Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską

Okładka książki Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską Adam Ferency, Maja Jaszewska
Okładka książki Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską
Adam FerencyMaja Jaszewska Wydawnictwo: Editio biografia, autobiografia, pamiętnik
Editio
2017-10-11
2017-10-11
teatr kino aktor wywiad rozmowa Adam ferency aktorzy polscy aktorzy film polski polski film polscy artyści artyści polscy

Nie zachwyciła mnie ta książka, choć tematy poruszane w rozmowie z Adamem Ferencym są ciekawe i ważkie. Wywiadu wysłuchałam w formie audiobooka, który czytają sami autorzy, a więc Adam Ferency i Maja Jaszewska. I choć bardzo lubię "czytać" książki w tej formie to jednak tym razem wpłynęło to niekorzystnie na jej odbiór. Nie podobał mi się sposób, w jaki Maja Jaszewska przeprowadzała wywiad. Autorka wielokrotnie sama odpowiadała na pytania zadawane aktorowi siląc się w mojej ocenie na oryginalność. Czasami też drażnił mnie nieco zmanierowany ton jej wypowiedzi. Moim zdaniem za dużo w tej rozmowie opinii dziennikarki, wolałabym, aby na pytania odpowiadał tylko Adam Ferency.
Być może, gdybym przeczytała książkę w formie tradycyjnej nie miałabym takiego wrażenia.

Przenikliwe spojrzenie na człowieka, który nie boi się być sobą — tak można by opisać spotkanie z Adamem Ferencym, wybitnym polskim aktorem, którego życie jest pełne wyrazistych barw i nieoczywistych zwrotów akcji.

W książce "Nie i tak", Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską odsłania przed nami swoją niezwykłą duszę artysty. To spotkanie absolutnie niestandardowe, w którym nie znajdziemy płytkich anegdot czy plotek. Zamiast tego, aktor podzielił się z autorką swoimi głębokimi dywagacjami na temat życia, sztuki, i rzeczywistości, której nie zawsze widzimy na pierwszy rzut oka.

Ferency to artysta niezależny, nieprzekładający na siebie opinii innych, niekonwencjonalny w swoich podejściach. Ceni własną imaginację bardziej niż suchą prawdę historyczną, a niekonsekwencję uznaje za prawdziwą perłę w tej sferze.

W tej niebanalnej rozmowie dowiemy się, że aktor nie boi się zadać trudnych pytań. Opowiada o swojej pasji do podróży w przeszłość, gdzie odnajduje ukryte smaczki historii. Mandolina, którą gra, staje się metaforą jego artystycznego temperamentu, a szkoła teatralna, w której przestał uczyć, otworzyła drzwi do indywidualnej techniki dla każdego aktora.

Przyjaźń, literatura, kuchnia, wolność, kontakty z bezpieką, i słowa zakłamujące rzeczywistość — tematy są różnorodne i poruszające. To uczta intelektualna bez nadęcia i pozowania, a także momenty refleksji o naszej rzeczywistości, przeszłości i przyszłości.

Aktor opowiada również o swoich najważniejszych rolach, o tym, jak podchodzi do każdej z nich i jak odnajduje w nich swoją esencję. Bez ogródek mówi o lękach, zachwytach, i rozczarowaniach, tworząc prawdziwe wykładnicze zwierciadło swojego życia.

Ta książka nie tylko daje do myślenia, ale pozwala na inny, głębszy spojrzenie na rzeczywistość. I to nie tylko tę teatralną czy filmową, ale także tę, która otacza nas na co dzień. Cieszmy się możliwością spojrzenia na świat oczami tak nietuzinkowej osoby, jak Adam Ferency. To spotkanie z aktorem, którego autentyczność przykuwa uwagę i inspiruje do własnych refleksji.

#NieITak #AdamFerency #Sztuka #Teatr #Aktorstwo #Rzeczywistość #NiezwykłaRozmowa #PrzenikliweMyśli #Inspiracja #Refleksje #NietuzinkowyArtysta #SpotkanieZPasją #Autentyczność #KsiążkaKtóraZachwyci #CzytanieWarto #IntrygującaLektura #OdkrywaniePięknaSztuki #ZapraszamyDoCzytania #HistorieZŻycia #RzeczywistośćPrzezPryzmatSztuki #InnaPerspektywa #NieoczywisteSpojrzenie #TajemnicaWewnętrznaCzłowieka #ZapraszamyDoLektury

Z wielką przyjemnością wysłuchałam audiobooka czytanego przez autorów, tym bardziej, że bohater tej książki to nie tylko wspaniały aktor, ale i jeden z moich ulubionych lektorów.

Całość bardziej przypomina rozmowę dwojga dobrych znajomych niż wywiad, co na pewno sprzyja lekturze.
Adam Ferency dużo opowiada o swoich rolach w filmach i na deskach teatrów, a także (chociaż mniej) o byciu wykładowcą oraz reżyserem.
Mamy okazję poznać kulisy powstawania słynnych produkcji (np. „Przesłuchanie”, „Akcja pod Arsenałem”, „Aktorzy prowincjonalni”, „Bitwa warszawska”). Aktor wyjaśnia też, dlaczego zdecydował się zagrać w różnych serialach, także sitkomach).

Są wspomnienia z dzieciństwa, młodości; opowieści rodzinne i anegdoty ze świata ludzi filmu i teatru. Jeśli jednak ktoś oczekuje taniej sensacji, to na pewno jej tu nie znajdzie, mimo iż są fragmenty, w których Ferency nie przebiera w słowach.

Ciekawie aktor opowiada nie tylko o swojej pracy, ale i pasjach, książkach, o tym, co mu się nie podoba we współczesnym świecie, zwłaszcza w polityce, oraz o tym, co go ujmuje, zachwyca, intryguje i inspiruje.

Miło słucha się kogoś, kto ma do powiedzenia wiele ciekawych rzeczy, potrafi rozmawiać na każdy temat i robi to z klasą.
Polecam serdecznie – nie tylko miłośnikom dorobku pana Adama.

Mam bardzo mieszane odczucia w stosunku do tej pozycji. Trochę to przeintelektualizowane - jakiś taki niesmak mam do języka tego wywiadu. Może mam zbyt prosty umysł żeby ogarnąć ;) Generalnie wiele się kręci w okół teatru i filmu. Aż taką fanką aktora nie jestem, żeby to wszystko znać, więc mnie ta strona wywiadu nie porwała. Pozostałe kwestie światopoglądowe i życiowe są tak zwerbalizowane, że nie bardzo chce się te wywody i filozofowanie czytać. Taki trochę przerost formy nad treścią. Bliżej końca natomiast da się często dość normalnie czytać i odnosi się wreszcie wrażenie normalności rozmowy.

Fantastyczna książka. Zapis licznych kawiarnianych rozmów pomiędzy aktorem i dziennikarką. Co ciekawe aktor nie jest zawsze w centrum. Czasami to on zadaje pytania i wyciąga od dziennikarki jej spostrzeżenia i opinie.

Przeczytałem z wielką przyjemnością.

Przeczytałem z wielką przyjemnością.

Biografia w formie wywiadu, w którym raczej nie ma suchych encyklopedycznych informacji. Tytuł jest bardzo adekwatny do treści.
Raczej nie znajdziemy tu wielu anegdotek o aktorach, ani opisów śmiesznych sytuacji, które wydarzyły się na deskach teatru lub na planie filmowym, może trochę szkoda.
W wersji audio, słychać dodatkowo kunszt rozmówców.

W wersji audio, słychać dodatkowo kunszt rozmówców.

Rzadko czytuję wywiady, może zręczniej - rozmowy - rzeki. Często gubię w nich wątek, nużą mnie i sprawiają, że mam ochotę odłożyć książkę po kilkunastu stronach.
Z tą było inaczej. Właściwie... niektórych jej fragmentów słucham już trzeci raz. Odczuwam przedziwną więź z tym człowiekiem - pokrewieństwo przekonań, intuicji, podejścia do sztuki, życia, ludzi. To jedna z ważniejszych dla mnie książek w tym roku. Forma audiobooka godna polecenia, oczywiście mówią autorzy, a konstrukcja - podział na rozdziały tytułowane za pomocą słów - kluczy - sprawia, że łatwiej wrócić do ważnych fragmentów. Naprawdę polecam!

W radiowej trójce, kiedy była trójką trochę bardziej jeszcze, czasem miałem okazję słuchać sobotniej audycji Myśliwiecka 3/5/7. W prowadzonych przez Katarzynę Stoparczyk rozmowach z nestorami polskiej kultury niezmiennie przewijał się temat dzieciństwa. Dobrze słuchało się tych opowieści. Kiedyś pojawił się tam również obdarzony wspaniałym głosem charyzmatyczny introwertyk z mlecznym zębem. W książce Mai Jaszewskiej dominującym motywem wywiadu z tym samym introwertykiem i wybitnym aktorem zarazem jest przemijanie. Te dwa przeciwległe bieguny w rozmowie z Adamem Ferencym ciągle się przenikają, uzupełniają i wreszcie spinają klamrą żywot artysty, który na szczęście już na wstępie deklaruje: „mnie nie interesuje prywatne życie innych osób i do swojego też nikogo nie zapraszam”.
Zgadzam się z Ferencym nader często. Wtedy gdy mówi, że żyjemy w świecie coraz bardziej ubezwłasnowolnionych bobasów i po uszy toniemy w bełkocie o niczym. Zgadzam się, gdy mówi o hodowli telewizyjnej oraz o obmierzłym tłoku i jazgocie w przestrzeni publicznej, jak i wirtualnej, czy o podszytym sofizmatami podążaniu za modą, jak również, gdy deklaruje, że wszystko, co nachalne i ideologiczne jest dla niego nie do przyjęcia. I jestem pewien, tak myślę, że mimo obaw aktora, jego krytycyzm nie wynika bynajmniej ze starczej tendencji do zrzędzenia. Chyba że – tam do licha — i mnie dopada już stetryczałe rzężenie.
Natomiast część książki dotyczącą teatru i sztuki można chłonąć już bez obaw o mizantropię i defetyzm w spojrzeniu na rzeczywistość. To ciekawe wspomnienia, mądre rady i trafne spostrzeżenia, których w sumie należało się po tak wytrawnym graczu spodziewać. Tym ciekawsze, że ów gracz wdzięcznie operuje słowem.
Są jednak i drobne wady. Niekonsekwencja, której Ferency się nie wypiera, mrukliwe marudzenie, czasem podszyte irytującym poczuciem nieomylności oraz niepotrzebne politykowanie - na szczęście aktor zdaje sobie sprawę z całkowitego nieurodzaju tego poletka i krótko babra się w tym błotku. Wywiad zakłóca niestety współautorka, która często przejmuje inicjatywę i dorzuca swoje prywatne opinie i przemyślenia.
Mimo wszystko jednak i tak warto!

Historie życiowe Adama Ferency'ego opowiedziane jego specyficznej barwy głosem, a do tego ciekawe poglądy na życie. Takie z minionej epoki, ale absolutnie nie nazwałabym ich staroświeckimi, raczej zdrowym podejściem do życia. No, i gentleman w każdym calu. Współrozmówczyni ewidentnie czytała swoje pytania, w sumie to książka-wywiad, ale pan Adam... Kunszt !!! Po prostu rozmawiał !!! Uwielbiam !!!

Ostatnio zresztą coraz częściej dochodzę do wniosku, że jeśli autobiografie, to oczywiście w miarę możliwości czytane przez autorów.

Bardzo fajna ciekawa rozmowa ...
Polecam ! super

Bardzo fajna ciekawa rozmowa ...
Polecam ! super

• Audiobooki
  • Biografie

Maja Jaszewska Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską Zobacz więcej