poezja, współczesność
poezja

Poetycki głos młodego pokolenia. Wiersze jak w soczewce skupiają najsilniejsze emocje i ukazują problemy pulsującej rzeczywistości. Pędzący świat nas zmienia, ale uczucia pozostają takie same. Jak o nich mówić. „Arkusz poetycki” przynosi szczerą i poruszającą odpowiedź na to pytanie.

źródło opisu: www.flowbooks.pl

źródło okładki: www.flowbooks.pl

Medellin | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Dzisiaj miała miejsce moja kolejna wizyta w księgarni przyjaznej czytelnikom, czyli takiej, która ma sofy, fotele, krzesła, stoły, stoliki do kawy i samą kawę w automacie. Wpadam tam dosyć często na krótkie czytanie. Wybieram książki czasem zaciekawiony okładką, innym razem takie, żeby szybko się je czytało. Tym razem zaintrygowała mnie okładka, co do drugiego warunku, to został spełniony w zadziwiającym tempie.

Miałem jakieś 15 minut, żeby choć trochę poczytać. Akurat tyle czasu na tę całą ponad 225-stronicową książkę to było aż zanadto. No właśnie. Biję się w pierś, że czytałem te wiersze szybko, bardzo szybko i wiem, że tak się nie czyta poezji. Ale inaczej nie mogłem, bo książka jest w środku pusta - więcej stron jest niezadrukowanych tekstem, niż tych, które go zawierają (w mojej duszy przyrodnika coś się buntowało przeciw takiemu marnotrawstwu papieru). Zgodzę się z przedmówcami, że pod względem graficznym jest to bardzo udane dzieło, niestety pod względem czysto literackim...

popiszsieplay | 2018-06-18
Przeczytana: 31 maja 2018

"Dzieci
dzieci przypominają mi
życie to
powolny proces
psucia się
ciała i duszy"

Ocena dokładnie w połowie. Dlaczego? Już tłumaczę.
Na plus zasługuje przepiękna oprawa graficzna. Całość utrzymana jest w spójnej kolorystyce, kojarzącej się z autorką. Na pierwszy rzut oka w książce panuje chaos, jednak po przerzuceniu kilku pierwszych stron zauważyć można starannie przemyślany wzór. Książka jest bardzo estetyczna i przyjemna dla oka. Wprost na Instagram :)
Co do samej treści - tu jest gorzej. Niektóre wiersze mnie zaciekawiły, inne skłoniły do refleksji, jednak większość była po prostu słaba. Sprawiały wrażenie przypadkowości - w przeciwieństwie do starannie zaplanowanej strony wizualnej. Zabrakło mi głębi, tego czegoś.
"Arkusz poetycki" jako debiut Weroniki spodoba się zapewne debiutantom zaczynającym przygodę z poezją.

"Zagadka
by mówiły o nas
wszystkich"

Ania | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Instapoezji mówię stanowcze nie. Ładna strona graficzna.

1991monika | 2018-04-20

Arkusz poetycki to tomik poezji, który wyraża myśli oraz uczucia autorki – Weroniki Marii Szymańskiej, występującej w internecie pod pseudonimem Billie Sparrow. Muszę przyznać, że wcześniej ten pseudonim nic mi nie mówił, dlatego, że raczej nie oglądam filmików na Youtube, a korzystam z tej strony jedynie poprzez słuchanie muzyki. Otóż, Sparrow ma od kilku lat swój kanał, na którym porusza najrozmaitsze tematy, ale co najważniejsze ma już swoje szerokie grono odbiorców. Jednak arkusz poetycki to literacki debiut tej młodej kobiety uważającej, że poezja powinna mówić o nas za nas.

Tomik został podzielony na kilka rozdziałów: pokolenie, tożsamość, uniesienia, w(y)rażenia oraz marność. W każdej z tych części zostały poruszone inne tematy niezwykle aktualne, a także dotyczące współczesności i codzienności. Teksty są proste w odbiorze i każdy może je interpretować na swój własny sposób, z niektórymi można się spokojnie utożsamić, a z kolei inne w ogóle do mnie nie przemówiły....

KsiążkiJakCzekolada | 2018-04-27
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Po raz kolejny przekonuję się, że poezja może być interesująca. Zniechęcona omawianymi wierszami w szkole, byłam negatywnie nastawiona do tego typu twórczości. #arkusz poetycki Billie Sparrow to już czwarty tomik poezji, z którym mam do czynienia i zarazem kolejny, który mnie przekonał do wierszy.

Weronika Maria Szymańska w Internecie znana pod pseudonimem Billie Sparrow. Możecie kojarzyć ją z filmików na Youtube, choć i w innych social mediach jest aktywna.

Pierwsze, co urzekło mnie w #arkuszu poetyckim to szata graficzna. Proste ilustracje dotyczące treści wierszy od razu przyciągają wzrok. Sama okładka, a na niej czarny pak i fragmenty tego, co znajdziemy w środku, sugeruje, że jest to wyjątkowa książka.

Wszystkie utwory Billie są podzielone na pięć rozdziałów:
pokolenie
tożsamość
uniesienia
w(y)rażenia
marność.

Autorka pisze o problemach współczesnego świata. Dzisiaj wszystko robimy szybko, stale gdzieś się spieszymy, co powoduje, że jakość naszego życia jest niższa. O tym...

penny | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

"Arkusz poetycki" jest w stanie być całkiem dobrym wstępem do poezji dla osób, które wcześniej nie miały zbyt dużej styczności z nią. Jednocześnie ludzie, którzy już od jakiegoś czasu czytają wiersze i same je piszą, mogą różnie spojrzeć na ten tomik. Moje odczucia są raczej mieszane - niektóre wiersze do mnie mocno trafiły, inne bardzo dobrze się zaczynały, ale gdzieś po drodze gubiły to "coś", co wprawiłoby czytelnika w zamyślenie, zachwyt.
Sądzę jednak, że jak na debiut "Arkusz poetycki" jest całkiem udany, i mam nadzieję, że następne publikacje będą lepsze :)
Plus za szatę graficzną, która jest cudowna.

pigiel | 2018-04-26

Słabiutkie i dość płytkie. Cierpiętniczo egoistyczne z efektem "jaja". Ja, ja i jeszcze raz ja. Odniosłem też wrażenie jakbym czytał trzy te same wierwsze w kółko. Ładnie wydane.

camilleshade | 2018-05-10
Przeczytana: 04 maja 2018

Zauważyliście, że ostatnio coraz częściej są wydawane tomiki poezji? Jednak nie wszystkie zasługują na ten szał jaki wokół nich jest wywoływany. A dlaczego? Bo nie dostarczają emocji i najzwyczajniej w świecie są słabe... A jak było tym razem?

Muszę przyznać, że treść "#arkusza poetyckiego" Billie Sparrow idealnie pasuje do dzisiejszych czasów, gdyż ukazuje świat takim jaki jest naprawdę, nie owija w bawełnę a co najważniejsze, zwraca uwagę na rutynę i szarą rzeczywistość, która nas otacza. Spokojnie w wielu przypadkach mogłam utożsamić się z tym co napisała autorka. Dlatego też uważam, że tomik ten z pewnością zainteresuje młodego jak i starszego czytelnika, ponieważ porusza bliskie nam tematy.

Cały tomik został podzielony na pięć oddzielnych części: pokolenie, tożsamość, uniesienia, w(y)rażenia i marność. A w każdej z nich przeczytamy kilkanaście mniejszych utworów.

Autorka skupiła się na rutynie, która dopada każdego z nas i sprawia, że nie mamy ochoty na nic co by nas...

SunReads | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Poezja ostatnimi czasy stała się bardzo popularna. Pewnie każdy z Was słyszał o takiej pozycji jak np. Mleko i miód, która zrobiła furorę na bookstagramach. Każdy, łącznie ze mną, się nad nią zachwycał, ale jak to się mówi: "cudze chwalicie, swego nie znacie". Arkusz poetycki Weroniki Szymańskiej zrobił na mnie ogromne wrażenie i pochłonął mnie na cały dzień. Cały dzień, który spędziłam bez telefonu, internetu i komputera czy telewizji. Tylko papierowa książka, herbata i ja. Brzmi dobrze? Znajomo? Jak najbardziej, i tak jest najlepiej!

"zbyt często
zapominam
że ludzie
zbyt często
są niemili"

No bo apropos internetu, od którego tak trudno nam się oderwać, gdyż chcemy tylko coś sprawdzić, a to "coś" zamienia się w więcej. Weronika pisze między innymi o pokoleniu. Naszym obecnym i tym, jak ono wygląda. Jedna książka, pięć rozdziałów: pokolenie - tożsamość - uniesienia - wyrażenia - marność. To wszystko jest zawarte w tym cudownym tomiku. Jeśli macie ochotę na poezję na wysokim...

"często się
rozsypuję

zawsze składam
cierpliwie
od nowa

za każdym razem
trochę inaczej"

Po zapoznaniu się z wszystkimi wierszami, uważam, że moim ulubionym jest "Komplement". Jest on wstrząsający i piękny. Są to słowa, które bardzo do mnie przemawiają.
Uważam, że to moja najpiękniejsza książka na półce. Wspaniale wydana w twardej okładce, z dokładnymi rysunkami oraz z wzruszającymi i szczerymi wierszami.
Nie spodziewałam się takiego wspaniałego wydania. Muszę przyznać, że wydawnictwo spisało się na medal.

ZAPRASZAM na całą recenzję tutaj: