Saga Winlandzka #2

Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Cykl: Saga Winlandzka (tom 3-4)
Wydawnictwo: Hanami
ヴィンランド・サガ (Vinland Saga)
9788365520159
manga
komiksy
norimenai

Anglia przez lata była areną walk, a najeźdźcy plądrowali wyspę. Wśród nich byli wikingowie, którzy na stałe zapisali się w historii. Drużyna Askellada również uczestniczy w grabieżach. Plądrują, gwałcą, mordują. Syn Thorsa, Thorfinn jest wśród nich, ale czy pozostanie bierny na te bestialstwa? „Saga Winlandzka” to epopeja, w której nie brak intryg, pokazanych z rozmachem scen walk,...

„Saga Winlandzka” to epopeja, w której nie brak intryg, pokazanych z rozmachem scen walk, berserków czy Jomswikingów – elitarnych wojowników (niektórzy badacze twierdzą, że stacjonowali oni na Wolinie!). To też barwne, nierzadko historyczne, postacie - Thorfinn, Askeladd, Floki czy Leif. Zapraszamy na niesamowitą sagę, która zdobyła szereg nagród i jest uznawana za jedną z najlepszych serii o wikingach, jaka kiedykolwiek powstała!

źródło opisu: www.wydawnictwo.hanami.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo.hanami.pl

Wkp | 2018-05-14

MANGOWI WIKINGOWIE

Historia wydawania mangi w Polsce zaczęła się wraz z publikacją komiksu poniekąd historycznego (i to na dodatek traktującego o naszym kraju). Wydany na przełomie 1996 i 1997 roku tytuł „Aż do nieba”, bo o nim mowa, nie był jednak zbyt udany i wcale bym się Wam nie dziwił, gdybyście mieli obawy odnośnie podobnych tytułów. Ale niesłusznie. O ile Riyoko Ikeda nie wczuła się zbytnio w klimat Polski, o tyle Makoto Yukimura w swojej „Sadze Winlandzkiej” absolutnie rewelacyjnie wszedł w świat wikingów. I to do tego stopnia, że maga potrafi zachwycić nawet tych, którzy za historyczno-przygodowymi opowieściami, podobnie jak ja, nie przepadają.

Rok 1008. Od trzech stuleci Anglię plądrują najróżniejsi najeźdźcy, a wśród nich, oczywiście, wikingowie. Jednakże to, co na początku IX wieku zaczęło się jako zwykłe grabieże, wraz z upływem lat zmieniło się w inwazję, której cel był prosty – obalić anglosaską władzę. W końcu kraj tak rozległy i zasobny był miejscem, którego...

PolishPopkulturę | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Akcja rozwija się w bardzo interesującym kierunku. Przyjemności płynącej z lektury nie zepsuło nawet tłumaczenie Hanami - tym razem mniej koślawe, niż zazwyczaj. ;) Polecam, jeśli macie ochotę na coś mroczniejszego.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

PawelM | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Moim zdaniem, to najlepszy obecnie cykl komiksowy o wikingach.

WIĘCEJ:

Bartosz Peruń | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Minęły ledwie trzy dni, a kolejny tom Sagi winlandzkiej już za mną. Ta część podobała mi się nieco mniej, ale znalazłem w niej parę interesujących elementów. Zacznijmy od początku. Akcja (poza jednym rozdziałem) rozgrywa się w 1013 roku, podczas inwazji króla Danii, Swena Widłobrodego, na Anglię po tym jak król Anglii, Aethelred II, zbiegł do Normandii. Wracamy do Thorfinna i Askeladda oraz ich prostej, acz intensywnej relacji oscylującej wokół zemsty i śmierci.

Askeladd dowodzi najemnikami, którzy stanowią pomocnicze siły dla wojsk Swena. Mówię pomocnicze, bo pod swoją komendą ma ledwie stu ludzi. Askeladd próbuje coś na wojnie ugrać (łupy są dość mierne), natomiast Thorfinn robi wszystko by Askeladd dał mu kolejną szansę na honorowy pojedynek.

Oprócz postaci, które znaliśmy dochodzi kilka nowych: młodego i zniewieściałego Knuta (nazywanego tu Kanutem), stożkogłowego Ragnara (który jest swego rodzaju ochroniarzem Knuta) oraz Thorkella (Wysokiego) - Normana walczącego po stornie...

giera | 2017-11-09

(...) jest to komiks japoński, narysowany charakterystyczną mangową kreską, a jego akcja rozgrywa się na początku XI wieku w Europie podczas wielkiej ekspansji Wikingów i podboju Anglii. „Jedynka” mi się podobała, chwaliłem po całości, dlatego niecierpliwie wyczekiwałem dalszego ciągu.

W ramach krótkiego przypomnienia. Osią fabularną jest konflikt między Thorfinnem a Askeladdem. Panowie się szczerze nienawidzą. Bieżąca część rzuca dodatkowe światło na charakter i podłoże ich wzajemnej relacji. Początkowo sympatia czytelnika jest po stronie młodego Thorfinna, który pragnie się zemścić na dowódcy za śmierć swojego ojca, Thorsa.

Scenarzysta poświęca sporo czasu i miejsca, aby ukazać niejednoznaczność i nieoczywistość sytuacji. Tym razem epizody pokazują zachowanie młodzieńca, które ciężko oceniać pozytywnie. Natomiast postać Askeladda zyskuje dodatkową psychologiczną głębię. Nie jest już tylko i wyłącznie bezwzględnym, brutalnym i łasym na kasę oprychem. Bije od niego jakiś spokój,...

silwana | 2017-10-07

Kolejna bardzo dobra część. Z wielką przyjemnością śledzę losy głównego bohatera i jestem bardzo ciekawa jak skończy się jego historia w kolejnych tomach.

Nemen84 | 2018-10-10
Na półkach: Przeczytane, Manga