Przyjaźń absolutna

kryminał, sensacja, thriller
2017-09-20
Jan Rybicki

3/180/2021
„Klasyczna powieść szpiegowska” powiada wydawca na okładce. No to ja znam inne klasyczne powieści szpiegowskie. Albo wydawca trochę przekoloryzował. W tej książce na pierwszych 170 stronach nie dzieje się nic. Potem zresztą też niewiele. Poznajemy cały życiorys głównego bohatera. Jest ciekawy, nie powiem. No ale nie szpiegowski, żadnych toreb w lewej / prawej...

Przeczytałam i dobrze się bawiłam skoro po kilku miesiącach pamiętam fabułę po tytule. Co "zaliczając" co 2-3 dni kolejną książę nie jest wcale takie oczywiste ;) . Minusik za nico przynudnawy język jak dla mnie.

Wściekły Le Carré

Będąc, z tematu i sposobu opowiadania, powieścią szpiegowską, „Przyjaźń absolutna” jest w istocie antyamerykańskim, lub szerzej – antyimperialistycznym, pamfletem politycznym. Opowieść o tym, jak amerykańskie i brytyjskie służby specjalne przygotowują w Niemczech prowokację, mającą na celu wciągnięcie Europy do wojny przeciwko Irakowi i aby ten cel...

Bardzo dobra powieść szpiegowska.Byłby z niej świetny film .Akcja toczy się wolno z licznymi retrospekcjami. Trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół i sytuację bo sa ważne i ... wypływają w najmniej oczekiwanym momencie.

Bardzo irytujący sposób narracji, nie wiem, może to kwestia tłumaczenia nieco nieudolnego. W każdym razie nie czytało się ani lekko, ani z zaangażowaniem, zdecydowanie słabszy twór le Carra.

Klasyk literatury szpiegowskiej napisał powieść o wieloletniej przyjaźni dwóch szpiegów trwającej przez dziesięciolecia. Jak to u Le Carre’a, mamy podwójnych czy potrójnych agentów, fałszywe życiorysy tworzone na użytek służb, prawdziwe kłamstwa i skłamane prawdy. A ludzie tkwiący w szpiegowskiej robocie, płacą za to wysoką cenę. Książka nawiązuje do wojny z terroryzmem po...

Zawiodłam się na tej książce. Nawet jak na le Carre'a fabuła jest bardzo nudna, ciągnąca się powoli. Formuła wspomnień jest nieinteresująca, tak samo, jak główni bohaterowie. Brak jakichkolwiek zdarzeń, które pchałyby fabułę do przodu. Nie zdołałam dobrnąć do samego końca.

Typowy le Carre, chociaż mniej subtelny w przedstawianiu politycznych poglądów - przynajmniej w porównaniu do innych jego książek, które czytałam. Jak dla mnie troch za dużo potępienia amerykańskiej polityki zagranicznej, a za mało faktycznego wgłębienia się w realia powojennych Niemiec. Zginęły one trochę pod naporem wielu innych wątków.

• John le Carre
  • 2017