Bieguni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,82 (1915 ocen i 137 opinii) Zobacz oceny
czupirek

„Bieguni” to książka odważna, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata. Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary, jak Bieguni Olgi Tokarczuk. Tak złożonym i przejmującym. Opowiedzenie jego treści w kilku zdaniach byłoby nadużyciem i sprzeniewierzeniem niezwykłego pomysłu tej powieści. Dlatego – nie uchylając się od swojej roli – zachęcamy do osobistej lektury,...

Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary, jak Bieguni Olgi Tokarczuk. Tak złożonym i przejmującym. Opowiedzenie jego treści w kilku zdaniach byłoby nadużyciem i sprzeniewierzeniem niezwykłego pomysłu tej powieści. Dlatego – nie uchylając się od swojej roli – zachęcamy do osobistej lektury, gotowej na emocje i myśli, jakie towarzyszą największej literaturze.

„Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji.

Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne”.
Olga Tokarczuk

„Bardzo mądre dzieło dojrzałej pisarki”.
Jerzy Jarzębski

Książka nagrodzona w 2008 roku nagrodą Literacką NIKE - dla najlepszej książki roku 2007.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Jolanta | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Ludzie i podróże, ale nie turystyczne. Każdy z bohaterów tego zbioru epizodów, opowieści, ma własne problemy do rozwiązania. Niezależnie od czasów w których żyją; w czasach starych lub współczesnych. To co ich łączy, to podróże w różne miejsca, w różnych celach, czasami podróże w głąb siebie. Poszukują jakiś rozwiązań, czegoś lepszego, ciekawszego. To ludzie zwykli, wydawałoby się, że ze zwyczajnym życiem. Mają jednak jakieś uczucia, przeżywają różne emocje, niezależnie od czasów i miejsc, w których żyją. Ich historie, czasami krótkie, autorka z właściwym dla siebie filozoficznym dociekaniem i pięknym językiem oraz narracją, opisuje tak, że pobudzają naszą wyobraźnię i ciekawość. Wywołują bardzo pozytywne odczucia.
Dla mnie to dobra literatura. Lubię takie klimaty.

onika | 2017-11-26
Przeczytana: listopad 2017

Oni – bieguni, on – biegun, ona – biegunka?! No troszkę mało fortunna forma żeńska, a po lekcji anatomii, jaką zaserwowała mi Olga Tokarczuk, nie umiem się obronić przed tym defekacyjnym skojarzeniem. Choć, jakby nie było, nie mogę zaprzeczyć, że widzę w tym ścisły związek z pędem, biegiem, lotem…A sama książka? Ona wyjęła mnie z ram czasoprzestrzeni, wtopiła między słowa i zawładnęła myślami.

„Kto wiecznie dążąc, trudzi się, tego wybawić możem” – ten cytat z „Fausta” wyrył się na dobre w mojej głowie. I jego echo znalazłam w książce Tokarczuk. Ten utwór wymyka się znanym mi klasyfikacjom. Bo z jednej strony przypomina luźne zapiski, obserwacje, jakie często robimy w podróży, z drugiej imponuje rozbudowanymi dygresjami, które są fascynującą mapą światów wewnętrznych. I pisarka tak płynnie przechodzi od nadgryzionego zębem czasu podróżnego notatnika do bizantyjskich atlasów, na kartach których ukryto zdumiewające panoptikum. Ujął mnie i język, i podejście do poruszonych...

allison | 2018-04-16
Przeczytana: 2011 rok

Urzekająca i intrygująca powieść o podróżach - zarówno tych bardzo długich i dalekich, na przysłowiowy koniec świata, jak i o krótkich, bliskich - do sąsiedniej miejscowości, na sąsiednią ulicę.
Osobnym tematem są tu podróże wgłąb siebie. Zarówno w sensie przenośnym, jak i dosłownym, gdyż autorka sporo miejsce poświęciła towarzyszącemu ludziom od wieków pragnieniu zachowania ciała po śmierci.
I to te właśnie - "wewnętrzne" - wędrówki czynią tę książkę niepowtarzalną relacją, pokazaną z różnych perspektyw.

Narratorka, która jest alter ego autorki, często rozmyśla także o miłości, samotności, dzieciństwie, młodości, starości, śmierci... Tematy te przewijają się przez całą powieść, sprawiając, że trudno się od niej oderwać. Łączą one też pozornie oderwane od siebie historie, których bohaterami są ludzie w różnym wieku, z różnych stron świata i z różnych środowisk.

Zuell_Zuell | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Genialna Autorka. Wielka Literatura.
Zostałam poruszona do głębi.

Jeszcze nigdy wcześniej żadna książka nie przemówiła do mnie tak bezpośrednio i osobiście.
Teraz czytałam jakby swoje przemyślenia i refleksje. Zgadzałam się z ocenami relacji. Utożsamiałam się z najdziwniejszymi postaciami. Czułam ich doznania i rozumiałam motywacje. A wszystko było takie trafne i prawdziwe.

Bieguni to urzekająca powieść z filozoficznym zacięciem snująca opowieści o ludziach z różnych czasów i miejsc.
Błyskotliwe historie i postaci są klimatycznym tłem i pretekstem do zebrania refleksji dotyczących człowieka i jego dróg życiowych (dosłownych i metaforycznych) - jego pragnień, celów, wyborów, motywacji, postrzegania świata. A wszystko ponadczasowo i uniwersalnie.

Pomyślałam sobie, że czytam Biegunów jak prawdziwie wierzący dojrzały człowiek czyta Biblię.
Bez pośpiechu. Czyta. Myśli. Zatrzymuje się. Musi się zastanowić.
Ja wiele razy wracałam do wcześniejszych...

jatymyoni | 2018-04-03
Przeczytana: marzec 2018

Poznaj samego siebie. Człowiek najlepiej poznaje samego siebie w kontakcie z innym człowiekiem i temu bardzo dobrze sprzyjają podróże. Spotkania, rozmowy, słuchanie opowieści o innych, poznawanie nieznanych światów innych sprzyja też poznaniu samego siebie. Podróże można odbywać też w głąb naszego ciała starając się poznać własne wnętrze fizyczne i psychiczne, a także w czasie. Czy ciągle przemieszczając się uciekamy przed sobą, czy staramy się siebie odnaleźć? Co nas pcha do podróży? Tworzy się psychologia podróży. Nie jest to klasyczna powieść jest to zbór refleksji, przemyśleń, opisów spotkań z ludźmi i ich opowieści, opisy różnych miejsc do których przeciętny turysta nie trafia i związane z nimi historie. Książka pochłania i przy świetnym warsztacie pisarki czyta się świetnie. Jest to utwór ponadczasowy, gdyż zawsze podróżowaliśmy i będziemy podróżować. Warta przeczytania i refleksji nad nią i nad człowiekiem. Bardzo interesująca szata graficzna.

książek: 2049
Wojciech Gołębiewski | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Vita brevis…. I dlatego nie wierzę, by jurorzy „Nike” zmogli tego GNIOTA, podczas gdy czasu w życiu nie starcza na poznanie wszystkich arcydzieł. Wg mnie to kolejna /już trzecia/ PAŁA dla Tokarczuk. Polecam opinię Agaton na „lubimy czytać”, a ja wracam do moich wartościowych lektur /aktualnie II części „Rzeczpospolitej Obojga Narodów” Jasienicy/

Joanna | 2013-01-29
Przeczytana: marzec 2010

Powieść będąca wielotematycznym dziełem literackim - zaprzeczeniem klasycznej, uniwersyteckiej psychologii , dziedziny opisującej zachodzące zjawiska oraz zachowanie się jednostki jako systemu prawidłowości, rządzących w nim stałych, niezmiennych praw dających się ująć i wyjaśnić za pomocą metodologii badań, zmierzyć narzędziami badawczymi i ująć w ramy danych statystycznych. Autorka zabiera czytelnika w cudowną podróż autobiograficzną oraz podróże innych tworząc , opisując fascynujące historie , które trudno zaklasyfikować jako typowe zachowania. To co odróżnia współczesnych cywilizowanych jest ruch , niestałość, ciągła zmienność co do miejsca , pór dnia, języka, miast. „Barbarzyńcy nie podróżują, oni po prostu idą do celu albo dokonują najazdów”. Powstał w związku z tym fenomen psychologii podróżnej, gdzie Zycie ludzkie składa się z sytuacji, często powielanych stałych zachowań. Ogrom tego zjawiska rozwinął nawet gałęzie gospodarki, powstały na użytek podróżnych lotniska-miasta,...

Aria | 2011-04-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011, Moje! :)
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

„…właściwie każda podróż może być traktowana jak wyprawa na biegun, nawet niewielka wycieczka, nawet przejażdżka miejską dorożką.
Dziś – z pewnością nawet podróż metrem.”

Bieguni to odłam rosyjskich prawosławnych staroobrzędowców, wierzący, że zło tego świata ma do człowieka łatwiejszy dostęp, gdy pozostaje on w bezruchu, gdy jest bierny. Dlatego też nie wolno być statycznym, należy być w ciągłym ruchu, nie zatrzymywać się. Iść wciąż na przód.

„- Nie mogę wrócić do domu. (…)
- Masz adres?
- Mam – mówi i recytuje: - Kuzniecka 46 przez 78.
- To go po prostu zapomnij.”

Tokarczuk pisze zgodnie z wiarą biegunów. Ta książka, to zbiór mniejszych i większych ludzkich historii, przemyśleń narratorki i wzmianki o jej własnej podróży. To skrawki myśli i spostrzeżeń, zapisane zdawałoby się bez ładu i składu. Bo książka nie stoi w miejscu, wciąż pędzi naprzód, sama w sobie będąc swoistą podróżą. Przeskakuje od jednej myśli do drugiej, urywa historie, by wrócić do niej po kilkudziesięciu...

książek: 1915
Mlg | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Bardzo lubię prozę Olgi Tokarczuk, jej refleksyjność, swoistą poetyckość. Lubię jej widzenie świata i sposób w jaki o nim opowiada, lubię jej opowieści.

W „Biegunach” podoba mi się motyw podróży spajający książkę i to zarówno w warstwie dosłownej jak i metaforycznej. Podróżujemy w tej powieści nie tylko linearnie, ale również w głąb siebie. I im głębiej się w nią zanurzamy tym ciekawsza się staje.
Podobają mi się opowiadania „anatomiczne” w tej podróży z autorką, spotkania z Innymi (i nie mam tu na myśli przedstawicieli obcych cywilizacji), no i nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała Aleksandry Sprawiedliwej.
Owszem, są w tej powieści wątki nużące, ale, tak się zastanawiam, czy to, co nudne dla mnie będzie tak samo męczące dla innych? Może to, co dla mnie rewelacyjne, będzie dłużyzną dla innego czytelnika? O tym też jest ta książka. Jak bardzo różni jesteśmy i jakie to fascynujące. Autorka mówi, że jest „wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym”. I to też w jej...

Agaton | 2014-11-29
Przeczytana: listopad 2014

Ta książka jest jak koszmarny sen. Język przeintelektualizowany do tego stopnia, że czytelnik nie może się skoncentrować na tym co autor chciał przekazać. Co więcej jest to zbiór historii różnych ludzi, co jeszcze bardziej pogłębia chaos odbioru całości. Mam wrażenie że sama autorka nie bardzo panuje nad tekstem. Staram się od jakiegoś czasu przypomnieć sobie czy czytałam kiedyś gorszą książkę, i nie potrafię przywołać gorszego tytułu. Chyba nawet książki, które pewnie pretendowałyby do kategorii o "niższym przekazie intelektualnym" oceniam lepiej ze względu na zrozumiałość konwencji i języka. Cenię inteligencje i ważne przekazy, ale ta forma jest zdecydowanie niestrawna. Nie dotrwałam do końca, co zdarzyło mi się może po raz trzeci w życiu. To była moja pierwsza przygoda z panią Tokarczuk i z pewnością ostatnia. Szkoda życia na taką literaturę. Kto przyznał tej książce nagrodę Nike???!!!