Breaking Dead
L_Settembrini

Fashion Victim to świetny kryminał autorstwa Corrie Jackson, którego akcja rozgrywa się w świecie…i światku mody. W tej książce znajdziemy wszystko, czego wymaga ten gatunek: przemyślaną i ciekawą fabułę, wyraziste postaci oraz atmosferę tajemnicy i zbliżającego się niebezpieczeństwa. Zagadka zbrodni jest równie ciekawa jak to, do kogo ze świata popkultury nawiązuje autorka, która wplotła w kryminalną historię znajomo wyglądające wątki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawcy

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 365

Morderczy Tydzień Mody

O tym, że świat mody od zawsze sprzedaje ułudę i obietnicę lepszego życia, nikogo chyba nie trzeba dziś przekonywać. Kolorowe magazyny na okładkach reklamują rzeczywistość, która tyle ma wspólnego z realizmem, ile sklepowy manekin z prawdziwym człowiekiem. Jednak dajemy się skusić na obietnicę poprawy samopoczucia, wydając pieniądze na kolejne ubranie, albo niezbędny do życia dodatek. Autorzy powieści kryminalnych także nie omijają modowego światka, umieszczając wśród pięknych, szczupłych i bogatych akcję kolejnej powieści.

Corrie Jackson na swój debiut wybrała popularny gatunek, jakim jest thriller, którego bohaterowie związani są z biznesem modowym. „Fashion Victim” to pierwsza część z serii o dziennikarce Sophie Kent, która ma talent do ładowania się w niezłe tarapaty. Autorka, która przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, zna od podszewki nie tylko branżę modową, ale i znakomicie orientuje się w funkcjonowaniu mediów. Wiedzę z obu dziedzin wykorzystała w swojej historii.

Sophie Kent jest ambitną dziennikarką „The London Herald”. Podczas dziennikarskiego śledztwa spotyka młodą dziewczynę, aspirującą modelkę. Natalia pomaga Kent w pewnej sprawie i kiedy na moment przed rozpoczęciem Londyńskiego Tygodnia Mody zostaje zamordowana, dziennikarka czuje się współodpowiedzialna za to nieszczęście. Reporterskie przeczucie każe jej rozpocząć własne śledztwo i jak nietrudno się domyślić, że im głębiej grzebie w sprawie, tym mroczniejsze sekrety odkrywa. Nieostrożnym zachowaniem Sophie sprowadza na siebie coraz to większe kłopoty.

„Fashion Victim” nie jest z pewnością książką, która do tematu thrillera i kryminału wprowadza nową jakość. Wydaje mi się, autorom coraz trudniej jest zaskoczyć czymś czytelnika, ponieważ gatunek jest na tyle popularny, że wiele chwytów zostało już wielokrotnie wykorzystanych. Corrie Jackson postawiła zatem na kreację głównej bohaterki i to właśnie Sophie Kent jest tym haczykiem, na który złapie się czytelnik omawianej książki. O młodej dziennikarce wiemy tyle, że wróciła do pracy po osobistej tragedii, a jej posada w gazecie nie jest bardzo stabilna, gdyż prasa papierowa od dawna przechodzi kryzys. Dlatego Kent musi być (i jest) przebojowa, pewna siebie i zadziorna. Ma znajomości, jest lubiana i tym samym wiele drzwi udaje się jej otworzyć. Poznanie prawdy o śmierci Natalii okaże się dla Sophie bardzo niebezpieczne, ale i na swój sposób interesujące. Tropy prowadzą do ludzi z branży modowej, w której - jak się okazuje - wszystkie chwyty są dozwolone. Na styku mody i sensacji bardzo wiele może się wydarzyć, a każde potknięcie da się przerobić na wydarzenie. Nie szkodzi, że tylko jednodniowe - grunt, że media społecznościowe jednego, a prasa drukowana następnego dnia mają pożywkę.

Wspomniałem, że Corrie Jackson przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, pisząc także o modzie. Dlatego, choć jej debiut to fikcja literacka, całość brzmi bardzo autentycznie. Można nawet próbować zgadywać, które z wątków mają umocowanie w rzeczywistości. Fabuła „Fashion Victim” jest przemyślana, zbrodnia dopracowana, a nawiązanie do wstydliwych poczynań ludzi z pierwszych stron plotkarskich magazynów dodaje całości pikanterii. Autorka odsłania nie tylko kulisy tygodnia mody, ale i zagląda do redakcji ogólnokrajowego dziennika, którego redaktorzy muszą dostarczyć czytelnikom odpowiednio sensacyjnych materiałów napisanych w taki sposób, aby uniknąć pozwów. I jeszcze przyczynić się do wzrostu sprzedaży gazety.

Warto sięgnąć po debiutancką powieść Corrie Jackson, nawet jeśli nie zwraca się uwagi na najnowsze trendy ze światowych wybiegów. „Fashion Victim” to dynamicznie i sprawnie napisana historia, w sam raz na długie zimowe popołudnie. Typowa literatura gatunkowa, niezbyt odkrywcza, ale jednak wciągająca. Z zakończeniem, które bardzo lubię, ponieważ ciąg dalszy nastąpi... A nawet nastąpił, ale jeszcze nie po polsku. Jeszcze nie.

Tomasz Radochoński

Dostajesz książkę owiniętą w taśmę policyjną. Piorunujące pierwsze wrażenie. Czujesz się, jakbyś rzeczywiście był na miejscu zbrodni. Następnie otwierasz ją, czytasz i okazuje się, że miałeś rację. Tylko wtedy jeszcze nie wiesz, jaką rolę przyjdzie ci odegrać...

"To może być nic...
...ale równie dobrze coś."

- Jestem dziennikarką. Sophie Kent z "The London Herald". Czy może mi pani powiedzieć, co się tutaj wydarzyło?

Kolejne modelki giną w okropnych okolicznościach. Świat mody cierpi.
Każda ofiara została zamordowana w tak brutalny sposób, że aż trudno w to uwierzyć. Czy ktoś bawi się nimi? Czy ktoś próbuje zdobyć tytuł króla popaprańców?

"Fashion Victim" jest książką, która nie należy do najlżejszych. Jest nieprzewidywalna, z szybko toczącą się akcją. Musisz być ciągle czujny, bo może się okazać, że morderca jest tuż pod twoim nosem.

A kiedy wydaje ci się, że wiesz wszystko, wpadasz w pułapkę...

Hana | 2018-07-06
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 06 lipca 2018

Bogata dziewczyna, Sophie Kent , skonfliktowana z ojcem, cierpiąca po śmierci brata, pracuje jako dziennikarka w „The London Herald”. Dobra jest, ale smutna i bardzo zdeterminowana. Akcja dzieje się w środowisku mody, wśród modelek, fotografów, agentek i pokazów. Oglądamy też blichtr pokrywający narkotyki, gwałty, zależności i nadzieje młodych dziewczyn na dobre życie. Także dziewczyn ze wschodu. Dziennikarz to nawet podczas pogrzebu pogada z kim trzeba. Żadnych hamulców. Trochę ohydy seksualnej też tu znajdziemy. Książka dobra. Podobno pierwsza z serii. Zobaczymy.

Izabela Pycio | 2018-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2018

"Mówiła, że przeszłości nie da się zakopać. Że będzie wracała w różnej postaci."

Thriller, ale z wieloma wątkami kryminalnymi. Ciekawa przygoda czytelnicza, choć jeszcze nie wyrobiłam sobie do końca zdania o głównej bohaterce powieści. Z jednej strony przekonała mnie postać, frapująco było odkrywać jej przeszłość związaną z tragedią, ale z drugiej strony wiele niewiadomych wciąż pozostało, a to nie pozwala odtworzyć pełnego portretu. Wydaje się to zamierzonym działaniem autorki, aby przyciągnąć czytelnika do zapowiadanych kolejnych odsłon serii. Dynamiczne rytmy scenariusza zdarzeń, wiele nasyconych sensacją incydentów, narastająca atmosfera niepokoju. Prosty, lekki i wciągający styl narracji, postawienie na zaskakujące zwroty akcji i duży stopień nieprzewidywalności. Nawiązania do realnych problemów świata mody, panującej w nim dyskryminacji, przemocy, wyzysku, manipulacji, uzależnień, fasad publicity, gier pozorów, przekłamań rzeczywistości. Ale to również spojrzenie na realia...

zolzowata_franca | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

W moim czytelniczym dorobku nie było w ostatnim czasie zbyt wielu książek z gatunku thriller. Wraz z postępującym w zastraszającym tempie wiekiem, coraz mniej wyszukuję sobie bodźców związanych ze strachem. Uznałam jednak, że czas to zmienić, by nie popaść w zbyt spokojny klimat, co by nie rzec babciny ;) Od najmłodszych lat fascynował mnie świat mody. Najczęściej jednak na kartach czasopism. Tym razem świat mody zawitał do mnie w książce. Zupełnie inny niż obserwowany dotychczas, bo "Fashion Victim" to thriller rozgrywający się w świecie mody.

Główna bohaterka to Sophie Kent, reporterka londyńskiej gazety "The London Herald". Sophie przypadkiem poznaje modelkę Natalię, która to powoli zaczyna się odsłaniać ze swoimi problemami. W dniu kiedy ma wyznać, kto ją skrzywdził, nagle podczas spotkania z Sophie zmienia zdanie, szybko wychodząc. Kilka godzin później zostają znalezione jej zwłoki. Ktoś ją zabił. Sophie ma wyrzuty sumienia, pragnie znaleźć zabójcę. Mając znajomości w...

korcia | 2018-07-24
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Fabuła „Fashion Victim” wciągnęła mnie od pierwszej strony. Książkę przeczytałam szybko, nawet mimo braku czasu i sporego zmęczenia. Jest to brutalna lektura, mamy tu makabryczne morderstwa i równie chore sceny seksualne. A wszystko w otoczce świata mody, piękna i dużych pieniędzy. Jak się też okazuje, za kulisami wielkich pokazów, dzieją się różne rzeczy. Modelki są młodsze niż podaje się w dokumentach, a do tego zaczynając pracę w agencji, zaciągają dług u pracodawcy i musi minąć sporo czasu zanim go spłacą. Trudno jest się wybić, a w tej branży jak w mało której młody wiek ma ogromne znaczenie.

Tempo akcji jest bardzo szybkie, lektura dostarcza sporo emocji. Jest to thriller, ale ze sporą dawką kryminału. Całość została napisana z dużą lekkością, dzięki czemu lekturę czyta się ekspresowo, nawet mimo bardzo drastycznych scen.

„Fashion Victim” pierwszą część serii o dziennikarce Sophie Kent uważam za udaną i jestem ciekawa dalszego ciągu. Sophie ma jeszcze co najmniej jedną...

Edyta | 2018-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2018

Jak dla mnie zbyt brutalna. Teoretycznie nie jest dużo tych drastycznych scen, ale mimo wszystko bardzo mroczna, naturalistyczna i niekoniecznie ciekawa.

Tytuł sugerował, że będzie to coś w stylu "Wołania kukułki" Galbraitha i na to liczyłam, a tu dostałam faktycznie świat mody, pokazów, rywalizacji, ale nie pokazany z przepychem, elegancją, ekstrawagancją. Tutaj wszystko jest szare, nijakie, biedne dziewczyny, które chcą spłacić swoje długi i zostają zamordowane. Do tego dziennikarka, która jest flegmatyczną paniusią sama nie mogąca poradzić sobie ze swoją przeszłością. To dojście przez nią do prawdy nie do końca logicznie jest przedstawione.

No nie, dla mnie niekoniecznie. Samo rozwiązanie zagadki nie zajmie dłużej niż połowa książki, więc tutaj też nie ma fajerwerków jeśli chodzi o zaskoczenie. To by było tyle jeśli o mnie chodzi.

zaczytanapatka | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

"Zapada ciemność. Oddycham. Rozkoszuję się chwilą. Ściskam jej białe gardło. Najpierw delikatnie, potem mocniej. Jej puls uderza o moje palce.
Zbyt szybko się to kończy. Przysuwam dłonie do twarzy i wdycham głęboko ich woń. Nadal czuję jej zapach. Tylko tym razem zmieszany z czymś słodszym.
Po chwili dociera do mnie, że to zapach śmierci."

Sophie Kent jest dziennikarką śledczą w "The London Herald". W trakcie zbierania materiałów na miejscu zbrodni, w której ofiarą był czternastoletni chłopiec, poznaje Natalię, młodą modelkę. Dziewczyna skrywa w sobie sekret, którego boi się ujawnić. Kiedy przełamuje się i ma wyjawić Sophie całą prawdę, rozmyśla się i szybko ucieka. Następnego dnia zostają odnalezione jej zwłoki. Sophie bardzo angażuje się w całą sprawę i brnie do przodu często za pomocą nielegalnych metod. Już niebawem w drastycznych okolicznościach ginie kolejna modelka. Sophie wpada na pewien trop i nie zważając na grożące niebezpieczeństwo, za wszelką cenę pragnie odnaleźć...

nieperfekcyjnie | 2018-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Nigdy nie interesowałam się nowinkami ze świata mody, a znanym osobom nie zazdroszczę życia w nieustannym błysku fleszy, co wydaje mi się mieć więcej negatywnych cech niż pozytywnych. "Fashion victim" utwierdza mnie w tym przekonaniu, sprawiając, iż mogę tylko cieszyć się swoim w miarę spokojnym żywotem.

Sophie Kent jest reporterką londyńskiej gazety, zmagającą się z demonami przeszłości. Zaczyna igrać z losem, gdy mocno angażuje się w sprawę morderstwa młodej modelki, które okazuje się być jedynie początkiem...

Celebryci nie mają tak łatwego życia, jak można byłoby się spodziewać. Owszem, nie mogą narzekać na brak pieniędzy czy uznania, ale wystarczy jeden błąd, przez który mogą zostać zlinczowani, a ich kariera dobiegnie końca. Do tego istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że w swoim otoczeniu mogą natknąć się na kogoś, kto pod przykrywką przyjaźni, zniszczy ich życie. Pseudożyczliwych osób...

WielkiBuk | 2018-02-11
Przeczytana: luty 2018

„Fashion Victim” to niby typowy, klasycznie napisany thriller, ale widać, że Corrie Jackson dzięki swojemu własnemu doświadczeniu w modowej branży dobrze wie, o czym pisze i dzięki temu zgrabnie połączyła dziennikarsko-modową rzeczywistość z brutalną, przerysowaną fikcją literacką. Światła reflektorów, bezlitosne, wymuszone uśmiechy, błyski fleszy i... zbrodnia! To świetna, odprężająca lektura dla miłośników gatunku, a zwieńczeniem całości jest fakt, że to dopiero początek kryminalnej serii z dreszczykiem o Sophie Kent.

Dominiqe83 | 2018-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Premiera: 17.01.2018

Photoshop może zdziałać cuda. Wygładzić cerę, wydłużyć nogi, dodać lub raczej odjąć kilogramów. Jednak nawet najlepszy grafik, doświadczony w obrabianiu materiałów reklamowych dla branży modowej, nie będzie w stanie zamaskować oznak śmierci. Bo zdjęć na miejscu zbrodni nie robi fotograf, który w swoim atelier wzywa modelki i modeli do przybierania przeróżnych póz, ale policyjny technik, który uwiecznia „dzieło” zniszczenia poczynione przez psychopatycznego mordercę. A może morderców?

Tak… Zbrodnia, a będąc bardziej precyzyjnym – zbrodnie w świecie mody opisane przez Corrie Jackson w thrillerze „Fashion victim” są brutalne, a ich motywy brudne i perwersyjne. Jackson stworzyła powieść absorbującą, chociaż w przeważającej części lektury umiarkowanie trzymającą w napięciu z uwagi na przewagę dialogów nad opisami. Można to jednak usprawiedliwić tym, iż główną bohaterką książki jest dziennikarka londyńskiej gazety Sophie Kent, z natury...