Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar

Wydawnictwo: druga strona poznania
religia
L_Settembrini

Polska. 2017 rok. Ksiądz vs. ateista. Spodziewać się można… najgorszego. W czasach, gdy zewsząd atakują nas konflikty i spory (na religijnym, politycznym, światopoglądowym, wszelkim innym tle), gdy manifestacja goni manifestację, a transparenty każdej ze stron niosą coraz ostrzejszy i skrajniejszy przekaz – do rozmowy zasiadają dwie osoby: pełen wiary w swe powołanie ksiądz oraz zadeklarowany...

Polska. 2017 rok. Ksiądz vs. ateista. Spodziewać się można… najgorszego.

W czasach, gdy zewsząd atakują nas konflikty i spory (na religijnym, politycznym, światopoglądowym, wszelkim innym tle), gdy manifestacja goni manifestację, a transparenty każdej ze stron niosą coraz ostrzejszy i skrajniejszy przekaz – do rozmowy zasiadają dwie osoby: pełen wiary w swe powołanie ksiądz oraz zadeklarowany od lat ateista.

Radek i Paweł udowadniają, że fundamentalne różnice światopoglądowe wcale nie przeszkadzają w tym, by wzajemnie się szanować, inspirować oraz szczerze doceniać swe dokonania. Obaj pokazują, jak pięknie można się nie zgadzać i jak wiele może łączyć ludzi ze skrajnych biegunów ideowych. Brzmi bajkowo? Owszem, ale nie znaczy to, że cokolwiek zostało tu wygładzone – nie zabrakło bowiem pytań kłopotliwych, trudnych ani próby zmierzenia się z zarzutami największego kalibru.

To książka-dialog, wspólna refleksja nad ideami – te różnią, choć nie dzielą ‒ ale też nad bardzo przyziemnymi problemami ludzi, wobec których nikt nie powinien pozostawać obojętny. To także opowieść o ludzkiej i głęboko chrześcijańskiej twarzy Kościoła katolickiego, dla której ramą narracyjną są akcje społeczne i charytatywne podejmowane przez księdza Radka Rakowskiego – osoby o niezwykłej umiejętności aktywizowania ludzi do czynienia dobra.

Uczynki i działania to lektura dla każdego, dosłownie. Powinni ją przeczytać zarówno ludzie religijni, jak i ateiści, w każdym wieku. Po co? Aby poszerzyć horyzonty wiedzy i myślenia oraz otworzyć się na serdeczny dialog i budowanie wspólnoty wspierających się, tolerancyjnych ludzi. Bo czyż nie na tym powinno zależeć nam wszystkim?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 590

Więcej wiary!

Z kościołem jakoś nigdy nie było mi po drodze. Gdybym miał podać pierwsze skojarzenie z tą instytucją, myślę że byłoby nim wymuszenie. Dokładnie zaś chodzi mi o zbieranie wszelkiej maści podpisów poprzez przychodzenie na liczne nabożeństwa i msze w każdą niedzielę. Zresztą już wcześniej, gdy byłem mały i chodziłem tam z rodzicami, nie bardzo widziałem sens spędzania czasu w ten sposób.

Ten stan rzeczy mógł wynikać w dużej mierze z tego, że nigdy nie natrafiłem na kogoś, kto byłby w stanie zachęcić mnie do religii jako takiej. Sprawić, by nabrała więcej ducha, którym powinna być przecież przepełniona. Dlatego też z chęcią sięgnąłem po „Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar” – wywiad-rzekę, w którym stają naprzeciwko siebie nowoczesny ksiądz Radek Rakowski i twardo kroczący po ziemi ateista Paweł Cieliczko. Byłem ciekaw, cóż wyniknie z takiego zderzenie światopoglądów i jak to starcie wpłynie na mnie samego.

Obawiałem się tego, że możemy mieć tu do czynienia z laurką, unikaniem trudnych pytań. Wszakże duszpasterz Rakowski należy do osób, które biorą udział w masie godnych polecenia inicjatyw. Pomoc uchodźcom, zbieranie żywności, angażowanie młodzieży w przemianę najbliższej przestrzeni, to tylko skrawek z nich. To budzi szacunek, pokazuje, że można zrobić coś więcej, wystarczy tylko chcieć, okazać trochę serca, cierpliwości i zabrać się do pracy. Nie powinno jednak przykryć ważnych i trudnych kwestii, z jakimi boryka się kościół w dzisiejszych czasach.

Koniec końców...

Koniec końców obyło się bez uników. Duchowny nie uchyla się od ciężkich ciosów, a Cieliczko łatwo nie odpuszcza. Jeśli coś zdaje się jego zdaniem zbyt naiwne, uproszczone, czy nie do końca uzasadnione, drąży temat. Pojawia się także temat pedofilii i muszę to zaznaczyć, że jestem niezwykle szczęśliwy, bo w końcu zamiast przymykania oka, mogłem przeczytać jasny, pewny i zdecydowany sprzeciw wobec podobnych praktyk oraz stanięcie murem za ofiarami podobnych nadużyć.

Przy tej dokładności i skrupulatności daleko tej lekturze od pozycji rozliczeniowej. Owszem, rozbiera się tu na czynniki pierwsze poszczególne akcje wprawione w ruch przez księdza Rakowskiego. Omawia jego spojrzenie na posługę duszpasterską, ale i na świat. Jednak najważniejsze jest tu swoiste świadectwo wiary, które tak rzadko widzimy na co dzień. Pokazanie, że kontakt z Chrystusem nie polega na bezmyślnym staniu na mszy, dawaniu koperty na kolędzie, czy odbębnieniu spowiedzi.

Kościół oczami głównego bohatera tej opowieści powinien wyciągać rękę do wiernych. Być gotowy zawsze ich przyjąć, ale i mobilizować do tego, by byli gotowi pomóc innym. Zawiązywali wspólnotę, słuchali się nawzajem, otwierali się zarówno na własne potrzeby, jak i innych. Tu nie ma rozróżnienia na lepszych czy gorszych. Każdy jest ważny, potrzebny, mile widziany. Jeśli jesteśmy dobrymi ludźmi, nie ma znaczenia jaką znajdziemy drogę do wiary.

Po ukończeniu „Uczynków i działań, czyli kur na Madagaskar” tak sobie pomyślałem, jak niewiele trzeba, żeby zmienić świat na lepsze. I o tym, że bardzo chętnie sam porozmawiałbym z księdzem Rakowskim. Bo w końcu ktoś powiedział mi, nawet jeśli na kartach książki, że nie muszę być w swym stosunku do religii taki jak wszyscy. Mogę odkrywać i czuć ją po swojemu, nie powinienem uważać, że jest to jakikolwiek afront. Dzięki takim postawom i duszpasterzom jest nadzieja na lepsze jutro i warto propagować taką pełną miłości i oddania, dobrą stronę poznania.

Patryk Rzemyszkiewicz

Virtuoso | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

To moja pierwsza książka tego autora, którą bardzo polecam.
Książka warta przeczytania!!

yanko wojownik | 2018-03-09