Do czego służy ten przycisk? Autobiografia

Tłumaczenie: Jakub Michalski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
What Does This Button Do?
0tommy

Książka, na którą czekali absolutnie wszyscy fani! Wyjątkowe wspomnienia wokalisty legendarnego Iron Maiden. Oto prawdziwy Bruce Dickinson – ikona rocka! Długo wyczekiwane wspomnienia wokalisty Iron Maiden – jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych zespołów metalowych wszech czasów. Iron Maiden to pionierzy rodzącej się w latach 70. XX wieku sceny rockowo-metalowej, na której wciąż...

Iron Maiden to pionierzy rodzącej się w latach 70. XX wieku sceny rockowo-metalowej, na której wciąż święcą triumfy. Ich obdarzony niezwykłym głosem frontman był i nadal pozostaje człowiekiem legendą.

Co ciekawe, Bruce Dickinson wiedzie bardzo bogate życie poza zespołem. Jest kapitanem samolotu, przedsiębiorcą awiacyjnym, mówcą motywacyjnym, browarnikiem, powieściopisarzem, twórcą scenariuszy filmowych i światowej klasy szermierzem. Istny człowiek renesansu.

Bruce Dickinson opowiada o swoim życiu z pasją i humorem. Przeczytacie o zwariowanych 30 latach z Iron Maiden, błyskotliwej karierze solowej, dzieciństwie spędzonym w brytyjskiej szkole, o pierwszych zespołach, ojcostwie, rodzinie oraz niedawnej walce z nowotworem. Odważne i szczere wspomnienia pozwalają przyjrzeć się z bliska autorowi Run to the Hills, 2 Minutes to Midnight, Powerslave i innych nieśmiertelnych hitów.

Bruce Dickinson przez ponad trzydzieści lat był wiodącym wokalistą Iron Maiden. Odniósł również sukces w karierze solowej. Zespół sprzedał ponad 90 milionów płyt i zagrał 2000 koncertów na całym świecie, czyniąc każdy z nich niezapomnianym muzycznym spektaklem. Bruce Dickinson mieszka w Londynie.

źródło opisu: www.wsqn.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

denudatio_pulpae | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

"- Jak to leci?
Zgodziłem się zaśpiewać, otworzyłem usta i poszedłem na całość. Gitarzyści doprowadzili numer do końca. Cała moja głowa kołysała się od wibracji w głosie. Po zakończeniu tego błyskotliwego wykonania zapanowała zaskakująca cisza.
- Możesz dać sobie spokój z tymi cholernymi bongosami.
Mike, nasz basista, pogodził się z porażką:
- Myślę, chłopie, że właśnie zostałeś naszym wokalistą.
Skoro już zapewniliśmy sobie przyszłość w branży muzycznej, udaliśmy się na herbatę oraz tosty z margaryną i dżemem".

Bruce "Syrena alarmowa" Dickinson. Człowiek, który aktualnie wydziera paszczę w Iron Maiden i robi to cholernie dobrze! A oprócz tego potrafi o tak o tym opowiedzieć, że można paść ze śmiechu.

Anegdotki dotyczące zespołu przewijają się wszędzie, ale usłyszeć relację z "pierwszej ręki" to dopiero coś. Życie ikony heavy metalu naszpikowane jest sytuacjami, które żadnej normalnej osobie nie uszłyby płazem, a taki Dickinson nie dość, że to wszystko zrobił, to jeszcze...

Maciek | 2017-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2017

NAJFAJNIEJSZY BÓG METALU

Jak tylko dowiedziałem się, że Bruce Dickinson pisze autobiografię, wiedziałem, że choćby nie wiem co kupię ją i przeczytam, bo fanem Iron Madien jestem do kiedy w wieku trzynastu lat usłyszałem „Piece of mind”, choć szczerze muszę przyznać, że mocno obawiałem się co też ten wielki frontman zaserwuje czytelnikom. Bałem się patosu, narcyzmu czy po prostu nudy, bo Bruce na co dzień stroni od skandali i raczej nie jest skory do epatowania swoim życiem prywatnym w mediach. Odetchnąłem z ulgą kiedy wszystkie moje obawy okazały się nieuzasadnione.

Książkę czyta się świetnie i piszę to nie tylko jako fan Maidenów, ale również jako miłośnik dobrych historii, anegdotek i tak zwanego brytyjskiego poczucia humoru. Bruce opowiada nam o swoim życiu w sposób przepełniony autoironią i zajmująco, a że po scenie skacze już chyba ze czterdzieści lat dobrych historii uzbierał cały worek i jeśli miałbym przyrównać do czegoś styl Dickinsona, to pierwsze co nasuwa mi się na...

Beremis | 2018-03-06
Przeczytana: 05 marca 2018

Oj, czemu ta książka taka krótka? A może tak fajnie, lekko napisana? Tak, Bruce na pewno jest dobrym gawędziarzem, nie leje wody, umie wyciąć co zbędne, nie przynudza ani na chwilę.
Sporo tu brakuje, nastawiałem się na całkiem inna opowieść, ale ostatecznie muszę przyznać, że koncepcja przyjęta przez Bruca przypadła mi do gustu. Historia Iron Maiden jest, jego biografia też już jest, artykułów, felietonów na tonę. Dlatego położenie nacisku na inne strefy życia zaliczam do plusów tej pozycji.
Ach, i żeby kontynuacje powstały. Nowe płyty Ironów mogą poczekać, byle kolejne książki powstały, powstało uzupełnienie historii, dopowiedziane zostały pominięte lub tylko zasygnalizowane wątki. Na pewno Bruce jeszcze nie jedną gawędą mógłby umilić nam czas.
Warto.

Inżynier_Przygody | 2018-02-05

W momencie, gdy zobaczyłem informację o zbliżającej się polskiej premierze autobiografii jednego z najlepszych wokalistów metalowych, nie mogłem spokojnie spać po nocach. Bruce Dickinson, głos Iron Maiden, solista, szermierz, kapitan samolotu… i wiele, wiele więcej! W końcu dostałem szansę na poznanie jego historii z pierwszej ręki. Tak więc nadszedł czas na opowieść o światowej sławy rockmanie, który… został pilotem!

Jak większość autorów autobiografii, także Bruce rozpoczął swoją od dzieciństwa i lat szkolnych. Mogłoby się wydawać, że to mało porywający okres, ale wiele rzeczy, którymi się wtedy interesował, zaczęło procentować później. Klasycznie historia została opowiedziana chronologicznie, jednak nie jest podzielona na poszczególne lata, a w każdym rozdziale ważniejsza niż daty jest istota wydarzeń, które naprowadzały Bruce’a na nowe tory życia.

Bruce niezwykle interesująco opisuje swoje przeżycia, okraszając je anegdotkami oraz.. fizycznymi i medycznymi wyjaśnieniami...

Aneta | 2017-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2017

Przeczytałam w życiu wiele biografii i autobiografii, ale ta jest inna. Dickinson pomija wiele: żadnych tutaj opisów skandali, pikantnych szczegółów, obgadywania kumpli. Nie ma też ani słowa o życiu prywatnym. Wszystko po to, by wyeksponować co innego: muzykę, latanie, szermierkę.
Książka jest niespieszna, ale w żadnym wypadku nie nudna.
Dickinson pisze z dystansem, czasem pokpiwając. Tłumaczy swoje postępowanie, motywy działania: jak to się stało, że zaczął śpiewać? Dlaczego odszedł z Iron Maiden? Dlaczego wrócił? Co robił w Sarajewie? Po co mu to całe latanie? Dlaczego pisał książki? Co w tym wszystkim robi film? I co czuł, próbując pozbyć się raka?
Oczywiście, jak to w książce tego typu, mamy fotografie, jednak jest ich niewiele. Skromność przede wszystkim!
Niezwykła, momentami wzruszająca, bardzo wciągająca. Polecam, nawet tym, którzy nie są fanami Dickinsona. To po prostu świetna książka jest.

Bartek | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Bardzo wciągająca opowieść. Bruce Dickinson opowiada ze szczegółami i typowo brytyjskim, Monty Pythonowskim humorem. Nie boi się przyznać do błędów, a jego pointy to mistrzowskie, komediowe strzały intelektu. Co ważne, celowo omija tematy obyczajowe - żony, rozwody i inne ekscesy, skupiając się raczej na muzyce, biznesie, swojej pasji do lotnictwa oraz inspirujących opowieściach o wygranej walce z nowotworem. Polecam nie tylko fanom Maiden - to kawał porządnej, przeciekawej autobiografii.

Katarzyna | 2018-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2018

Ale z tego Bruce'a to jest zadziorna bestia!
Gość nie da sobie w kasze dmuchać ale niektóre akcje, które czasem odwalał, sprawiały że w tamtych momentach przestawałam go lubić. Mimo tych sporadycznych odpałów Dickinson daje się poznać jako naprawdę utalentowany człowiek, który ma plan na swoje życie i wytrwale dąży do celu stawiając czoła wielu przeciwnościom. To w nim podziwiam najbardziej.
Książka jest bardzo dobrze napisana - opowieść wciągnęła mnie na długie godziny. Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o jednym z moich ulubionych zespołów. Najbardziej podobały mi się fragmenty o muzyce - koncertach, płytach, piosenkach i inspiracjach. W pierwszej części książki było o tym najwięcej i wtedy zastanawiałam się czy by jednak nie dać 10/10. Niestety później tworzenie utworów było potraktowane po macoszemu. Czasem wydanie kolejnej płyty było tylko wzmianką na pół strony.
Jedna z takich ciekawych informacji dotyczy piosenki "The Number of the Beast". Bruce miał...

Michal39 | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Długo czekałem na tą książkę. Tak to jest jak się słucha Ironów już ponad 30 lat:)W końcu się pojawiła i... już przeczytana. Dickinson to człowiek renesansu i wszystko czym się zajmował - opisał.I czyta się to wszystko bardzo ciekawie. Jednak nie mogę dać dychy. Pierwszy zarzut - za mało o muzyce, kawałkach, za dużo , zwłaszcza pod koniec książki o lotnictwie. Średnio mnie interesowała instrukcja obsługi samolotu. O konflikcie z Osbournami w ogóle nie wspomniał. O licznych gościnnych występach również nie. Przez 40 lat swojej kariery muzycznej na pewno przeżył wiele zabawnych zdarzeń, tu opisał tylko kilka. Szkoda i jeszcze raz szkoda. Nie ma nic o życiu prywatnym, o żonie dzieciach, ale to jestem w stanie zrozumieć i mi nie przeszkadza. Moim zdaniem niedopracowana pozycja. Mimo to czyta się naprawdę dobrze, fajnie, że poświęcił nieco miejsca na opis pierwszej wizyty IRON MAIDEN w Polsce. W sumie kiedy się dowiedziałem , że książka będzie liczyć tylko około 370 stron, już się...

Damian | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Kto choć otarł się o świat muzyki rockowej, ten nie ma prawa nie znać tego pana. Bruce Dickinson – człowiek instytucja. Frontman wiecznie żywej Żelaznej Dziewicy, który już od ponad 40 lat porywa tłumy kolejnych pokoleń fanów, spragnionych heavymetalowych dźwięków. Sceniczny wulkan energii, jednocześnie nie bojący się odkrywać nowych ścieżek w swoim życiu. Bo czyż pilotowanie Boeinga 747, albo uczestnictwo w turniejach szermierczych nie wymaga szaleńczej odwagi i samozaparcia?
Nadszedł wreszcie wyczekiwany przez miliony fanów dzień, w którym światło dzienne ujrzała autobiografia ów człowieka renesansu. Niejeden miłośnik Iron Maiden ostrzył sobie zęby i przełykał nadmiar śliny na samą myśl o zawartości książki: „Bruce Dickinson – Autobiografia: Do czego służy ten przycisk?”. Wszak większość życia spędzonego w towarzystwie wesołej ferajny Steve’a Harris’a musiało obfitować w niezliczone anegdoty, wypadki, kłótnie, czy zdarzenia, które z przyjemnością poznałby każdy fan zespołu. I w...

Mateusz | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Bruce Dickinson - to bez wątpienia prawdziwy człowiek renesansu.
Frontman, któremu energii mógłby pozazdrościć niejeden dwudziestolatek.
Wokalista, który zapisał się na kartach historii muzyki jako przede wszystkim frontman legendarnego zespołu - Iron Maiden, ale również w dorobku mający solowe albumy, o których możemy też poczytać w autobiografii.
O samej książce mogę powiedzieć, że czytało się naprawdę dobrze, choć niektóre rozdziały były dla mnie za krótkie. Dość zwięźle. Choć rozumiem, że taki człowiek jak Bruce chciał, żeby książka była napisana z głową, a zarazem tak trochę inaczej, niż inne pozycje tego typu.
Przede wszystkim , co jest w nocie końcowej, Bruce nie chciał trzymać się sztampowo utartego schematu , przechodząc dokładnie przez kolejne etapy życia. Mało wspomina o kumplach po fachu, raczej skupiając się na swoich przeżyciach i odczuciach, interpretacji niektórych zdarzeń. Stwierdził zapewne, że dużo już było napisane w biografii " Run To The Hills",...