Robinson w Bolechowie

Okładka książki Robinson w Bolechowie
Maciej Płaza Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2017-11-16
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-16
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328046306
Tagi:
arystokracja dzieło sztuki II wojna światowa literatura polska PRL tajemnica terror
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2023 (620-621): Gyula Krúdy Béla Czére, Gyula Krúdy, Adam Lipszyc, Maciej Płaza, Redakcja pisma Literatura na Świecie, József Sántha, Piotr Sommer, Tomasz Swoboda, Karolina Wilamowska, Olga Żyminkowska
Ocena 6,0
Literatura na ... Béla Czére, Gyula K...
Okładka książki Fabularie nr 3 (30) / 2022 Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Victor Ficnerski, Iga Kowalska, Justyna Kowalska-Leder, Michał P. Lipka, Marcin Mielcarek, Joanna Ostrowska, Maciej Płaza, Zofia Posmysz, Redakcja magazynu Fabularie, Krzysztof Rewiuk, Justyna Sobolewska, Emilia Walczak, Miłosz Waligórski, Andrzej Woźniak, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Fabularie nr 3... Wiktoria Bieżuńska,...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2020 (586-587) Laura Freudenthaler, Ally Klein, Andrzej Kopacki, Adam Lipszyc, Friederike Mayröcker, Maciej Płaza, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Beate Sommerfeld, Antoni Zając, Juli Zeh
Ocena 8,0
Literatura na ... Laura Freudenthaler...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Skąd wziąć artystę?



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
192 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1096
149

Na półkach: ,

Bolechów - wieś z pałacem i bogactwem dzieł sztuki, które hrabia wraz z ogrodnikiem, przezornie ukryli przed hitlerowcami. Dzięki temu, po wojnie, ochronione przedmioty stały się eksponatami muzealnymi, a syn ogrodnika - kustoszem. Tak zaczyna się opowieść o tym miejscu, pokazana oczami Roberta - znanego i docenionego malarza, wnuka kustosza Stefana. Opowieść o rodzinie kustosza, której losy Pisarz splótł z życiem kamieniarza Franciszka i pociągnął aż do czasów, gdy Polska wstąpiła do UE. Z racji rozpiętości czasowej, Autor pokazał też transformację Bolechowa - zarówno samego muzeum, jak i wsi, od czasów powojennych, poprzez kwitnący PGR i jego schyłek.
Nie jest to typowa powieść wpisująca się w tzw. nurt wiejski, bo pojawia się też, dość istotny, wątek poznański, w którym to mieście Robert studiował, a przez chwilę, akcja,że tak powiem, przenosi się na pustynię w Ameryce Północnej. Klimat historii owiany jest tajemnicą, głównie związaną z faktem, że Robert nie wie, kto jest jego ojcem, snuje więc domysły i podejrzenia. Wszystkie, dosłownie wszystkie, postaci łączą dziwne relacje - nic nie jest proste i nie wiadomo, gdzie kończy się miłość czy przywiązanie, a zaczyna niechęć, a może wręcz nienawiść... Mało tutaj ciepła i optymizmu i nawet sceny erotyczne pokazane są jak walka.
To proza dość wymagająca, dla cierpliwego czytelnika, który nie tylko skupi się na treści, ale jeszcze zechce poszukać tego, co z tą treścią współistnieje. To książka o malarzu/malarstwie, pisana wręcz obrazami, wyszukanym, pięknym językiem. Już w "Skoruniu" ten język sprawił, że czuło się zapachy i smaki, tutaj jest to jeszcze bardziej zauważalne. Z natury nie jestem cierpliwa, nie interesuję się też malarstwem, a Maciej Płaza sprawił, że zaciekawiła mnie technika tempery i szperałam w internecie żeby poszukać obrazów, o których pisał. I, o dziwo, było to i miłe i ciekawe ;) Ale... No właśnie, to, co na początku mnie zachwyciło, podane w nadmiarze powoli stawało się wadą i dlatego momentami bogactwo języka mocno mnie przytłaczało, a mnogość opisów, przymiotników sprawiała, że czułam zmęczenie i czytanie dawkowałam sobie oszczędnie. Sama fabuła też wydaje mi się odrobinę udziwniona, a zwłaszcza wątek pustyni, o której wspominałam. Były też momenty, że czułam się zniesmaczona.
Nie da się jednak nie zauważyć że Maciej Płaza stylem powieści utarł nosa bylejakości i coraz częstszemu ostatnio poczuciu, że "pisać każdy może". Otóż, nie może, a w każdym razie nie w takim stylu.

Bolechów - wieś z pałacem i bogactwem dzieł sztuki, które hrabia wraz z ogrodnikiem, przezornie ukryli przed hitlerowcami. Dzięki temu, po wojnie, ochronione przedmioty stały się eksponatami muzealnymi, a syn ogrodnika - kustoszem. Tak zaczyna się opowieść o tym miejscu, pokazana oczami Roberta - znanego i docenionego malarza, wnuka kustosza Stefana. Opowieść o rodzinie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    476
  • Przeczytane
    227
  • Posiadam
    95
  • 2018
    13
  • Teraz czytam
    8
  • Ulubione
    6
  • 2021
    6
  • 2020
    6
  • Literatura polska
    6
  • Do kupienia
    5

Cytaty

Więcej
Maciej Płaza Robinson w Bolechowie Zobacz więcej
Maciej Płaza Robinson w Bolechowie Zobacz więcej
Maciej Płaza Robinson w Bolechowie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także