Dziwne historie

Okładka książki Dziwne historie
John Wyndham Wydawnictwo: Książka i Wiedza fantasy, science fiction
186 str. 3 godz. 6 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Sleepers of Mars
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
186
Czas czytania
3 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
8305125629
Tłumacz:
Leszek Stafiej, Małgorzata Golewska-Stafiej
Tagi:
pakt z diabłem przeskoki w czasie timeslips życie na Wenus matriarchat świat altewrnatywny światy równoległe
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2739
619

Na półkach: ,

Istne wykopalisko, napisane w sposób nieznośnie staroświecki, wręcz na modłę XIX-wieczną, z pomysłami wyciąganymi z jednej beczki i serwowanymi wedle irytująco powtarzalnych schematów. Jest to o tyle dziwne, że "Dzień tryfidów", "Kukułcze jaja z Midwich" i "Chocky" były powieściami ze wszech miar oryginalnymi i bardzo dobrze napisanymi. Wygląda więc na to, że Wyndham jest jednym z nielicznych autorów, którzy znacznie lepiej sobie radzili w długiej formie, niż w krótkiej.

Jak już zaznaczyłem, zawarte w zbiorze opowiadania są do siebie dość podobne tak tematyką, jak i wykonaniem. Najczęściej oparte są na koncepcji przeskoku osobowości do bliźniaczego ciała w czasie i/lub przestrzeni, zaś narracja jest prowadzona z drugiej ręki. To znaczy - spotykają się dwie osoby i jedna z nich opowiada, co jej się przytrafiło. Ewentualnie zostajemy uraczeni czyimś pamiętnikiem lub listem. O ile zabieg taki nie razi, gdy zastosować go raz, może dwa razy na zbiór, o tyle podsuwanie czytelnikowi co i rusz tego samego dania powoduje szybkie znudzenie. I tak właśnie się dzieje w przypadku "Dziwnych historii".

W otwierającej książkę "Dziwnej historii" mamy więc starszego dżentelmena, w którego ciało na chwilę wstąpiła osobowość jego młodzieńczego "ja" z przeszłości. W "Poszukiwaniu" obcujemy z młodym fizykiem, który od czasu przeskoku w jego równoległe "ja" ze świata, w którym Hitler nie rozpętał żadnej wojny, poszukuje w naszej rzeczywistości kobiety, która tam była jego żoną. W "Wibratorze trzeciej generacji" wynalazca przenosi się w swoje prehistoryczne "ja", żeby przekonać się, że po raz kolejny tworzy coś, co może zagrozić istnieniu globu. W "Obacz drogi jej..." młoda lekarka przenosi się z kolei w przyszłość, gdzie nie ma mężczyzn, ona zaś jest rozpłodową Matką. Z pozostałych trzech tekstów "Poprawka w czasie" powiela schemat przeskoku (do obecnych czasów - fizycznie, a nie duchowo - zostaje na krótko przeniesiony zaginiony przed półwieczem niedoszły narzeczony), aczkolwiek jest już napisana normalną manierą, nie z drugiej ręki, zaś "Człowiek - mieszkaniec Ziemi" - na odwrót: narracja jest w sporej części spisaną na tabliczce relacją, ale dotyczącą nie tyle przeskoku, ile kosmicznej podróży (rozmrożony po wieloletniej stazie człowiek relacjonuje swoje dzieje zamieszkującej Wenus rasie futrzastych stworzeń o sześciu kończynach). Tylko "Czwarte trafienie" łamie oba schematy, ale z kolei i tematyką (przypadkowe wezwanie diabła), i wykonaniem (wydźwięk starocia), jakoś specjalnie nie zachwyca.

W rezultacie najlepiej wypada "Obacz drogi jej...", opowiadanie tytułowe oryginalnego zbioru, u nas wydanego z minimalnie zmienioną zawartością. Ma śmiały, nietuzinkowy pomysł, początkowo wręcz szokuje potraktowaniem tematu (świat kobiet podzielonych na cztery kasty, z których każda ma ściśle określone zadania, do których jest przystosowana fizycznie), aczkolwiek gdy dochodzimy do filozoficznych podstaw opisanego społeczeństwa, robi się po prostu niemądrze. Szczerze powiedziawszy warto sięgnąć po książkę dla tego właśnie opowiadania. Reszta to archeologia...

Istne wykopalisko, napisane w sposób nieznośnie staroświecki, wręcz na modłę XIX-wieczną, z pomysłami wyciąganymi z jednej beczki i serwowanymi wedle irytująco powtarzalnych schematów. Jest to o tyle dziwne, że "Dzień tryfidów", "Kukułcze jaja z Midwich" i "Chocky" były powieściami ze wszech miar oryginalnymi i bardzo dobrze napisanymi. Wygląda więc na to, że Wyndham jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    33
  • Chcę przeczytać
    29
  • Posiadam
    15
  • Fantastyka
    4
  • Opowiadania/Nowele
    1
  • 🚀 Fantastyka naukowa
    1
  • X półka 3
    1
  • 2018
    1
  • W Sączu
    1
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziwne historie


Podobne książki

Przeczytaj także