Mężczyźni objaśniają mi świat

Okładka książki Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecca Solnit
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Mężczyźni objaśniają mi świat
Rebecca Solnit Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
2017-09-13
Data 1. wydania:
2014-01-01
Anna Dzierzgowska
eseje feminizm mentalność obyczajowość przemoc psychiczna przemoc symboliczna publicystyka relacje międzyludzkie równouprawnienie
Inne

1952 ocen

Zmarnowany potencjał. Trudne i ważne tematy zostały przysłonięte przez chaotyczność i nierówny styl pisania autorki. Za wiele przytaczania cytatów innych pisarzy, a zbyt mało własnych, błyskotliwych przemyśleń.

Bardzo nierówna książka, mocarny styl pisania, momentami trochę przeintelektualizowana, zupełnie niepotrzebnie.

Ważny temat, bardzo bliski mojemu światopoglądowi, jednak ta lektura strasznie mnie zmęczyła.

Bardzo ważne tematy, ale książka jest wręcz niesamowicie nierówna. Do tego styl czy język autorki nie są szczególnie przystępne. CAŁA RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2022/06/wazne-tematy-i-kopotliwy-styl-mezczyzni.html

Mimo, że w książce poruszanych jest wiele wątków i tematów, a nie wszystkie są jasno ze sobą związane, to skłoniła mnie ona na paru przemyśleń.
Na pewno eseje rzucają nowe, lub chociaż inne, światło na kwestie związane z równościami - czy to płci, ras czy społeczności.

Autorka stawia w swoich esejach tezy, które podpiera argumentami anegdotycznymi, własne opinie przedstawia jako prawdę, broniąc jej niemożliwością rzetelnego uzasadnienia. Nawiązuje do darwnizmu, a zapomina wspomnieć o perspektywie psychologii ewolucyjnej na tendencje do przemocy. Gubi wątki, ciekawe tematy wracając do kolejnych opisów gwałtów...

Wartość dodaną stanowił bardziej literaturoznawczy esej o twórczości Virgini Woolf.

Rozczarowana, mam nadzieję, że w nowszych publikacjach, które przybierają formę bardziej osobistej opowieści minusy tego zbioru pozostaną już nieadekwatne.

Wartość dodaną stanowił...

Początek dobry, ale gdzieś w połowie (a może szybciej) autorka zapomniała o głównym temacie i przytacza różne historie. Pamiętam jakiś krótki rozdział, który został zupełnie olany, a zapowiadał się na jeden z ciekawszych. Rozdział 6 to nie wiadomo co, nie rozumiem czemu się w ogóle pojawił w tej książce. Trudno podsumować całość, bo jest nierówna. Co prawda przypomina o tym dlaczego feminizm jest ważny i co zmienił do tej pory, za to daję 6.

Osobom zainteresowanym tematem tej ksiażki polecam "Niewidzialne Kobiety" napisaną przez panią Perez, jest tam odniesienie do ogromu statystyk i rzeczowo omówiony seksizm i mizoginizm dzisiejszego świata.

Książka z gatunku ważnych i potrzebnych, ale eseje są nierówne. Dwa pierwsze są według mnie najlepsze i powinny być lekturą obowiązkową dla każdego. Znużył mnie natomiast esej o Virginii Woolf, różnił się od pozostałych, był bardziej z dziedziny literaturoznawstwa niż socjologii.

Autorka wypowiada się w moim odczuciu niezwykle łagodnie. Nie grzmi (choć tematyka aż się o to prosi), tylko spokojnie mówi. Jeśli więc ktoś zarzuca jej agresywność, to chyba jest idealnym antybohaterem esejów.

Uważam siebie za liberalnego feministę i bardzo byłem ciekaw stanowiska nieco bardziej zaawansowanych odmian feminizmu. Chciałem najzwyczajniej w świecie wyjść ze swojej bańki informacyjnej. Niezależnie od tego, jak bardzo starałem się zrozumieć radykalny feminizm prezentowany przez Rebecce Solnit co kilkanaście stron łapałem się za głowę. Jak na dłoni widać schemat w głowie Solnit, która najbardziej lubi się posługiwać "argumentami" anegdotycznymi, mającymi na celu wywołanie emocji, stroni natomiast od faktycznych statystyk. Najpierw opisuje mężczyzn jako najgorsze, z połamanym kręgosłupem moralnym (lub jego braku) istoty przez wiele stron, a następnie drobnym druczkiem dopisuje, że u kobiet również te, czy inne niemoralne zachowania występują, ale są bardzo rzadko, kto to słyszał i w ogóle to nie prawda. Najbardziej mnie oburzyło twierdzenie, że przemoc ma płeć. To twierdzenie równe temu, że inteligencja ma kolor skóry. Z jednej strony prawda, z drugiej strony są to twierdzenia bardzo krzywdzące i szufladkujące indywidualne jednostki. Nie było dla mnie zaskoczeniem, iż wraz z radykalnym feminizmem autorki owa książka jest antykapitalistyczna. Rebecca w książce, w której wytyka mizoginię, jest książkowym przykładem mizoandrystki. Niemniej zrozumiałem i zaakceptowałem pojęcie płci kulturowej, z tego powodu ocena to 2, a nie 1.

Ogólnie co jest z ludźmi nie tak, że jak tylko mogą to zgnoją drugiego. Czy to bo są bogatsi, na wyższym stanowisko, bardziej charyzmatyczni, wygadani, silniejsi, w przewadze liczebnej... i wreszcie jako dźwigni używając orientacji seksualnej, religii, koloru skóry, a także płci. Każdy sposób dobry.

Przypuszczam, że dla facetów, którzy rozmawiają z kobietami, książka nie będzie jakimś kompletnym zaskoczeniem. A jednak to takie dziwne, że sporo osób, które na co dzień widzimy, z którymi rozmawiamy, pracujemy, spędzamy czas mogliby (mogłyby) opowiedzieć historie niczym z równoległego wszechświata...

Naprawdę mam nadzieję, że idzie wszystko ku lepszemu.

Przypuszczam, że dla facetów, którzy rozmawiają z kobietami, książka nie...