Dmuchnij pan w balonik

źródło opisu: własne

źródło okładki: zdjęcie własne

allison | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Ach, ten Wiech! Niezmiennie mnie bawi i rozbraja!

Dotychczas słuchałam jego tekstów w wykonaniu Zbigniewa Buczkowskiego. Tym razem sięgnęłam po zbiór utworów czytanych przez Jana Kobuszewskiego - i jestem równie zachwycona żywiołową interpretacją.

"Dmuchnij pan w balonik" to wybór felietonów powstałych przed wojną i po wojnie (aż do lat 60. minionego wieku).
Mamy tu teksty dotyczące codziennego życia w Warszawie, która przez trzydzieści lat bardzo się zmieniła. Wiech z przymrużeniem oka pisze o modzie (zwłaszcza damskiej), o zabawach, różnych rozrywkach, o kinie, teatrze, kawiarniach, eleganckich restauracjach i podrzędnych knajpach, o życiu rodzinnym, które - bez względu na czasy - obfituje w konflikty, problemy, ale i radości.

Sporo utworów dotyczy półświatka i jego barwnych przedstawicieli. Królują tu warszawiaki-cwaniaki, które z każdej opresji wychodzą obronną ręką (no, może z wyjątkiem tych, którzy trafili przed oblicze sądu).
Sprytni mieszkańcy stolicy potrafią...

Shimik | 2016-08-14

Nie ma co się tutaj dużo rozpisywać, w końcu to są tylko krótkie opowiadania. Cechą która je łączy jest to, że wszystkie są zabawne. Jest tutaj duża dawka humoru i są idealne na odstresowanie się. Przyjemnie jest się w nie zagłębić:)

| 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Kawałek bardzo dobrej prozy, której blasku dodaje to, że można jej posłuchać w wykonaniu pana Kobuszewskiego. Styl, zarówno tekstu jak i wspomnianego czytającego, jedyne w swoim rodzaju. Doskonałe poczucie humoru. Dodatkową nieocenioną atrakcją językową jest oryginalna gwara warszawska. Do wielokrotnego czytania czy też odsłuchiwania. Świetny relaks, który daje możliwość wejścia w realia starej Warszawy. Polecam!

żabot | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Wiecha nie można nie lubić. Ale nie każdemu pasuje czytanie tekstu. Bo żeby odkryć genialność Wiecha, trzeba wczuć się w akcent i intonację rodowitego "warsiawiaka". Nie tego z salonów, ale ze Szmulek, Targówka i Grochowa. Tak więc jeśli Wiech, to przede wszystkim w audiobooku. A chyba nie ma lepszego aktora jako lektora dla opowieści o panu Piecyku, niż Kobuszewski. Rewelacyjna interpretacja. Po wysłuchaniu tego audiobooka na pewno sięgnę po kolejne tomy humoresek i felietonów z mniej lub badziej dawnej Warszawy. Doskonała rzecz jako przerywnik pomiędzy poważnymi tekstami.

Renax | 2013-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Jest to moje pierwsze spotkanie z felietonami tego znakomitego pisarza. Uśmiałam się niesamowicie. Na pewno sięgnę po książki.

bacha24 | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Słuchałam i uśmiech mi się na uszach zatrzymywał. Gwarowy styl felietonów Stefana Wiecheckiego w interpretacji Jana Kobuszewskiego, cudo.

Grażyna | 2014-10-08
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 21 lutego 2015

Zbigniew Walkiewicz | 2014-02-01

Razem z kolegami byliśmy fanami Wiecha , ponieważ tylko ja byłem zapisany do biblioteki , więc pożyczałem ulubione pozycje tego autora , czytałem im wybrane fragmenty na głos i zaśmiewaliśmy się wszyscy z rubasznych opowieści przez wiele godzin , każdy z nas znał na pamięć kilka słanych powiedzonek bohaterów książek i dołączyliśmy te cytaty do naszych dyskusji w dniu powszednim...
Do dziś parę z nich pozostało mi w pamięci i te najsłynniejsze ,,Śmiej się pan z tego'' i ja się śmieję

vexlubo | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

wspaniały język
opisujący ówczesną teraźniejszość naszych dziadków i trochę rodziców

ciekawe czasy

Pan Kobuszewski jak zawsze Kosmiczny

Alina | 2013-05-21
Przeczytana: 1990 rok

Wspaniała lektura na poprawę humoru. Zawsze się przy Wiechu zaśmiewam do łez.