanie się Ernesta. Swoiste rozedrganie potrzebujące katalizatora, swego rodzaju ujścia, które w krańcowych wypadkach owocowało impulsywnymi decyzjami, niekoniecznie prowadzającymi do pożądanych konsekwencji. Przy tym to interesujący wycinek niedawnej historii, przetykanej długimi okresami wojen i niepokojów. Uśpionego wulkanu, którego erupcje pozostawiały po sobie trwały ślad.

Wracając na chwilę do samego Hemingwaya, warto nadmienić, że choć autor ukazuje nam dobrze znane przymioty tej osobistości, jak pociąg do płci pięknej, żelazną prezencję, czy odwagę i pragnienie, by znaleźć się w epicentrum konfliktu, skupia się też na mniej eksponowanych przymiotach. Znajdziemy tu także człowieka zagubionego i cokolwiek przytłoczonego tym, że jego jak najlepsze chęci, odwracają się przeciw niemu. Równie zafascynowanego, jak przerażonego złożonością zastanej rzeczywistości i jej zmiennością na przestrzeni lat.

„Towarzysz Hemingway”, to bez wątpienia gratka dla fanów wielkiego twórcy, ale i chętnych przyjrzenia się wielkiej historii, przez bardziej osobisty pryzmat bohatera osobiście w nią zawikłanego. Nawet jeśli chwilami prostolinijna historyczna narracja się zużywa, to barwność wydarzeń, ich wymowność i charyzma autora „Pożegnania z bronią” sprawiają, że nie sposób się o to szczególnie czepiać.

Patryk Rzemyszkiewicz

WielkiBuk | 2018-03-30
Przeczytana: marzec 2018

„Towarzysz Hemingway. Pisarz. Żeglarz. Żołnierz. Szpieg” to pełen fascynujących szczegółów, pieczołowicie dopracowany wyrywek biografii, w której Nicholas Reynolds ukazuje wywrotową część duszy pisarza, demitologizuje w pewien sposób jego niezachwiany wizerunek i pokazuje, że każdy zbyt długo skrywany sekret – tym bardziej sekret na taką polityczną skalę, w tak skomplikowanych czasach, w jakich przyszło żyć Hemingwayowi – może zatruć duszę. To nie jest łatwa lektura, nie każdy odnajdzie tu kawałek opowieści dla siebie, ale komu niestraszne są pasjonujące opowieści o tajemnicach cudzych życiorysów, ten w „Towarzyszu Hemingwayu” przepadnie bez reszty.

Muminka | 2018-05-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2018

Lubię kiedy biografie odsłaniają nieznane wcześniej fakty z życia opisywanej osoby. Najbardziej interesują mnie te o pisarzach, malarzach i innych artystach.
Lawrence miał wszelkie kompetencje by podjąć się stworzenia kolejnej biografii papy Hemingwaya, gdyż kilka lat pracował z Muzeum CIA, gdzie wypłynęły sensacyjne dokumenty o niechlubnej szpiegowskiej przeszłości noblisty. zaintrygowały go różnorodne przedsięwzięcia Hemingwaya Choć znany był z socjalistycznych przekonań, co mogło skłonić go do flirtu z komunistami? Czy nieszkodliwy pisarz mogl w istocie działać jako podwójny agent na krótko przed wybuchem II wojny światowej, ale i w jej trakcie?
Reynolds przekopywał zasoby wielu bibliotek i archiwów od Bostonu po San Diego w poszukiwaniu tropów. Rzetelnie i zacięciem detektywa połączył wszystkie wątki i wyszedł mu odbrązowiający pisarza dokument
Historia zaczyna się gdy z zona Pauline osiadł na Key West. W 1935 r pośpieszył na pomoc ofiarom huraganu. Artykuł z tej katastrofy,...

Jolanta | 2018-07-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Warto przeczytać. Nie jest to całościowa biografia, bo w zasadzie dotyczy wydarzeń od 1935 r. Autor przedstawia bogaty materiał faktograficzny, powołuje się na rozmaite źródła, co pomaga zrozumieć-przynajmniej częściowo- motywacje Hemingway'a do takich, a nie innych wyborów życiowych. Osobiście wolę, kiedy przypisy znajdują się bezpośrednio pod tekstem, a nie na końcu książki, bo to trochę wybija z rytmu czytania.

Litera-Tour | 2018-07-18

Wyrywek z bogatej biografii pisarza, obejmujący lata 1935 – 1961. Momentami czyta się trudno, być może ze względu na ilość cytatów wtrącanych w tok narracji, jednak ostatecznie "Towarzysz Hemingway" okazuje się bardzo dobrą, dającą do myślenia lekturą. Nie da się ukryć, że głównie dla miłośników pisarza lub czasów, w których żył.

patsy_thebooklover | 2018-04-09
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Będąc w połowie "Towarzysza Hemingwaya" czuję, jakbym czytała czyjąś rozprawę doktorską. Za dużo pustych faktów: kto, z kim, gdzie, kiedy, na jakim papierze napisany był list, jaką czcionką... Książkę co prawda czyta się (stosunkowo) szybko, ale mam wrażenie, że przy takim naszpikowaniu lektury suchymi faktami, nie jest się w stanie z niej wynieść wiele. Być może dla wnikliwych fanów samego Hemingwaya lub czytelników obeznanych w nazwiskach/datach/sytuacjach z czasów Hemingway'owskiej kariery szpiegowskiej, książka będzie nie lada rozrywką. Mnie ta połowa wymęczyła, chociaż doceniam ogrom wiedzy i informacji w niej zawarty.

Monika-nikola | 2018-08-17
Na półkach: 2018, Przeczytane