Florka. Zapiski ryjówki

Okładka książki Florka. Zapiski ryjówki Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Okładka książki Florka. Zapiski ryjówki
Roksana Jędrzejewska-Wróbel Wydawnictwo: Bajka Seria: FLORKA literatura dziecięca
literatura dziecięca
FLORKA
Florka. Zapiski ryjówki
Bajka
2017-11-25
2017-11-25
florka ryjówka przedszkolak bajka

Okładka książki Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Zielobór. Czy ... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Świąteczne opowiadania Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Małgorzata Korbiel, Marcin Mortka, Marcin Przewoźniak, Katarzyna Ryrych
Świąteczne opo... Agnieszka Frączek,&...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Świetna książka, wesoła, trochę przekorna, inteligentna. To była świetna przygoda nie tylko dla mojej córeczki, ale również i dla mnie. Świetnie się ją czytało. Najbardziej podobało mi się to, że znów poczułem się jak dziecko, i spojrzałem jak dziecko na świat.

Moje dzieci oglądają Florkę w tv, ale nie jest to ich ulubiona bajka. Książkę kupiłam wyłącznie dlatego, że była na nią promocja, a ja zdziwiłam się, że w ogóle taka lektura powstała. Otóż jest to jedno z największych ODKRYĆ ostatnimi czasy.

Książka jest bardzo MĄDRA, czego nie zawsze można powiedzieć o nowoczesnych tytułach. MĄDRY rodzic przeniesie aktywności Florki z książki, na codzienne życie swojego dziecka. Myślę że zapiski ryjówki mogłyby być inspiracją dla każdego dziecka do zrobienia własnego dziennika. Moje dzieci są za małe, ale może kiedyś właśnie dzięki tej książce zaczną notować swoje obserwacje, bardzo bym się z tego ucieszyła.

Co zapisuje Florka? Ano rozmowy z placu zabaw, kto wpadł na jaki pomysł, co nowego odkryła (np. nieznane jej rośliny w czasie spaceru),albo co stworzyła (koraliki ze śrubek) i inne, które w ciągu dnia dla dziecka mogą być ważne i istotne.

Dzieciom w czasie czytania bardzo odpowiada forma zapisków. Są okraszone estetycznymi ilustracjami, zapisy są krótkie, a język "dziecięcy". Książka dla przedszkolaków, strzał w dziesiątkę dla dzieci w wieku 5-7 lat.

Przeczytałyśmy już z córcią wszystkie książeczki o Florce i uważamy, że ta część jest zdecydowanie najlepsza. Podczas czytania zastanawiałam się, czy ktoś przypadkiem nie zamienił mojej pięciolatki w ryjówkę i nie opisał jej codziennych wybryków. Autorka w dowcipny i przystępny dla malucha sposób opisuje problemy, z którym nasze pociechy muszą sobie radzić. Dzieci uczą się np, że posiadania zwierzątka to także obowiązki oraz gdy pomagają nawet w malutkich rzeczach, to mogą ratować świat. Dowiadują się, że warto się dzielić i nie zawsze można wygrywać. Nasza córka razem z Florką uczyła się jeździć na rowerze i okazało się, że aby opanować nowe rzeczy potrzeba dużo wytrwałości i pracy.
Świetna, mądra książeczka dla mamy i córki. Uwielbiamy panią, pani Roksano.

Dziś wielki dzień dla fanów ryjówki Florki. Premiera piątej książeczki z serii, którą pokochały chyba wszystkie dzieciaki. A pewnie i duże grono dorosłych chętnie podczytuje i podgląda Florkę w TVP ABC. Wszystko zaczęło się w 2015 roku od książeczki Florka. Z pamiętnika ryjówki, w której poznajemy małą ryjówkę, jej rodzinę i przyjaciół. Pamiętnik pisze sama Florka i to jej oczami patrzymy na świat. Roksana Jędrzejewska-Wróbel wprost genialnie przedstawia perspektywę dziecka, jego problemy, obserwacje i rozumowanie. Niejednokrotnie też gra na nosie dorosłym stawiając trudne pytania. Ciepła i niezwykle humorystyczna seria podbiła nasze serca.

Florka jest rezolutną, ciekawą świata ryjówką. Zapisuje wszystko w swoim pamiętniku, choć jeszcze nie chodzi do szkoły. W kolejnych tomach przyglądamy się jej korespondencji z przyjaciółką Józefiną, babcią i Klemensem, czyli przyjacielem, który leży w szpitalu. W najnowszej części Florka. Zapiski ryjówki Florka nadal pisze:) Wydoroślała nieco, ale nadal jest głodna wiedzy o świecie. Próbuje dowiedzieć się czegoś od dorosłych, ale oni często robią zaskoczone miny, zbywają ją, albo wysyłają zbierać kasztany. A przecież to, że jest małą ryjówką nie znaczy, że ma małe problemy. To błędne myślenie. Florka ma bowiem ogromne problemy, które zmniejszają się, kiedy zostaną opisane w pamiętniku. Po przelaniu na papier robią się akurat takie, że mała ryjówka jest sobie w stanie z nimi poradzić.

Nie jest łatwo być małym. Florka coś o tym wie. Wtedy trzeba się uczyć wielu nowych rzeczy. A to bywa bardzo trudne, a czasem nawet bolesne. Na przykład taka jazda na rowerze! Niby nic, a można się porządnie potłuc..

Więcej na: https://juliaorzech.blogspot.com/

• Zosia