Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI

Wydawnictwo: Znak Literanova
Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit
literatura faktu
MuMin84

Na podstawie książki MINDHUNTER powstał serial wyprodukowany przez NETFLIX w reżyserii DAVIDA FINCHERA – twórcy SIEDEM i ZODIAKA. Wejść w umysł myśliwego. To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia. Tylko tak będę mógł ją złapać. MINDHUNTER –...

MINDHUNTER – mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez najgroźniejszych psychopatów, próbował przewidzieć kolejne ruchy seryjnych morderców i stawał z nimi oko w oko. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach i ryzykownych próbach wniknięcia w najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatów.

Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami. Musisz zacząć myśleć jak bestia.

źródło opisu: Znak, 2017

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 613

Polowanie na łowcę

Czasem zastanawiam się, jak to wszystko funkcjonuje? Konkretnie chodzi mi o nasz organizm. Co prawda dowiadujemy się coraz więcej i stan naszej wiedzy wciąż wzrasta, ale istnieją rejony, które nie tyle skryte są za mgłą, co spowite ciemnością. Mózg na ten przykład, którego wykorzystujemy ułamki możliwości. Sama psychika, tak zawiła i nieodgadniona, więcej chowająca niż wystawiają na światło dzienne. Na ten przykład, dlaczego niektórzy zabijają innych?

Jest w tym temacie coś makabrycznego, ale fascynującego zarazem. Nie bez powodu za wielką wodą seryjni mordercy wytwarzają wokół siebie coś na podobieństwo kultu. Nie trzeba siedzieć w temacie, by znać takie osobistości jak Zodiak czy Ted Bundy. Z rodzimej rzeczywistości można przytoczyć Zdzisława Marchwickiego czy Tadeusza Kwaśniaka. Co sprawia, że są w stanie skrzywdzić drugiego człowieka, a nawet go uśmiercić?

Po części na to pytanie odpowiada „Mindhunter”, czyli pozycja, w której możemy się przekonać na czym polega profilowanie nieznanego sprawcy. Kto miał do czynienia z prozą Thomasa Harrisa czy jego ekranizacjami w wydaniu choćby Milczenia owiec, ten może domyślać się, o co chodzi. W telegraficznym skrócie polega to wszystko na stworzeniu profilu osobnika odpowiedzialnego za zabójstwo. Na podstawie zdjęć z miejsca zbrodni, sposobu w jaki pozbyto się ofiary czy pozbawiono ją życia. To kawałki puzzli, które taki ktoś jak John Douglas układa w obraz nieznanego jeszcze napastnika.

Wspomniany powyżej autor w swojej książce...

Wspomniany powyżej autor w swojej książce dotyka w zasadzie trzech tematów. Pierwszym z nich jest jego droga zawodowa, która doprowadziła go do profilowania sprawców. I przyznam, że już tutaj, na swoistej przystawce, mój apetyt był po części zaspokajany. Wszystko dzięki temu, że droga Douglasa była cokolwiek wyboista. Począwszy od mniej udanych szczebli edukacji, po zmieniające perspektywę wojsko i późniejszą karuzelę zajęć, które w końcu zaowocowało trafieniem do FBI. To nie facet idealny i wymuskany od początku. Swoje błędy popełnił, ale po części go ukształtowały, dzięki czemu mógł pokazać, że nigdy nie jest za późno, a chcieć to móc.

Drugi poruszany aspekt, to sama tematyka wspomnianego już problemu, czyli zajęcia naszego profilera. Składania w całość rozsypanej układanki, analizy wszystkiego co ma do dyspozycji i przybliżenie tego, z kim mogą mieć do czynienia policjanci. Może to być podany w dość ścisłych widełkach wiek, stan cywilny, samochód jakim się porusza, sytuacja zawodowo-rodzinna, nakreślenie pewnych cech osobowości. Brzmi to trochę jak science-fiction, ale bez obaw, prędko można przekonać się jak wiele w tym sensu.

Wszystko dzięki trzeciej części, w której John dzieli się swoimi najsłynniejszymi sprawami. Opowiada o ich przebiegu, tym jak one się zaczęły i w którym momencie do nich dołączył. Opisuje na przykład sposób w jaki dana osoba została zamordowana i na tej podstawie przytacza wnioski, jakie można z tego wyciągnąć. To rzecz jasna jeden przykład z wielu, bo czynniki bywają także inne, ale dobrze pokazuje, jak to mniej więcej funkcjonuje.

Jeśli sam zamysł tej lektury mnie zaintrygował, to jej przebieg rozpalił moją ciekawość. John Douglas znakomicie wprowadza w meandry swojego zawodu. Swoją drogą, że uczestniczył w wielu medialnych i interesujących przypadkach. Najistotniejsze jest, jak o tym wszystkim opowiada. Tworzy coś w rodzaju wciągającej metodyki, dzięki której można poczuć się jak jeden z pobocznych, ale jednak stróżów prawa, przyglądających się rozwojowi wypadków z bliskiej odległości..

Jako fan powieści z Hannibalem Lecterem w roli głównej, chyba nie mogłem lepiej trafić. „Mindhunter” to pozycja równie fascynująca, co Zodiak Roberta Graysmitha. Odkrywa mroczne zakamarki ludzkiej natury i dokonuje swoistej sekcji na motywacjach sprawców. Pozwala przyjrzeć się całej metodologii z innej, pociągającej strony. Wszystko to zostaje opakowane w sugestywną i tętniącą od świetnych zwrotów narrację, której nie sposób się oprzeć. Nie dziwi mnie, że David Fincher nakręcił na jej podstawie serial dla Netflixa. Jeśli jego wizja dorówna tej książkowej, czeka nas prawdziwa behawiorystyczna uczta.

Patryk Rzemyszkiewicz

Marago | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

"Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców" to książka, której poświęciłam wiele, wiele godzin. Owocnych, niekiedy wypełnionych strachem, przerażeniem i zdumieniem. John Douglas i Mark Oshaker, to ci faceci, którzy tę niebagatelną rzecz napisali. Książka jest autobiografią najsłynniejszego i jak dotąd największego profilera w dziejach FBI - właśnie Johna Douglasa.

Wymieniony autor tej niepospolitej książki jest pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda, którego zapewne znacie z cyklu książek i filmów o Hannibalu Lecterze. Douglas wspomina w swojej autobiografii o spotkaniach z Thomasem Harrisem czy z ekipą filmową "Milczenia owiec".

Profilowanie w kryminalistyce rozpoczęło się właściwie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W USA. Mimo pobieranej przeze mnie w tym okresie nauki psychologii (w różnych jej postaciach, od ogólnej, rozwojowej, klinicznej do społecznej. itp.), pedagogiki ogólnej, antropologii kulturowej...

gwiazdka | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Określenie, że „Mindhuner” jest ciekawa mnie nie wystarcza. Książka jest wręcz fascynująca. Oparta na faktach, a jednak lepsza niż niejeden thriller, potwierdza tym samym twierdzenie, iż prawda przewyższa fikcję. Bardzo dobra narracja, treściowo też odpowiednio dobrane przykłady, to wszystko pokazuje intrygującą, odpowiedzialna pracę profilera. Wszystko oparte oczywiście na psychologii, czyli w jednej książce dostałam to czego najbardziej w literaturze poszukuję i co mnie najmocniej wciąga. Bardzo, ale to bardzo polecam.

glodnawyobraznia | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/01/w-skorze-mysliwego-umysow.html
Zachęcona znakomitym serialem Netflixa "Mindhunter", postanowiłam sięgnąć po książkę na podstawie której został nakręcony. Dla ułatwienia nosi ona ten sam tytuł, a napisana została przez Johna Douglasa i Marka Olshakera. Pierwszy z nich to bardzo interesująca i znana postać – jeden z najsłynniejszych w Stanach Zjednoczonych śledczych, twórca stosowanego współcześnie profilowania kryminalnego. Jak zatem wypada literacki pierwowzór serialu, pierwotnie wydany w USA w roku 1995, i czy jest wart uwagi? (...)
Mindhunter jest pozycją, której zdecydowanie nie da się przeczytać w jeden wieczór, maluje bowiem przejmujący obraz ludzi, którzy mimo świadomości, że coś jest złe, i tak decydują się na popełnienie zbrodni. Dowiadujemy się ponadto, jakie czynniki z przeszłości wpłynęły na ukształtowanie takiej postawy i motywacji, zatem zgodnie z obietnicą z tytułu i tylnej okładki rzeczywiście wchodzimy...

ZaaQazany | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Profiler – czarodziej czy naukowiec?

Zawód profilera dla wielu jest bliski magii lub wróżeniu na kawie. Trudno dopatrzyć się w tworzonych profilach matematycznych prawidłowości, a interpretacje wydają się wyciągnięte z kapelusza jak królik – przebiegła sztuczka i tyle. Jednak co raz częstsze wykorzystanie profili świadczy o tym, że wykonywana praca to coś więcej niż zgrabne oszustwo i grafomania nawiedzonego. Ze względu na specyfikę ma zalety i wady, pewnie korzysta ze schematów. Zdecydowanie może zawieść na manowce w przypadku osobników wypadających z normy, ale... My wszyscy zazwyczaj pytamy "Dlaczego?', a badacz zadaje sobie pytanie "Po co?".
Wstęp wstępem ale co o książce? W zasadzie tylko tyle, że jest to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika kryminałów i thrillerów. Zdecydowanie też zachęcam kryminologów, psychologów, prawników. Znamy fabularyzowane opowieści i ekranizacje o seryjnych mordercach, ale właśnie Mindhunter pokazuje skąd autorzy czerpali natchnienie.
Na początku...

Karol | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

"Mindhunter" to naprawdę kapitalna pozycja z gatunku true crime godna polecenia każdemu miłośnikowi tego typu historii.

O swoich najbardziej pamiętnych sprawach opowiada nam jeden z najsłynniejszych speców od nauk behawioralnych w FBI - John Douglas. Jak się okazuje przestępców można złapać na wiele sposobów, a rozgryzienie ich osobowości i stworzenie portretów psychologicznych jest często dużo bardziej przydatne niż dowody z miejsc zbrodni które bierze się za pewnik.

Autor bardzo szczegółowo opisuje większość śledztw, pokazując nam w jaki sposób pozornie nieistotne szczegóły zachowania poszczególnych osób mogą doprowadzić do ich identyfikacji. Zgrabnie łączy dane fakty i przy ich pomocy jest w stanie ustalić płeć, rasę, wiek, a często nawet szczegóły wyglądu zewnętrznego sprawcy. Nic dziwnego że przez jakiś czas był traktowany jak szarlatan czy kapłan voodoo, bo nierzadko jest przerażająco precyzyjny w swoich profilach.

Jedyny zastrzeżenie jakie mam do tej pozycji to kilka...

Jeżynka | 2018-10-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2018

John Douglas - człowiek legenda którego determinacja, ciężka praca i pasja sprawiły że rola profilera w śledztwie traktowana jest jako niezbędne wsparcie a nie psychologiczne czary-mary.

Przez ponad 20 lat kariery zawodowej uczestniczył on w najgłośniejszych sprawach kryminalnych w USA które do dziś budzą przerażenie i niedowierzanie. To właśnie dzięki "zaprzęgnięciu" nauk behawioralnych jako jednego z działań śledczych spowodowało że profile seryjnych morderców, gwałcicieli, zamachowców czy stalkerów były bardziej precyzyjne co pozwoliło często zawęzić poszukiwania do określonej grupy osób.
Łatwo sobie uzmysłowić że John Douglas, jako pracownik FBI, w prowadzonych przez siebie śledztwach zetknął się z tak przerażającą liczbą ludzkich tragedii, cierpienia i zła że wpłynęło to na jego poglądy które dla nas mogą wydawać się radykalne.Kara śmierci jako najlepszy sposób eliminowania groźnego przestępcy, przekonanie że ludzi takich nie da się w żaden sposób zresocjalizować oraz że...

Michał Laskowski | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Nie planowałem sięgać po tą książkę z prostego powodu - nie miałem zielonego pojęcia o jej istnieniu. Dopiero jakiś czas temu natknąłem się na recenzję drugiej odsłony Mindhuntera i wtedy nastała jasność. Teraz, jako ten oświecony, jestem szczęśliwym posiadaczem obu części ale po kolei.

By poznać muzyka, należy słuchać jego utworów. By poznać malarza, należy zobaczyć jego obrazy. Jak poznać mordercę ? Jego obrazami są miejsca zbrodni oraz sposób w jaki jej dokonano.

Książka przedstawia historię Johna Douglasa, który z końcem lat siedemdziesiątych dołączył do jednostki FBI. To tam, w Quantico przez kolejne lata zajmował się analizą miejsc zbrodni i wskazywał potencjalnych sprawców. Czytając tą historię zobaczymy jak z biegiem czasu nauki behawioralne zaczynały odgrywać coraz większą rolę podczas ścigania seryjnych morderców. Poznamy motywy popełnionych zbrodni na podstawie najgroźniejszych morderców, a nazwiska takie jak Ed Kemer, Charlie Manson czy Monte Rissell to tylko...

Magda | 2018-01-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Psychologia

Przed rozpoczęciem studiów psychologicznych byłam zafascynowana tematyką profilowania kryminalnego. Dziś wiem, że nie mogłabym wykonywać zawodu profilera. Na studiach wykładowca z którym miałam zajęcia z psychologii sądowej polecił mi lekturę książki Mindhunter autorstwa Johna Douglasa i Marka Olshakera. Pozycja ta stanowi relację legendarnego agenta FBI, który brał udział w tropieniu najniebezpieczniejszych przestępców. Warto dodać, że John Douglas jest jednym z pionierów w dziedzinie nauk behawioralnych. W trakcie swojej kariery w FBI autor był twórcą i koordynatorem programu profilowania kryminalnego w Akademii FBI w Quantico. W późniejszym okresie Douglas awansował na szefa Jednostki Wspracia Dochodzeń.

“Wejść w skórę myśliwego. Na tym polega moja rola. Wyobraźcie sobie scenę z filmu przyrodniczego, gdzie lew na sawannie w parku Serengeti zauważa przy wodopoju duże stado antylop. Widzimy, jak wyławia wzrokiem jedno spośród tysięcy zwierząt: słabe, bezbronne, w jakiś...

Lodołamacz | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Książka na swój sposób jest wybitna dlatego bez wahania daje najwyższą ocenę.

W swojej książce John Douglas umieścił wątki biograficzne, opisał powstanie nowatorskiej jednostki zajmującej się profilowaniem oraz różne sprawy z którymi miał do czynienie i sprawców tych czynów.

Był zwyczajnym chłopakiem szukającym swojego miejsca w życiu, miał predyspozycje do manipulowania, skupiania na sobie uwagi i tworzenia barwnych opowieści, w młodości otarł się o konflikty z prawem, pod tym względem nie różnił się od osób których profile psychologiczne pomagał stworzyć, ale jak to w życiu często bywa, przypadek albo zrządzenie losu nazwijmy to jak chcemy sprawił, że świetnie zaczął się odnajdywać w dziedzinie psychologii, a jego zdolności wczuwania się w psychikę sprawcy zostały dostrzeżone przez przełożonych.

Bez wątpienia dzięki takim ludziom psychologia i psychiatria weszła na nowy poziom i dzisiaj jest wykorzystywana przez organy ścigania na całym świecie, również na rodzimym...

Wkp | 2017-10-02

W UMYŚLE SZALEŃCA

Można czytać setki thrillerów, nawet tych opartych na faktach, ale nic nie zastąpi relacji z pierwszej ręki. Szczególnie, że gatunek ten nie ma już nic odkrywczego do zaoferowania, a ciągłe powielanie tych samych motywów znudzi w końcu nawet najwytrwalszych czytelników, jeżeli tylko mają jakiekolwiek wymagania od książek czy też odrobinę ambicji. Dlatego też są potrzebne pozycje takie, jak ta. Nie uderzające prawdziwością, a po prostu prawdziwe. Relacjonujące fakty, przedstawiające wspomnienia, dogłębnie wnikające w temat. I przy okazji napisane jakby były rasowym dreszczowcem.

Poznajcie Johna Douglasa, jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Jak na przedstawiciela swojego zawodu przystało, Douglas starał się zgłębić umysły najgorszych zwyrodnialców, jakich znała kryminalistyka. Seryjnych morderców, psychopatów, szaleńców, dla których nie liczyło się ludzkie życie. Bywał na miejscach ich zbrodni, badał to, co tam po sobie pozostawili, starają się...