Zapisane w kartach

Cykl: INNI (tom 5)
Wydawnictwo: Initium
Etched in Bone
raven

Po tym, jak ludzkie powstanie zostało brutalnie stłumione przez Starszych − prymitywną i śmiercionośną postacią Innych – miasta kontrolowane przez ludzi zostały rozrzucone po całym świecie. Ich mieszkańcy doskonale wiedzą, że powinni się bać ziemi niczyjej poza granicami ich osad i że zagraża im ciemność… Dziedziniec w Lakeside nie musi się odbudowywać z gruzów, tak jak niektóre społeczności,...

Dziedziniec w Lakeside nie musi się odbudowywać z gruzów, tak jak niektóre społeczności, ale Simon Wilcza Straż i Meg Corbyn stają przed zadaniem utrzymania kruchego pokoju. Ich wysiłki spełzają jednak na niczym, gdy do miasta przybywa brat porucznika Montgomery’ego,szukający pola do łatwego zysku i szemranych interesów.
Ludzie zaczynają się bronić przed przedstawicielem własnego gatunku, co zwraca uwagę Starszych, którzy są ciekawi, w jaki sposób jeden mało znaczący drapieżnik może mieć tak ogromny wpływ na całe stado. Meg, która zna wszystkie zagrożenia, wie, jak się zakończy ta historia – w swoich wizjach widzi grób…

źródło opisu: http://www.initium.pl/zapowiedzi/szczegoly/zapisan...(?)

źródło okładki: wydawnictwo

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1123

Człowiek największym zagrożeniem dla drugiego człowieka

Jedno jest pewne – w „Innych” zdarzenia zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Każdy tom dostarcza nowych wrażeń, przedstawia nowe zagrożenia i porusza jakiś nowy wątek. Wszystko się ze sobą splata, jednak poszczególna część kładzie nacisk na zupełnie inny aspekt. Bishop wie, jak zaintrygować czytelników, sprawić, by dalej chcieli się zanurzać w wykreowany przez nią świat. Doskonale radzi sobie z budowaniem napięcia i, nareszcie, sprawiła, że główna bohaterka jej najnowszego cyklu zaczęła nabierać kolorytów.

Po tym jak terra indigena postanowili wymierzyć sprawiedliwość za atak na Wilki, blady strach padł na pozostałych przy życiu ludzi. Przedstawiciele homo sapiens wiedzą, że każdy ich krok jest teraz śledzony, a ich czyny mogą zaważyć na losie całej społeczności. Niebezpieczeństwo czai się w każdym kącie, nie wiadomo bowiem, kiedy znowu uderzą Starsi. W Lakeside także nie jest spokojnie, terra indigena muszą uważać na ludzi, a ludzie na terra indigena. Mimo że obie strony jeszcze sobie ufają, wystarczy mała iskierka, by rozpalić ogień.

A tą iskierką zdaje się być niedawno przybyły do miasta brat Monty’ego – Cyrus. Nowoprzybyły pragnie szybkiego i łatwego zarobku, niekoniecznie legalnego. Nie wie, że jego poczynania mogą sprowadzić na ludzi kłopoty. Czy i tym razem bohaterowie poradzą sobie z niebezpieczeństwem?

Bishop wprowadza na scenę nowego protagonistę. Tym razem ten „zły” nie ma za sobą armii popleczników gotowych głosić jego słowo i wykonywać każdy plan, jednak wydźwięk pozostaje ten sam – jednostka potrafi wywrócić porządek do góry nogami. Wróg uderza w najmniej oczekiwanym momencie, wprowadzając zamęt i niszcząc to, co przez tyle lat ludzie budowali – relację z terra indigena.

Cyrus nie ma skrupułów. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego na Dziedzińcu panują takie, a nie inne zwyczaje, jak to w ogóle możliwe, że „zwierzęta” sprawują władzę. Dla niego liczy się tylko on sam i jego dobro. Nie dba ani o brata czy matkę, ani o własną żonę i dzieci. Bishop pokazuje, jak okrutnym potrafi być człowiek. By zdobyć to, czego pragnie, nie zawaha się przed użyciem siły czy podstępu. Potrafi także zaryzykować dobro bliskich, byle uszczknąć coś z rogu obfitości.

„Zapisane w kartach” to powieść, która pokazuje, jak toksyczne potrafią być niektóre związki. I nie chodzi mi tutaj tylko o relacje mężczyzna-kobieta w sensie partnerskim, ale także o to, co dzieje się w rodzinie Montgomerych. Cyrus traktuje swoją siostrę i żonę jak przedmioty – terroryzuje je, owija wokół palca, by tańczyły tak jak on im zagra. To toksyczny człowiek, który potrafi zagrać na uczuciach innej osoby, upodlić ją, użyć przemocy psychicznej, wszystko, byle tylko sobie kogoś podporządkować. Wyrwanie się z takiej chorej relacji bywa trudne. Bishop pokazuje nam, jak bardzo jedna osoba może wpływać na życie innych.

Z drugiej strony stawia mamy Meg i Simona – przedstawicieli dwu różnych gatunków. Czytelnik śledzi losy tych protagonistów, widzi jak z tomu na tom ich relacje zmieniają się. W najnowszej części protagoniści zaczynają traktować się nieco poważniej, nie są już tylko przyjaciółmi, jednak jeszcze nie zdecydowali, jak określić to, co razem budują. Bishop nareszcie tchnęła w Meg trochę życia. Od początku bohaterka jawi się jako naiwna i niezwykle dziecinna osoba. Wprawdzie to jej niedorosłe zachowanie ma swoje korzenie w tym, co jej się w życiu przytrafiło, jednak osobiście nie potrafię sympatyzować z postacią, która zachowuje się nieadekwatnie do swojego wieku. Dziecko w ciele dorosłej kobiety? Takie kreacje w ogóle mnie nie przekonują.

W „Zapisane w kartach” Meg nareszcie pokazuje, że nie jest tylko osóbką, na którą trzeba dmuchać i chuchać. Dziewczyna potrafi zadbać o siebie i poradzić sobie w trudnej sytuacji.

Nowy tom „Innych” zaskakuje. Skupia się na relacjach, pokazuje, jak wielki wpływ na otoczenie może mieć toksyczny człowiek, niejako uczy, iż to my powinniśmy decydować o naszym życiu. Nie dajmy się zastraszać i podporządkowywać. Bishop doskonale wie, jak pokazać w swoich powieściach to, co najgorsze w ludziach, ale nie zapomina o tym, że każda moneta ma dwie strony. Wprowadza element złego, by uświadomić swoim czytelnikom, że owszem, ból i cierpienie są częścią naszego życia, ale pojawia się w nim także dobro. I to ono może pokonać wspomniane przed chwilą zło.

Monika „Katriona” Doerre

Magda | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

W każdej serii przychodzi czas na pożegnania. Czasami są one wyczekiwane, czasami nas zaskakują, jednak najczęściej chcemy by nigdy do nich nie doszło. Nie wiedziałam, że piąty tom serii Inni - Zapisane w kartach, jest zarówno ostatnim tomem. Znalazłam tę informację w trakcie czytania, kiedy z wielką nabożnością przewracałam strony o historii dziedzińca w Lakeside. Przez wiele dni bałam się czytać dalej - przecież każda kolejna strona zbliżała mnie do końca! Jednak skoro piszę tę recenzje łatwo stwirdzić, że w końcu ten tragiczny moment nadszedł, a poniższy tekst będzie dla mnie zarazem formą pożegnania z genialną serią Anne Bishop.

Kiedy chcemy opisać fabułę kolejnej części jakiejś serii rodzi się problem. Co mogę napisać? Przecież wszystko to spoilery. W żadnej recenzji na stronie nie pozwoliłam sobie zdradzić dokładnej fabuły książki i ta nie będzie wyjątkiem. Mimo wszystko osobom, które nie czytały żadnego tomu serii Inni, odradzam czytanie tego tekstu.

Sytuacja w świecie...

Beata | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Ostatni tom cyklu Inni. Rewelacyjny tom, świetny cykl, aż żal, że to już koniec... Powieść fantasy, tym razem sporo dowiadujemy się o Starszych, kłach i pazurach Namid, a oni dużo lepiej poznają naturę ludzką. Czy to pozwoli na bezpieczną koegzystencję? Czy zło zależy od gatunku istoty czy od jej charakteru?
Ciekawie poprowadzona historia, momentami brutalna, momentami śmieszna. Dobrze, że się kończy i pozostawia po sobie uczucie niedosytu, a nie znudzenia. Jeden z lepszych cykli fantasy dla młodzieży jakie zdarzyło mi się czytać.

Basia | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Seria dobiegła końca. Koniec jest satysfakcjonujący choć zostałam pozostawiona z apetytem na więcej. Jeśli będą kolejne części chętnie po nie sięgnę, ale na razie zdecydowanie 5 tomów zaspokoiło mój wilczy apetyt ;). Całość cyklu oceniam bardzo dobrze. Książki zmuszają do refleksji nad relacjami. Zarówno tych w związkach, przyjaźni, pracy, rodzinie jak i tej często pomijanej między ludźmi a środowiskiem. Trochę o ludzkiej bezmyślności, konformizmie ale przede wszystkim o tym czym jest człowieczeństwo i co w nim jest najważniejsze. Całość szczerze polecam jako bardzo dobrze napisaną historię. Zastanawiam się na ile ten fikcyjny świat jest fantastyką ...

verielle | 2018-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2018

Fenomenalne zakończenie rewelacyjnej serii.
Przy ocenie tego tomu zawieram ocenę całości.

Świat wykreowany przez panią Bishop jest po prostu niesamowity w swojej prostocie.
W tym tomie okazuje się jaki wpływ na całą społeczność może mieć jedna jednostka.
Akcja jest dynamiczna i sprawia, że nie można oderwać się od lektury. Zamknięte zostają wątki rozpoczęte we wcześniejszych częściach.
Jest niebanalna historia miłosna, która jest naprawdę przyjemna i na szczęście NIE jest głównym wątkiem, wokół którego kręci się wszystko i mamy jej aż po dziurki w nosie (za co jestem naprawdę wdzięczna!). Są świetnie wykreowani bohaterowie, którzy zyskują naszą sympatię i za których trzymamy kciuki - zarówno ze świata ludzi, jaki i terra indigena. Znajdziemy też wiele sytuacji, które ostatecznie są bardzo pouczające, a przy tym otrzymujemy dużą dawkę świetnego humoru.

Muszę przyznać, że ociągałam się z przeczytaniem ostatniego tomu, ponieważ nie chciałam kończyć tej serii tak szybko. Jednak...

myfascinatingbooks | 2017-03-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatni tom serii, przynajmniej o Simonie i Meg. Ten sam poziom co poprzednie tomy. Nowe postacie odgrywają znaczącą rolę w powieści. Nie wszystkie wątki są wyjaśnione/zakończone, dlatego sądzę, że pojawi się spin-off.

Uwaga Spoiler!!!
...

Ci którzy czekają na sex pomiędzy Simonem i Meg - rozczarowują się!

mala5317 | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Dziś przedstawię wam kolejną fenomenalną autorkę fantastyki do której książek zaglądam z wielką przyjemnością. Seria "INNI" liczy sobie z tą dzisiejszą już pięć części. I gdybym dopiero co zaczynała przygodę z tą autorką to powiedziałabym, że to świetna historia. Ja natomiast mam na swym kącie już kilkanaście jej pozycji i niestety ta w porównaniu z trzema pierwszymi tomami serii INNI prezentuje się troszkę gorzej.

Nie mam żadnego zastrzeżenia do świata wykreowanego gdyż jestem w nim nadal zakochana. Świat w którym rządzą postacie fantastyczne a ludzie stanowią tylko dopełnienie jest tak świetnie wykreowany i dopracowany do perfekcji że nie ma do czego się przyczepić. Tyle fantastycznych postaci które mają tak wiele cech ludzkich a jednak zdecydowanie się od nich różnią. Tylko u Anne Bishop można spotkać Zimę, Mgłę, Ocean i wiele innych spersonalizowanych bohaterów. Ten świat nie nudzi w żaden sposób. Czytelnik się w nim zatraca i nie wie kiedy kończy się ostatnia strona książki....

Ilość stron: 528
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stronie wydawnictwa oraz fragment do którego link znajdziecie w zapowiedzi tego dzieła. Link
Jest to tom piąty z cyklu o Innych. Nie czytałam poprzednich, ale trochę można się domyślić tego co się wydarzyło na ich łamach.
„Zapisane w kartach” czyta się dobrze. Napisane jest w ciekawy sposób. Na każdej stronie coś się dzieje. Bohaterami są ludzie, zmiennokształtni oraz wampiry. Czy uda im się razem przeżyć?
Tytułowe karty posiadała Meg, przepowiadała z nich różne sytuacje. Czy się sprawdzały? Przeczytacie sami. Myślę, że fani fantastyki będą zadowoleni, a także ci, którzy chcą poznać gatunek. Nie zabrakło wątku romansu, który wyjaśnia się pod koniec treści.
Polecam

remika | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2017

Książka , na którą czekałam w tym roku.Niestety oczekiwanie to przyniosło tylko rozczarowanie. Znowu wiele powtórzeń,nie zliczę ile razy musiałam powracać do danego zdania aby zrozumieć co autorka/tłumaczka miała na myśli.Główny trzon tej części zaginął w opisach kto z kim rozmawia , kogo trzeba powiadomić , gdzie kto stoi i kto gdzie jest.Za dużo niepotrzebnych szczegółów.Większa część ciekawej strony tych wydarzeń ma miejsce prawie na samym końcu. Duże rozczarowanie. Cała seria pięknie będzie się prezentować na półce i z chęcią powrócę do pierwszych części przygód Meg.

Magda | 2017-11-23
Przeczytana: 2017 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„W ciemności kryje się niebezpieczeństwo.”

Na ten tom, piąty i finałowy, czekałam z ogromną niecierpliwością i obawą. Nie wiedziałam, jak to wszystko się zakończy. I nie dowierzałam, jak można skończyć ich historię, dlaczego autorka nie chce pisać tego dalej. Przecież nam, czytelnikom, wcale nie znudziły się losy terra indigena. Jednak dostając ją w dłonie, nie mogłam powstrzymać się od pochłaniania każdej następnej strony. Na uwagę zasługuje także okładka – idealna, w klimacie poprzednich części (tom czwarty dziwnie się wyróżnia od pozostałych). A co znalazłam w środku?

„… żeby mieć silne kości, należy jeść silne kości.”

Na początek ostrzeżenie – proszę tego nie czytać, jeśli jesteście przed lekturą. Niestety każde zdanie będzie zdradzało zbyt wiele. Zatem – UWAGA, SPOILERY!

Historia piątego tomu rozpoczyna się wkrótce po „porządkach” Starszych. Pazury i Kły Namid wyszły na ulice. Nie tylko ludzie z przestrachem obserwują sytuację – Inni...

Achaja | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Udało mi się dotrwać do końca tego tomu, w pocie i znoju przedzierałam się przez kolejne karty historii, aż nastał upragniony koniec. Niestety było nudno, poruszane były problemy ludzkie i wszystko kręciło się wokół ludzkiego stada, zamiast wokół samych INNYCH. "Akcja" była bardzo stateczna i jednomiarowa. Nie było tutaj żadnych ekscesów, ani intryg (mimo że w książce zaznaczone było gdzie intrygi są umiejscowione, dosłownie...) Była to jedna z gorszych odsłon świata innych, bez porywającej akcji, jak bez pomysłu. Dużo poznanych wcześniej bohaterów zostało tu zapomnianych wręcz, gdzieniegdzie znajdowało się tylko wspomnienie imienia, nic więcej. Patrząc na całokształt, na te wszystkie pięć ksiąg, śmiało mogę stwierdzić że historia powinna zakończyć się na 3 tomie, ponieważ dalej było gorzej, marniej, nie do końca na temat i co ważniejsze nie było już utrzymane na tym samym poziomie. W moim odczuciu tomy 1-3 to spójna wartka i wciągająca całość, a t 4-5 to tylko marne dodatki, nie...

Patronaty tygodnia

Rozpoczął się listopad, a jesień zadomowiła się na dobre. Wieczory pod kocykiem i z gorącą herbatą umili wam nasza cotygodniowa lista patronatów. Z nowymi powieściami wracają Remigiusz Mróz i Zygmunt Miłoszewski, więc emocji na pewno nie zabraknie! A jeśli szukacie czegoś na osłodzenie paskudnej pogody, to polecamy „Pudełko z marzeniami” duetu Witkiewicz-Rogoziński.

Przedpremierowy fragment najnowszej książki Anne Bishop

Już na początku listopada w księgarniach pojawi się wyczekiwana przez fanów Anne Bishop ostatnia część bestsellerowej serii Inni zatytułowana „Zapisane w kartach”.