Angelus 2021 - znamy nominowanych

LubimyCzytać
05.03.2021

Poznaliśmy listę zakwalifikowanych książek do Angelusa 2021! Kto tym razem będzie ubiegać się o statuetkę w konkursie Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus”? Angelus to nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski. Jest jedną z dwóch nagród o podobnej nazwie, druga to Angelus Lubelski.

Angelus 2021 - znamy nominowanych
Reklama

Legendarna nagroda - laureatami między innymi Aleksijewicz i Andruchowicz

Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim. W konkursie biorą udział mistrzowie słowa pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Wśród laureatów z poprzednich lat można znaleźć niezwykle uznane nazwiska. Pierwszym zwycięzcą w 2006 roku był Jurij Andruchowicz za książkę „Dwanaście kręgów”. W kolejnych edycjach zwyciężali między innymi – Swiatłana Aleksijewicz za „Wojna nie ma w sobie z nic kobiety”, Pavol Rankov za „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” czy Maciej Płaza za „Robinsona w Bolechowie”. W ubiegłym roku zwyciężył natomiast Goran Vojnovic za tytuł „Moja Jugosławia”. Kto ma szansę na triumf w tegorocznej edycji?

Lista książek zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021 jest niezwykle długa, natomiast spośród wyróżnionych autorów warto wskazać chociażby Hannę Krall („Synapsy Marii H”, „Smutek ryb”), Jakuba Bielawskiego („Dunkiel”), Szczepan Twardoch („Pokora”), a także noblistkę Olgę Tokarczuk („Czuły narrator”). Pełna lista nominowanych jest do znalezienia na stronie organizatora.

Warto wskazać aspekt, na który zwracają organizatorzy w oficjalnym komunikacie prasowym. 

Poprzedni rok wiązał się ze sporymi zmianami wokół najważniejszych wrocławskich nagród literackich: Angelusa i Silesiusa. Po raz pierwszy wszyscy finaliści otrzymali gratyfikacje finansowe wynoszące po 5 tys. zł, z kolei trwający wiosną lockdown sprawił, że obie nagrody wręczono podczas wspólnej jesiennej gali. W tym roku we Wrocławskim Domu Literatury zdecydowano się na powtórzenie takiego rozwiązania – laureatów obu nagród poznamy 16 października. 

Zmiany w ocenianiu - nagroda bardziej demokratyczna

Reklama

Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany dotyczące wartości nagród pozostają bez zmian. Warto przypomnieć, że przyznawana w październiku Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafia co roku do autorki bądź autora najlepszej książki oraz do autorki lub autora przekładu tej książki na język polski (w przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z nominowanych pozycji).

Nagroda główna dla autora/autorki wynosi 150 tys. zł, w minionym roku przypadła ona słoweńskiemu pisarzowi Goranowi Vojnoviciowi za „Moją Jugosławię”. Natomiast nagrodę za najlepszy przekład, która od 2020 to 40 tys. zł, odebrała tłumaczka jego książki Joanna Pomorska.

W ramach Angelusa przewidziane jest także wyróżnienie dla zdobywcy nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników. Na pisarzy czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu. Laureatem tej nagrody w ubiegłym roku został Sergiej Lebiediew za książkę „Dzieci Kronosa”. To tego rosyjskiego pisarza będziemy już wkrótce gościć we Wrocławiu.

Z końcem czerwca poznamy długą listę składającą się z 14 książek. Finałowe siedem tytułów ogłoszone zostaną we wrześniu, z kolei 16 października 2021 podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius poznamy książki zwycięskie.

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
3008
4
05.03.2021 07:56

Zapraszamy do dyskusji.


2935
24
06.03.2021 11:26

Zawsze z uwagą przeglądam nominacje do nagrody Angelus i wiele z tych pozycji znajduje się potem na moich półkach. Jestem mile zaskoczona obecnością na liście zakwalifikowanych opowiadań mojego kolegi z klasy:  Ulewa. Będę trzymać kciuki, choć towarzystwo ma znamienite i konkurencja ogromna;)


3
2
21.03.2021 19:44

Co ja widzę, powieść Wiele do stracenia  Wiele do stracenia też z nominacją! :)


zgłoś błąd