Gwiazdeczka

Editio
2018-10-31
2018-10-31

Okładka książki Okruchy dobra Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska
Okruchy dobra Justyna Bednarek, J...
Okładka książki Wszystkie barwy roku. Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy Iwona Czarkowska, Hanna Greń, Małgorzata Hayles, Magdalena Kawka, Anna Klejzerowicz, Joanna Kruszewska, Karolina Kubilus, Monika Orłowska, Edyta Świętek, Joanna Sykat, Hanna Urbankowska, Iwona Walczak, Iwona Małgorzata Żytkowiak
Wszystkie barw... Iwona Czarkowska, H...
Okładka książki Dwanaście życzeń Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska
Dwanaście życzeń Karolina Głogowska,...

1964

Józia stanowiąca powiew świeżości, niewinności w zmanierowanym, trącającym zapachem korporacji zespole redakcyjnym. Zmieniająca się pod wpływem innych w Dżozi. Czy zyskuje? W przeciwieństwie do jej coacha ( niezwykle mnie irytującego ),śmiem twierdzić, iż wyłącznie w zakresie pewności siebie i samooceny. Dlatego nie potrafię pojąć tej jej zależności od innych, zwłaszcza Jacka Sobiepańskiego. Na szczęście wyjazd do rodzinnego domu umożliwia jej pozbycie się złudzeń co do osoby coacha i dostrzeżenie walorów Michała. A wszystko to przy wsparciu bliskich, inteligentnej kotki, przyjaciółki - Bożeny, koleżanek z pracy i ( dziwo!) Gromowładnej.
Szkoda, że wątek świąteczny ma tu charakter epizodyczny.

Sięgamy po świąteczną grudniową książkę, wabiącą świecącą okładeczką. A co przed nami się odkrywa?

Witamy w czerwcu w redakcyjnej korposzczurowni w Warszawie.
Poznajemy nowo przybyłą do zespołu gapiowatą Józię z Podlasia, potocznie zwaną gwarą słoikiem, którą bierze w obroty redaktor naczelna pani Gromowładna. Koleżanki z pracy również wciskają swoje trzy grosze i dobre rady dziewczynie jak ma się ubierać, odchudzać, ćwiczyć, być fit!
Czy to się podoba Józi? Chyba nie, ale próbuje przeniknąć do tej warstwy społecznej i być zaakceptowaną przez resztę. Nie jest absolutnie sobą. Zmienia się ze współczesnego Kopciuszka , no może nie w księżniczkę,ale gwiazdę na firmamencie stolicy. A jak już dostaje zlecenie od pani Gromowładnej przeprowadzenia wywiadu z coachem i felietonistą magazynu z Jackiem Sobiepańskim to proces odnowy prowincjonalnej gąski przyspiesza. Tylko w jakim kierunku? Czy Józia zmieniając imię na Dżozi, wyrzeknie się swojej przeszłości, kuchni ukochanej babci , starych chat na Podlasiu i dawnych przyjaciół?

O tym przeczytacie sami w tej krótkiej powieści , raczej nowelce pod względem objętościowym.
Nastroju świątecznego tak bardzo się nie doszukamy. Akcja toczy się od miesięcy letnich aż do grudniowych świąt. Z tym, że numer świąteczny w redakcji jest grubo wcześniej przygotowywany już w lecie.
Gwiazdki świątecznej dopiero doczekamy się na samym końcu książki, ostatnie kartki. Trochę się przez to rozczarowałam.

Całość dopełniają przepisy kuchenne bohaterów opowieści, które zostały dodane na końcu.
Znajdziemy tu receptę na smażone kwiaty cukinii, sałatkę z kwiatami nasturcji, szarlotkę, jagodzianki i wiele innych.

Historia napisana z humorem, lekkim piórem. Takie czytadełko na popołudnie.
Czy polecam lekturę?
Bardziej mówię do wszystkich : nie zmieniajcie się dla innych ,wedle ich pseudo dobrych rad ,ale bądźcie sobą. Nie! manipulacji. Jesteście wartościowi.
Sami zdecydujcie ,czy chcecie przeczytać.

Witamy w czerwcu w redakcyjnej korposzczurowni w Warszawie.

No zdecydowanie nie! Jeśli myślicie że są tam święta będzie fajnie i pięknie to grubo się mylicie. Święta są na samym końcu może powieści jakieś 4 kartki a potem zaczynają się przepisy 🙈 Józia która chce zaznać warszawskiego życia zmienia z Dżozi nie przypadła mi do gustu tak samo jak coach Jacek

Przeurocza, szybko się czyta, wprowadza w przytulny nastrój. A przepisy na końcu dopełniają doświadczenie, warto je wypróbować.

Krótkie przedstawienie fabuły:
Młoda dziennikarka, Józia, pochodząca z niewielkiej miejscowości dostaje pracę w psychologicznym czasopiśmie dla kobiet. Młoda i niedoświadczona kobieta stara się ze wszystkich sił dopasować się do wielkomiejskiego życia i towarzystwa swoich redakcyjnych koleżanek. Słucha ich rad z wielkim zapałem i stara się je wprowadzić w życie. Pewnego dnia Józia dostaje zlecenie od swojej szefowej - ma przeprowadzić wywiad z Jackiem Sobiepańskim, mężczyzną bardzo znanym, który jest coachem i felietonistą w "Przemianach". Dzięki jego namowom i wielu staraniom szarobura Józia zmienia się w Dżozi - damę z miasta, której wszystko, co modne nie jest już obce. Jednakże, czy ta przemiana rzeczywiście okaże się być słuszną, a życie w wielkim mieście nadal będzie podobać się młodej kobiecie?
Bardzo długo zwlekałam z napisaniem tej recenzji. Najważniejsza kwestia czy ta książka podobała mi się? Zdecydowanie NIE! Pozycja z istnie świąteczną okładką, która miała zakończyć ten zimowy nastrój stycznia ma tej zimy jak kot napłakał, do tego główna bohaterka i Pan Jacek byli okropnie irytujący. Książka nie była długa, ale delikatnie męczyłam się nią. Były momenty gdzie czytałam ja z lekkim zaciekawieniem, natomiast czar szybko prysł. Była przewidywalna, przeciągnięta i nudna, zdecydowanie nie polecam.

Krótkie przedstawienie fabuły:

Książka przedstawiana była jako okołoświąteczna. Jednak tylko sama końcówka jest delikatnie świąteczna. Akcja rozgrywa się od upalnego czerwca do tygodnia przed Bożym Narodzeniem.
Na początku trochę mnie nudziła i myślałam, że jak przystało na wyd. Editio Red, będzie to erotyk. Na szczęście nie. Romantyczna opowieść o dziewczynie z małej wioski, która szuka szczęścia w Warszawie. Trochę naiwna, ulega wpływom koleżanek i coacha. Powieść rozkręciła się dopiero w połowie i dokończyłam ją na jednym oddechu.
Jednak kolejny raz okazało się, że Wydawnictwo Editio wydaje raczej średnie książki.

Józia to Warszawski słoik 😉, pracujący w redakcji kobiecego pisma. Za namową koleżanek stara się dopasować do korpo świata. Jednak jej życie diametralnie zmienia się, kiedy Gromowładna naczelna każe przeprowadzić jej wywiad z boskim coauchem i felietonistą Jackiem Sobiepańskim. Czy Józia zmieni się w korpo wampa bez skrupułów, czy zostanie kopciuszkiem z Podlasia? Czy będzie drugą połową przystojnego Jacka, czy pozna kogoś wyjątkowego? Czy uda jej się sprostać oczekiwaniom naczelnej, czy straci pracę? Dowiecie się czytając tą niezagrubą książkę, (którą szczerze mówiąc przez pierwsze dwa rozdziały czytało mi się dość trudno) ale koniec końców miejscami humorystyczną i zmuszającą do refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Jedno jest pewne, nie możecie czytać jej głodni, ponieważ jest tam mnóstwo wzmianek o potrawach, po których cieknie ślinka, wyobrażając je sobie. Są także przepisy!

Józia przyjechała z prowincji i zachłysnęła się wielkomiejskim życiem w Warszawie. Dość przewidywalna historia, nic zaskakującego.

Naiwny i niemożliwie przewidywalny odmóżdżacz, a jednak momentami zabawny i przyjemny w odbiorze. Strawny tylko w okoliczch Bożego Narodzenia.
Nieraz zazdrościmy Kopciuszkowi przemiany w księżniczkę, ale czy ktokolwiek owego Kopciuszka pytał, czy chce się zmieniać?

Całkiem spoko romans, tylko trochę szkoda, że ten właściwy zawiązuje się na ostatnich stronach (nie licząc przepisów, które są 1/4 książki)

• Świąteczne
  • Ebooki