rozwińzwiń

Anglik Stalina. Szpiegowska historia wszech czasów

Okładka książki Anglik Stalina. Szpiegowska historia wszech czasów Andrew Lownie
Okładka książki Anglik Stalina. Szpiegowska historia wszech czasów
Andrew Lownie Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
600 str. 10 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Stalin's Englishman: The Lives of Guy Burgess
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2017-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-25
Liczba stron:
600
Czas czytania
10 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311151772
Tłumacz:
praca zbiorowa
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
270
147

Na półkach: ,

ok, nie daje usnąć w trakcie czytania, ale więcej tu terapii szokowej niż faktów

ok, nie daje usnąć w trakcie czytania, ale więcej tu terapii szokowej niż faktów

Pokaż mimo to

avatar
359
352

Na półkach:

Bardzo dobrze napisana biografia jednego z członków "Piątki z Cambridge- Guy Burgessa. Książka wciągająca, trudno się od lektury oderwać. Książka pokazuje też doskonale system klasowy Wielkiej Brytanii-jeśli nie pójdziesz od małego do odpowiedniej szkoły/uniwersytetu , potem nie masz czego szukać w polityce i dyplomacji, bo nie jesteś "swój". Właśnie dzięki koneksjom i byciem częścią brytyjskiego establishmentu tym szpiegom udawało się tak długo dobrze funkcjonować. Brytyjski wywiad dał się Rosjanom ograć jak dzieci.

Bardzo dobrze napisana biografia jednego z członków "Piątki z Cambridge- Guy Burgessa. Książka wciągająca, trudno się od lektury oderwać. Książka pokazuje też doskonale system klasowy Wielkiej Brytanii-jeśli nie pójdziesz od małego do odpowiedniej szkoły/uniwersytetu , potem nie masz czego szukać w polityce i dyplomacji, bo nie jesteś "swój". Właśnie dzięki koneksjom i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
562
554

Na półkach:

Bardzo dobra bibliografia bogata w źródła i cytaty autentycznych ludzi, bohaterów tamtej epoki. Autor wyjaśnia nam fenomen jednego z członków "Piątki z Cambridge" (jest nim Guy Burgess ). Szpieg który homoseksualistą lubiącym młodych chłopców, alkoholik i flejtuch nie kryjący swoich sympatii do Związku Sowieckiego.

Bardzo dobra bibliografia bogata w źródła i cytaty autentycznych ludzi, bohaterów tamtej epoki. Autor wyjaśnia nam fenomen jednego z członków "Piątki z Cambridge" (jest nim Guy Burgess ). Szpieg który homoseksualistą lubiącym młodych chłopców, alkoholik i flejtuch nie kryjący swoich sympatii do Związku Sowieckiego.

Pokaż mimo to

avatar
2135
574

Na półkach:

Sprawnie napisana książka. Nie jest nudna ani przekombinowana. Przynosi masę informacji o gejowskim lobby w Anglii: w służbach, mediach i polityce. Sowieci koncertowo wykorzystali słabości przereklamowanych brytyjskich służb specjalnych bazujących na niepewnych koteriach towarzyskich. Kawałek sensacji opakowany w dobrą historię :)

Sprawnie napisana książka. Nie jest nudna ani przekombinowana. Przynosi masę informacji o gejowskim lobby w Anglii: w służbach, mediach i polityce. Sowieci koncertowo wykorzystali słabości przereklamowanych brytyjskich służb specjalnych bazujących na niepewnych koteriach towarzyskich. Kawałek sensacji opakowany w dobrą historię :)

Pokaż mimo to

avatar
360
259

Na półkach: , , , ,

Niedawno po raz pierwszy w języku polskim pojawiła się biografia człowieka, o którym mówi się, że jego działania zaważyły na losach zimnej wojny. Książka Andrew Lownie zatytułowana ,,Anglik Stalina” stanowi niezwykle interesującą biografię jednego z najważniejszych i najgroźniejszych agentów wywiadu ZSRR. Mowa o Guyu Burgessie, którego życiowa historia warta jest przypomnienia i uzupełnienia o znaczące fakty również z powodu jego specyficznego sposobu bycia oraz bujnego życia towarzyskiego.
Dla jednych był wyrafinowanym i dystyngowanym człowiekiem, kwintesencją określenia angielski dżentelmen. Uwielbiali go przedstawiciele elity arystokratycznej i intelektualnej, o czym świadczyć mogły zażyłe stosunki z wieloma politykami, w tym z Winstonem Churchillem oraz propozycja objęcia ministerialnego stanowiska. Pozytywne wrażenie wywierał na niemalże każdym kto go spotkał. Ale niewielu wiedziało o jego drugiej twarzy, niezwykle mrocznej i całkowicie zależnej od seksualnych preferencji. Był nałogowym alkoholikiem, bywalcem podejrzanych lokali i najgorszych burdeli dla homoseksualistów. Jednakże to nie jego bujne życie towarzyskie i orientacja seksualna najbardziej szokowały ówczesnych Brytyjczyków, a nawet kolejne pokolenia. Na myśli mam oczywiście jego polityczne powiązania.
Zapisał się na kartach historii jako głównodowodzący tzw. ,,siatki z Cambridge”. Wraz z Haroldem ,,Kimem” Philby, Donaldem Duartem Macleanem, Anthonym Bluntem i Johnem Cairncrossem został zwerbowany przez wywiad sowiecki podczas studiów na prestiżowej uczelni. Przez ponad 20 lat ,,piątka” przekazywała najbardziej znaczące informacje łącznikom z GRU. Historycy uważają, że to właśnie dzięki raportom dostarczonym przez błyskotliwego Anglika Stalin zdecydował się zawrzeć układ z Hitlerem w 1939 roku. Pośrednio Burgess miał wpływ na powojenną politykę ZSRR wobec ONZ oraz planu Marshalla. Oprócz najważniejszych tajemnic państwowych znany skandalista i wielbiciel elity brytyjskiej udostępniał wywiadowi sowieckiemu raporty dotyczące projektów atomowych amerykańsko-brytyjskich oraz informacje zdobyte przez brytyjski kontrwywiad.
Książka Andrew Lownie’go jest doskonale przygotowanym kompendium wiedzy o życiu i działaniach Guya Burgessa. Autor w oparciu o dostępne źródła historyczne z pietyzmem i niezwykłą dbałością o szczegóły dokonuje rekonstrukcji biografii jednego z najaktywniejszych szpiegów ZSRR. Snuje barwną i doskonale udokumentowaną opowieść o losach Burgessa począwszy od dzieciństwa po przedwczesną śmierć w Związku Sowieckim, gdzie po ucieczce z Wielkiej Brytanii znajdował się na utrzymaniu GRU. Lownie próbuje odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego niezwykle inteligentny młodzieniec z perspektywami na późniejszą karierę polityczną zdecydował się na współpracę z wrogiem ojczyzny. Jak doszło do tego, że absolwent Eton i Cambridge, jeden z członków Królewskiej Marynarki Wojennej, ulubieniec śmietanki towarzyskiej dopuścił się zdrady? Czy zaważyć na tym mogły jego homoseksualizm i liczne nałogi? Niewątpliwie odpowiedź na te i inne pytania nie jest jednoznaczna.
Po zapoznaniu się z doskonale odtworzoną biografią Burgessa, moje wyobrażenie i stosunek do tego człowieka nieco się zmieniły. Mimo, że Anglik przekazywał najbardziej strzeżone tajemnice państwowe, przez które pozbawiono życia wielu współpracowników brytyjskiego wywiadu, to nie można postrzegać go jedynie przez pryzmat zdrady. Burgess był człowiekiem, którego nie jest łatwo zaszufladkować, a motywy jego postępowania okazały się bardziej niejednoznaczne niż można przypuszczać. Nie próbuję jednakże wybielić tej postaci, ale warto zwrócić uwagę na środowisko, w którym został wychował oraz czasy w jakich przyszło mu żyć.
Jednym z najciekawszych epizodów w jego życiu wydawało mi się rozpoczęcie współpracy z rosyjskim wywiadem, na którą wpływ miło wiele czynników. Interesująco przedstawiać się miało również jego życie w komunistycznej Rosji, do której zbiegł w 1951 roku z obawy przed aresztowaniem za szpiegostwo i zdradę. Wbrew pozorom jego wrażenia z komunistycznego ustroju nie były pozytywne. Jedna z anegdot, którą Lownie przytacza głosiła, że Burgess nie chciał uczyć się języka rosyjskiego i narzekał na jakość ubrań. Miał również trudności ze znalezieniem partnera. „Nienawidzę Rosji! Brzydzę się Rosji! - krzyczy zamroczony rosyjską wódką, która wpędzi go do grobu w wieku zaledwie 52 lat”.
Pasjonującą książkę Andrew Lownie’go polecić mogę przede wszystkim pasjonatom historii. Dzięki szczegółowym badaniom dostępnych źródeł udało się autorowi stworzyć barwny obraz człowieka, który po latach szpiegowania dla Stalina uciekł z ojczyzny w niełasce i zmarł na obcej ziemi. Losy Burgessa są nie tylko pasjonującą opowieścią szpiegowską, ale przede wszystkim przestrogą.

Niedawno po raz pierwszy w języku polskim pojawiła się biografia człowieka, o którym mówi się, że jego działania zaważyły na losach zimnej wojny. Książka Andrew Lownie zatytułowana ,,Anglik Stalina” stanowi niezwykle interesującą biografię jednego z najważniejszych i najgroźniejszych agentów wywiadu ZSRR. Mowa o Guyu Burgessie, którego życiowa historia warta jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Jeśli myślałeś, ze wiesz coś o szpiegowskiej zimnej wojnie – najwyższy czas zmienić zdanie”.

Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się dwudziestowieczną historią Europy, wcześniej czy późnij, natknąć się musiał w swoich poszukiwaniach na działalność osławionej „Piątki z Cambridge”( Harold „Kim” Philby, Donald Duart Maclean, Guy Burgess, Anthony Blunt i John Cairncross),najgroźniejszej, radzieckiej siatki szpiegowskiej, działającej w Wielkiej Brytanii, od początku II wojny światowej aż po lata pięćdziesiąte XX wieku. Najgroźniejszej i najskuteczniejszej, zarazem, sieci agenturalnej, którą udało się sowieckiemu wywiadowi zwerbować na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge (stad nazwa).

Oczywiście, wybór tego akademickiego ośrodka nie był, bynajmniej, przypadkowy. Ukończenie tej uczelni było dla młodych, zdolnych i pochodzących z tzw. „dobrych domów” absolwentów, trampoliną do przyszłej kariery w wielu znanych, intratnych i wpływowych, brytyjskich instucjach państwowych. I faktycznie, radzieccy mocodawcy nie zawiedli się w swoich założeniach (a być może, w niektórych przypadkach, dyskretnie pomogli),gdyż ich podopieczni zajęli wysokie stanowiska w wywiadzie, dyplomacji i innych instytucjach (np. Ministerstwie Skarbu),uzyskując dostęp do ściśle tajnych informacji oraz realny wpływ na wiele istotnych decyzji, podejmowanych w owym czasie.

Prezentowana tu książka „Anglik Stalina” jest bardzo wnikliwą i znakomicie udokumentowaną (widać ogromną pracę badawczą, wykonaną przez autora) biografią jednego z członków tej grupy, Guya Burgessa ,uchodzącego za główną postać szpiegowskiej siatki.

To próba odpowiedzi na pytanie. Co takiego stało się w życiu tego, niezwykle inteligentnego i zdolnego człowieka, doskonale wpisującego się w życie angielskiej śmietanki towarzyskiej (uczeń prestiżowych szkół, m.in. Królewskiej Marynarki Wojennej, college’u Eton oraz Cambridge) prowadzącego wygodne, dostatnie życie, brylującego na salonach, nieskrępowanie oddającego się swoim nałogom i homoseksualnym skłonnościom, iż dopuścił do zdrady własnego kraju? Zdrady, która w sposób bezpośredni czy pośredni (oprócz, naturalnie, innych wywiadowczych i politycznych, szkód, które poniosła Wielka Brytania i jej sojusznicy, zwłaszcza Stany Zjednoczone) przyczyniła się do śmierć wielu angielskich (i nie tylko angielskich) agentów, współpracowników, informatorów itd. Odpowiedź na to pytanie jest niewątpliwie złożona ale znajdziemy ją na kartach tej lektury, śledząc życie i poczynania Guya Burgessa, od lat najmłodszych aż po przedwczesną śmierć, która dosięgła go w Moskwie 30 sierpnia 1963 w oparciu o licznie przytaczane archiwalne dokumenty, zeznania świadków, relacje jego współpracowników czy wysokich przedstawicieli tajnych służb.

Dzięki temu zabiegowi obraz tej postaci będzie znacznie pełniejszy a motywy, być może, bardziej zrozumiałe, choć, naturalnie, nie sposób rozgrzeszyć go z jego uczynkowi i win.

Dla mnie osobiście, najbardziej interesująco jawiły się fragmenty książki dotykające mniej znanych szczegółów jego skomplikowanego, szpiegowskiego życia, czyli min. tego jak potoczyły się jego losy już po ucieczce do ZSRR (zagrożony aresztowaniem wraz z innym członkiem, szpiegowskiej siatki, Donaldem Macleanem, uciekł do Związku Radzieckiego w1951 roku) i jak odnajdywał się w socjalistycznej ojczyźnie proletariatu, której z takim zaangażowaniem służył przez lata. Szczególnie iż obraz „komunistycznego raju”, który odczuł i zobaczył na własne oczy, dość daleko odbiegał od jego wyidealizowanego wyobrażenia.

„Burgess nie chce się uczyć rosyjskiego, ma trudności z poznawaniem homoseksualnych partnerów i narzeka na jakość radzieckich ubrań. „Nienawidzę Rosji! Brzydzę się Rosji! -krzyczy zamroczony rosyjską wódką, która wpędzi go do grobu w wieku zaledwie 52 lat”.
Naprawdę znakomita i pasjonująca lektura. Gorąco polecam.

„Jeśli myślałeś, ze wiesz coś o szpiegowskiej zimnej wojnie – najwyższy czas zmienić zdanie”.

Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się dwudziestowieczną historią Europy, wcześniej czy późnij, natknąć się musiał w swoich poszukiwaniach na działalność osławionej „Piątki z Cambridge”( Harold „Kim” Philby, Donald Duart Maclean, Guy Burgess, Anthony Blunt i John...

więcej Pokaż mimo to

avatar
26
18

Na półkach:

Fantastyczna książka o szpiegach i angielskich elitach.

Fantastyczna książka o szpiegach i angielskich elitach.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    15
  • Teraz czytam
    5
  • Do kupienia
    3
  • Szpiegowskie
    2
  • 2018
    2
  • Historia
    2
  • Ulubione
    2
  • Poza horyzont
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Anglik Stalina. Szpiegowska historia wszech czasów


Podobne książki

Przeczytaj także