Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsa

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
ochódzki

Lech Wałęsa – symbol buntu i walki o wolność i demokrację. Laureat Nagrody Nobla i jeden ze 100 najważniejszych ludzi XX stulecia według tygodnika „Time”. Wielki polityk i zwykły robotnik. Wynoszony na piedestał i opluwany. Kim był w najważniejszych latach swojej kariery politycznej i kim jest teraz? Jakim człowiekiem? Lech Wałęsa to symbol buntu i walki o wolność i demokrację, człowiek przez...

Lech Wałęsa to symbol buntu i walki o wolność i demokrację, człowiek przez jednych uwielbiany, przez innych potępiany. Kim więc naprawdę jest? Genialnym politykiem, któremu zawdzięczamy demokratyczną Polskę, czy opozycjonistą uwikłanym we współpracę z SB? Znakomici dziennikarze Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz wypytują legendarnego bojownika „Solidarności” o jego kilkudziesięcioletnią karierę polityczną, od nieformalnego przywódcy robotników aż po laureata pokojowej Nagrody Nobla i prezydenta RP, nie stroniąc też od trudnych pytań o życie osobiste.

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: Wydawca

angelika | 2017-10-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dość często czytam biografię znanych osobistości i jest to jeden z moich ulubionych gatunków literackich.Uwielbiam zagłębiać się w postaci,które na pozór osiągnęli sukces,a są tacy sami jak każdy z nas.Kilka lat temu miałam okazję czytać biografie Danuty Wałęsy biografia pomimo różnych opinii mi przypadła do gustu.Teraz kolej przyszła na Lecha Wałęse,męża.Czy ta biografia również przypadła mi do gustu?Zapraszam do recenzji.
Lech Wałęsa jest to wielka osobistość,która odmienia historie polski i polityki.Miał duży wpływ na Solidarność 90'.Kto by się spodziewał,że młody chłopak wychowujący się w biedzie będzie mięć taki wpływ na nasz kraj,a z czasem zostanie prezydentem.
Czasy,w których przyszło mu prezydentować,były wyzwaniem na Lecha,sądzę,że poniekąd utorował drogę polityczną kolejnym prezydentom.On w dużej mierze wykonał największą robotę.
Były prezydntent to nie tylko rzetelny polityk,ale również ojciec ośmiorga dzieci,który w ciężkich czasach podjął walkę o kraj i przetrwanie...

doliwaq | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Świetnie poprowadzony wywiad!
Jako osoba o dość małej wiedzy o tamtych czasach mogę powiedzieć, że nic nie dało mi o nich takiego wyobrażenia jak ta książka. Dziennikarze zadają celne pytania, czasem nawet bardzo niewygodne i ryzykowne, które mogły się przecież skończyć wyrzuceniem ich za drzwi - lecz mimo to prą dalej dzięki czemu poznajemy człowieka w sposób wyjątkowo prosty - po tym jak sam o sobie mówi. Możemy poznać jego psychikę, jego wersję wydarzeń, jego emocje i jego przekonania, dzięki czemu wiemy mniej więcej jak Lech Wałęsa myślał.
Mi dało to więcej niż jakiekolwiek artykuły i reportaże w telewizji.

Dla osób które chcą sięgnąć po książkę - polecam zacząć czytać od tyłu. Wpierw stenogram, potem dołączony artykuł, a następnie sam wywiad. Rozjaśni wam to sytuację.

Pawello | 2018-01-13

Nazwisko jednego z wywiadowców gwarantowało ciekawą pozycję. Nazwisko drugiego potraktowałem jako zapychacz. W jednym przypadku potwierdziły się moje obawy. W drugim - niestety, pomyliłem się. Pozycja jest ciekawa jedynie momentami. Autorzy podeszli do ikony Solidarności mocno na klęczkach a sam wywiadowany omijał niektóre niewygodne pytania. Zresztą, nie ma co się oszukiwać - nie cisnęli go zbytnio... Szkoda. Mogło być coś dobrego. Wyszedł średniak z tendencjami do gniota. Wg mnie szkoda czasu.

Gonzales | 2017-10-05
Emina | 2018-02-08

Przede wszystkim zaskakuje tak mała liczba czytelników tej książki (mam nadzieję, że tylko na tym portalu). Każda okazja dobra, żeby dowiedzieć się czegoś o Lechu Wałęsie, powinni ją poznać zwłaszcza ludzie bardzo młodzi, bez wyrobionego o nim zdania.
Książka jest niezła, choć czuję niedosyt, tyle kwestii zostało pominiętych, ale rozumiem, że Prezydent z autorami nie bardzo współpracował :). Autorzy nie kierują się tu swoim stosunkiem do bohatera, więc jeśli ktoś oczekuje peanu lub potępienia, to nich sobie odpuści. Wałęsa mówi swoim głosem (choć często, to widać, mu się nie chce gadać), i choć parę rzeczy już o nim wiemy, to mój obraz Prezydenta jest teraz jeszcze pełniejszy.
Może taka książka powinna była powstać wcześniej?
Mam też wrażenie, że więcej z Wałęsy "wyciągnęłaby" kobieta, może ktoś w typie pani Torańskiej (bo raczej nie Fallaci:).

mislavazima | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Można Wałęsy nie lubić, można się z nim nie zgadzać - ale jest to jeden z tych, którzy tworzyli historię Polski. I choćby dlatego warto przeczytać ten błyskotliwy wywiad. Były prezydent opowiada o swojej politycznej karierze, okolicznościach najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych ostatnich kilkudziesięciu lat. Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz rozmawiają z Lechem Wałęsą żwawo, dowcipnie, często biorą byłego prezydenta pod włos. A ten portretuje siebie jako człowieka pełnego sprzeczności, który wie o tym, że nie jest ani świętym, ani kryształowym bohaterem narodowym.
Jest to też, po prostu, kolejna historia o tym, że w drodze do celu jesteśmy zwykle sami.

Dużym atutem książki są materiały źródłowe z czasów PRL.

maszmich | 2018-01-19

Słabe. Wszystko już było... Stracony czas na lekturę.

Paweł Malinowski | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 listopada 2017

To ciekawa pozycja, gdyż mam wrażenie, że dla zwolenników Prezydenta Wałęsy będzie potwierdzeniem jego bohaterstwa, a przeciwników utwierdzi w przekonaniu. No i może to dobrze, że taka pozycja jest? Bo poglądy każdy ma, i dobrze, ale nie powinno się ich dziedziczyć, a samemu zdobywać?

azi1986 | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Bardzo dobra książka. Pokazuje historię byłego Prezydenta z jego perspektywy. Polecam!!!

Arkadijo | 2018-08-06
Na półkach: 2018, Przeczytane