Rok 1984

Okładka książki Rok 1984
George Orwell Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klub Interesującej Książki
Tytuł oryginału:
Nineteen Eighty-Four
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8306018060
Tłumacz:
Tomasz Mirkowicz
Tagi:
nowomowa myślozbrodnia Wielki Brat antyutopia totalitaryzm
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
233
63

Na półkach:

Antyutopia Georga Orwella to pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy człowiek, a nie tylko mól książkowy. Wizja państwa, gdzie jednostka jest całodobowo inwigilowana, a także poddana całkowitej kontroli przez orany władzy to coraz chętniej podejmowany temat przez współczesnych pisarzy. Orwell jest według mnie niekwestionowanym mistrzem, jeżeli chodzi o tego typu książki.
„Mogą je ujawnić podczas dochodzeń, wycisnąć za pomocą tortur. Ale jeśli ktoś przyjmuje za cel nie przetrwanie, lecz zachowanie człowieczeństwa jakie są tego następstwa? Nie mogą zmienić siłą czyichś uczuć, zresztą nawet sam człowiek nie może ich zmienić, choćby nie wiem jak pragnął. Tak, potrafią wydobyć każdy szczegół tego co robił lub mówił, ale serce, którego działanie nawet dla niego stanowi tajemnicę pozostanie niezwyciężone.”
Świat, w którym człowiek nie może znaleźć słów, aby wyrazić swój bunt. Świat, w którym podsłuchy są na porządku dziennym. Świat, w którym musisz wierzyć, że dwa i dwa daje pięć, trzy ,cztery, lub wszystkie trzy wyniki na raz jeśli tylko Partia tego zażąda . Świat Wielkiego Brata.
„Wojna to pokój.
Wolność to niewola.
Ignorancja to siła.”
Głównym bohaterem powieści jest Winston Smith, którego życie wypełnia praca polegająca na „aktualizacji prasy” czyli dostosowywania jej do obecnej polityki państwa. Zajmuje się także usuwaniem nazwisk ewaporowanych, którzy przecież nigdy nie istnieli. Winston dostrzega jednak kłamstwa Partii i rozczarowany swoim życiem popełnia myślozbrodnię. Zaczyna on nienawidzić Wielkiego Brata. Jak się jednak okazuje nie może ufać nikomu, nawet ukochanej osobie.

Trafiłam na tą książkę przy okazji robienia prezentacji na język polski. Opisy, które znalazłam przekonały mnie do przeczytania jej. O ile „Folwark zwierzęcy” Orwella nie przypadł mi do gustu, „Rok 1984” wręcz przeciwnie.
Orwell w świetny sposób opisuje cały mechanizm działania państwa. Winston Smith nie tylko początkowo działa zgodnie z zasadami panującymi w Oceanii, ale również na własnej skórze doświadcza wszelkich represji związanych z popełnieniem myślozbrodni. Zatrzymany przez Policję Myśli zostaje zamknięty w Ministerstwie Miłości, gdzie ma zostać wyleczony i na nowo pokochać Wielkiego Brata – symbol Partii.
Ciekawy jest również język. Jeżeli zdecydujecie się na przeczytanie tej książki to zajrzyjcie w pierwszej kolejności do aneksu, gdzie znajdują się podstawowe zasady nowomowy. Dzięki temu będziecie mogli lepiej zrozumieć słownictwo, a także kontekst w jakim jest użyte.
To co najbardziej przeraża mnie w tej książce to realizm. Publiczne sądy i egzekucje, nieustanna obserwacja, kontrola myśli, a przede wszystkim wszechobecna propaganda. Orwell wprowadza czytelnika w brutalny świat, pozbawiony wolności, miłości i sprawiedliwości.
Kiedy kończy się tą książkę ma się wrażenie, że dwa i dwa to… pięć.
Moja ocena 10/10
Na podstawie książki powstał również film. Tym razem nie przeżyłam rozczarowania. Jest to chyba pierwsza adaptacja, która w miarę sensownie oddała treść i nastrój książki. Lektura obowiązkowa, film jako ważny dodatek.

Antyutopia Georga Orwella to pozycja, z którą powinien zapoznać się każdy człowiek, a nie tylko mól książkowy. Wizja państwa, gdzie jednostka jest całodobowo inwigilowana, a także poddana całkowitej kontroli przez orany władzy to coraz chętniej podejmowany temat przez współczesnych pisarzy. Orwell jest według mnie niekwestionowanym mistrzem, jeżeli chodzi o tego typu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    66 195
  • Chcę przeczytać
    22 522
  • Posiadam
    11 815
  • Ulubione
    4 302
  • Teraz czytam
    1 701
  • Chcę w prezencie
    420
  • Klasyka
    402
  • 2021
    283
  • Lektury
    225
  • 2022
    216

Cytaty

Więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także