Do czego służy ten przycisk? Autobiografia

Okładka książki Do czego służy ten przycisk? Autobiografia Bruce Dickinson
Okładka książki Do czego służy ten przycisk? Autobiografia
Bruce Dickinson Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
What Does This Button Do?
Sine Qua Non
2017-11-22
2017-10-19
Jakub Michalski
Bruce Dickinson Iron Maiden heavy metal

Bruce Dickinson jeden z najlepszych wokalistów rockowych odsłania swój świat, który toczył się w cieniu Iron Maiden. Nie liczcie na skandale w tej autobiografii ale naprawdę warto poznać świat człowieka wielu pasji.

"...so we go and we'll not return
to navigate the seas of the sun
- our children will go on and on
to navigate the seas of the sun..."

Bruce Dickinson - ikona rocka, długoletni frontman legendarnej grupy Iron Maiden, który popełnił wiele ikonicznych tekstów piosenek - na użytek solowych publikacji i jako członek nie tylko "mejdenów" - oraz posiadacz bodajże najbardziej rozpoznawalnego, równie potężnego i ekspresyjnego głosu w historii heavy metalu, napisał był autobiografię, której najważniejszą i chyba najbliższą sercu samego autora jest opowieść o jego pasji do latania i przygodach związanych z awiacją. Cóż, tytuł zobowiązuje - bowiem, klamrą opowieści nie jest wspomnienie o pierwszej przesłuchanej płycie rockowej, pierwszym występie scenicznym, czy pierwszym nagranym albumie... Ale o pierwszej przygodzie z "lataniem".

Niewielu - w tej grupie byłem do niedawna i ja - zdaje sobie sprawę, że jest Dickinson wykwalifikowanym pilotem, instruktorem lotniczym i kapitanem linii lotniczych - stąd też, wszystkich sięgających po tę autobiografię uprzedzam - ta część opowieści jest równie ważna, jak inne aktywności twórcy - z pewnym przekąsem stwierdzam, że nie tak ciekawa dla mnie, jako czytelnika, jak wydawała się z pewnością dla "opowiadacza" - choć przeplatana jest, znajdującymi tu miejsce, opowieściami o osiągnięciach na scenie muzycznej, sukcesach i porażkach na tym polu, trasach koncertowych - obszerne fragmenty o wizycie w Polsce w 1984 i Sarajewie w 1994, odsłaniają ogromne pokłady wrażliwości Dickinsona, i stanowią jedne z najbardziej poruszających części tej książki - oraz genezie muzyki i tekstów, wespół tworzonych i tworzonych przez Bruce'a.

Biografia ciekawa, nieoczywista dla większości czytelników, wzruszająco szczera i inspirująca opowieść o drodze ku realizacji pasji i "wychodzeniu z tarczą" po starciu z najcięższymi przeciwnościami losu i okoliczności. Polecam!

"...so we go and we'll not return
to navigate the seas of the sun
- our children will go on and on
to navigate the seas of the sun..."

Żyjąca legenda brytyjskiego heavy metalu o samym sobie. Współczesny człowiek renesansu obdarzony wieloma talentami w tym nietuzinkowym i rozpoznawalnym wokalem.
Na kartach tej książki dzieli się z fanami swoimi pasjami. A jest w czym wybierać.
Przyznaje, jak jego fascynacja samolotami i lataniem skłoniła Iron Maiden do wybierania się w światowe Boeingiem o słusznej nazwie "Ed Force One".
Urzekła mnie jego szczerość w opowiadaniu o walce z rakiem krtani. Jego przejścia chwytają za duszę. Wyobraźcie sobie moment, w którym lekarz stawia diagnozę. Dla frontmana kultowego zespołu to więcej niż katastrofa.
Po cyklu badań specjalistycznych i wstępnych diagnozach, Bruce pisze o "kiełkującej rozpaczy" oraz o tym, że "(...) przez kolejne trzy dni zauważałem tylko szpitale, kościoły i cmentarze."

Bruce sporo pisze o swoich pierwszych krokach i sukcesach w szermierce.
"W szermierce spodobało mi się to, że tak naprawdę nigdy nie dochodzisz do kresu. Podobnie jak w przypadku innych sportów walki, każdy przeciwnik jest inny, a bycie doświadczonym zawodnikiem wcale nie gwarantuje sukcesu w pojedynku z niepewnym początkującym szermierzem. W walce staczasz również pojedynek z samym sobą i to właśnie kocham w tym sporcie najbardziej."
Czytamy właśnie definicję pokory.

O napisanych książkach. Wygłoszonych prelekcjach z dziedziny biznesu i marketingu.
Ech...
Człowiek, który mógłby obdarzyć swoimi pasjami i energią nie jedną osobę.
W audiobiografii Bruce zręcznie unika tematów damsko-męskich, przedsięwzięć biznesowych i opowieści o sterowcach pisząc, że gdyby je wszystkie umieścił "wyszłoby około 800 stron".

Dla fanów ciężkiego grania - lektura obowiązkowa :)

Bardzo rzetelna autobiografia wokalisty Iron Maiden, chociaż sprowadzanie Bruce'a Dickinsona jedynie do roli wokalisty jest ogromnym uproszczeniem.
Bruce opowiada nie tylko o swojej karierze muzycznej, ale i o innych pasjach i trudnościach z nimi związanych.
Nie tylko dla fanów rocka.

Nie tylko dla fanów rocka.

Bezkompromisowe loty bez trzymanki. Szczera, prawdziwa bez prywatnego życia intymnego. Sam czort by się nie powstydził tej historii 🔥

Fatalna, setki stron bicie piany o pasji lotniczej - no rozumiem zainteresowania ale to ma być biografia o Dickinsonie a nie branży lotniczej z anegdotami gdzie lądowanie było trudne.
O muzyce mało, o odejściu lakonicznie, powrót podsumowany w 3 zdaniach w sumie jakoś pomysł się pojawił sam...
Nic o ewolucji stylu Maiden na przestrzeni lat, z Wikipedii można się więcej dowiedzieć.
Najprawdziwszy fragment tej książki jest pod koniec w kwestii choroby nowotworowej która wymagała znacznej zmiany stylu życia.
Za 7zl na miesięcznym abonamencie Legimi ok ale 300zl na Amazonie to jakiś absurd.

Nic o ewolucji stylu Maiden na przestrzeni lat, z Wikipedii można się więcej...

Słowo klucz: autobiografia. Wiele bowiem powstało książek na temat twórczości angielskiej legendy heavy metalu, ale napisanych przez dziennikarzy. Tymczasem Bruce Dickinson zechciał podzielić się swoimi autorskimi przemyśleniami na temat jego długoletniej kariery. To najmocniejszy atut książki, ponieważ poznajemy różne fragmenty działalności artystycznej muzyka i jego flagowego zespołu z pierwszej ręki, wprost od niego. To bardzo subiektywne spojrzenie rzuca niezwykle interesujące spojrzenie na karierę Iron Maiden, przecież jednego z największych zespołów w heavy metalu.

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

Bruce Dickinson o muzyce, ale przede wszystkim o sobie. Nie jest to kolejna, typowa biografia Iron Maiden, ale bardzo osobiste spojrzenie jednego z najmocniejszych wokali w heavy metalu. Dużą część autobiografii zajmują wspomnienia lotniczej pasji Bruce'a, ale znajdziemy tu także mnóstwo anegdot - czasem śmiesznie, czasem przerażająco. Czyta się świetnie. Wspomnienia z pazurem, tak jak cała kariera Bruce'a!

Na pewno dużo radości z lektury otrzymają fani maidenów. Na pewno przypadnie ona do gustu ludziom, którzy lubią barwne życie. Nie ma tu o dzieciach, małżeństwach, rozwodach. Jest za to dużo pewności siebie i solidna droga do spełnienia marzeń. Warto!

Bruce Dickinson - wokalista mojego ulubionego zespołu Iron Maiden - człowiek, którego życiorysem spokojnie dałoby się obdarzyć wiele innych osób. Wokalista, kapitan samolotów, przedsiębiorca, pisarz, aktor, szermierz. To tylko kilka określeń, którymi można go określić. Tym razem w bardzo luźny sposób postanowił przedstawić swoje barwne życie w książce. I zrobił to świetnie!...

Nie lubię biografii, ale jako fanka iron maiden postanowiłam się przełamać i sięgnąć po tę książkę. Czytało się zaskakująco dobrze. Nie bardzo rozumiem komentarze wielu osób narzekających na zbyt małą ilość treści o iron maiden. Przecież to życie Bruce'a a iron maiden jest tylko jednym z epizodów jego życia. To nie jest historia zespołu. Mnie natomiast brakło tutaj choćby małych wzmianek na temat małżeństwa, dzieci. Aż prosi się o kilka zdań gdzie i jak poznał swoje partnerki, kiedy wzięli ślub, kiedy urodziły im się dzieci. Teraz można odnieść wrażenie, że jest to historia wiecznego kawalera.

• Muzyka
  • Biografie