Wielki Sennik

2017-09-27
2017-09-27
Michał Antkowiak
sennik sny horoskop

Stwórca twój, doświadcza cię, chcąc poznać, czy miłujesz Boga swego, z całego swego serca i z całej duszy
Boża Miłość
Stwórca jest światłością 🕊

Sennik jest niebiblijny

Boża Miłość
Stwórca jest światłością 🕊

Sennik jest niebiblijny

Książka przypadkowo wpadła mi w ręce, postanowiłem jednak przyjrzeć jej się bliżej ponieważ zaciekawiła mnie jej pierwsza część opisująca w wielkim skrócie czym sen jest, co wiemy o nim dzięki nauce, co myślano o śnie i snach w czasach dawniejszych oraz jak i po co podejść do analizy własnych snów. Sama ta część zawiera wiele ciekawych wątków, które mogą dać początek dalszym poszukiwaniom, trzeba jednak podchodzić do niej jedynie w ten sposób, nie zaś jak do źródła wiedzy jako takiej. Pomimo, iż powołuje się niejednokrotnie na wyniki badań naukowych, nie zawiera przypisów i ani jednego odniesienia do badań. Jednocześnie gładko i bez zaznaczenia tego faktu przechodzi od wiedzy naukowej do przypuszczeń i gdybań a nawet do czystej szarlatanerii w rodzaju polecania homeopatii jako środka bodaj na problemy z zasypianiem.

Druga, obszerniejsza część, to typowy sennik. Zbiór haseł - wątków i symboli, które mogą wystąpić w marzeniu sennym oraz próby ich bardzo lakonicznego tłumaczenia. I niby autor zarzeka się we wstępie, że używać tego należy z ostrożnością i nie odczytywać haseł jako wyjaśnienia znaczenia swoich snów jeden do jednego, ale nawet pomimo tego przejrzawszy te hasła stwierdzam, że nie nadają się one nawet do zahaczenia myśli o możliwe skojarzenia i interpretacje. Bogactwo znaczeń i symboli nagromadzonych przez ludzkość, czy nawet krąg kulturowy w którym człowiek się obraca jest większe, niż można by zamknąć w takiej księdze nawet wielokrotnie pomnożonej w wielotomową encyklopedię. Dodajmy do tego gigantyczną kolekcję własnych doświadczeń i skojarzeń każdego z nas, dodajmy kolektywnie nagromadzone symbole naszej wspólnej nieświadomości, dodajmy promieniujące z innych kultur nowe znaczenia rozprzestrzeniające się z szybkością nowych memów internetowych i w końcu równie szybko tworzone nowe znaczenia i skojarzenia np grup znajomych. To wszystko sprawia, że lakonicznie potraktowane hasła w niniejszym leksykonie nawet dla osoby początkującej w interpretacji własnych snów i jako tako świadomej własnej złożoności raczej wydadzą się śmiesznostką nie wartą uwagi.

Część "książkowa" była okej, czytało się w miarę szybko, przyjemnie. Treść była dość wciągająca i ciekawa, ale:
- autor bardzo lubi słowo "ważki" xD
- mega powtarzalna (wydaje sie że na dwóch stronach czytamy to samo zdanie z cztery razy)
- niezbyt odkrywcza (może to wynika z tego że kiedyś interesowałam się tematem snów, ale nie dowiedziałam się za wiele nowego)
- duża ilość gdybania, pełno "być może"; "prawdopodobnie"; "zapewne"; "potencjalnie"

Ogólnie ciekawa pozycja z piękną okładką która zdobi półkę, a sama część z leksykonem bardzo obszerna.

- autor bardzo lubi słowo "ważki" xD
- duża...

W „Wielkim Senniku” nie tylko znajdziecie alfabetyczny spis symboli oraz ich znaczenie, ale również dokładnie wytłumaczenie czym jest sen, opis poszczególnych jego faz oraz jak śnimy. „Sennik” posiada dość długie wprowadzenie zanim dojdziemy to szukanych zazwyczaj przez nas znaczeń, ale dzięki niemu jesteśmy w stanie chociaż przybliżyć sobie w pewnym stopniu co się dzieje w naszej głowie, kiedy kładziemy się spać.

„Wielki Sennik” wiele razy przewijał mi się i w Biedronce na stoiskach książkowych i w Empiku i zawsze, ale to zawsze w tej pięknej twardej oprawie. W końcu się skusiłam na jego kupno i nie żałuję ani jednego wydanego grosza na niego. Nie chodzi tylko o piękną, twardą oprawę (która przyciągnęła mnie do siebie jak magnes),ale również o zawartość, gdyż zawsze interesowałam się snem, snami kontrolowanymi czy podróżami astralnym (te ostatnie bywają niebezpieczne!).

Nie jest to żadna recenzja, ale polecajka, która powinna zaciekawić każdego, kto ma podobne zainteresowania do moich.

Bardzo fajny sennik, w którym hasła-klucze poprzedza opis śnienia/spania na poziomie biologicznym, historycznym i psychologicznym :) Wyjaśnia sposób interpretacji snu i przestrzega przed dyletantyzmem. Myślałam, że kupiłam badziew, a jest to fajny sennik. Do każdego hasła jest na samym końcu dodana interpretacja freudowska, jak się domyślam - na samym końcu - dlatego, że Freud to przeżytek, jednak jest to gratka dla fanów teorii Freuda, w razie, gdyby ktoś chciał się dowiedzieć, co sądził Freud o danym zjawisku we śnie :) Samo wydanie jest konkretne, edytorsko również mi się podoba. Okładka trochę z gustu wróżbity Macieja, za to treść rzetelna :)

Bardzo dobre interpretacje.
Korzystam z wersji mobilnej sennika www.mojsennik.pl
ponieważ łatwiej sprawdzić sen w telefonie gdy jestem poza domem, niż z książki. Czasem sny przypominają mi się po południu, a nie ukrywam że są dla mnie bardzo ważne od jakiegoś czasu.

Bardzo dobre interpretacje.
Korzystam z wersji mobilnej sennika www.mojsennik.pl

Sięgając po tę książkę spodziewałam się czegoś bardziej... Ezoterycznego? I choć treści zabrakło mi nieco ciekawostek (które uwielbiam),"Wielki Sennik" jest naprawdę przyjemny w odbiorze.
Pozytywnie zaskoczyły mnie liczne nawiązania do bardzo bliskiego mi tematu, jakim jest psychologia. Autor, Andreas Baumgarten, pokazuje, że interpretacja snów może być doskonałym pretekstem do ssamorozwoju oraz do pracy nad samym sobą. Zawarł w swej książce wiele praktycznych porad, dotyczących nie tylko interpretacji marzeń sennych, lecz również wyciszania się, czy rozwijania wyobraźni obrazowej.
Choć momentami męczyły mnie powtarzające się treści, sądzę, że będę jeszcze wracać do tej książki.

Ciężko ocenić tą książkę, jednak mimo wszystko myślę że jak ktoś lubi poczytać o swych snach interesuję się tym warto sięgnąć:)

Wiecznie leżąca przy łóżku, by zawsze móc sprawdzić co kryje się w snach...

Wiecznie leżąca przy łóżku, by zawsze móc sprawdzić co kryje się w snach...

Część opisowa to bardzo sensowny tekst (żadne tam bajania) na temat faz snów, problemów ze snem itp, plus garść praktycznych porad mi.n jak sobie poradzić bez proszków nasennych. Wiadomo od dawien dawna, że w snach mają odbicie nasze problemy. A interpretacja snów wcale nie jest łatwa i każdy z nas śni inaczej i o czym innym. Każdemu też dany symbol oznacza coś innego.
Ja gdy śnię o grzybach, zazwyczaj oznacza to przypływ gotówki :-) Ale za to ksylofon w życiu mi się nie śnił (tak, tak jest w tym senniku)
A wy o czym śnicie?

Ja...