Batman - Detective Comics: Powstanie Batmanów

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Cykl: Batman - Detective Comics DC Rebirth (tom 1) | Seria: Odrodzenie
Wydawnictwo: Egmont Polska
Batman - Detective Comics: Rise of the Batmen
batman, odrodzenie, dc,
komiksy
Jacob

Pierwszy tom serii Detective Comics w nowej linii wydawniczej DC Odrodzenie. W Gotham pojawił się elitarny oddział "nietoperzy" stosujących metody walki Batmana i używających sprzętu wzorowanego na jego wyposażeniu. Motywy nieznanych żołnierzy pozostają tajemnicą, nie ma jednak wątpliwości, kto jest ich celem: nowi "Batmani" namierzają samozwańczych pogromców zbrodni. Mroczny Rycerz wie, że...

Pierwszy tom serii Detective Comics w nowej linii wydawniczej DC Odrodzenie.

Mroczny Rycerz wie, że nie poradzi sobie z nimi w pojedynkę, postanawia więc we współpracy z Batwoman zwerbować własną armię. Zyskuje pomoc Red Robina, Spoiler, Orphan i zresocjalizowanego przestępcy Clayface’a.

Czy jednak zebrani pospiesznie sprzymierzeńcy będą potrafili współpracować? I czy dowiedzą się, kto stoi za atakiem "nietoperzy"?

Powstanie Batmanów to świetny thriller ze scenariuszem Jamesa Tyniona IV (Wieczni Batman i Robin, The Woods) oraz rysunkami Eddy’ego Barrowsa (Nightwing) i Alvaro Martineza (Ultimate Comics X-Men).

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Własne

Bastard | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

5/10 - PRZECIĘTNY

„Powstanie Batmanów” to komiks, który jak większość pozycji superbohaterskich cierpi na kilka poważnych przypadłości, takich jak: tandetne efekciarstwo, absolutny brak realności wydarzeń i postaci oraz skrótowość. Wszystko to wynika z faktu niewłaściwie dobranej intensywności fabuły, która w zamyśle scenarzysty ma być przede wszystkim szybka i dynamiczna. Brakuje w niej jednak trochę więcej miejsca na kształtowanie się osobowości bohaterów. Czytelnik praktycznie nie ma możliwości przyjrzenia się im w ich normalnym życiu. Jakby kompletnie go nie mieli, a kostiumy przylgnęły do ich skóry niemalże ją zastępując. Zachwiana została równowaga rozkładająca się pomiędzy spektakularną akcją a ciekawą treścią, co niestety doprowadziło do zburzenia realności wydarzeń. „Powstanie Batmanów” ma nawet przyzwoicie skonstruowaną intrygę oraz niezłe zakończenie, ale gdy wchodzimy w szczegóły fabuły, to nader często objawia się mizeria scenariuszowych pomysłów Tyniona. Chodzenie na...

Wkp | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

SOJUSZNICY/WROGOWIE

Kiedy na rynku debiutowało Nowe DC Comics, spośród tytułów o Batmanie to „Detective Comics” był tym słabszym. Teraz role się odwróciły, bo choć „Batman” jest dobrą serią, „Detective Comics” okazuje się tytułem jeszcze lepszym, co najmniej równie dobrze co on narysowanym, ale ciekawszym pod względem fabularnym, a zabawa jaką oferuje spodoba się wszystkim miłośnikom Człowieka Nietoperza.

Batman kontra Azrael. Mroczny Rycerz kontra wojownik zakonu Św. Dumasa, który niegdyś zastępował go w roli obrońcy Gotham. Który z nich wygra? Kiedy Azrael pada pokonany, okazuje się, że jego przeciwnikiem nie był wcale Człowiek Nietoperz. Prawdziwy Batman pojawia się na miejscu, ale na jego pytania o to, kto był napastnikiem, wojownik potrafi odpowiedzieć tylko jedno: Ty. Bruce kontaktuje się więc z Batwoman i wyjaśnia jej, że od tygodni śledził Azraela, który przekonany był, że ktoś na niego poluje, a w Gotham zawiązał się spisek zagrażający życiu tysięcy ludzi. Wszystko...

Marek Adamkiewicz | 2017-12-12

Okres „Nowego DC Comics” nie był zbyt dobry dla „Detective Comics”. Najstarszy bat-tytuł nie wykroczył poza poziom (i to najwyżej) „dosyć dobry”, a i to stało się dopiero w trzecim tomie zbiorczym. Kolejni autorzy nie do końca mieli pomysł na postać Batmana i, niestety, łatwo ten stan rzeczy zauważyć. Odrodzenie Uniwersum DC było więc dla fanów serii informacją doskonałą, w końcu pojawiła się szansa, by powrócić do najlepszych tradycji bardziej detektywistycznego oblicza Nietoperza. Do projektu zaangażowano Jamesa Tyniona IV, twórcę całkiem nieźle obeznanego z Gotham City, dysponującego także przyzwoitym warsztatem. Efekty jego pracy można podziwiać w tomie „Powstanie Batmanów”.

W mieście pojawia się oddział tajemniczych postaci, wzorujących się na Batmanie i korzystających z podobnego sprzętu. Ich celem nie jest jednak pomoc Mrocznemu Rycerzowi w walce z robactwem, toczącym metropolię. Co więcej, nowo przybyli, prezentujący niepokojąco wojskowy dryl, zaczynają śledzić obrońcę...

The_5nake | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Jakoś mi się ten rok zaczął na komiksowo. 'Powstanie Batmanów' to trzecia pozycja z Odrodzenia DC. Nie będę ukrywał, że długo czytałem opinie o kolejnych zeszytach z nowej serii żeby wybrać coś ciekawego i udanego, a pierwszy tom Batman - Detective Comics wpasował się tutaj idealnie.
Bruce Wayne, aka Batman skrzykuje drużynę (!) żeby przeciwstawić się armii żołnierzy, którzy są szkoleni, wyposażeni i wzorują się na Człowieku- Nietoperzu. Batman wraz z Batwoman, Red Robinem, Orphan, Spoiler i Clayface'em staną w obliczu niebezpiecznego przeciwnika.
Sama fabuła jest dosyć interesująca, nie ma tutaj sztampowych postaci z uniwersum Batmana, które pojawiają się na każdym kroku w animacjach czy filmach, czytelnik dostaje więc lekki powiem świeżości. Intryga jest interesująco zarysowana, a co za tym idzie akcja trzyma w napięciu do samego końca. Sam finał jest niezwykle intrygujący i zostawia nierozwiązaną tajemnicę.
Jednak wszystko co dobre ma również minusy. W 'Powstaniu Batmanów' są to...

Kasia Kozak | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Batwoman, Batman i te dzieciaki: ratują świat, ocierają się o śmierć, tracą najbliższych
Ja: czy ktoś powiedział 'Midnighter'!?

AliEns00 | 2017-10-23
Przeczytana: 19 października 2017

Team-up stworzony przez Gacka, na czele którego stoi Kate Kane alias Batwoman - ja już jestem zaangażowany.
Historia średnio porywająca, ale braki fabularne zostały przykryte fantastyczną warstwą wizualną.
Eddy Barrows i Alvaro Martinez wraz z grupą wspomagających ich artystów stanęli na wysokości zadania. Świetne kadry, barwna kolorystyka i duża dbałość o detale windują do góry ocenę tego album.

(...) uprzednia seria „Detective Comics” była jedną z najsłabszych propozycji. Oficyna Egmont Polska nie dociągnęła cyklu do końca, rzecz urwała się na tomie Anarky, do finału zabrakło 12 zeszytów. Czy Odrodzenie przynosi jakąś zmianę jakościową?

Punktem wyjścia dla fabuły jest spisek, jaki przez przypadek odkrywa Batman. Po Gotham krążą wysokiej klasy, technologicznie zaawansowane drony, które „z cienia” obserwują poczynania Nietoperza i jego najbliższych sprzymierzeńców. Mroczny Rycerz zamiast działać w pojedynkę – jak to ma w zwyczaju – zwraca się z prośbą do Batwoman, aby wzięła pod swoje opiekuńcze skrzydła grupę „młodzików”. Zadanie polega na wyszkoleniu i przyuczeniu do zespołowego działania: Red Robina (Tima Drake’a), Spoiler (Stephanie Brown), Orphan (Cassandry Cain) oraz nawróconego na drogę dobra Clayface’a (Basila Karlo). W międzyczasie Batman podąża tropem supertajnej grupy, która działa w strukturach wojska.

(...) Trzeba przyznać, że scenarzysta – James Tynion IV –...

Wczytana | 2018-12-02
Przeczytana: sierpień 2018